Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2007, 00:34:45
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Ce este mai important pentru un calugar? Ascultarea, sau Constiinta proprie? Aceasta in cazul in care viata unei terte persoane depinde de aceste doua aspecte.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2007, 16:43:16
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu zic ca atata timp cat unui calugar nu i se cere un lucru necuviincios de facut si care nu il face sa incalce regulile calugariei, eu zic ca ASCULTAREA este mama invataturii si tot odata un mod de smerire. Ascultarea este cea mai buna arma de care ne putem folosi impotriva vointei noastre si sa nu uitam: constiinta ne poate insela, dar poate fi si gand bun, daca ne mustra. Asa cred eu. Daca gresesc, sa ma corectati :dozingoff:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2007, 17:15:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Avem exemplul cu ACHACHIE ,care a fost batut mereu de duhovnicul lui,dar el prin ascultare a obtinut cununi si un sfint parinte i-a zis batrinului caca nu moare cel ca s-a aflat tot timpul sub ascultare.Fiind strigat la mormint de catre parinte el i-a raspuns .Vazind aceasta batrinul lui si-a vazut gresala si si-a facut o coliba linga mormintul lui Acachie,ca sa-si plinga pacatele si sa fie iertat.De altfel sisfintul SILUAN a recunoscut ca in ispitele pe care le-a avut in manastireca sacultarea te scote din iad
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2007, 14:54:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Intr-adevar,aceste doua lucruri sunt tot atat de importante,mai ales in cadrul monahal ascultarea nu mai cere ratiune,pentru ca ea aduce cu sine o putere fantastica,putere benefica.Insa,in societate primeaza constiinta,chiar daca,crestinii sunt atasati de invataturile duhovnicilor,acestia duc o mai acebra lupta cu societatea.
In zilele noastre s-a acutizat notiunea de incertitudine,mai ales pentru faptul ca oamenii se detaseaza tot mai mult de altruismul care ar trebui sa fie firesc,insuflat de credinta,alunecand astfel spre egism si interese individuale.
Fste greu de spus carui principiu sa te apleci mai mult ca si credincios,ascultarii sau constiintei,pentru ca in ziua de astazi ascultare o poate reprezenta si faptul ca "duhovnicul"sa oblige un ucenic sa-i gazduiasca amanta in chilie,impotriva vointei acestuia.Nimic nu trebuie sa ne mai mire,insa chiar si in acest caz,tot ascultarea primeaza,pentru ca acel duhovnic va raspunde singur pentru alegerile facute,iar tu,ca si supus ai ales din inceput "cu constiinta" sa slujesti maimarilor indiferent de situatie,iar acest indiferent este tare colosal si plin de posibilitati.Nu ne jucam cu martusiile si nici cu cuvintele..care ajungand sa se materializeze sa ajungem a nu le mai recunoaste...ca izvorate tot din constiinta noastra.
Mi s-a-ntamplat sa primesc canon,si nu putin,din gelozie,dintr-o nejustificata si absurda gelozie...ca sa nu spun si ne la locul ei.Am stiut de la-nceput ca este irationala,si i-am spus preotului respectiv,insa nu am ramas indiferenta la reactia acestuia si la cuvantului lui.I-am spus ca nu am timp sa fac un canon atat de mare,fiind la scoala si ca trebuie sa ma dezlege de el...altfel nu plec de langa el.Pana la urma mi l-a luat,si am plecat mai departe....
Deci,mai ales daca este vorba de calugarie,primeaza incontestabil ascultarea,fiindca constiinta ai cam lepadat-o in lume odata cu celelalte principii care in manastire par absurde,dar in lume ne ghidam dupa ele,in sens pozitiv.Asta se cere in spiritul monahal,dar personal cred ca NIMIC NU SE COMPARA CU CONSTIINTA UMANA,si aceasta trebuie sa aiba intaietate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2007, 14:56:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Scuzati-mi greselile,dau navala copii peste mine...din cand in cand.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2007, 18:00:21
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
Ce este mai important pentru un calugar? Ascultarea, sau Constiinta proprie? Aceasta in cazul in care viata unei terte persoane depinde de aceste doua aspecte.
Pai, in calugarie mi se pare ca exista votul ascultarii, nu cel al constiintei! (pe lang cel al saraciei si castitatii).
Totusi, banuiesc ca Tudor s-a referit la o situatie concreta, despre care nu ne-a spus destule date.
Am citit ca se poate face neascultare doar daca duhovnicul e eretic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2007, 21:19:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Eu cred ca nu este o contradictie intre constiinta si ascultare. Mai intai, constiinta ramane totusi vocea launtrica ce judeca actiunile noastre si ne calauzeste, pas cu pas, spre dobandirea cat mai deplina a virtutilor, care sunt calitati morale prin care reflectam in faptele noastre zilnice, compasiunea, dragostea si milostivirea lui Dumnezeu. Ea este capacitatea prin care ne recunoastem datoria de a savarsi fapte considerate morale sau in conformitate cu vointa divina. Constiinta este o dovada a demnitatii noastre de a fi dupa "chipul lui Dumneze" si cu ajutorul ei implinim voia lui Dumnezeu prin ascultare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.12.2007, 15:04:43
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

M-am gandit astazi,ascultand colindele lui Hrusca,pe care le ador,cum putem concepe ca am putea dispersa constiinta de existenta noastra?,nu se poate,fiindca tocmai pe baza acestei constiinte,daruite doar omului de catre Dumnezeu,ni se cere a ne pregati calea spre mantuire.Sunt conditionate una de cealalta,daca omul nu ar fi fost inzestrat cu aceasta constiinta(si dor el o detine pe pamant),atunci Dumnezeu nu ne-ar mai fi cerut absolut nimic,asa cum nu le cere dobitoacelor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.12.2007, 02:32:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ascultarea se face intru Hristos.
Doar ce m-am intors de la o manastire din Oltenia. Inca sunt patrunsa de sfintenia pe care am intalnit-o acolo.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.12.2007, 02:55:36
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

eu cred ca si in cazul in care Duhovnicul, sa zicem ca da semne de erezie, ascultarea trebuie sa continue dar nu in a face ceva eretic ci pentru indreptarea acelei greseli, cine stie poate este o cursa, o incercare, aceea este crucea ta!

Duhovnicul ti-l iei "la bine si la rau" la fel ca pe o sotie/sot
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne intrebam constiinta... laurastifter Morala Crestina 53 15.03.2012 16:55:08
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 29.02.2012 23:04:37
Despre constiinta mihailt Generalitati 1 17.03.2010 04:51:20
cea mai frumoasa ascultare podolski_2 Generalitati 32 12.02.2010 12:11:56