Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2011, 10:19:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Aveti dreptate. Insa am citit si citat ceea ce e scris negru pe alb, de catre un user ortodox:


Inca nu am primit de la dumneavoastra raspunsul daca aceasta e atitudinea oficiala a bisericii dumneavoastra. Am citit mesjele unor ortodocsi pe forum si am tras concluzia ca multi ortodocsi nu sint de acord cu aceasta afirmatie. Iar pentru mine asta e suficient. Ar fi fost foarte util daca pur si simplu ati fi raspuns la intrebare, astfel incit aceasta sa nu provoace citeva pagini de discutii.
Bineânțeles că nu aceasta e poziția B.O.R, și nici nu are cum să fie aceasta . Între cele două biserici există o relație cât se poate de bună . Să nu uităm că Biserica Catolică a oferit spațiu celor din străinătate unde ortodocșii își pot ține Sfintele slujbe, deci și din acest punct de vedere relația este cât se poate de bună. Constatăm deasemenea și pe acest forum că mulți ortodocși îi respectă pe colegii catolici , respect manifestat și de dumneavoastră în mare măsură. Sunt închegate chiar prietenii virtuale între noi . Există și scăpări nedorite , dar până la urmă nu aceasta este problema principală, căci acest thread nu este îndreptat împotriva dumneavoastră . Nu biserica catolică este "răul"principal , ci dezbinarea noastră , o dezbinare apărută în proasta înțelegere a smereniei, iubirii , iertării , bunătății și adevărului. Biserica este slăbită evident de noi înșine , prin atitudinea noastră . Cine profită ? Cei de care vă feriți și voi ! Asta nu se înțelege din PĂCATE . Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11