Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.05.2011, 23:17:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
"Un om care gandeste cum ar gandi Dumnezeu in locul lui"? Nu inteleg ce vrei sa spui. Nici Dumnezeu nu gandeste ca oamenii, nici oamenii nu gandesc ca Dumnezeu.
O minte luminata de Sf. Duh te calauzeste altfel decat una lipita de cele lumesti, nu?
Ti-ai dat singura raspunsul la intrebare. Atunci cand ai mintea luminata de Duhul Sfant vei gandi asa cum iti da Duhul sa gandesti; iar Duhul este Dumnezeu. Asa ca uneori vei gandi ca Dumnezeu. Iar, din cate am auzit eu pe aici, se spune ca dvs primiti Duhul Sfant la botez; asa ca sunt sigura ca voi gasi printre ortodocsi si oameni care nu numai ca spun ca au primit Duhul Sfant, dar si actioneaza calauziti de el.

Fraza aceea nu s-a vrut o umilire. Era doar o durere; ar trebui sa o simti si tu. Dumnezeu nu te vrea robotel si te iubeste asa cum ii iubeste si pe sfinti. Daca esti calauzita de Duhul Sfant vei gandi si tu ceea ce au gandit sfintii si ce marturiseste credinta adevarata si nu vei cadea in erezie; numai nu mai refuza sa gandesti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #92  
Vechi 07.05.2011, 23:20:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Vorbeam cu parintele de la Biserica greaca, pentru ca veni vorba de ecumenism etc... Printre altele, ca fapt divers, i-am spus de trecerea colegei noastre de partea catolica. A raspuns cu un firesc si o blandete cutremuratoare: "Pana acum avea doua picioare, de acum va schiopata intr-unul singur."
Stai putin, cum? Dimpotriva....acum am amandoua picioarele...:) Parintele e grec?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #93  
Vechi 07.05.2011, 23:22:39
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Stai putin, cum? Dimpotriva....acum am amandoua picioarele...:)
Tăiate?!...
  #94  
Vechi 07.05.2011, 23:22:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Cu toata stima dar ceva e putred in Danemarca daca enoriasii pleaca la catolici si protestanti.
Cetatenii acestei minunate tari (Danemarca e foarte frumoasa, intr-adevar) in loc sa cerceteze fenomenul si sa-si vada hibele, sa se pocaiasaca si sa schimbe ce e de schimbat, vad "ereziile" altora.
Ai dreptate.
Trebuie totusi vazut de ce pleaca oamenii...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #95  
Vechi 07.05.2011, 23:24:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb de langa Thesalonik

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Parintele e grec?
Preot ortodox grec.
  #96  
Vechi 07.05.2011, 23:28:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Preot ortodox grec.
:) De asteptat...

Citat:
Tăiate?!...
Hahahaha, ce gluma buna....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #97  
Vechi 07.05.2011, 23:34:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ca ma fortezi sa dau raspuns.. am spus ce cred despre acel copil: ca sufera pt pacatele oamenilor (ale stramosilor lui, ale noatre), ca suntem toti vinovati pt suferinta lui.
Dar sa evaluez mantuirea lui, asta mi se pare obraznicie, mandrie si nerusinare. Nu exagerez. Adica eu nu stiu ce e cu mine si cu familia mea, dar stau sa gandesc eu judecatile lui Dumnezeu? Sau ce as face eu daca as fi Dumnezeu? Sau sa-mi "linistesc" eu vinovatia fata de el, ca lasa, ca oricum il mantuieste Dumnezeu? De parca eu i-as da mantuirea din buzunar si raman cu constiinta curata?

Asta este ceea ce cred. Ca este nebunie sa crezi ca patrunzi judecatile lui Dumnezeu cu mintea omeneasca.

Noua ni s-a dat absolut tot ceea ce este necesar pentru mantuire. Ce nu stim, fie nu ne este de folos, fie nu putem intelege si ne smintim. De aceea nu numai ca nu pot afirma altceva decat spune invatatura crestina, dar ar fi dovada de mandrie..

Daca ai cunoaste traditia ortodoxa, ai sti ca au fost cazuri de sfinti care au insistat cu o intrebare, dar li s-a raspuns.. sa se smereasca!

"Un om care gandeste cum ar gandi Dumnezeu in locul lui"? Nu inteleg ce vrei sa spui. Nici Dumnezeu nu gandeste ca oamenii, nici oamenii nu gandesc ca Dumnezeu.

Mda, asta se vrea o umilire subtila ...
Daca omul care gandeste in locul meu este un sfant... cu bucurie dau gandurile mele pt ale lui.

O minte luminata de Sf. Duh te calauzeste altfel decat una lipita de cele lumesti, nu?
In fragmentul evidentiat de mine ai spus exact ce trebuie. Asta este esenta.
Nu stim bine ce e cu noi si ai nostri si ii judecam pe altii, vorbim de credinta si mantuirea sau erezia lor.
Si noi nu suntem in stare sa intelegem nici pe Dumnezeu si nici scripturile. ne straduim, dupa puterea noastra. Dar atat.

Iar partea cu scara iubirii: pentru mine "hugs and kisses" nu inseamna neaparat/intotdeauna iubire.

La mine exista mai intai mai multe feluri de iubiri in functie de persoane:
- iubirea de sot/sotie, sau ma rog logodnici/prieteni
- iubirea de parinti/copii
- iubire de alti apropiati (rude, prieteni)
- iubire de Dumnezeu, Maica Sa si alti sfinti
- iubire de oameni in general (crestineasca sa-i spunem).

Fiecarei grupe i se potriveste ceva din ceea ce ai spus tu.
Iar profunzimea si gradul de sacrificare depinde si el de grup si de persoana.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #98  
Vechi 07.05.2011, 23:49:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb drumul unora spre Biserica Mama

Se stie ca la inceput Biserica era Una, si era ortodoxa. Apoi Apusul a vrut altceva.

La Biserica greaca la care ma duc , este un cantaret in strana al carui parcurs m-a lasat fara cuvinte.

Tanar fiind, in aceasta Franta ce penduleaza intre ateism si protestantism, a fost mai intai catolic (parintii, de origine italiana, l-au botezat in cultul romano-catolic). Ajuns la varsta majoratului, a simpatizat cu martorii lui Iehova, apoi a simpatizat cu drogurile. La un moment dat, pe mare , a cunoscut un tanar grec, ortodox, ranit in urma unei furtuni. Nava in care se afla venise in ajutorul navei ce fusese prinsa din plin de furtuna. Nadejdea, calmul celui ranit, imbabatarea oferita colegilor de suferinta l-au marcat profund pe cel caruia i se parea ca toate sunt bune daca nu ucid. S-a imprietenit cu acel tanar care a ramas in Franta in cele din urma. S-a dus cu el la Biserica Ortodoxa si acolo a simtit ca se afla acasa, ca a gasit libertatea pe care sufletul sau inca nu o cunoscuse.
Anul trecut am participat la casatoria lui religioasa (era casatorit deja in biserica catolica, dar vroia sa implineasca in fata Domnului promisiunea de a nu-L mai parasi niciodata pentru o alta confesiune - asa ca a repetat mariajul religios in Biserica lui Hristos).
  #99  
Vechi 08.05.2011, 00:26:42
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Cu toata stima dar ceva e putred in Danemarca daca enoriasii pleaca la catolici si protestanti.
Cetatenii acestei minunate tari (Danemarca e foarte frumoasa, intr-adevar) in loc sa cerceteze fenomenul si sa-si vada hibele, sa se pocaiasaca si sa schimbe ce e de schimbat, vad "ereziile" altora.
Cu toată stima, cei care pleacă, de-aia pleacă pentru că, tocmai, nu văd ereziile!
Pleacă cei neștiutori și creduli, apoi pleacă cei care s-ar vinde și pe mai puțin de 30 de arginți și, binențeles, cei încercați de gândurile ”înalte”: mândria și slava deșartă!
Primii nu văd ereziile din pricina neștiinței; iar neștiința vine din lene, autosuficiență și/sau lipsa de discernământ duhovnicesc.
A doua categorie nu vede ereziile pentru că nu au ce să vadă, Dumnezeu și credința nu se află în raza preocupărilor lor și tot ce văd aceștia este latura materială a vieții. Aceștia, oricum, erau ortodocși doar cu numele...
Cei din urmă, însă, sunt cei înaintați duhovnicește, dar care se pun pe ei înșiși deasupra Bisericii și a dogmelor. Ei nu văd ereziile pentru că sunt "deasupra" lor. Aceștia își găsesc și cele mai sofisticate justificări, iar în propriile minți, propriile acțiuni iau o amploare dramatică. Și, convinși de justețea acțiunilor lor, vor să-i atragă și pe alții în rătăcirea lor. Uneori reușesc: cu cei din prima categorie!
Vina este împărțită: o parte se poate atribui societății (atât cea comunistă cât și cea actuală, de după `89), o parte slujitorilor Bisericii, care nu i-au catehizat îndeajuns de bine, dar cea mai mare parte este a lor. Scuza necunoașterii nu poate fi invocată într-un spațiu Ortodox prin tradiție!

Last edited by luciand; 08.05.2011 at 00:31:03.
  #100  
Vechi 08.05.2011, 00:44:25
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

OK, vina este împărțită:
1. Cei care pleacă - cei mai vinovați
2. Societatea (?)
3. Slujitorii Bisericii, care nu i-au catehizat îndeajuns de bine
Doar atât aveți de spus? Așteptam ceva mai mult.
Încercați să săpați mai adanc. Am toată convingerea că se poate mai mult.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11