Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2012, 00:47:14
Eduard254 Eduard254 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2012
Mesaje: 2
Unhappy Pokemon, un desen animat

Din cate am vazut din numeroasele articole la care m-am uitat pe net despre acest desen Pokemon transmite mesaje subliminare si chiar in unele state a fost interzis.http://comuniune.blogspot.ro/2008/03...or-mesaje.html
Ma intreb de ce suntem intr-o lume in care slujitorii raului incearca sa ne corupa in halul acesta.Si cei care sunt mai mari sa zicem ca ei constientizeaza ce se intampla dar un copil de 5-13 ani nu constintizeaza.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2012, 00:59:22
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Am mai auzit una... :))

In curand si Tom & Jerry vor contine mesaje subliminale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2012, 01:35:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eduard254 Vezi mesajul
Din cate am vazut din numeroasele articole la care m-am uitat pe net despre acest desen Pokemon transmite mesaje subliminare si chiar in unele state a fost interzis.http://comuniune.blogspot.ro/2008/03...or-mesaje.html
Ma intreb de ce suntem intr-o lume in care slujitorii raului incearca sa ne corupa in halul acesta.Si cei care sunt mai mari sa zicem ca ei constientizeaza ce se intampla dar un copil de 5-13 ani nu constintizeaza.
banuiesc ca acei copii de 5-13 ani au parinti nu? Ei ce grija au?!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2012, 01:36:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Am mai auzit una... :))

In curand si Tom & Jerry vor contine mesaje subliminale.
a fost interzis in cateva state musulmane pentru ca incuraja iubirea fata de soareci
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2012, 02:13:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
a fost interzis in cateva state musulmane pentru ca incuraja iubirea fata de soareci
Wow,pe zi ce trece mai aflam unele noi...unele mai grozave decat altele...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2012, 02:37:21
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
a fost interzis in cateva state musulmane pentru ca incuraja iubirea fata de soareci
Nu ma mira nimic de la unii care traiesc in evul mediu, isi omoara femeile cu pietre, probabil ati vazut si voi pe la stiri.

Last edited by apophis; 28.07.2012 at 09:20:27.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2012, 14:11:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

ar trebui sa ne facem ca purtam ochelari, daca nu am recunoaste ca desenele Tom si Jerry au un grad ridicat de violenta.

Nu stiu care dintre dvs s-ar bucura ca micutii dvs sa imite comportament "prietenesc" al inofensivilor Tom si Jerry.
Sa iti vezi copii ca se lovesc cu tigai in cap, isi prind unul altuia manutele la usa, se lovesc "amical" cu bate, ciocane etc...

Nu stiu cum sunt desenele pokemon. Am vazut doar personajele...mi se pareau urate.

Imi aduc aminte de o situatie...Eram in Ucraina. Una din doamnele care ma insotea imi cereau parerea deoarece a vrut s acumpere o iconita cu sfinti protectori ai familiei, ptr o prietena care la peste 40 de ani facuse al doilea copilas.
Asa tarziu?am intrebat.
Da...O ,saraca, prin ce a mai trecut. Mai are un baiat , de vreo 5-6 anisori in afara de mezinul de cateva luni. In urma cu vreo 2 ani s-a intamplat o nenorocire. Obisnuiau sa lase baiatul sa se uite destul de mult la televizor, la desene animate.Mama se bucura ca reusea si ea sa-si faca treaba in liniste. Probelma a parut ca la desene baiatul a vazut un personaj,care avea pe mana un ceas iar atunci cand activa ceasul putea sa zbora. Se autopropulsa.In timp ce mama trebaluia prin bucatarie,baiatul se duce la geam,stateau la etajul patru,iese pe geam activeaza ceasul de pe manuta si.....isi da drumul.A avut marele noroc ca pana la parter a tot aterizat printre crengile pomilor. oricum a ajuns jos cu o multime de oase rupte, in coma. In disperarea aceea, mama a promis Domnului ca daca ii salveaza baietelul va mai face un copil, cu toate ca era destul de inaintata in varsta. Prin mila lui Dumnezeu,copil se face bine,desi medicii nu ii mai dadeau vreo sansa. Si asa hotaraste sa il faca pe cel de-al doilea.


M-am infiorat. Am reusit doar sa ingan un "Slava lui Dumnezeu".

Recomand parintilor,chiar daca sunt foarte ocupati sa vizioneze desenele animate impreuna cu copii lor. E incredibil cat de multe situatii neprevazute,uneori socante apar in timpul desenelor nevinovate. Nu poti priva copilul de aceste desene animate.Dar poti face o selectie a lor si le puteti urmari impreuna.Iar atunci cand intalniti o situatie neobisnuita, explicati-o. Nu-llasati sa si-o explice singur,sau sa perceapa msg pe care altii vor sa il transmita. Redirectionati voi insiva msg.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 28.07.2012 at 14:26:54.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2012, 14:14:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ar trebui sa ne facem ca purtam ochelari, daca nu am recunoaste ca desenele Tom si Jerry au un grad ridicat de violenta.

Nu stiu care dintre dvs s-ar bucura ca micutii dvs sa imite comportament "prietenesc" al inofensivilor Tom si Jerry.
Sa iti vezi copii ca se lovesc cu tigai in cap, isi prind unul altuia manutele la usa, se lovesc "amical" cu bate, ciocane etc...

Nu stiu cum sunt desenele pokemon. Am vazut doar personajele...mi se pareau urate.

Imi aduc aminte de o situatie...Eram in Ucraina. Una din doamnele care ma insotea imi cereau parerea deoarece a vrut s acumpere o iconita cu sfinti protectori ai familiei, ptr o prietena care la peste 40 de ani facuse al doilea copilas.
Asa tarziu?am intrebat.
Da...O ,saraca, prin ce a mai trecut. Mai are un baiat , de vreo 5-6 anisori in afara de mezinul de cateva luni. In urma cu vreo 2 ani s-a intamplat o nenorocire. Obosnuiau sa lase baiatul sa se uite destul de mult la televizor, la desene animate.Mama se bucura ca reusea si ea sa-si faca treaba in liniste. Probelma a parut ca la desene baiatul a vazut un personaj,care avea pe mana un ceas iar atunci cand activa ceasul putea sa zbora. Se autopropulsa.In timp ce mama trebaluia prin bucatarie,baiatul se duce la geam,stateau la etajul patru,iese pe geam activeaza ceasul de pe manuta si.....isi da drumul.A avut marele noroc ca pana la parter a tot aterizat printre crengile pomilor. oricum a ajuns jos cu o multime de oase rupte, in coma. In disperarea aceea, mama a promis Domnului ca daca ii salveaza baietelul va mai face un copil, cu toate ca era destul de inaintata in varsta. Prin mila lui Dumnezeu,copil se face bine,desi medicii nu ii mai dadeau vreo sansa. Si asa hotaraste sa il faca pe cel de-al doilea.


M-am infiorat. Am reusit doar sa ingan un "Slava lui Dumnezeu".

Recomand parintilor,chiar daca sunt foarte ocupati sa vizioneze desenele animate impreuna cu copii lor. E incredibil cat de multe situatii neprevazute,uneori socante apar in timpul desenelor nevinovate. Nu poti priva copilul de aceste desene animate.Dar poti face o selectie a lor si le puteti urmari impreuna.Iar atunci cand intalniti o situatie neobisnuita, explicati-o. Nu-llasati sa si-o explice singur,sau sa perceapa msg pe care altii vor sa il transmita. Redirectionati voi insiva msg.
doamna aveti perfecta dreptate. Parintii trebuie sa vizioneze cu copii desenele animate si totul cu masura
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2012, 14:42:43
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ar trebui sa ne facem ca purtam ochelari, daca nu am recunoaste ca desenele Tom si Jerry au un grad ridicat de violenta.

Nu stiu care dintre dvs s-ar bucura ca micutii dvs sa imite comportament "prietenesc" al inofensivilor Tom si Jerry.
Sa iti vezi copii ca se lovesc cu tigai in cap, isi prind unul altuia manutele la usa, se lovesc "amical" cu bate, ciocane etc...

Nu stiu cum sunt desenele pokemon. Am vazut doar personajele...mi se pareau urate.

Eu m-am uitat la Tom & Jerry + multe alte desene mai mult sau mai putin violente si nu am dat nimanui in cap, nici macar mie.

Depinde si cat de idiot e copilul, daca nu-l ajuta mintea deloc isi face rau si cu jucariile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2012, 15:00:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Eu m-am uitat la Tom & Jerry + multe alte desene mai mult sau mai putin violente si nu am dat nimanui in cap, nici macar mie.

Depinde si cat de idiot e copilul, daca nu-l ajuta mintea deloc isi face rau si cu jucariile.
pun raspunsul pe seama varstei fragede si a neexperientei in cresterea copiilor.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
desen coliva andrada3 Sfanta Liturghie 4 12.05.2011 22:52:43