Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2012, 16:30:29
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Sfantul Pantelimon

Astazi citind acatistul SF NECTARIE mi-a venit in gand sa caut si sa citesc despre SF PANTELIMON.......am citit viata SFANTULUI si am ramas impresionata de cum a murit......ati auzit de binefaceri si ajutor din partea Sfantului?eu am cautat dar nu am gasit.....chiar imi este drag acest SFANT si mi-ar place sa stiu mai multe........
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2012, 16:46:24
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Astazi citind acatistul SF NECTARIE mi-a venit in gand sa caut si sa citesc despre SF PANTELIMON.......am citit viata SFANTULUI si am ramas impresionata de cum a murit......ati auzit de binefaceri si ajutor din partea Sfantului?eu am cautat dar nu am gasit.....chiar imi este drag acest SFANT si mi-ar place sa stiu mai multe........
Din câte observ dvs sunteți genul de pers: azi mă rog Sfântului "..." iar dacă în termen de câteva zile n-am aflat nici un beneficiu din partea Sfântului, trec la altul...

don't be deceived!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2012, 16:53:05
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
Din câte observ dvs sunteți genul de pers: azi mă rog Sfântului "..." iar dacă în termen de câteva zile n-am aflat nici un beneficiu din partea Sfântului, trec la altul...

don't be deceived!
nu este adevarat........dar pur si simplu imi place sa aflu despre fiecare sfant cate ceva.......scuze celor care ii stresez
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2012, 17:31:37
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
nu este adevarat........dar pur si simplu imi place sa aflu despre fiecare sfant cate ceva.......scuze celor care ii stresez
dvs să mă iertați!

când vine vorba să citesc acatist(e) mă consult cu sinele, după care cad la o învoială..

rugați-vă Maicii Domnului!!!
uitați ce acatiste frumoase

acatistul Maicii Domnului - Laudă Sfântă
acatistul Maicii Domnului - Adormirii Maicii Domnului
acatistul Maicii Domnului - Nașterii Maicii Domnului
acatistul Intrării în Biserică a Maicii Domnului
acatistul Maicii Domnului - Cea mai Minunată Fecioară din întraga lume
acatistul Maicii Domnului - Împăcarea celor învrăjbiți
acatistul Maicii Domnului - Bucuria celor necăjiți
acatistul Maicii Domnului - Bucurie neașteptată
acatistul Maicii Domnului - de iluminare
acatistul Maicii Domnului - Floarea smerenieiacatistul Maicii Domnului - Portărița
acatistul Maicii Domnului - Vindecătoarea
acatistul Maicii Domnului - Împărăteasă a Toate
acatistul Maicii Domnului - Izvorul Tămăduirilor
acatistul Maicii Domnului - Izbăvitoarea
acatistul Maicii Domnului - Sfântul Acoperământ
acatistul Maicii Domnului - Sporirea minții
acatistul Maicii Domnului - Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră
acatistul Maicii Domnului - Rugul acatistul
acatistul Maicii Domnului - Apărătoarea noastrp în Ziua Înfricosătoare a Judecății de apoi
acatistul Maicii Domnului - pentru toate Icoanele
acatistul Maicii Domnului - care se cântă la mănăstirea frumoasa
acatistul Maicii Domnului - Mijlocitoarea
acatistul Maicii Domnului - Grabnică Ajutătoare
acatistul Maicii Domnului - la Icoana "Caută la smerenia"
acatistul Maicii Domnului - la Icoana făcătoare de minuni de la Mănăstirea Hârbovăț
acatistul Maicii Domnului - la Icoana de la Krasna
acatistul Maicii Domnului - la Icoana făcătoare de minuni de la Mănăstirea Vărzărești
acatistul Maicii Domnului - la Icoana făcătoare de minuni de la Kazan
acatistul Maicii Domnului - la Icoana făcătoare de minuni de la Nicula
acatistul Maicii Domnului - la Icoana "Plângătoare" de la Boian
acatistul Maicii Domnului - la Icoana "Potirul Nesecat"
acatistul Maicii Domnului - la Icoana făcătoare de minuni de la Prodromu
acatistul Maicii Domnului - la Icoana "Rădăcinii"
acatistul Maicii Domnului - la Icoana "Potolește întristările noastre"
acatistul Maicii Domnului - la Icoana "Sporitoarea grânelor"

Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2012, 19:15:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Astazi citind acatistul SF NECTARIE mi-a venit in gand sa caut si sa citesc despre SF PANTELIMON.......am citit viata SFANTULUI si am ramas impresionata de cum a murit......ati auzit de binefaceri si ajutor din partea Sfantului?eu am cautat dar nu am gasit.....chiar imi este drag acest SFANT si mi-ar place sa stiu mai multe........
Cred ca nu ai avut acest gand intamplator, mai este putin si pe data de 27 iulie il vom sarbatori pe acest mare Sfant. Si eu am ramas impresionata de viata Sfantului Pantelimon, de modul in care l-a intors pe tatal sau la credinta adevarata, de faptul ca nu dorea recompense materiale atunci cand ii vindeca pe oameni ci inmultea talantul primit de la Dumnezeu. O mare minune facuta de Sfantul Pantelimon o vei gasi chiar in viata Sfantului; daca te vei ruga din suflet si cu multa credinta, Sfantul iti va veni in ajutor, nu te indoi de acest lucru. Si mie imi este tare drag acest Sfant, am participat anul trecut la hramul unei mici bisericute de spital si parintele care a tinut predica spunea ca in cei peste 20 de ani de preotie nu a botezat niciun copil cu numele Pantelimon, voia sa spuna ca oamenii il cunosc prea putin pe acest mare Sfant.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2012, 21:19:44
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Cred ca te poti ruga la sfinti sa te ajute cu sanatatea si in privinta celorlate necazuri, la oricati, oricati poate cuprinde mintea si inima si rugaciunea ta! Poate ca gresesc, dar eu ma gandesc si la Sf Ioan Iacob Romanul ca la un alinator de suferinte- chair daca nu a fost medic- a avut ca asculatere ingrijirea celor suferinzi..Si ma gandesc la el si ca la un ajutator al celor care invata si care predau- ca a avut si asculatarea de a invata pe altii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2012, 21:53:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Wink

Parintele Teofil Paraianu, vorbind despre Sfantul Mare Mucenic Pantelimon, spune: "E buna cinstirea pe care i-o aducem unui sfant prin cuvant, e buna cinstirea pe care i-o aducem unui sfant prin gand, e buna cinstirea pe care i-o aducem unui sfant prin laudele randuite de Biserica, e buna cinstirea pe care o aducem oricarui sfant sub indrumarea Bisericii noastre, dar, iubiti credinciosi, cea mai de capetenie cinstire pe care i-o putem aduce unui sfant, este sa ne asemanam cu el.

Nu suntem doctori, nu suntem tamaduitori, dar mangaietori putem fi, alinatori de suferinta cu putere omeneasca, cu dorinta de bine pentru cel care sufera, asta o putem face si noi; si daca facem cele la masurile noastre, face si Dumnezeu prin noi, ceea ce nu putem face noi numai prin puterea noastra. Si atunci, iata ca suntem si noi pe calea Sfantului Mare Mucenic Pantelimon."


Despre viata Sf. Pantelimon - http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...mon-96365.html.
Tot pe acest site, search google, se gaseste si acatistul sau.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2012, 23:13:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit pentru cei din Bucuresti

Vineri, 27 iulie il praznuim pe Sf. Pantelimon.
Daca doreste cineva sa participe, joi, 26 iulie, incepand cu orele 18, la biserica Sf. Dimitrie Posta din Bucuresti (langa Stavropoleos) se va savarsi vecernia unita cu litia si o procesiune cu moastele sfantului aflate acolo. Vineri dimineata va fi oficiata Sfanta Liturghie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2012, 23:20:31
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
biserica Sf. Dimitrie Posta din Bucuresti (langa Stavropoleos) se va savarsi vecernia unita cu litia si o procesiune cu moastele sfantului aflate acolo. .
Glykys, biserica aceasta este cea care are si moastele Sf Antipa al Pergamului, cel pe care grecii il cinstesc ca fiind tamaduitorul durerilor de dinti si ocrotitorul medicilor stomatologi?



Despre biserica din comuna Pantelimon, cea in care se afla mana Sf Pantelimon, stie cineva ceva?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2012, 00:24:32
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Parintele Teofil Paraianu, vorbind despre Sfantul Mare Mucenic Pantelimon, spune: "E buna cinstirea pe care i-o aducem unui sfant prin cuvant, e buna cinstirea pe care i-o aducem unui sfant prin gand, e buna cinstirea pe care i-o aducem unui sfant prin laudele randuite de Biserica, e buna cinstirea pe care o aducem oricarui sfant sub indrumarea Bisericii noastre, dar, iubiti credinciosi, cea mai de capetenie cinstire pe care i-o putem aduce unui sfant, este sa ne asemanam cu el.

Nu suntem doctori, nu suntem tamaduitori, dar mangaietori putem fi, alinatori de suferinta cu putere omeneasca, cu dorinta de bine pentru cel care sufera, asta o putem face si noi; si daca facem cele la masurile noastre, face si Dumnezeu prin noi, ceea ce nu putem face noi numai prin puterea noastra. Si atunci, iata ca suntem si noi pe calea Sfantului Mare Mucenic Pantelimon."
Foarte frumos si adevarat cuvantul parintelui Teofil! Sa il pomeneasca Dumnezeu cu sfintii in Imparatia Sa, pe parintele Teofil!

Ma gandeam ca si noi, chiar daca nu sintem medici, chiar daca nu stim ce cuvant/actiune de mangaiere am putea oferi, atunci cand aflam pe cineva bolnav, putem sa spunem rugaciunea pt bolnavi din cartea de rugaciuni pt acela; cand intalnim pe cineva suparat, invrajbit, sa spunem o rugaciune si pt acela, etc. Chiar daca nu avem bani, chiar daca nu avem nimic sa oferim si nu ne da prin cap ce ajutor concret putem sa oferim, macar o rugaciune putem sa spunem pt fiecare, sa oferim prin rugaciune dragostea noastra fata de aproapele.

In acest sens, cred ca putem sa incercam si noi sa luam ca model pe Sf Pantelimon, macar pt faptul ca numele lui se talcuieste "cel cu totul milostiv".

Oare noi cat de milostivi sintem fata de aproapele nostru? Cate lucruri am fi putut face si nu le-am facut, pt ca nu ne-a dat prin cap, desi ar fi putut sa ne dea prin cap daca am fi avut bunavointa (de ex de a-i observa pe altii mai induhovniciti ce fac si sa ii luam din timp ca exemplu) si nu lene, ca sa ne gandim macar ce am putea face?
Macar o rugaciune putem zice, macar atata milostenie sa ne straduim, chiar daca nu avem nimic altceva.

Caci pe slabanogul din Capernaum l-au adus altii in fata Lui Hristos (l-au prezentat Lui), cu crediinta, ca sa il vindece pe slabanog si Hristos l-a vindecat.
La fel si noi, prin rugaciunea noastra pt un om bolnav, putem sa il rugam cu crediinta pe Dumnezeu sa il vindece pe bolnav si astfel sa fim si noi milostivi.

In acest sens, mi-a placut f mult o predica a P.F. Daniel:
http://www.basilica.ro/ro/stiri/prea...navi_4458.html

Citat:
Credința celor ce ajută pe cel bolnav contribuie la vindecarea lui

Evanghelia de azi mai evidențiază încă un sens duhovnicesc, foarte folositor pentru viața credincioșilor din Biserică, și anume: credința puternică a celor care ajută pe cel bolnav. Evanghelia spune că Iisus, 'văzând credința lor, a zis slăbănogului: Îndrăznește, fiule. Iertate sunt păcatele tale' (Matei 9, 2). Evanghelia nu spune: 'Iisus văzând credința lui', ci 'văzând credința lor'. Desigur, avea și bolnavul credință, de aceea Iisus l-a numit 'fiu', dar Evanghelia ne arată că Iisus a văzut mai întâi credința puternică a celor care l-au adus pe cel bolnav la El, și din acest motiv i-a zis celui bolnav: 'Îndrăznește, fiule. Iertate sunt păcatele tale', iar puțin mai târziu i-a zis: 'Scoală-te, ia-ți patul și mergi la casa ta'. Așadar, înțelegem că Mântuitorul Iisus Hristos prețuiește mult credința celor care ajută pe cel bolnav, fiind credință unită cu iubire milostivă și cu multă smerenie. Prin urmare, învățăm că Dumnezeu prețuiește mult credința celor din familia bolnavului, credința prietenilor lui, credința celor care îl ajută pe cel neputincios, credința tuturor celor milostivi și solidari cu cei aflați în suferință. La credința milostivă și smerită a acestora răspunde Dumnezeu cu iubirea Sa milostivă și vindecătoare, dătătoare de iertare și sănătate, de viață și bucurie.

Într-un înțeles duhovnicesc, cei ce au ajutat pe cel bolnav să vină la Iisus reprezintă Biserica, adică pe toți slujitorii și credincioșii Bisericii care ajută pe cei bolnavi. Văzând credința Bisericii Sale, Hristos-Dumnezeu dăruiește vindecare sau alinare multor bolnavi care nu se mai pot ruga pentru ei înșiși sau nu mai pot veni singuri la biserică, ci sunt aduși de alții, sau zac în pat acasă ori în spital. De aceea, la slujbele Bisericii sunt pomeniți zilnic cei bolnavi, iar în aproape toate spitalele din România se află capele sau paraclise, pentru ca să se roage aici preotul de caritate împreună cu cei bolnavi, și cu cei care vin să îi viziteze pe cei bolnavi. Evanghelia de azi și rugăciunea Bisericii pentru cei bolnavi, inspirată de această Evanghelie, ne arată că avem nevoie nu doar de credința și rugăciunea noastră proprie, ci și de credința și rugăciunea altora pentru noi. De aceea, trebuie să ne facem cât mai mulți prieteni rugători pentru noi și să dăm pomelnice la biserici și mănăstiri pentru ca preoții care slujesc aici să se roage pentru sănătatea și mântuirea noastră. De asemenea, trebuie să-i învățăm pe copii și pe tineri să se roage pentru sănătatea și mântuirea părinților, fraților, profesorilor și colegilor lor, pentru bolnavi și săraci, pentru orfani și bătrâni, pentru toți oamenii neajutorați. Numai când învățăm să ne rugăm și să lucrăm nu doar pentru noi înșine, ci și pentru sănătatea și mântuirea altora, putem spune că avem o cultură sănătoasă a sufletului creștin
Oare cati dintre noi sau de cate ori ne-am rugat la Sf Pantelimon sa tina sanatos (sa ocroteasca sanatatea) cuiva sau sa vindece pe cineva, stiind ca sfantul este cu totul milostiv si ca avem acest minunat Dar de la Dumnezeu, sa avem moastele sfantului la noi in tara si sa ne putem inchina la ele?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Pantelimon carmina Intrebari utilizatori 14 27.07.2014 16:11:13
Manastirea Sfantul Pantelimon, Lacu Sarat florivizireanu Intrebari utilizatori 0 30.05.2011 09:05:34
icoana cu SFANTUL PANTELIMON ilieradu Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 09.03.2011 15:15:23
astazi este pomenit Sfantul Pantelimon va recomand filmul alexya89 Generalitati 4 27.07.2010 21:10:24
Sfantul Pantelimon mirelat Diverse Sarbatori 9 01.12.2008 22:31:27