Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 09.05.2011, 00:12:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=dobrin7m;.
Eu nu ma simt vinovata cu nimic fata de nimeni.
[/QUOTE]

No comment.
  #142  
Vechi 09.05.2011, 00:42:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Nu, Ioan , nu așa !

Acest "fără comentariu" , pentru că avem și noi limba noastră, nu aduce clarificări , ci pune o țâră gaz pe foc , iar eu am rugat să se înceteze cu micul scandal iscat. Atât ai de spus , frate ? Atât ai înțeles din acest subiect ? Citești , arunci și fugi ! Nu-i normal , te rog să mă crezi , dar fără comentarii până la capăt , căci adevărul nu stă mult sub obroc, el iese la iveală, încet dar sigur. Iertare și o noapte cu spor în scris. Noapte bună !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #143  
Vechi 09.05.2011, 01:01:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dragă Dobrin

Nimeni nu a pus la îndoială onestitatea și buna credință a ta , mai ales că nu de puține ori am apreciat postările tale , dar citatele date de tine nu au fost înțelese pe deplin , și mai ales ce vor ele să exprime într o anumită perioadă , când dialogul dintre cele două biserici era mult mai radical . Dar, de , fiecare reține ce-i convine , sau mai bine zis ce nu-i convine , uitând perioada când au fost ele scrise . Scoaterea din context nu e în multe cazuri cea mai fericită alegere , dar trebuie reținut mesajul general transmis prin cuvântul scris . Mulțumesc pentru efortul tău constant și mai ales de răbdarea ta ! Doamne ajută!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #144  
Vechi 09.05.2011, 02:38:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acest "fără comentariu" , pentru că avem și noi limba noastră, nu aduce clarificări , ci pune o țâră gaz pe foc , iar eu am rugat să se înceteze cu micul scandal iscat. Atât ai de spus , frate ? Atât ai înțeles din acest subiect ? Citești , arunci și fugi ! Nu-i normal , te rog să mă crezi , dar fără comentarii până la capăt , căci adevărul nu stă mult sub obroc, el iese la iveală, încet dar sigur. Iertare și o noapte cu spor în scris. Noapte bună !
Draga Cristi, iti multumesc pentru atentionare. Desigur, spui ce si cum se cuvine.
Dar te rog iarta-mi hotarirea: voi mai posta no comment pentru Dobrin. De ce? Pur si simplu deoarece nu am nimic de comentat in raport cu anumite afirmatii. Nonraspunsul meu contine totusi un mesaj: "opreste-te o clipa si priveste ce spui, inainte sa reactionezi".
Mie mi-au facut bine replicile usturatoare ale unor colegi de forum. Am meditat la reactia colegilor, am incercat sa vad cum ma pot folosi de cuvintele lor usturatoare, am luat folosul pe linia umilintei. Faptul ca am fost contrat chiar aspru si ca mi-am insusit critica acolo unde am simtit ca e cazul, e pentru mine o victorie in lupta mea mica si grea intru despatimire.
Si pentru ca lupt impotriva mandriei mele, si totodata pentru apropierea mea de fratii crestini pe care ii respect si ii iubesc, iata: daca imi ceri sa ma opresc din seria de no comment, o voi face. Doar pentru a nu rani dragostea dintre noi ca frati intru Hristos Domnul.
Te rog si eu sa ma ierti (pentru ca te-am mahnit).
  #145  
Vechi 09.05.2011, 03:22:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apartenenta unei persoane la Biserica, faptul ca un om e crestin ortodox sau catolic, nu constituie o scuza sau o justificare pentru intoleranta, violenta, rea-vointa si iesiri de tot felul.
Crestini fiind, se cuvine sa avem grija la continutul si felul in care vorbim si scriem.
Ca urmare, imi exprim regretul ca am participat la o situatie cel putin caraghioasa.
Imi cer iertare tuturor celor pe care i-am deranjat sau mahnit prin interventiile mele.
Iar fratilor catolici care activeaza aici pe forum: tot respectul si afectiunea de care sunt eu, pacatosul si nevrednicul, capabil. Conduita lor pe forum este, pentru mine, un exemplu de buna crestere, de bun simt, in general de seriozitate si caldura sufleteasca.
Problema mea nu este, in nici un caz, Biserica Catolica, problema mea sunt in primul rand eu insumi. Cel ce gresesc si pacatuiesc la tot pasul, spre dauna mea si a semenilor. Caderile mele ca ortodox sunt nenorocirea. Asa incat, din nou imi cer iertare si ma rog la Bunul Dumnezeu sa ma ajute in indreptarea mea. Ma mangaie gandul ca, poate, se va ruga pentru mine cineva dintre cei pe care i-am ranit si care, rugindu-se, iata, m-a iertat...
Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi!
  #146  
Vechi 09.05.2011, 05:14:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Apartenenta unei persoane la Biserica, faptul ca un om e crestin ortodox sau catolic, nu constituie o scuza sau o justificare pentru intoleranta, violenta, rea-vointa si iesiri de tot felul.
Crestini fiind, se cuvine sa avem grija la continutul si felul in care vorbim si scriem.
Ca urmare, imi exprim regretul ca am participat la o situatie cel putin caraghioasa.
Imi cer iertare tuturor celor pe care i-am deranjat sau mahnit prin interventiile mele.
Iar fratilor catolici care activeaza aici pe forum: tot respectul si afectiunea de care sunt eu, pacatosul si nevrednicul, capabil. Conduita lor pe forum este, pentru mine, un exemplu de buna crestere, de bun simt, in general de seriozitate si caldura sufleteasca.
Problema mea nu este, in nici un caz, Biserica Catolica, problema mea sunt in primul rand eu insumi. Cel ce gresesc si pacatuiesc la tot pasul, spre dauna mea si a semenilor. Caderile mele ca ortodox sunt nenorocirea. Asa incat, din nou imi cer iertare si ma rog la Bunul Dumnezeu sa ma ajute in indreptarea mea. Ma mangaie gandul ca, poate, se va ruga pentru mine cineva dintre cei pe care i-am ranit si care, rugindu-se, iata, m-a iertat...
Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi!
Tocmai această conduită , bun simț și unitate a lor , trebuie să ne dea de gândit . Aceasta a fost încă odată o lecție că falsa smerenie și dorința de a împăca și capra și varza , sunt extrem de dăunătoare atât nouă , cât și bisericii din care facem parte, sau pretindem că o reprezentăm.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #147  
Vechi 09.05.2011, 07:47:54
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si eu am fostu uimit sa vad acele afirmatii desi in citatul adus din ce ai scris tu nu reisea asa ceva.

Nu fii suparat, doamna iubeste catolicismul dar nu exceleaza in dialog, rationament sau intelegerea a ceea ce scriu altii.
Nu i-o lua in nume de rau.
Aveti dreptate. Insa am citit si citat ceea ce e scris negru pe alb, de catre un user ortodox:
Citat:
În prealabil postat de Dobrin7m Vezi mesajul
Sfantul Sfintit Mucenic Cosma Etolianul (+1779):
"Pe Papa sa-l blestemati, fiindca el este cauza...
Inca nu am primit de la dumneavoastra raspunsul daca aceasta e atitudinea oficiala a bisericii dumneavoastra. Am citit mesjele unor ortodocsi pe forum si am tras concluzia ca multi ortodocsi nu sint de acord cu aceasta afirmatie. Iar pentru mine asta e suficient. Ar fi fost foarte util daca pur si simplu ati fi raspuns la intrebare, astfel incit aceasta sa nu provoace citeva pagini de discutii.

Last edited by nutucutu; 09.05.2011 at 07:57:01.
  #148  
Vechi 09.05.2011, 08:06:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Prin călcarea poruncii, însă, îndreptându-se mai mult spre materie si smulgându-si spiritul său de la cauza lui, adică de la Dumnezeu, și-a impropriat coruptibilitatea, a ajuns pasibil în loc de impasibil, muritor în loc de nemuritor, are nevoie de legături trupești și de naștere seminală, s-a lipit, prin dragostea de viață, de plăceri, ca și când ele ar fi elementele constitutive vieții, și urăște fără nici o teamă pe cei care se sârguiesc să-l lipsească de ele, și a schimbat dragostea de Dumnezeu în dragosle față de materie, iar mânia contra adevăratului dușman al mântuirii a prefăcut-o în mânie față de ceilalți oameni. Așadar, prin invidia diavolului, omul a fost biruit."
Ceva similar zice si Sfantul Maxim Marturisitorul cum diavolul ne inseala uneori sa incepem sa uram pe alti oameni in loc sa uram pe Satana si pacatele.
Adevaratul dusman al mantuirii e Satana nu Papa sau mai stiu eu ce om.
Fratiile voastre chiar credeti ca a zis Sfantul Cosma Etolianul asa ceva?
Pai doctrina unor inselati de draci zice ca nu exista draci,si daca nu exista draci pe cine sa invinuiesti,nu pe oameni?
Pai ia vedeti pe unde a aparut cartea ceea unde se spune ca ar fi zis Sfantul Paisie ca a pierdut Dumnezeu pe sodomeni si asa o sa ii piarda si pe ramleni etc?
Pe la Chisinau parca.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #149  
Vechi 09.05.2011, 08:06:23
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Asta am observat! Dar asta n-o împiedică să facă niște afirmații din care ar rezulta că ortodocșii sunt plini de ură și îi blesteamă pe catolici. Baiu-i că lucrul ăsta ar putea prinde la cei neatenți și/sau neinformați.
Altfel, este exact cum ai spus, nu avem nimic cu oamenii, chiar îi compătimim și îi așteptăm în Biserică. Dar cum am mai zis, fără "zestrea" ereziilor!


Problema este că, de fapt, doamna nuțucuțu este rău intenționată! Și nu e singura!
Acest lucru însă, adăugat la "excelențele" doamnei, dă un "cocteil Molotov" mortal!
As dori sa-mi dati un citat in care eu am spus ca ortodocsii sint plini de ura si in ce consta reaua mea intentie.

Va iert de pe acum pentru ironiile la adresa mea.
  #150  
Vechi 09.05.2011, 08:18:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pardon, nu prea te-ai obosit sa intelegi sau n-ai vrut.

Nu trecerea la alta credinta i-au scos din categoria "model" ci faptele lor anteriore acestui gest au demonstrat ca niciodata n-au fost cu adevarat ortodocsi practicanti.

Esti lamurit acum?
Da, acum sunt pe deplin lamurit. Acum ati reusit sa formulati perfect argumentul "no true scotsman":

"Tuturor scotienilor le place haggis (o mancare traditionala scotiana).
"Nu-i adevarat, unchiului meu Angus din Glasgow nu-i place haggis".
"Atunci unchiul tau Angus din Glasgow nu e un scotian adevarat".
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11