Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2013, 21:37:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Familia: părinți, frați, surori...

Deși există mai multe topicuri în forumul nostru cu diverse probleme de familie, iată că simt nevoia să îmi spun și eu oful în această direcție.
Îmi pare rău că ajung să dezvălui probleme de familie aici, dar sunt cam supărată și constat că nu am cu cine să vorbesc... da, am auzit, dacă nu putem să-i vorbim cuiva despre Dumnezeu, atunci să-i vorbim lui Dumnezeu despre acea persoană... dar deși încerc, tot amărâtă sunt :-(
Sunt în vacanță pentru trei săptămâni și am ales să stau o săptămână la ai mei la țară, apoi să mergem într-un scurt pelerinaj (eu, părinții mei și alte două persoane, prieteni de-ai mei), iar restul concediului mi l-am planificat independent de ei.
Aș dori ca între noi să fie pace și armonie, dar nu prea iese. Ei sunt niște persoane destul de autoritare, cu o gândire rigidă, bănuitoare și pesimistă, cu accente de dușmănie față de terți. Eu încerc să nu mă necăjesc și să împac și capra și varza, dar nu prea îmi iese. Această parte din concediu mi se pare mai degrabă un sacrificiu din partea mea decât o plăcere, sau o bucurie sau relaxare.
Mă supără pentru că îmi reproșează că îi pun pe un plan mai îndepărtat decât pe "străini", că încearcă să îmi facă ei programul șamd. A, desigur, am aproape 40 de ani și nu trăiesc pe banii lor cam de când am terminat facultatea, în 1997... dar asta nu e suficient pentru ca ei să-mi binecuvânteze "zborul"...
Slavă Domnului că am și bucurii, dar asta când sunt departe de ei! Ei mă văd posomorâtă și închisă, prietenii au constatat că sunt o persoană prietenoasă și deschisă...
Desigur, nu sunt perfectă. Mult timp am suspectat că am probleme de comunicare, dar pentru comunicare e nevoie de două părți. Ei m-au educat în spiritul materialismului, mândriei, ambiției, neîncrederii în semeni. Eu am trecut prin multe până a ajunge la un echilibru, dar iată că apropierea de ei îmi produce aceleași traume ca în trecut.
Mă voi opri aici, nu știu ce răspunsuri pot primi aici, sper să nu mă dea și mai mult peste cap...
Vă mulțumesc oricum pentru răbdarea de a fi parcurs acest mesaj!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2013, 22:48:35
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate că rezolvarea problemei, așa cum am înțeles-o eu din rândurile de mai sus, ar trebui să plece de la clarificarea următorului aspect: E voia lui Dumnezeu ca tu să te nevoiești să păstrezi această apropiere de familie, să te exersezi în iubire (și) prin ei? Dacă răspunsul e „da” atunci lucrurile devin clare. Dar dacă răspunsul e „nu”, sau „nu neapărat”, atunci tu ai putea să menții relațiile la minima rezistență și să încerci să îți vezi liniștită de calea ta...
Să vedem ce zic și cei care au trecut prin situații similare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2013, 23:09:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Poate că rezolvarea problemei, așa cum am înțeles-o eu din rândurile de mai sus, ar trebui să plece de la clarificarea următorului aspect: E voia lui Dumnezeu ca tu să te nevoiești să păstrezi această apropiere de familie, să te exersezi în iubire (și) prin ei? Dacă răspunsul e „da” atunci lucrurile devin clare. Dar dacă răspunsul e „nu”, sau „nu neapărat”, atunci tu ai putea să menții relațiile la minima rezistență și să încerci să îți vezi liniștită de calea ta...
Să vedem ce zic și cei care au trecut prin situații similare.
Părintele duhovnic îmi zice să fiu în pace cu ei, dar de multe ori îmi sugerează să nu le spun tot adevărul, de exemplu atunci când de anumite sărbători vreau să rămân în București ca să merg la biserica mea, să le spun că am diverse alte treburi... căci altfel ei devin geloși pe Bisercă...
Probabil ar trebui să îmi evaluez mai bine disponibilitatea sufletească față de ei... de fapt eu îmi doresc din tot sufletul să fie totul bine, vreau să mergem împreună în locuri frumoase și în condiții confortabile (pe banii mei) dar lor li se pare că nu merită cheltuiala și încearcă (și la sugestia surorii mele) să îmi schimbe programul, masa, cazarea, compania etc. astfel încât planul meu inițial se transformă în ceva mai puțin atrăgător.
Nu este o problemă de viață și de moarte, dar e trist că iubirea care ar trebui să existe între noi este pur și simplu înăbușită de tot felul de prejudecăți și ambiții...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2013, 23:16:53
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Într-un anumit sens, orice problemă e de viață și de moarte
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2013, 23:32:42
perplexus perplexus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu este o problemă de viață și de moarte, dar e trist că iubirea care ar trebui să existe între noi este pur și simplu înăbușită de tot felul de prejudecăți și ambiții...
Tu esti in avantaj, atata timp cat nu reduci totul la materie, interes si stare de moment.
Daca esti o fire luptatoare, ai putea sa intetesti lupta (mai dihai), emanand in continuare dragoste si intelegere, absorbind loviturile lor materialiste fara ca ele sa te afecteze. Ai avea de partea ta pe Cel fara de care nu putem face nimic.
Daca nu poti inteti lupta, macar sa n-o slabesti.
Daca nu poti rezista asa, macar sa nu te lasi prinsa in spiritul lor.
Daca simti ca te cuprinde, atunci departeaza-te si roaga-te pt tine.
Daca tu pui pe Dumnezeu in inima ta, in locul familiei, cred ca Dumnezeu ii va ajuta si pe dansii asa cum stie El, pt iubirea ta catre El
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2013, 08:05:12
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de perplexus Vezi mesajul
Tu esti in avantaj, atata timp cat nu reduci totul la materie, interes si stare de moment.
Daca esti o fire luptatoare, ai putea sa intetesti lupta (mai dihai), emanand in continuare dragoste si intelegere, absorbind loviturile lor materialiste fara ca ele sa te afecteze. Ai avea de partea ta pe Cel fara de care nu putem face nimic.
Daca nu poti inteti lupta, macar sa n-o slabesti.
Daca nu poti rezista asa, macar sa nu te lasi prinsa in spiritul lor.
Daca simti ca te cuprinde, atunci departeaza-te si roaga-te pt tine.
Daca tu pui pe Dumnezeu in inima ta, in locul familiei, cred ca Dumnezeu ii va ajuta si pe dansii asa cum stie El, pt iubirea ta catre El
Luptele psihologice mă depășesc. Mai ales că ei sunt mai mulți. De aceea prefer să mă retrag cumva în mine, cu gândul că vor trece și zilele acestea și mă voi întoarce la viața mea liniștită.
Unii zic că nu e normal să te depărtezi de familie și nici sănătos dpdv psihic, sufletesc. Trebuie să le văd greșelile ca pe niște neputințe, și mă rog pentru depășirea lor. E adevărat că ei m-au crescut și într-un anumit sens (bun) și datorită lor am ajuns unde sunt...
Cred că soluția e rugăciunea, iar în rest contact limitat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2013, 09:45:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cumva trebuie sa le depasesti autoritatea.
Si eu am crescut cu parinti autoritari,pana m-am marit si le-am depasit autoritatea,dovedindu-le ca sunt stapana pe viata mea,ca-mi asum toate actiunile si chiar la o adica daca au nevoie de sprijin,se pot baza pe mine.

Iti reproseaza ca petreci timpul cu altii,deoarece sunt gelosi,te iubesc in felul lor total si nu accepta sa fie pusi pe locul 2 cand vine vb despre afectiunea pe acre o doresc din partea ta.
Ar trebui sa incerci un mic exercitiu de empatie si sa te pui in locul lor.Sa te gandesti la greturile si disconforturile prin care a trecut mama ta incepand cu gravidia,apoi cu durerile nasterile,cu noptile nedormite si cu nervii si emotiile de mai tarziu.La toate acestea se adauga si "grija zilei de maine"pe care oamenii cu copii mereu o simt mai acuta,mai apasatoare.

Eu nu m-am inteles deloc cu parintii in adolescenta si dupa 20 de ani,insa acum sunt persoanele mele preferate.
Nu ii mai judec,ii iau asa cum sunt,nu-i mai compar cu alti parinti;nu ma mai consider victima lor,le vad si durerile lor-si ei au fost victime la randul lor.

Cand am inchis lantul slabiciunilor si nu I-am mai condamnat si purtat ranchiuna pt o copilarie mai lipsita de iubire,m-am simtit libera,usoara si vindecata.Pana la urma,numai eu eram cea care caram dupa mine bagaje grele.Asa am iesit toti in castig.

Desigur,nu am pretentia ca situatia ta este asemanatoare cu a mea,pe undeva banuiesc ca a mea a fost mai tragica-dar Domnul este bun.
Pe mine nu m-ar nelinisti sau plictisi o intrunire de familie,deoarece sunt foarte independenta si directa,daca nu doresc sa fac ceva sau sa ma implic intr-un proiect nu o fac,dar incerc sa trasez eu planul calatoriei,detaliile si ma stept ca ceilalti sa le accepte. Intr-un fel,sunt greu de suportat chiar si eu...dar platesc pe alte parti,nimic nu ramane cu datorie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.08.2013 at 09:49:40.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2013, 10:51:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Luptele psihologice mă depășesc. Mai ales că ei sunt mai mulți. De aceea prefer să mă retrag cumva în mine, cu gândul că vor trece și zilele acestea și mă voi întoarce la viața mea liniștită.
Unii zic că nu e normal să te depărtezi de familie și nici sănătos dpdv psihic, sufletesc. Trebuie să le văd greșelile ca pe niște neputințe, și mă rog pentru depășirea lor. E adevărat că ei m-au crescut și într-un anumit sens (bun) și datorită lor am ajuns unde sunt...
Cred că soluția e rugăciunea, iar în rest contact limitat.
Greseli?Cine nu greseste?
Trebuie sa inveti sa-i accepti cu bune si rele.
Dar de sa-i judeci si sa-i scanezi de greseli si neputinte? Cine are timp de asta cu parintii care imbatranesc? :)
Intelegeti-va acum si iubiti-va cand inca mai sunt pe pamant;oricum cand vor muri nu-ti vei aminti decat momentele frumoase si vei suferi mult si te vei invinovati ca nu ai petrecut mai mult timp in compania lor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2013, 11:30:06
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annyta Vezi mesajul
deși există mai multe topicuri în forumul nostru cu diverse probleme de familie, iată că simt nevoia să îmi spun și eu oful în această direcție.
îmi pare rău că ajung să dezvălui probleme de familie aici, dar sunt cam supărată și constat că nu am cu cine să vorbesc... Da, am auzit, dacă nu putem să-i vorbim cuiva despre dumnezeu, atunci să-i vorbim lui dumnezeu despre acea persoană... Dar deși încerc, tot amărâtă sunt :-(
sunt în vacanță pentru trei săptămâni și am ales să stau o săptămână la ai mei la țară, apoi să mergem într-un scurt pelerinaj (eu, părinții mei și alte două persoane, prieteni de-ai mei), iar restul concediului mi l-am planificat independent de ei.
Aș dori ca între noi să fie pace și armonie, dar nu prea iese. Ei sunt niște persoane destul de autoritare, cu o gândire rigidă, bănuitoare și pesimistă, cu accente de dușmănie față de terți. Eu încerc să nu mă necăjesc și să împac și capra și varza, dar nu prea îmi iese. Această parte din concediu mi se pare mai degrabă un sacrificiu din partea mea decât o plăcere, sau o bucurie sau relaxare.
Mă supără pentru că îmi reproșează că îi pun pe un plan mai îndepărtat decât pe "străini", că încearcă să îmi facă ei programul șamd. A, desigur, am aproape 40 de ani și nu trăiesc pe banii lor cam de când am terminat facultatea, în 1997... Dar asta nu e suficient pentru ca ei să-mi binecuvânteze "zborul"...
Slavă domnului că am și bucurii, dar asta când sunt departe de ei! Ei mă văd posomorâtă și închisă, prietenii au constatat că sunt o persoană prietenoasă și deschisă...
Desigur, nu sunt perfectă. Mult timp am suspectat că am probleme de comunicare, dar pentru comunicare e nevoie de două părți. Ei m-au educat în spiritul materialismului, mândriei, ambiției, neîncrederii în semeni. Eu am trecut prin multe până a ajunge la un echilibru, dar iată că apropierea de ei îmi produce aceleași traume ca în trecut.
Mă voi opri aici, nu știu ce răspunsuri pot primi aici, sper să nu mă dea și mai mult peste cap...
Vă mulțumesc oricum pentru răbdarea de a fi parcurs acest mesaj!
nu trebuie sa te mai preocupe parintii tai, fratii,surorile ,trebuie sa te procupe viata ta:familie,serviciu,sanatate etc.atata timpt cat te vei gandi la parinti si frati o sa uiti de tine iar grijile si problemele te vor coplesii. Ps sa nu se interpreteze ca parintii si fratii nu mai trebuiesc bagati in seama,acest lucru trebuie facut cu moderatie
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2013, 11:40:46
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Greseli?Cine nu greseste?
Trebuie sa inveti sa-i accepti cu bune si rele.
Dar de sa-i judeci si sa-i scanezi de greseli si neputinte? Cine are timp de asta cu parintii care imbatranesc? :)
Intelegeti-va acum si iubiti-va cand inca mai sunt pe pamant;oricum cand vor muri nu-ti vei aminti decat momentele frumoase si vei suferi mult si te vei invinovati ca nu ai petrecut mai mult timp in compania lor.
Da, Yasmina, toți greșim, și nu trebuie să judec pe nimeni. Dar atunci când vin către mine cu fel și fel de reproșuri și văicăreli, dar nu ascultă niciun sfat, nu am cum să îi ajut... Cel mai mult am suferit în viață atunci când am încercat să trăiesc după modelul lor. Cel mai bine mi-a fost când am reușit să mă rup de acest model, descoperind că Tatăl din ceruri este mai important și ne învață drumul vieții adevărate, al bucuriei, al mântuirii...
De fiecare dată când stau mai mult cu ei, îmi doresc să plec cât mai repede. Când sunt departe, îmi pot aduce aminte de lucrurile bune. Față în față, avem de escaladat diferențele de opinii.
Reply With Quote
Răspunde