Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.03.2012, 00:14:44
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Cunoaste-te pe tine insuti. - proverb cu radacini in Sf.Scriptura

Nu toata lumea a fost pusa in fata unui test psihologic la admitere, la angajare sau pentru confirmarea unui post deja ocupat. Nu toti au trecut prin aceasta emotie. Sa fii pus in situatia de a da tot ce poti din tine precum atentie, coerenta, capacitate de memorare, putere de concentrare si toate astea in contratimp.

Personal, datorita meseriei mele, sunt foarte obisnuit cu aceste teste. Insa cel mai mult imi plac cele care scot in evidenta si descriu persoana ta launtrica - omul din tine. Astfel sunt concepute aceste teste in asa fel incat, daca nu esti sincer cu tine insuti, se observa imediat.

Probabil autorul topicului s-a confruntat cu asemenea teste si a descoperit faptul ca la un moment dat este "interogat" si nevoit sa scrie negru pe alb ceea ce pana atunci tinea pentru sine: taina inimii lui si personalitatea sa care erau cunoscute numai de el, de cei mai apropiati lui sau de cei inaintea caruia sa mai marturisit (un parinte, un prieten apropiat sau chiar un duhovnic).

Esti pus oarecum in incurcatura atunci cand, deruland paginile testului, vezi o intrebare in care ti se cere franc, direct sa spui despre tine 3 calitati dar si 3 defecte. Cat va fi in raspunsul final subiectivism si cat va fi obiectivism?

Pe mine foarte mult m-a ajutat aici "experienta" mea, ca si crestin, in partasie cu Dumnezeu. Petrecerea timpului in rugaciune nu este numai cerere, rugaminte sau exprimarea unei anumite dorinti. Ci este si multumire si lauda la adresa lui Dumnezeu. Este o partasie reala intre tine si Dumnezeu. Atunci intri in contemplarea maretiei Sale si in adorarea Aceluia care S-a autodenumit Tatal tau. In acest rastimp petrecut inaintea Lui nu poti fi altfel decat sincer si deschis cum poate nu constientizezi sa mai fi fost vreodata. Mie unul mi-a folosit experienta din rugaciune la aceste teste si am stiut ca raspunsul meu a fost obiectiv.

Interesant topic.
Foarte frumos mesaj! M-a impresionat în mod pozitiv în special ceea ce ați scris despre rugăciune. :)

Eu am rezolvat astfel de teste psihologice în liceu pentru că, în clasa a XII-a, aveam o oră de consiliere psihologică. Era interesant :) și rezolvam teste cu întrebări de genul acesta.

Toate cele bune!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.03.2012, 00:26:56
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Inainte de a ne apuca a judeca pe altii, cred ca acest cuvant al parintelui Sofronie este de folos spre reflexie:

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...ate-fi-iubire/

Citat:
Mi s-a intarit convingerea ca noi toti, oamenii, suntem orbi intr-o oarecare masura. Vedem doar oarecare particica din viata lumii si facem deductii avand doar aceasta vedere partiala. Aceasta vedere individuala, partiala, il stapaneste pe om atat de puternic, incat nu mai poate judeca decat dupa modul in care intelege sau vede lucrurile. Ca urmare a acestei orbiri firesti, noi toti, fara exceptie, nu intelegem cand ranim pe altii, cand le ruinam viata, cand ii judecam dupa bunul nostru plac. Noi stim ca la baza constiintei noastre personale sta dorinta de bine, cautarea desavarsirii si, in virtutea increderii in dreptatea cautarii noastre, suntem inclinati sa ne indreptatim pe noi insine. Si aceasta este suferinta noastra comuna. De aici rezulta conflictele nerezolvate din intreaga lume deoarece fiecare se indreptateste pe sine insusi, respingand dreptatea celui ce sta impotriva lui.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.03.2012, 00:28:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hihi, eu cunosc un joc si mai frumos din copilaria mea. Sa gasesti cinci calitati ale unei persoane pe care nu prea o inghiteai si careia ii gaseai oricum defecte! :)

Da, intrebarea despre calitati si defecte ar putea fi gasita intr-un interviu pentru angajare... numai ca nu oi spune ca esti lenes, somnoros si cartitor daca vrei sa te angajezi undeva! :)))
Daa, foarte interesant să găsești 5 calități unei persoane care-ți este antipatică. Cred că este dificil să-i găsești și o singură calitate.
Mărturisesc că am avut o experiență foarte educativă în acest sens, chiar recent.
Uneori, sunt ispitită să-i judec pe ceilalți în gândul meu (apropo de defecte). Nu critic, nu vorbesc de rău pe nimeni. În schimb, în gând... cam judec. :) Și am judecat o persoană drept superficială. După puțin timp, cunoscând mai bine acea persoană, mi-am dat seama că opinia mea era profund greșită, nedreaptă și contrară realității, pentru că cel pe care-l judecasem s-a dovedit a fi un creștin autentic, plin de înțelepciune și cu o trăire duhovnicească foarte profundă. Acel creștin se află la un nivel de trăire duhovnicească superior mie și, tocmai din acest motiv, nu i-am putut înțelege de la început atitudinea și modul de gândire. Cel pe care l-am judecat atât de nedrept în gândul meu a devenit pentru mine un model de trăire autentică a credinței în Domnul nostru Iisus Hristos.
Mulțumesc lui Dumnezeu că m-a învrednicit de această lecție de viață!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.03.2012, 00:51:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Din pacate intrebarea asta ti se pune si la interviuri si uneori chiar si in aplicatiile on-line.
Ce ai putea sa spui ca sa obtii si postul si nici sa nu minti?
Nu ca nu ai vrea sa iti faci un proces de constiinta, din cand in cand, dar cred ca oricine prefera sa o faca la spovedanie, si nu la un interviu de angajare.
Tu ce ai spune?
De exemplu, eu as spune asa : mie imi place sa fiu sincera. Unde o pun, la calitati sau la defecte? Nu-mi place sa mint, mi-e sila sa ma prefac. Chiar daca incerc s-o fac, se vede pe fata mea. Unde sa ma angajez cu "calitatile" astea, in politie?
In rest nu-mi mai vin altele in cap, decat o lunga lista cu defecte.
Da, sigur că este preferabil să-ți faci procesul de conștiință în fața duhovnicului sau în fața unei alte persoane în care ai încredere, decât în cadrul unui interviu de angajare. :)
Felicitări pentru calitățile pe care le-ați menționat!!
Voi încerca să enumăr și eu câteva calități și defecte personale.

Calități:
1. credința neîndoielnică în Dumnezeu,
2. sinceritatea,
3. optimismul,
4. consecvența,
5. simțul umorului.
Desigur, toate calitățile menționate se datorează iubirii lui Dumnezeu, fiind daruri ale Sale, iar nicidecum meritele mele.

Defecte:
1. încăpățânare,
2. restanță la smerenie (de exemplu, acum îmi este mult mai ușor să-mi identific calitățile decât defectele) :),
3. tendința de a uita ce am de făcut (de exemplu, uit că am de dat un telefon etc),
4. dezinteresul total față de activitățile care nu-mi plac sau mi se pare că nu-mi sunt utile,
5. tendința de a-i judeca (doar în gând) pe anumiți semeni (de exemplu, pe atei sau pe cei duplicitari și dispuși să accepte compromisuri morale).

Calitățile pe care le-am menționat se datorează lui Dumnezeu, iar defectele, lipsei mele de maturitate în viața spirituală. :)

Slăvit să fie Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.03.2012, 00:53:10
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Inainte de a ne apuca a judeca pe altii, cred ca acest cuvant al parintelui Sofronie este de folos spre reflexie:

Citat:
Mi s-a intarit convingerea ca noi toti, oamenii, suntem orbi intr-o oarecare masura. Vedem doar oarecare particica din viata lumii si facem deductii avand doar aceasta vedere partiala. Aceasta vedere individuala, partiala, il stapaneste pe om atat de puternic, incat nu mai poate judeca decat dupa modul in care intelege sau vede lucrurile. Ca urmare a acestei orbiri firesti, noi toti, fara exceptie, nu intelegem cand ranim pe altii, cand le ruinam viata, cand ii judecam dupa bunul nostru plac. Noi stim ca la baza constiintei noastre personale sta dorinta de bine, cautarea desavarsirii si, in virtutea increderii in dreptatea cautarii noastre, suntem inclinati sa ne indreptatim pe noi insine. Si aceasta este suferinta noastra comuna. De aici rezulta conflictele nerezolvate din intreaga lume deoarece fiecare se indreptateste pe sine insusi, respingand dreptatea celui ce sta impotriva lui.
Văd că suntem ca-n "Vizita" lui Caragiale! Le știm ca din carte, dar când să le aplicăm...
Citatul tău e foarte bine ales, doar că ar trebui întâi să-l aprofundezi.
Și încă ceva: observația și deliberarea se deosebesc fundamental de osândire. Cam asta-i deosebirea în judecata-discernerea (diacrisis) pe care am propus-o eu și judecarea-osândirea de care mă acuzi tu.
În rest, dacă nu ne desprindem ochii din "vederea parțială, individuală care ne stăpânește" și ne lăsăm cuprinși de "orbirea firească" care ne face "să-i rănim pe alții, să le ruinăm viața, să îi judecăm/osândim după bunul nostru plac" nu vom afla acea iubire de fiu către Tatăl său, rămânând captivi unei iubiri abstracte, fățarnice și goale de conținut, incapabilă de răbdare și compasiune.
Noapte bună și Doamne ajută!

Last edited by luciand; 02.03.2012 at 00:59:45.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.03.2012, 00:59:51
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In sensul bisericesc ortodox, nu; intr-un sens mai larg, precum un confident apropiat, da - pastorul din biserica locala.

Insa nu am prieten mai bun si confident mai apropiat decat Iisus Hristos.
"Insa nu am prieten mai bun si confident mai apropiat decat Iisus Hristos"
O afirmație ce dovedește din partea dvs "bună îndrăznire". :)
Mântuitorul nostru Hristos a venit în lume pentru a deveni Fratele nostru, Prietenul nostru Cel mai drag, rămânând și Dumnezeu adevărat. Slavă Lui pentru toate!!!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.03.2012, 01:05:32
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Că, doar, noi dăm zeciuală, noi ne rugăm, noi postim, nu ca păcătosul de vameș!
Noi n-avem vreme pentru niște pîrliți și pentru niște amărâți care ne deranjează de la trebile importante! Că, doar, noi suntem ocupați cu iubirea noastră (abstractă) de Dumnezeu!...
Tie asta ti se pare observatie, discernere, deliberare ne-osinditoare?
Mie nu. Dar asta este doar parerea mea.

Noapte buna si tie si sa te ajute Dumnezeu in tot ce iti este de folos!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 02.03.2012 at 01:08:57.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.03.2012, 01:10:26
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Un preot declară ritos unei credincioase, care se „programează” la spovedanie, că el nu mai spovedește femeile decât dacă sunt îmbrăcate în fustă...
O credincioasă „pătrunsă” de evlavie apostrofează o mamă cu un copil care plânge și îi cere să părăsească biserica pe motiv că deranjează lumea de la rugăciune...
O călugăriță se burzuluiește și scoate afară din mănăstire o femeie îmbrăcată în pantaloni...
Un credincios, un adevărat „stâlp” al comunității, dă afară din biserică două fetițe, de doi și patru ani, pentru că în așteptarea momentului euharistiei se plimbă nerăbdătoare prin fața ușii proscomidiarului...


...

E foarte important ca femeile să aibă fustă! Mult mai important decât să se spovedească!
E foarte important ca în biserică să fie liniște, să fie „atmosferă” de rugăciune! Mult mai important decât să fie lăsați copiii să vină la Hristos!
E foarte important să fim rigizi, rigoriști, prinși în capcana propriei noastre suficiențe!
Că, doar, noi dăm zeciuală, noi ne rugăm, noi postim, nu ca păcătosul de vameș!
Noi n-avem vreme pentru niște pîrliți și pentru niște amărâți care ne deranjează de la trebile importante! Că, doar, noi suntem ocupați cu iubirea noastră (abstractă) de Dumnezeu!...
Sunt foarte triste cazurile pe care le-ați menționat...
În privința copiilor dați afară din biserică, mi-am amintit de o pildă din Pateric, în care se relatează despre un monah, care-l roagă pe părintele său duhovnicesc să se mute împreună cu toată obștea într-un alt loc, pentru a nu mai auzi gălăgia provocată de copiii din satul aflat în apropiere. La aceste cuvinte, părintele îi răspunde cu înțelepciune: "A, fiule, din cauza glasului îngerilor vrei tu să te muți în altă mănăstire?". :)
Dintre toți membrii Bisericii, copilașii sunt cei mai vrednici de Hristos și, din acest motiv, datoria noastră este aceea de a-i învăța să-L iubească.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.03.2012, 01:17:58
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Tie asta ti se pare observatie, discernere, deliberare ne-osinditoare?
Mie nu. Dar asta este doar parerea mea.

Noapte buna si tie si sa te ajute Dumnezeu in tot ce iti este de folos!
Cred că domnul LucianD n-a judecat/osândit pe nimeni, deoarece n-a menționat numele celor care au comis acele acte de fariseism și habotnicie, ci doar a vorbit despre câteva cazuri semnificative pentru o anumită tipologie de persoane religioase (nu credincioase, ci doar religioase). Dacă ar fi spus: "preotul X este un habotnic pentru că...", atunci ar fi comis păcatul judecării aproapelui. În schimb, pentru că nu a nominalizat pe nimeni, ci doar a atras atenția asupra unor atitudini nedorite, se poate considera că a dat dovadă doar de gândire critică, de discernământ duhovnicesc și nicidecum nu a osândit pe cineva.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.03.2012, 01:37:34
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cred că domnul LucianD n-a judecat/osândit pe nimeni, deoarece n-a menționat numele celor care au comis acele acte de fariseism și habotnicie, ci doar a vorbit despre câteva cazuri semnificative pentru o anumită tipologie de persoane religioase (nu credincioase, ci doar religioase). Dacă ar fi spus: "preotul X este un habotnic pentru că...", atunci ar fi comis păcatul judecării aproapelui. În schimb, pentru că nu a nominalizat pe nimeni, ci doar a atras atenția asupra unor atitudini nedorite, se poate considera că a dat dovadă doar de gândire critică, de discernământ duhovnicesc și nicidecum nu a osândit pe cineva.

Doamne ajută!
Cand cineva spune "preot", deja il numeste - numele lui este "slujitor al Lui Hristos", investit cu putere de Insusi Hristos.
Cand tu spui "persoane religioase (nu credincioase, ci doar religioase)" ..." care au comis acele acte de fariseism și habotnicie" deja le-ai pus o eticheta persoanelor, prin prisma interpretarii tale a faptelor lor, deja este o judecata.

In fata Lui Hristos la judecata, oare tot asa ii vom vorbi despre slujitorii Lui?

Si spui ca asta este "discernamant duhovnicesc" in opinia ta?!...
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 02.03.2012 at 01:40:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Stiinta fara constiinta.. anna21 Stiri, actualitati, anunturi 46 03.02.2012 19:30:21
Despre constiinta mihailt Generalitati 1 17.03.2010 04:51:20
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 02.02.2009 23:44:00
E BINE SA INTREBAM ? filotegheorghe Generalitati 8 03.09.2008 15:23:42