Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.05.2013, 23:43:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Arrow

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-am crezut povestea, pentru ca nu pot sa concep ca o mama poate sa faca asa ceva. Cum poti sa te chinui cu toate problemele unui "in vitro", plus gramada de bani dati si pe urma sa omori copiii?
Cum pot eu sa-mi inchipui asa ceva? Sa inteleg asa ceva?
Tare m-ar tenta sa scriu sa aflu detalii, dar nu are rost. Si cum n-a fost nimeni sa ajute acele mame, sa le opreasca?

Cazul celalalt de aici de pe forum nu-l stiam.
In tara in care traiesc nu se face reductie si este mare grija la cati embrioni se implanteaza. Sunt foarte severi aici.
In Romania este permisa reductia? Chiar se face?

Si repet: eu nu pot sa cred ca o femeie, o mama poate sa faca asa ceva.
Nu cred si nu concep. Asta este. Este mult prea dureros pentru mine.

Si domnule Mopsuestia si altii care comenteaza cu rautati, va rog sa incetati sa mai puneti minciuni in spatele unor oameni pe care nici nu-i cunoasteti.

Eu nu sunt de acord cu nimic ce este impotriva copiilor, nici cu crime!!!

Si Yasmine - de ce imi vorbesti asa? Despic si in 100 pentru ca vreau sa inteleg de ce? De ce face o femeie asa ceva? Cand altele se frang de durere ca nu au macar un copil, unul singur!!!!
Iar scriem off topic pe langa un subiect.
In loc sa traiesti oroarea faptului in sine,tu deviezi off topic cu alte amanunte( nefolositoare dupa mine) lasandu-te prada unei hiper-judecati.Nici macar nu crezi,invocand o logica care poate fi daramata dintr-o multitudine de motive:oamenii nu sunt credinciosi,nu cred ca embrionii ar fi persoane,nu cred ca avortul ar fi o crima etc

Faptul ca tu nu poti sa-ti imaginezi ca este posibil,nu este destul de convingator ca o oroare sa nu existe.
Daca tu nu ai face,nu inseamna ca altii nu ar face.Este destul de clar?
De ce crezi ca toti oamenii urmeaza modelul tau(cand vine vb despre alegeri,de a face sau a nu face ceva)?

Daca vrei sa intelegi de ce fac unele femei asta si asta,ar trebui sa te interesezi in directia aia.HAi sa cautam pe net,ca sunt destule materiale!
Ai adresa de email al celui care a scris-o ,poti afla mai multe de la dansul.

Desi eu drept sa spun,ca nu sunt interesata in mod exceptioanal de motivatiile celor care au pacatuit:detalii,cazuistica,masuratori,proces verbal...
O atitudine constructiva ar trebui sa urmareasca impiedicarea acestor fapte,sa citim ,sa ne informam si sa luam aminte.Nu sa ne pierdem timpul cu evaluarea si cercetarea aspectelor care duc la pacat,a altora.Nu vad folosul duhovnicesc(dar poate o exista,mai stii?)

Desigur,asa sunt eu;nu am pretentia ca toti sa gandeasca la fel.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.05.2013 at 23:52:47.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 12.05.2013, 00:03:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@delia31
"Brusc ceva s-a întâmplat cu soția mea. A insistat că trebuie să facem o „reducere selectivă” de la trei la unul sau, în caz contrar, o să facă un avort total. Era decisă. Nu vroia să păstreze nici trei și nici doi."

Scrie ce s-a intamplat brusc cu sotia? Ce a determinat-o sa ia aceasta decizie?
Simplu.
Avea un copil, a acceptat sa mai aiba inca unul, dar nu vroia inca 3 - ceea ce ar fi insemnat ceva sacrificii.
Ce vrei, oameni care stiu ce vor de la viata si prioritatea nr. 1 este ca viata sa nu-i deranjeze prea mult.

Citat:
Povestirea este oribila, dar si cumva neverosimila.
Ce e neverosimil?
Te-ai intreabat daca n-ai fi facut la fel?

Citat:
Povestea are doua parti. Cea cu "in vitro" nu este clara. Nu spune cati embrioni au fost. Spune ca au fost implantati toti au dat nastere la copii. Si a u fost mai multe implantari.
3 s-au implantat, 3 s-au prins.
Hai ca nu-ti trebuie o facultate de medicina sa pricepi asta.

Citat:
O femeie care isi doreste copii incat a recurs si la IVF nu renunta la ei. In nici un caz. Ceva s-a intamplat ulterior cu ea, sau povestea nu este reala.
Desen nu pot sa-ti fac, asa ca iti mai explic o data ce scrie acolo alb pe negru.

Ei bine, a mai vrut 1 bucata copil si a primit 3.
1 bucata copil de crescut ingrijit, probabil a zis ok.
La inca 3 a zis niet.
Si ca sa fie mai convingatoare, a amenintat ca renunta la toti daca nu i se face voia.
I-a spus sotului verde in fatza, ca sa-i faca alegerea mai usoara "ori omor 2, ori pe toti 3, alege".
Asa cum fac teroristii cu cei care au mintea slaba si nici nu au puterea de a riposta.
Pricepusi ?

Citat:
Nu stiu. Eu una nu pot sa cred. Si n-am auzit nicaieri de reductie (femei care sa ceara asa ceva).
Poate si tu ai fi cerut daca te-ai fi trezit cu 4 copii deodata.

Citat:
Daca este real, atunci este oribil si face rau tuturor celor care isi doresc copii si apeleaza la medic.
Foarte real, a ma fost un caz pe forum, s-a trezut cu 4 copii din cauza unor tratamente de fertilitate facute de capul ei.
2 i-a omorat in pantece, de data asta la insistenta sotului si a doctorului (nu ca ea s-ar fi opus cine stie ce) unul a murit la nastere.
Binenteles, era mai chinuita de regrete pentru cel care a murit la nastere, mai putin de remuscari pentru cei doi care i-a omorat ea.

Citat:
Si oare s-a facut inainte de reductie totusi o consiliere ceva?
Greu de spus..povestea e prea sumara pentru o judecata pripita.
Sunt oameni despre care auzindu-se vorbind despre ei, nu poti sa intelegi deciziile pe care le iau, dar daca ii cunosti personal, o vreme, in felul lor de a gandi si a reactiona, intelegi tot.

Citat:
IVF nu se face ca sa faci pe urma reductii.
Ba da, uite ca asa e procedura.
Se implanteaza mai multi embrioni, ca macar 1 sa se prinda.
Iar reductia nu este ilegala.

Citat:
Si in majoritatea tarilor exista reguli stricte pentru impiedicarea sarcinilor multiple.
In imaginatia ta.

Citat:
In fine. Dumnezeu le-a dat copii si tot n-a fost bine. Pacat.
Pai nu asa se intampla cu milioane de femei?
Nu le da Dumnezeu copii dar ele se feresc de sarcina, nastere, etc?
Este ceva la ordinea zilei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.05.2013 at 00:15:13.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 12.05.2013, 08:49:56
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Din pacate, povestile horror sunt realitati. Daca nu ar fi asa groaznic nu s-ar mai agita nimeni sa trezeasca constiinta oamenilor. Si multe femei nici nu cred ca acel embrion mic este un om, sau asa isi spun ptr. a avea constiinta impacata.
*
Putin off-topic.
Am citit despre cazuri in care unul din gemeni a supravietuit unui avort. Unii din ei, cand erau mici, visau cum un copil este omorat/dizolvat. Atlii, ajunsi la maturitate, aveau o frica ciudata de copii, aveau impresia ca din moment in moment ceva se va intampla cu copii din fata lor. Cu alte cuvinte, cel care supravietuieste isi aduce aminte, mai mult sau mai putin, de fratele/sora sa.

Se numeste vanishing twin syndrome.

mai multe informatii aici:
http://neuroemotional.com/wb/pages/v...n-syndrome.php

http://wombtwin-survivors.blogspot.c...they-womb.html

http://www.wombtwin.com/index.php

http://wombtwin-survivors.blogspot.ca/
***marturii:
http://wombtwinworld.blogspot.ca/201...viver-and.html

http://wombtwin-survivors.blogspot.c...troyed-my.html

http://wombtwin-survivors.blogspot.c...n-aborted.html
http://wombtwin-survivors.blogspot.c...-one-twin.html

Acest sindrom ar fi inca un motiv ptr. care fertilizarea in vitro,mai ales care este urmata de reductie, nu este buna.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.05.2013, 10:37:13
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sincer, fraza "brusc, s-a intimplat ceva cu sotia..." mie imi sugereaza altceva. Posesie demonica. Bine, in sens subtil, majoritatea oamenilor care isi sacrifica aproapele, nu mai zic propriul copil nenascut, nici macar pentru cauza supravietuirii stricte gen "pluta Meduzei", ci pentru ...prosperitate si comoditate, se lasa posedati.
Oricum, ucigasii propriilor copii, nascuti deja sau nu inca, sunt gunoaie. Punct. Nu ma intereseaza baiguielile lor cu iz de ratiune chinuita de sofisme demonice. In vremuri normale, erau spinzurati, arsi pe rug sau lapidati.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.10.2013, 10:33:20
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Exista centre pentru copiii orfani. Poti sa oferi acolo "dragostea de daruit".
Acei copii ar aprecia-o enorm!
Dacă ai ști ce șanse mici sunt să poți adopta în ziua de azi... Deși, cum zici, sunt pline centrele și orfelinatele de copii abandonați.
Eu am fost caz fericit că a putut să fu aoptată, și asta a fost chiar în 1990. Acum se impun niște condiții foarte aberante ca să poți adopta un copil. Și când te gândești că, copiii, la orfelinate sunt tratați cum sunt tratați, ba chiar mai sun și abuzați...

În fine, România, ...asta e...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.10.2013, 16:22:29
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
raspunsul e nu.
de ce e pacat fertilizarea in vitro?
Pentru ca acolo, in laborator se fecundeaza mai multe celule.(uneori chiar si 10).Deci vorbim de 10 embrioni.
Biserica invata ca inca din momentul conceperii, din momentul in care cele 2 celule se intalnesc si se unesc Domnul trimite viata.trimite sufletul. Deci acea gramajoara de celule are viata.Are suflet.
Or ce se intampla?in cazul f.i.v nu toti embrionii supravietuiesc.In conditii de laborator unii mor.Deci mor fiinte vii, care au suflete. si dintre ceice supravietuiesc se alege una mai sanatoasa(una, doua, in cazuri rare chiar mai multe) care se introduc in uterul femeii.
Altfel spus: se alege dintre cei mai frumosi , mai sanatosi unii care sa traiasca.
intrebarea se pune: cine i-a dat acest drept medicului sa aleaga cine sa traiasca si cine sa moara? Si cu ce drept alege sa traiasca unul si omoara noua?
femeia se bucura, vazand ca celula prinde viata si embrionul se transforma in fat.se bucura de copilul ei.dar ca acest copil al ei sa traiasca au murit 9 frati de ai lui. fost o alegere corecta?
vorbim de noua crime...infiorator, nu?
Ce sa mai zic de situatia in care procedeul nu da roade din prima, si operatiunea se repeta de 2-3 ori. daca inmultim media, sa zicem 7*3= 21 avorturi(groaznic)
Asadar, Biserica nu e o habotnica, care nu doreste ca toate femeile sa aiba copii. Din contra Biserica se roaga pentru nasterea de fii. Doar ca Domnul, in prestiinta lui ii trimite:uneori foarte repede, alteori mai tarziu, alteori niciodata.
se intampla de asemenea ca datorita pacatelor(prunci avortati in tinerete, cand deh, femeia nu era pregatita pentru o sarcina) femeia sa nu mai poata ramane insarcinata.E o urmare fireasca a pacatului. De asemenea se intampla ca Domnul sa trimita copii mai tarziu, pentru a incerca rabdarea parintilor si pentru a-i determina pe acestia sa se roage mai mult, sa il ceara mai fierbinte.
Dar chiar daca reuseste fecundarea unui copil prin fiv urmarile care se rasfrang asupra lui sunt dintre cele mai triste. se implinesc cuvintele pe care Domnul ii le spune lui Cain: "Sangele fratelui tau,Abel, striga din pamant la mine"

Cand omul se joaca de-a Dumnezeu, se comit crime oribile....
Am o intrebare referitoare la celulele care au fost fecundate si au murit.

Sufletele acestora ajung in iad sau in rai ?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.10.2013, 18:49:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Știe Dumnezeu unde. Cert e că nu-i bine ca noi s-o facem pe Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.10.2013, 19:44:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Dacă ai ști ce șanse mici sunt să poți adopta în ziua de azi... Deși, cum zici, sunt pline centrele și orfelinatele de copii abandonați.
Eu am fost caz fericit că a putut să fu aoptată, și asta a fost chiar în 1990. Acum se impun niște condiții foarte aberante ca să poți adopta un copil. Și când te gândești că, copiii, la orfelinate sunt tratați cum sunt tratați, ba chiar mai sun și abuzați...

În fine, România, ...asta e...
De unde stii?Ai incercat sa adopti vreo 7 ani la rand fara rezultate?
Acum cateva zile am vazut un baiat al strazii dormind cu cainii ca sa-i tina de cald,oare ala care nici macar nu apartine de un orfelinat o fi greu de adoptat?

Majoritatea"stiu"din auzite.I-a spus un vecin,un prieten,un trecator.Astea sunt experientele lor,fiecare trebuie sa incerce pe spinarea sa vada ce obtine.Sansele nu sunt egale nici experientele nu sunt la fel in viata.Sunt convinsa ca daca ne si rugam puternic pentru a adopta un copil,Dumnezeu ne va veni in ajutor!


Nu numai copiii romani orfani sunt de adoptat,lumea este o familie mare,sunt orfani peste tot,daca statul roman este mai cretin la faza asta poate alte state se misca mai repede la adoptie.Si asiaticii sunt oameni,si negrii,Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel.
Cine vrea"un copil"de adoptat gaseste repede,cine vrea numai anumite genuri de copii...deja se schimba subiectul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.10.2013, 23:40:42
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Aici se poate afla mai multe informatii despre adoptia din Romania si povestile mamicilor care au adoptat:

http://www.copilul.ro/forum/fertilitate/adoptie/

*
Dar nu trebuie neaparat sa adopti pentru a oferi dragoste unui copil abandonat. Poti sa mergi la orfelinat si sa ii cercetezi acolo, sa stai cu ei acolo, sa ii duci la Biserica, poti sa ii iei la tine 1-2 zile. Poti sa iei si in plaament.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 21:36:49
Ce parere aveti? Floar3 Generalitati 11 20.01.2010 18:08:47
Fertilizarea în vitro și înseminarea artificială au fost interzise în România ! cristiboss56 Generalitati 143 19.10.2009 17:04:40
Voi ce parere aveti? AndreiM Generalitati 12 06.10.2009 09:13:24