Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.07.2012, 23:15:48
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu inteleg de ce ar fi ei neaparat mai evoluati din moment ce omul de pe pamant este creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu este clar ca noi suntem superiori lor. In Biblie nu sunt referinte despre extraterestrii.
Daca ei arata la fel ca oamenii cum e? Sistemul nostru solar e foarte tanar in comparatie cu alte sisteme solare din galaxia noastra. Nu mai vorbesc de alte galaxii care sunt mult mai vechi. Mai citeste si altceva in afara de biblie.

Chiar vaticanul a recunoscut posibilitatea existentei vietii extraterestre.

Ce scrie in Biblie nu e neaparat de luat ca atare. E o carte in care se prezinta niste povesti, intamplari, nu spun ca nu ar fi bine ce e acolo, desi sunt si chestii imorale, multe.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.07.2012, 23:18:48
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Hai sa fim seriosi...
In 1910 s-a inventat avionul cu motor cu reactie.
Azi , suntem in 2012 , sunt 102 de atunci. Voi chiar credeti ca de atunci nu s-a mai dezvoltat tehnica aeronautica ?
Primele aeronave cu forma de farfurie ( http://www.jurnalul.ro/special/ozn-h...are-614341.htm ) , au existat de pe vremea lui Henri Coanda (mort in 1972). Si , sunt sigur , ca sunt o gramada de inventatori care au creat astfel de avioane.

Mie mi se pare pura naivitate sa crezi ca se plimba extraterestii deasupra cerului. Tehnologia a avansat foarte mult (precum si in alte domenii ca: ingineria , medicina etc). Iar interese militare (si pentru spionaj) sunt destule : sua , rusia , corea , china.
Nu spune nimeni ca nu sunt si aeronave facute pe pamant. Dar sunt picturi in pesteri, vechi de mii de ani, sunt relatari istorice chiar si in Letopisetul Tarii Moldovei, sunt artefacte care reprezinta avioane, picturi cu aparate de zbor. Cei de acum sute sau mii de ani nu aveau de unde sa stie de aeronave de tipul celor moderne.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.07.2012, 23:29:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Daca ei arata la fel ca oamenii cum e? Sistemul nostru solar e foarte tanar in comparatie cu alte sisteme solare din galaxia noastra. Nu mai vorbesc de alte galaxii care sunt mult mai vechi. Mai citeste si altceva in afara de biblie.
Science Fiction?

Citat:
Chiar vaticanul a recunoscut posibilitatea existentei vietii extraterestre.
Esti prost informat, era un lucrator de la Vatican.

Citat:
Ce scrie in Biblie nu e neaparat de luat ca atare. E o carte in care se prezinta niste povesti, intamplari, nu spun ca nu ar fi bine ce e acolo, desi sunt si chestii imorale, multe.
Bla, Bla, bla ..discursul vesnic al ateului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.07.2012, 23:31:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Nu spune nimeni ca nu sunt si aeronave facute pe pamant. Dar sunt picturi in pesteri, vechi de mii de ani, sunt relatari istorice chiar si in Letopisetul Tarii Moldovei, sunt artefacte care reprezinta avioane, picturi cu aparate de zbor. Cei de acum sute sau mii de ani nu aveau de unde sa stie de aeronave de tipul celor moderne.
Ca sa nu mai vorbim de literatura populara, vrajitoarele care zburau pe cozi de matura, erau de fapt extrateresti imbracati extravagant (asa era moda la ei pe atunci) in skijet -uri zburatoare care scoteau flacari prin partea din spate si de aceea erau confundate cu niste maturi.

Calul care manca jaratec a lui Fat Frumos era de asemeni un vehicol aerian care se alimenta cu plasma iar zmeii erau niste extraterestri rai ca in Battlestar Galactica.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.07.2012, 00:01:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul

Daca vrei sa afli mai multe despre asta iti recomand seria de documentare ANCIENT ALIENS. Este cel mai bun documentar facut vreodata, dupa parerea mea. Are la baza cartile lui Erich Von Daniken, una din cele mai cunoscute fiind Chariots of the Gods.
Eu am vazut documentarul si mi se pare extrem de slab.Sigur este senzational dar este extrem de slab. In plus sunt si multe fracturi logice de genul :

"Stim ca Dumnezeu nu exista deci X nu putea fi decat extraterestru".
Asta este o smecherie, pentru ca asa cum "stim" ca nu exista Dumnezeu, la fel "stim" si ca nu exista extraterestri.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.07.2012, 00:04:39
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Din contra, Von Daniken spune ca el chiar crede ca exista Dumnezeu,dar nu asa cum este prezentat in biblie, a crescut undeva la o manastire facand traduceri ale bibliei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.07.2012, 00:21:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Din contra, Von Daniken spune ca el chiar crede ca exista Dumnezeu,dar nu asa cum este prezentat in biblie, a crescut undeva la o manastire facand traduceri ale bibliei.
Nu vorbeam neaparat de Von Daniken, era un grec care spunea mereu asta.Ma rog, fiecare crede ce vrea dar mie chestia asta nu mi-a placut si mi-a dat senzatia ca pierd timpul uitandu-ma la documentar.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.07.2012, 01:18:48
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Re:

Mai era si mama vitrega a Albei ca Zapada. Ea era o mutanta X care se putea transforma in chestii diferite in functie de dispozitie si stapanea tehnica argintului viu, a cititului in bobi si a comertului cu cingatori dubioase. Iar piticii traiau intr-o nava protejata de scut invizibil, dotata cu toate cele trebuincioase (dar mici, adaptate vietii in spatiul cosmic). Iar pe Alba ca Zapada o strigau asa pentru ca avea un nume nemtesc format din prea multe litere si care era absolut imposibil de pronuntat si de scris de catre oameni simpli ca Fratii Grimm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.07.2012, 01:41:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si mie mi-a placut Ancient Aliens si nu-mi amintesc ca nimeni sa afirme in acel show ca "Dumnezeu nu exista!"De altfel nici nu avea ce cauta aceasta afirmatie intr-un show care viza existenta fiintelor de origine extraterestra si nu existenta Creatorului.

Poate ca exista aceste fiinte,de ce nu?Si in Biblie sunt multe descrieri supranaturale redate mai simplist,care numai mot-a-mot nu pot fi interpretate.
De unde vin ingerii?Nu dintr-o alta lume?
De unde vin diavolii?Nu dintr-o alta lume?
Deci dupa definitie,nefiind aparitii terestre ce sunt?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.07.2012, 02:06:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si mie mi-a placut Ancient Aliens si nu-mi amintesc ca nimeni sa afirme in acel show ca "Dumnezeu nu exista!"De altfel nici nu avea ce cauta aceasta afirmatie intr-un show care viza existenta fiintelor de origine extraterestra si nu existenta Creatorului.

Poate ca exista aceste fiinte,de ce nu?Si in Biblie sunt multe descrieri supranaturale redate mai simplist,care numai mot-a-mot nu pot fi interpretate.
De unde vin ingerii?Nu dintr-o alta lume?
De unde vin diavolii?Nu dintr-o alta lume?
Deci dupa definitie,nefiind aparitii terestre ce sunt?
Yasmina eu am o memorie buna.Nu vreau sa caut acum, dar in mai multe episoade a fost afirmat lucrul asta exact asa cum l-am scris eu.
Tipul asta o spunea :


Last edited by iuliu46; 26.07.2012 at 02:13:39. Motiv: Am gasit o poza mai buna :))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 17:53:47
Chip-urile in scoli UNNOOM Stiri, actualitati, anunturi 47 29.11.2012 12:01:53
Psb-urile si filocaliile in word antiecumenism Resurse ortodoxe on-line 4 09.10.2010 14:40:16
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 15:55:04