Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2015, 15:49:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Să nu fii o povară pentru viitoarea ta soție / viitorul tău soț !

Hristos a înviat!

Acum câteva zile Părintele Iustin Petre de la Mănăstirea Sfântul Ioan Casian ne-a ținut un cuvânt de învățătură foarte eficient aș zice. Primele întrebări pe care i le-am pus au fost cele legate de căsătorie și de motivele pentru care astăzi noi tinerii ne căsătorim așa de târziu sau deloc.
Părintele a subliniat câteva idei practice și spuse foarte direct, pe care aș vrea să le împărtășesc și cu voi.

În primul rând, atât băiatul cât și fata, sunt pregătiți să intre în viața de familie, atunci când nu sunt o povară pentru celălalt soț, ci își pot purta de grijă singuri. Asta ce înseamnă? Să poată să-și satisfacă nevoile primare: să aibă unde sta, să aibă cu ce se îmbrăca, să aibă ce mânca, să aibă o sursă de venit prin care să-și câștige pâinea pentru a trăi moral și decent. Iar de aici decurg alte aspecte direct din cele de mai sus: să aibă grijă de casa în care locuiește, să o întrețină în curățenie, să poată să plătească facturile la utilități (energie electrică, apă, gaz, telefon, internet, etc.), să poată să-și gătească singur(ă), să știe să facă cumpărăturile, să-și spele hainele singur(ă), să le poată călca, și să poată cumpăra altele noi în caz de necesitate.

Deși lucrurile par simple, totuși sunt destui băieți și destule fete care pică testul la unele aspecte de mai sus, care sunt de bază, nu opționale.
Când intrăm în viața de familie ar trebui ca principalul scop să fie ca noi să slujim celuilalt, așa cum ne învață Mântuitorul Hristos, nu invers. Nu mă căsătoresc ca să-mi facă soția de mâncare, sau ca să-mi dea bani să-mi plătesc telefonul sau benzina la mașină, ci mă căsătoresc pentru ca eu s-o ajut pe ea în toate.

Familia însemnă jertfă și multă responsabilitate. Ori cum putem fi noi responsabili pentru ceilalți când încă trăim pe spatele părinților, pe banii lor, pe mâncarea lor, în casa lor, pe puterea lor? Ce fată va alege să se căsătorească cu un băiat care stă la mama acasă, dar nu știe să facă mai nimic, chiar dacă are un servici? Ce băiat se va căsători cu o fată care n-are un minim simț practic în cele ale casei, care nu știe să se îngrijească singură ci așteaptă mură-n-gură totul?

Părintele mai spunea că ne dorim să ne facem un iubit sau o iubită dar nu suntem atenți la igiena noastră corporală, și prin urmare suntem uneori respingători în fața celuilalt. Nu ne spălăm pe dinți de 2-3 ori pe zi și din acest motiv mirosul gurii noastre devine poate respingător pentru celălalt, pentru că atracția fizică implică chiar această apropiere. Poate umblăm cu părul nespălat, cu unghiile netăiate, cu hainele șifonate sau pe alocuri murdare, cu pantofii prăfuiți, cu mașina murdară... Nu ne îngrijăm să evităm mirosurile de transpirație care ar putea crea o impresie greșită despre noi celuilalt.

Sunt lucruri de bază, pe care poate n-ar trebuie să le discutăm, dar totuși o parte din noi avem deficiențe la aceste aspecte.

Sunt mulți tineri care spun că nu-și găsesc pe cineva cu care să se căsătorească, și poate văd problema mai mult în exterior: anturajul, societatea, vremurile pe care le trăim, etc... Gândurile de mai sus vin să vă ajute să vedeți dacă nu cumva băieții te evită ca fată, sau fetele te evită ca băiat, tocmai din aceste motive.

Ne rugăm la Dumnezeu ca să ne ofere ajutorul dar trebuie să știm că Dumnezeu conlucrează mereu cu omul, adică îi cere și lui să facă un mic efort sau unul mai mare în împlinirea dorinței lui. Participarea noastră la viața Bisericii, nu este deajuns ci ne cere Dumnezeu ca în toate aspectele vieții noastre să aplicăm poruncile sale din Evanghelie. Ori cele înșirate mai sus, sunt parte din Evanghelie.

Ca băiat, în plus față de cele de mai sus, fetele s-ar bucura să vadă că e un om harnic, un om care poate să ducă pe spatele său o familie întreagă, nu doar pe sine însuși. Un băiat harnic se deosebește rapid față de ceilalți, care au gândul mereu la distracții de tot felul, abia așteptănd să termine orele de muncă. Un om harnic la servici și acasă, va inspira imediat încredere unei fete și ușor se va lăsa pe mâinile lui, ca un viitor conducător al familiei. În plus, fetele vor fi atrase mereu de băieții morali, de cei care au principii de viață sănătoase: credința în Dumnezeu, familia, munca cinstită, iubirea de țară și neam, și alte valori care-și au rădăcina în Sfânta Evanghelie.


Ca băiat, fiecare patimă a ta, va fi un motiv ca fata de lângă tine să se teamă de a te însoți veșnic pe drumul familiei. Că e vorba de beție, de desfrânare, de jocuri de noroc, de vorbe urâte, de hoție, de viclenie sau de altceva, fata de lângă tine e conștientă că mai devreme sau mai târziu această patimă se va întoarce într-un fel sau altul împotriva ei. De aceea și îndemnul Bisericii de a renunța la păcatele grele înainte de a ne căsători, prin spovedanie și împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului.

Ca fată, în plus față de cele de mai sus, băieții s-ar bucura dacă e harnică și cu capul pe umeri, dacă are printre valorile ei sufletești credința în Dumnezeu și familia, mai ales nașterea și creșterea pruncilor. Fetele care-și manifestă un instinct matern vizibil, sunt mult mai atractive pentru băieți. Și când zic asta mă refer la felul în care se joacă cu un copil, la fel cum își alintul și îngrijește iubitul, și la o anume delicatețe pe care noi băieții nu o avem din fire.

La fel ca la băieți, fiecare patimă a unei fete, îi va îndepărta pe băieții din jurul ei, și va fi un motiv real de teamă în a o lua în căsătorie. Că e vorba de o atitudine lascivă, de infidelitate, de desfrânare, de lene, de a cheltui banii risipindu-i în fel de fel de mici plăceri, că e vorba de răutate, de mândrie, de judecarea aproapelui, de necredință în Dumnezeu, sau de altele, mai devreme sau mai târziu toate acestea se vor întoarce împotriva viitorului ei soț.


Motivele pentru care tinerii se căsătoresc astăzi mai târziu sau deloc trebuiesc căutate mai întâi în noi și apoi în exterior. De obicei când noi ne rezolvăm problemele sufletești se rezolvă și cele din exterior și începem să observăm că de fapt întotdeauna problema a fost doar în noi, și niciodată în exterior.

Ar fi multe de zis, dar gândurile de mai sus vin să vă țintească atitudinile de bază din comportamentul nostru.

Doamne ajută!

(Claudiu Balan)
http://ortodoxiatinerilor.ro/casator...orul-sot-sotie
***
Ce parere aveti de aceasta abordare?
  #2  
Vechi 23.04.2015, 16:22:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

E o abordare foasrte buna, dar ar mai putea fi cateva aspecte, dar si o intrebare din partea mea.

este afirmatia asta: "...să aibă unde sta." Ei bine, in zille noastre, prea rar se intampla ca unul dintre cei doi iubiti (sau amandoi, in cazuri si mai rare) sau aiba o locuinta a lor. Asta daca la acest aspect s-ar fi referit parintele.
Restul sunt foarte la obiect si foarte reale de altfel.

Un alt aspect ar mai fi presiunea printilor de a nu te casatori devreme. Stiu ca eu si sotul nu am fost primii si nici sinurii care am trecut prin asta, iar in ziua de azi aud tot mai tarziu expresia "Ce sa se casatoreasca, are doar 21 de ani; sa-si termine facultatea/masterul, dupa aceea se tot poate casatori."
Eu de ma luam upa mentalitatea tatalui meu (cand aveam eu 19 ani), nu ma casatoream pana la 30 de ani :))
Dar s-a dat si el pe brazda dupa ce a vazut ca am terminat facultatea si lucrez de 3-4 ani.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #3  
Vechi 30.04.2015, 01:36:20
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Problema e in noi!

Corinusha@
Aveam un parinte duhovnic care atunci cand ceva nu ii placea, in ceea ce ii spuneai la spovedanie ,nu te certa direct de multe ori(probabil ca sa nu te dezvinovatesti-ma gandesc nu stiu motivul exact) ci la predica spunea,certa ca si cand vorbea cu toata lumea,ca si cand certa mai multi.La un moment dat ii spun de multele mele incercari si in predica raspunde ceva care zic eu e potrivit si ptr situatia aceasta:"Nu datoriile la banci,,CAR-uri,datoriile sunt problema ci in noi este problema..."

M-am dus cu soacra mea intr-un sat vecin si am vazut casuta in care a copilarit, in urma cu mai bine de 70 de ani.O casuta mica care avea trei camere si in care locuiau 8 oameni si copii.Doi bunici,doi parinti si patru copii.
Da 8 oameni in 3 camere.
Si toti cu caractere frumoase ,harnici si comunicativi.Traiau mai demult trei generatii intr-o casuta nu prea mare ,mai apareau ceva probleme intre generatii, dar pana la urma invatau sa coabiteze impreuna.Si copii nu aveau doar doua modele de unde sa "copieze" comportamente ci patru.
Eu la astea le zic case BOGATE.
Veti zice dar cum sunt casele sarace???
UN apartament de 3-4 camere in care fiecare sta in camera lui un parrinte la TV si copilul si celalalt parinte fiecare la un calculator si comunicare minima!

Ma gandesc daca problema (ca in cazul parintelui amintit mai sus) nu e in datorii, sau in lipsa puterii de a achizitiona un aparrtament, sau in faptul ca alegem calea mai usoara ...si nu mai putem(sau nu stim) sa ne jertfim, sa stam impreuna...sau nu stim ca poate asta este calea.
Societatea ne face sa ne regrupam, sa locuim impreuna.Vobeam cu un tanar si ii spuneam:"Cred ca acum nu o sa te opresti pana la trei copii"(i se nascuse unul).Iar el raspunde :"Noroc ca traiesc bunicii si ma ajuta ca nu ne-am descurca(in zona noastra salariile nu sunt prrea mari)(parintii i-au murit)singuri,asa ca maxim inca unul ",cu toate ca locuiesc in casa bunicilor.
S-a facut un studiu cu cel mai fericit popor din lume si la un moment dat era Bangladesh.Lucru care stiu despre tara asta, este ca are una dintre cele mai mari, daca nu cea mai mare densitate de oameni pe Km patrat.Deci cu cat suntem mai apropiati daca avem si o atitudine potrivita ,cu siguranta ca nu ne mancam,dimpotriva... vom fi mai fericiti.
Deci lipsa casei nu e o problema ,problema e in noi.Eu asa cred!!
  #4  
Vechi 30.04.2015, 18:09:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

M-a surprins putin titlul firului si nu stiu de ce m-am gandit la boala, sau la batranete. Acolo se pune de obicei problema de a fi povara sotului/sotiei sau copiilor.
In rest, atata vreme cat suntem in putere se presupune ca ne putem descurca singuri in toate.
Pe urma am citit postarile si am inteles despre ce este vorba.
Si scriu si aici ceea ce mai adineauri am scris pe alt fir, ca raspuns la framantarile lui fallen.

Tinerii nu sunt si nu au fost niciodata pregatiti ca lumea pentru casnicie, pentru viata in doi.
Si ma deranjeaza ca parintele de le manastire discuta despre aceste aspecte.
In sensul ca in general biserica altceva spune despre tineri si familie.

Tocmai parintele spune despre pregatirea tinerilor pentru familie cand in biserica ortodoxa nu se face nici un fel de pregatire in acest sens.
Altii fac si este foarte bine.
E vorba despre pregatirea dinainte de nunta in care preotii sa discute cu tinerii.

Si familia si medicii si scoala au rol in educatia tinerilor pentru familie.
Fiecare in problemele lor.

In schimb sar toti si spun: vai cum sa spun tinerilor despre probleme medicale, de fiziologie si anatomie, despre copii?

Eu nu stiu de ce este revoltata Corinusha.
De ce trebuie sa se casatoreasca tinerii atat de devreme?

In vremea parintilor si bunicilor nostri era moda sa se marite fetele la 16 ani.
Nici scoala nu aveau, nici nu stiau multe lucruri, inca erau copile si nestiutoare.
Nu mai aveau tinerete si copilarie.
Iar baietii nu trebuiau sa stie nimic: armata si facut copii si sa aduca bani in casa. Bun.

Mai tarziu s-a schimbat moda. Si pe buna dreptate.
Orice tanar(a) trebuia sa-si vada de scoala, sa invete o profesie.
Se cunosteau, ieseau impreuna, isi faceau si tineretea.
Si asa erau pregatiti pentru familie.
Si trupeste si material si aveau si minte mai multa.

Azi incep sa faca fetele de la 14 ani copii. Nu termina scoala macar, nu au o profesie, nu au din ce trai. Nimic. Nu stiu nimic.
Nu au copilarie. Nu au tinerete. Copii care fac copii. Pentru ce?
Nu au timp nici sa invete ceva de la parinti.
Nici extrema cealalta nu e buna: sa stea sa faca nu stiu cate masterate si doctorate si cariera si abia pe la 40 de ani sa se gandeasca la maritis si copii.

Pana si animalele intai isi fac un cuib si apoi isi gasesc partenerul si fac pui.
Si nu invers.

A avea unde sa stea inseaman nu numai sa aibe locuinta personala, ci un loc unde sa poata locui. Unii stau cu chirie, altii pe la parinti.
Dar este cumplit ca sunt in ziua de azi si tineri care nu au unde sa stea efectiv. Si nu au serviciu. Si stau cu copil pe strazi.
Poate ca la asta se referea parintele.

Tinerii trebuie invatati, educati si trebuie sa aibe responsabilitate. Mai ales cea din urma le lipseste. Gata vor prieten(a) si gata turnam copii.

Educatia de acasa lipseste: de la spalat si imbracat si cum se mananca (dar corect) si pana la organizat gospodaria, gatit, cusut, crescut copii.

La scoala sa invete: profesie, aspecte financiare, lucru manual, reparatii, aspecte economice etc.

Nici biserica nu trebuie numai sa interzica si sa arate cu degetul: vai virginitate, vai sa nu stim nimic medical (cum se fac sau nu se fac copii), vai fata sa fie asa, sa se imbrace asa, vai post, vai pacat, vai nu stiu ce.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #5  
Vechi 01.05.2015, 11:00:59
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Este bine ca tinerii sa incerce sa-si pastreze fecioria pana la casatorie. Dar daca totusi s-a intamplat de au cazut in pacat sa nu deznadajduiasca. Sa alerge la un duhovnic si cu credinta in Dumnezeu pot a aiba o casnicie fericita chiar daca fata nu a fost virgina in noaptea nuntii s-au s-a culcat cu alti baieti inainte sa-l cunoasca pe viitorul sot. Sunt o sumedenie de aspecte care te fac a nu fii o povara pentru celalalt.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
M-a surprins putin titlul firului si nu stiu de ce m-am gandit la boala, sau la batranete. Acolo se pune de obicei problema de a fi povara sotului/sotiei sau copiilor.
In rest, atata vreme cat suntem in putere se presupune ca ne putem descurca singuri in toate.
Pe urma am citit postarile si am inteles despre ce este vorba.
Si scriu si aici ceea ce mai adineauri am scris pe alt fir, ca raspuns la framantarile lui fallen.

Tinerii nu sunt si nu au fost niciodata pregatiti ca lumea pentru casnicie, pentru viata in doi.
Si ma deranjeaza ca parintele de le manastire discuta despre aceste aspecte.
In sensul ca in general biserica altceva spune despre tineri si familie.

Tocmai parintele spune despre pregatirea tinerilor pentru familie cand in biserica ortodoxa nu se face nici un fel de pregatire in acest sens.
Altii fac si este foarte bine.
E vorba despre pregatirea dinainte de nunta in care preotii sa discute cu tinerii.

Si familia si medicii si scoala au rol in educatia tinerilor pentru familie.
Fiecare in problemele lor.

In schimb sar toti si spun: vai cum sa spun tinerilor despre probleme medicale, de fiziologie si anatomie, despre copii?

Eu nu stiu de ce este revoltata Corinusha.
De ce trebuie sa se casatoreasca tinerii atat de devreme?

In vremea parintilor si bunicilor nostri era moda sa se marite fetele la 16 ani.
Nici scoala nu aveau, nici nu stiau multe lucruri, inca erau copile si nestiutoare.
Nu mai aveau tinerete si copilarie.
Iar baietii nu trebuiau sa stie nimic: armata si facut copii si sa aduca bani in casa. Bun.

Mai tarziu s-a schimbat moda. Si pe buna dreptate.
Orice tanar(a) trebuia sa-si vada de scoala, sa invete o profesie.
Se cunosteau, ieseau impreuna, isi faceau si tineretea.
Si asa erau pregatiti pentru familie.
Si trupeste si material si aveau si minte mai multa.

Azi incep sa faca fetele de la 14 ani copii. Nu termina scoala macar, nu au o profesie, nu au din ce trai. Nimic. Nu stiu nimic.
Nu au copilarie. Nu au tinerete. Copii care fac copii. Pentru ce?
Nu au timp nici sa invete ceva de la parinti.
Nici extrema cealalta nu e buna: sa stea sa faca nu stiu cate masterate si doctorate si cariera si abia pe la 40 de ani sa se gandeasca la maritis si copii.

Pana si animalele intai isi fac un cuib si apoi isi gasesc partenerul si fac pui.
Si nu invers.

A avea unde sa stea inseaman nu numai sa aibe locuinta personala, ci un loc unde sa poata locui. Unii stau cu chirie, altii pe la parinti.
Dar este cumplit ca sunt in ziua de azi si tineri care nu au unde sa stea efectiv. Si nu au serviciu. Si stau cu copil pe strazi.
Poate ca la asta se referea parintele.

Tinerii trebuie invatati, educati si trebuie sa aibe responsabilitate. Mai ales cea din urma le lipseste. Gata vor prieten(a) si gata turnam copii.

Educatia de acasa lipseste: de la spalat si imbracat si cum se mananca (dar corect) si pana la organizat gospodaria, gatit, cusut, crescut copii.

La scoala sa invete: profesie, aspecte financiare, lucru manual, reparatii, aspecte economice etc.

Nici biserica nu trebuie numai sa interzica si sa arate cu degetul: vai virginitate, vai sa nu stim nimic medical (cum se fac sau nu se fac copii), vai fata sa fie asa, sa se imbrace asa, vai post, vai pacat, vai nu stiu ce.
  #6  
Vechi 01.05.2015, 18:29:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Este bine ca tinerii sa incerce sa-si pastreze fecioria pana la casatorie. Dar daca totusi s-a intamplat de au cazut in pacat sa nu deznadajduiasca. Sa alerge la un duhovnic si cu credinta in Dumnezeu pot a aiba o casnicie fericita chiar daca fata nu a fost virgina in noaptea nuntii s-au s-a culcat cu alti baieti inainte sa-l cunoasca pe viitorul sot. Sunt o sumedenie de aspecte care te fac a nu fii o povara pentru celalalt.
Fata?
Stimabile,li se cere amandurora sa fie feciorelnici pana la nunta,nu numai fetei.
Nu face Dumnezeu disprepanta intre sexe,
Voi faceti.
Legea este clara pt toti,nu numai pt femei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #7  
Vechi 01.05.2015, 21:13:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Pana si animalele intai isi fac un cuib si apoi isi gasesc partenerul si fac pui.
Si nu invers.
Daca va referiti la pasari, exact opusul este adevarat. Desi exista o foarte mare varibailitate de la specie la specie, marea majoritate a pasarilor trec mai intai printr-o etapa de "mating time" si mai apoi prin una de "nesting time".

Comparatia cu lumea pasarilor nu va sustine afirmatia, ci dimpotriva, pledeaza pentru "mai intai casatorie, mai apoi cuib". Din fericire pentru dv, tipul de argumentatie este ilicit. Stiti, oamenii nu sunt galinacee...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #8  
Vechi 01.05.2015, 21:55:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Asta cu gasitul cuibului inainte de casatorie este deja overrated.
Important este sa gasesti omul ala ideal pt familie,care are potential cum se spune.
Impreuna se poate face orice;este normal ca la 20+ sa nu ai toate conditiile implinite.
O fosta colega a mea,s-a casatorit de tanara cu un baiat simplu (simpla era si ea). Un timp au trebuit sa locuiasca cu socrii,cu o bunica si cu un nepot-toti in 2 camere de bloc.
Si-au strans bani din salariu,au fost chibzuiti,fara cheltuieli pe mofturi ,uneori nu se duceau nici in vacanta,vara.Ba mai gradinareau in weekend si la tara ca sa poata vinde ceva verdeturi la supermarketurile din oras. Ban pe ban se aduna,daca nu ai vicii majore.
Dupa 10 ani,si-au cumparat teren in Cernica si si-au construit casa visurilor lor pt care au strans atata.
Amandoi,pana la 30 de ani au terminat studii universitare(asta si pt ca au avut timp si ocazie,nefiind blagosloviti cu copii,ea nu poate sa faca).

Amandoi oameni credinciosi,au facut nunta in conditiile in care altii nici nu gandeau"de ce sa ma casatoresc caci nu am unde sa stau!am putea sa stam si in concubinaj ca si asa suntem niste parliti,de unde bani si de nunta?"
Dar ei au zis"trebuie sa facem nunta ca nu se poate sa stam in fata lui Dumnezeu necasatoriti,in pacat;de aici ni se trag toate necazurile"!
Asta pt ca au trait o scurta perioada asa iar ea s-a imbolnavit.

Am cunoscut oameni foarte cumsecade si credinciosi in Romania...
Acesti tineri,au fost dovada ca se poate dar...ei sunt deosebiti de multi altii.
Credinciosi,fara vicii,virgini amandoi la 20 de ani ...unde exista puritate,exista si Duhul Sfant s-apoi unde este Duhul Sfant ...este totul!
Altii pana la 20 de ani deja au adunat pacate multe,grele...Nu zice nimeni ca nu se iarta,dar platesti pt ele,nu ai acelasi start in viata cum il au niste oameni puri,fara pacat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #9  
Vechi 01.05.2015, 19:31:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Hristos a înviat!

Acum câteva zile Părintele Iustin Petre de la Mănăstirea Sfântul Ioan Casian ne-a ținut un cuvânt de învățătură foarte eficient aș zice. Primele întrebări pe care i le-am pus au fost cele legate de căsătorie și de motivele pentru care astăzi noi tinerii ne căsătorim așa de târziu sau deloc.
Părintele a subliniat câteva idei practice și spuse foarte direct, pe care aș vrea să le împărtășesc și cu voi.

În primul rând, atât băiatul cât și fata, sunt pregătiți să intre în viața de familie, atunci când nu sunt o povară pentru celălalt soț, ci își pot purta de grijă singuri. Asta ce înseamnă? Să poată să-și satisfacă nevoile primare: să aibă unde sta, să aibă cu ce se îmbrăca, să aibă ce mânca, să aibă o sursă de venit prin care să-și câștige pâinea pentru a trăi moral și decent. Iar de aici decurg alte aspecte direct din cele de mai sus: să aibă grijă de casa în care locuiește, să o întrețină în curățenie, să poată să plătească facturile la utilități (energie electrică, apă, gaz, telefon, internet, etc.), să poată să-și gătească singur(ă), să știe să facă cumpărăturile, să-și spele hainele singur(ă), să le poată călca, și să poată cumpăra altele noi în caz de necesitate.

Deși lucrurile par simple, totuși sunt destui băieți și destule fete care pică testul la unele aspecte de mai sus, care sunt de bază, nu opționale.
Când intrăm în viața de familie ar trebui ca principalul scop să fie ca noi să slujim celuilalt, așa cum ne învață Mântuitorul Hristos, nu invers. Nu mă căsătoresc ca să-mi facă soția de mâncare, sau ca să-mi dea bani să-mi plătesc telefonul sau benzina la mașină, ci mă căsătoresc pentru ca eu s-o ajut pe ea în toate.

Familia însemnă jertfă și multă responsabilitate. Ori cum putem fi noi responsabili pentru ceilalți când încă trăim pe spatele părinților, pe banii lor, pe mâncarea lor, în casa lor, pe puterea lor? Ce fată va alege să se căsătorească cu un băiat care stă la mama acasă, dar nu știe să facă mai nimic, chiar dacă are un servici? Ce băiat se va căsători cu o fată care n-are un minim simț practic în cele ale casei, care nu știe să se îngrijească singură ci așteaptă mură-n-gură totul?

Părintele mai spunea că ne dorim să ne facem un iubit sau o iubită dar nu suntem atenți la igiena noastră corporală, și prin urmare suntem uneori respingători în fața celuilalt. Nu ne spălăm pe dinți de 2-3 ori pe zi și din acest motiv mirosul gurii noastre devine poate respingător pentru celălalt, pentru că atracția fizică implică chiar această apropiere. Poate umblăm cu părul nespălat, cu unghiile netăiate, cu hainele șifonate sau pe alocuri murdare, cu pantofii prăfuiți, cu mașina murdară... Nu ne îngrijăm să evităm mirosurile de transpirație care ar putea crea o impresie greșită despre noi celuilalt.

Sunt lucruri de bază, pe care poate n-ar trebuie să le discutăm, dar totuși o parte din noi avem deficiențe la aceste aspecte.

Sunt mulți tineri care spun că nu-și găsesc pe cineva cu care să se căsătorească, și poate văd problema mai mult în exterior: anturajul, societatea, vremurile pe care le trăim, etc... Gândurile de mai sus vin să vă ajute să vedeți dacă nu cumva băieții te evită ca fată, sau fetele te evită ca băiat, tocmai din aceste motive.

Ne rugăm la Dumnezeu ca să ne ofere ajutorul dar trebuie să știm că Dumnezeu conlucrează mereu cu omul, adică îi cere și lui să facă un mic efort sau unul mai mare în împlinirea dorinței lui. Participarea noastră la viața Bisericii, nu este deajuns ci ne cere Dumnezeu ca în toate aspectele vieții noastre să aplicăm poruncile sale din Evanghelie. Ori cele înșirate mai sus, sunt parte din Evanghelie.

Ca băiat, în plus față de cele de mai sus, fetele s-ar bucura să vadă că e un om harnic, un om care poate să ducă pe spatele său o familie întreagă, nu doar pe sine însuși. Un băiat harnic se deosebește rapid față de ceilalți, care au gândul mereu la distracții de tot felul, abia așteptănd să termine orele de muncă. Un om harnic la servici și acasă, va inspira imediat încredere unei fete și ușor se va lăsa pe mâinile lui, ca un viitor conducător al familiei. În plus, fetele vor fi atrase mereu de băieții morali, de cei care au principii de viață sănătoase: credința în Dumnezeu, familia, munca cinstită, iubirea de țară și neam, și alte valori care-și au rădăcina în Sfânta Evanghelie.


Ca băiat, fiecare patimă a ta, va fi un motiv ca fata de lângă tine să se teamă de a te însoți veșnic pe drumul familiei. Că e vorba de beție, de desfrânare, de jocuri de noroc, de vorbe urâte, de hoție, de viclenie sau de altceva, fata de lângă tine e conștientă că mai devreme sau mai târziu această patimă se va întoarce într-un fel sau altul împotriva ei. De aceea și îndemnul Bisericii de a renunța la păcatele grele înainte de a ne căsători, prin spovedanie și împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului.

Ca fată, în plus față de cele de mai sus, băieții s-ar bucura dacă e harnică și cu capul pe umeri, dacă are printre valorile ei sufletești credința în Dumnezeu și familia, mai ales nașterea și creșterea pruncilor. Fetele care-și manifestă un instinct matern vizibil, sunt mult mai atractive pentru băieți. Și când zic asta mă refer la felul în care se joacă cu un copil, la fel cum își alintul și îngrijește iubitul, și la o anume delicatețe pe care noi băieții nu o avem din fire.

La fel ca la băieți, fiecare patimă a unei fete, îi va îndepărta pe băieții din jurul ei, și va fi un motiv real de teamă în a o lua în căsătorie. Că e vorba de o atitudine lascivă, de infidelitate, de desfrânare, de lene, de a cheltui banii risipindu-i în fel de fel de mici plăceri, că e vorba de răutate, de mândrie, de judecarea aproapelui, de necredință în Dumnezeu, sau de altele, mai devreme sau mai târziu toate acestea se vor întoarce împotriva viitorului ei soț.


Motivele pentru care tinerii se căsătoresc astăzi mai târziu sau deloc trebuiesc căutate mai întâi în noi și apoi în exterior. De obicei când noi ne rezolvăm problemele sufletești se rezolvă și cele din exterior și începem să observăm că de fapt întotdeauna problema a fost doar în noi, și niciodată în exterior.

Ar fi multe de zis, dar gândurile de mai sus vin să vă țintească atitudinile de bază din comportamentul nostru.

Doamne ajută!

(Claudiu Balan)
http://ortodoxiatinerilor.ro/casator...orul-sot-sotie
***
Ce parere aveti de aceasta abordare?
Ce parere sa am?

Adevarul este ca ca se nasc mai multe femei in lume decat barbati,deci este normal sa existe un deficit si unele femei sa ramana cu buza umflata.
Restul este umplutura. Femeile necasatorite pe care le cunosc sunt si atragatoare,si feminine,au si propria casa,si cariera,stiu sa aiba grija de ele si de casa si tot nimic.
Tot au ramas pe dinafara.Este normal.

Da,daca vrei sa faci copiii sau sa te casatoresti cu oricine, cu orice pret,mai ai sanse cu oamenii cu vicii majore.Vrei sa te bagi? Te bagi pe propriul sacrificiu si pe propria raspundere.

Mai greu este sa gasesti oameni cu frica de Dumnezeu,fara vicii grave care sa nu afecteze viata familiei si urmasii(multi barbati sunt astazi dependenti de pornografie ceea ce este un impediment urias in intemeierea si intretinerea unei familii).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #10  
Vechi 01.05.2015, 21:22:22
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai greu este sa gasesti oameni cu frica de Dumnezeu,fara vicii grave
E ziua in care
Vreau sa fiu doar un oarecare
Sa daruiesc la întâmplare
Sa vad doar fetze zambitoare
In jurul meeeeeeeeeeeeeeu.
...
Asta-i pentru cei ce inca plang
Asta-i pentru inimi ce se frang
E pentru cei care dau
Nu contează cat iau si nu le pasa cat strang

https://www.youtube.com/watch?v=gnwlRoFoLXs
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare