Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 06.04.2012, 19:20:09
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Creștinii ortodocși și realitatea contemporană

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...oxia/#comments

Preot Gheorghe D. Metallinos, profesor emerit al Facultății de Teologie, Universitatea Atenelor, Grecia

""În acest punct este îngăduit un paralelism istoric: la 11 mai 330 se ivește o nouă dimensiune istorică, Imperiul Noii Rome, care punea în armonie trei factori:

*puterea statală romană încreștinată;
*civilizația și cultura greacă; și
*credința creștină sau Ortodoxia, care reprezenta sufletul și puterea dătătoare de viață acestei noi formațiuni mondiale.

Noua Eră din zilele noastre, ca Imperiu mondial în potență, anulează și înlocuiește cei trei factori cu alții trei:

*puterea politică mondială a Statelor Unite ale Americii;
*civilizația mondială, cu dominarea voită a civilizației apusene; și
*religia mondială, ca Religie care cuprinde toate celelalte religii, pentru formarea unei noi conștiințe pe o bază panteistă: toate zeitățile reprezintă un singur Dumnezeu! În cadrul acestei viziuni panteiste se așteaptă un nou Mesia, astfel că se dorește respingerea lucrării mântuitoare a Fiului lui Dumnezeu, Iisus Hristos, fiind singurul Care dă lumii posibilitatea mântuirii ca îndumnezeire. Ideologia Noii Ere reprezintă, așadar, o provocare fundamentală pentru Ortodoxie.""
  #632  
Vechi 10.04.2012, 22:12:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Comunicat de Presa !

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează:

Astăzi, 10 aprilie 2012, cotidianul Adevărul a început să vândă împreună cu ziarul la toate punctele de difuzare a presei și în librăriile proprii o ediție revizuită a Bibliei traduse de Dumitru Cornilescu, apărută anul acesta (2012) la editura ”Orizonturi” din București.


Deoarece mai mulți credincioși ortodocși au sesizat deja Patriarhia Română cu privire la faptul că au fost induși în eroare de către cotidianul
Adevărul prin oferirea spre vânzare a unei Biblii neoprotestante, solicităm acestei publicații ca în articolele promoționale și în spoturile publicitare să ofere informațiile corecte despre ediția Bibliei pe care o difuzează.

În același timp, îndemnăm clerul ortodox să informeze comunitățile de credincioși despre faptul că Biblia vândută împreună cu ziarul
Adevărul nu este ortodoxă și conține diferențe majore de traducere față de textul oficial al Sfintei Scripturi a Bisericii Ortodoxe Române.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #633  
Vechi 10.04.2012, 22:23:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează:

Astăzi, 10 aprilie 2012, cotidianul Adevărul a început să vândă împreună cu ziarul la toate punctele de difuzare a presei și în librăriile proprii o ediție revizuită a Bibliei traduse de Dumitru Cornilescu, apărută anul acesta (2012) la editura ”Orizonturi” din București.


Deoarece mai mulți credincioși ortodocși au sesizat deja Patriarhia Română cu privire la faptul că au fost induși în eroare de către cotidianul
Adevărul prin oferirea spre vânzare a unei Biblii neoprotestante, solicităm acestei publicații ca în articolele promoționale și în spoturile publicitare să ofere informațiile corecte despre ediția Bibliei pe care o difuzează.

În același timp, îndemnăm clerul ortodox să informeze comunitățile de credincioși despre faptul că Biblia vândută împreună cu ziarul
Adevărul nu este ortodoxă și conține diferențe majore de traducere față de textul oficial al Sfintei Scripturi a Bisericii Ortodoxe Române.
Tocmai adineaori voiam sa postez si eu aceasta stire...Bine ca am vazut-o, sa n-o scriem de doua ori..

Last edited by Adriana Cluj; 10.04.2012 at 23:53:52.
  #634  
Vechi 11.04.2012, 12:28:48
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit Raspunsul ziarului "Adevarul"

Referitor la comunicatul transmis presei astăzi de Patriarhia Română, cu privire la publicarea Bibliei împreună cu ziarul „Adevărul", conducerea trustului Adevărul Holding face următoarele precizări:

Ziarul „Adevărul" se adresează tuturor cetățenilor români, indiferent de confesiune. În niciun material de presă sau promoțional, „Adevărul" nu a pretins sau susținut că Biblia care apare împreună cu ziarul este o versiune ortodoxă, catolică, neoprotestantă sau sinodală. Biblia e una singură.

Biblia care apare împreună cu ziarul „Adevărul" este Biblia creștină, aceeași pentru întreaga creștinătate, indiferent de confesiune. Din punctul nostru de vedere, ea se adresează tuturor creștinilor vorbitori de limbă română. Diferențele de traducere și interpretare - care apar inclusiv între edițiile acceptate de BOR - le lăsăm pe seama bisericilor și a teologilor.

„Lucrarea nu conține niciun fel de comentarii sau alte considerații și reprezintă o traducere justă a formei originale a Bibliei. Ceea ce deosebește aceste confesiuni sunt interpretările pe care fiecare dintre ele le dă Bibliei. Lucrarea publicată de noi nu cuprinde niciun punct de vedere sau comentariu pe marginea textului Bibliei", precizează și editura Orizonturi, deținătorul drepturilor de traducere pentru ediția apărută împreună cu ziarul „Adevărul".

În completarea acestor informații, precizăm că traducerea Cornilescu a fost considerată în epocă „net superioară oricărei alte traduceri, fiind prezentată într-o limbă suplă și curgătoare, care lipsește oricărei alte traduceri" (Alexandru Maianu. Viața și lucrarea lui Dumitru Cornilescu).

Pe această cale, urăm tuturor credincioșilor un Paște fericit!

10.04.2012

Peter L. Imre

Director general Adevărul Holding
  #635  
Vechi 11.04.2012, 12:34:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Teologul Radu Preda

http://www.realitatea.net/radu-preda...ta_931808.html

Teologul clujean Radu Preda, ale cărui declarații sunt folosite pentru a promova Biblia pe care cotidianul Adevărul o distribuie începând de marți la chioșcuri, spune că a fost păcălit de publicația deținută de Dinu Patriciu.

""
"E o biblie falsă. Falsă în sensul în care e o ediție pe care nu au declarat-o ca atare ca fiind neo-protestantă. M-au instrumentalizat. Eu l-am întrebat pe realizatorul articolului să-mi spună ce ediție e, dacă e cumva o biblie sectară. I-am spus că nu e bine să promovezi un produs minoritar. Au vrut să țină ascuns acest fapt. Mi-au promis că vor reveni cu un telefon, dar redactorul a făcut pe neștiutorul, deși sunt convins că știa despre ce e vorba. Am certitudinea că am fot folosit. Nu îi voi da în judecată, nu-mi stă în fire, dar acțiunea lot îi descalifică, oamenii nu sunt proști", a declarat teologul Radu Preda, pentru REALITATEA.NET. ""


Nu este nici o problema faptul ca un ziar distribuie o editie a Bibliei. Totul este sa fie onest.

Dar acest ziar a mai avut niste "zvarlituri" de copita care sa loveasca in ortodoxie: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...la-ips-teofan/ http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ale-cu-preoti/

Ce putem spune? Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce fac!

Last edited by Adriana Cluj; 11.04.2012 at 12:50:57.
  #636  
Vechi 11.04.2012, 12:58:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu este nici o problema faptul ca un ziar distribuie o editie a Bibliei. Totul este sa fie onest.

Dar acest ziar a mai avut niste "zvarlituri" de copita care sa loveasca in ortodoxie: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...la-ips-teofan/ http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ale-cu-preoti/

Ce putem spune? Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce fac!
Nu cred ca e doar o neintelegere si fara intentie, sa ne uitam doar cine semneaza raspunsul: Peter Imre.
Pe de alta parte multi din presa si mass-media sunt fie atei fie nepracticanti. Grav este ca aceste persoane sunt formatori de opinie, mai ales la televizor. Si vedem deseori ca apar articole critice la adresa Bisericii unele chiar penibile, nu ne putem mira din moment ce semnatarii lor sunt ignoranti in privinta asta.
P.S. Sunt mai multe traduceri ale Bibliei aprobate de BO si doar o singura versiune neoprotestanta. Cum se stie Cornilescu a tradus intentionat Biblia in acord cu ideile neoprotestante, pentru ca aderase la aceste idei dinainte. Am mai scris un mesaj despre Cornilescu aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...4&postcount=20

Last edited by catalin2; 11.04.2012 at 13:04:57.
  #637  
Vechi 11.04.2012, 13:10:34
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cred ca e doar o neintelegere si fara intentie, sa ne uitam doar cine semneaza raspunsul: Peter Imre.
Din partea mea sa distribuie ce Biblie vor.
N-au decat sa distribuie gratuit Coranul sau Talmudul, daca le da mana.

Puteau, insa, sa-si faca publicitate declarand deschis ce fel de editie distribuie si sa se foloseasca de renumele unui teolog neoprotestant.
Asa cum am scris: totul e sa fie onesti si sa nu se foloseasca de o persoana, in cazul de fata teologul ortodox Radu Preda, pentru inducerea unei idei si promovarea, in fapt, a altceva.

Last edited by Adriana Cluj; 11.04.2012 at 13:14:19.
  #638  
Vechi 11.04.2012, 13:20:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cred ca e doar o neintelegere si fara intentie, sa ne uitam doar cine semneaza raspunsul: Peter Imre.
Eu cred ca pe cei de la Adevarul nu-i intereseaza "ce" traducere folosesc, atata timp cat aruncand pe piata un titlul- Biblia, care sa atraga, pot sa scoata un profit maxim. Proababil le-a convenit mai mult, financiar vorbind (sau au avut un interes) sa plateasca drepturi de autor Societatii biblice britanice, decat Fundatiei umanitare Mitropolitul Bartolomeu.Asa cum spunea Adriana, este decizia trustului Adevarul Holding ce carti publica, important e sa fie onesti si sa informeze lumea. In materialele promotionale difuzate in presa si la TV n-au spus nimic despre traducator, iar la chioscuri cartea ajunge inchisa in tipla, sigilata, (pe coperta nu e scris cui apartine traducerea, ci la interior) distribuitorii/vanzatorii nefiind instintati despre ceea ce vand. Am intrebat-o azi dimineata pe o vanzatoare,(din pura curiozitate) daca are Biblia, mi-a spus ca da si daca e cea folosita de ortodocsi. Ea s-a uitat mirata la mine si mi-a spus: "pai da, doar ce Biblie sa ne dea sa vindem?!"

p.s ahhh, m-am prins. Biblia Cornilescu e mai subtire, mai rentabila la tiparit :)

Last edited by ioanna; 11.04.2012 at 13:39:18.
  #639  
Vechi 11.04.2012, 14:31:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu cred ca pe cei de la Adevarul nu-i intereseaza "ce" traducere folosesc, atata timp cat aruncand pe piata un titlul- Biblia, care sa atraga, pot sa scoata un profit maxim. Proababil le-a convenit mai mult, financiar vorbind (sau au avut un interes) sa plateasca drepturi de autor Societatii biblice britanice, decat Fundatiei umanitare Mitropolitul Bartolomeu.Asa cum spunea Adriana, este decizia trustului Adevarul Holding ce carti publica, important e sa fie onesti si sa informeze lumea.
p.s ahhh, m-am prins. Biblia Cornilescu e mai subtire, mai rentabila la tiparit :)
E adevarat ce spui, probabil au fost la mijloc si interese fiananciare, dar ma indoiesc ca nu au fost si presiuni, daca Peter Imre e si credincios neoprotestant ma indoiesc ca ar fi foat entuziast in tiparirea Bibliei ortodoxe.
E mai subtire si pentru ca e scris mai mic la Bibliile Cornilescu.
  #640  
Vechi 11.04.2012, 16:53:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat ce spui, probabil au fost la mijloc si interese fiananciare, dar ma indoiesc ca nu au fost si presiuni, daca Peter Imre e si credincios neoprotestant ma indoiesc ca ar fi foat entuziast in tiparirea Bibliei ortodoxe.
.

Peter Imre e om de afaceri, trustul si-au facut o strategie de marketing si au actionat in consecinta. End of story.

Last edited by ioanna; 11.04.2012 at 17:19:16.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11