Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2009, 23:31:05
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit Voi ce parere aveti?

Azi seara am fost la un film cu intrare libera(gratis) la cineva in casa.O casa mare unde era asezat un proiector ce rula filmul The Day after Tomorrow.Astfel de "intalniri" se intamplau in fiecare Sambata,organizate de tineri crestini,dupa filme purtandu-se discutii religioase prin care ei incearca sa-L "faca cunoscut" pe Dumnezeu celor care participa.Sunt persoane de treaba care subliniaza si lucruri adevarate dar ei considera ca toate religiile sunt bune atata timp cat crezi in Dumnezeu,ca nu ai nevoie de preot ca sa te mantuiesti,si erau de alte religii si ne-au intrebat daca vrem sa ne rugam cu ei acolo in curte spunand ca au biserica in casa lor.Au subliniat ca nu trebuie sa te spovedesti la preot pentru mantuire ci poti sa vorbesti cu Dumnezeu direct,oricand.Mie mi se pare indreptata spre ecumenism chestia asta(la fel si prietenei mele)...ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2009, 23:34:43
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Si eu am cunoscut pe cineva cu parerea asta. Era advertist de ziua a-7-a parca. Nici eu nu stiu despre ce este vorba exact la ei :P
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2009, 01:31:35
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Era advertist de ziua a-7-a parca
Puteai sa-i zici si "advertiser" ca tot stau bine ei cu biznisu'

Referitor la toate religiile etc s-a scris mult pe forum, da o cautare.

"Eu sunt Adevarul!" - a spus Iisus. Nu a spus ca e Adevar si prin alte parti si pe la alte credinte. Daca crezi in Iisus crezi si in ce spune, daca nu, te duci si te uiti in gura la toti prostii.

Este trebusoara murdara asta cu "hai sa ne rugam in curte, nu te du la biserica ca nu ai nevoie de intermediari, sa nu te spovedesti" etc etc. Mai precis este treaba necurata. Deci aveti grija sa nu picati in capcane din astea!
Nu zice nimeni sa aruncati cu pietre in ei, dar aveti grija sa nu va duceti voi si daca e posibil sa-i opriti cu argumente si pe altii sa o faca.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2009, 13:37:49
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Puteai sa-i zici si "advertiser" ca tot stau bine ei cu biznisu'

Referitor la toate religiile etc s-a scris mult pe forum, da o cautare.

"Eu sunt Adevarul!" - a spus Iisus. Nu a spus ca e Adevar si prin alte parti si pe la alte credinte. Daca crezi in Iisus crezi si in ce spune, daca nu, te duci si te uiti in gura la toti prostii.

Este trebusoara murdara asta cu "hai sa ne rugam in curte, nu te du la biserica ca nu ai nevoie de intermediari, sa nu te spovedesti" etc etc. Mai precis este treaba necurata. Deci aveti grija sa nu picati in capcane din astea!
Nu zice nimeni sa aruncati cu pietre in ei, dar aveti grija sa nu va duceti voi si daca e posibil sa-i opriti cu argumente si pe altii sa o faca.
Eram undeva pe cimp,si intilnind 2 vacari cu vitele la pascut,care ascultau pe al 3-lea,m-am oprit si eu alaturi de ei.Acesta le vb de Isus,era penticostal,si unul din vacari tot penticostal era...,mi-am dat seama ceva mai tirziu.Celui de-al 3-lea,ai placea sa vb de Dumnezeu,si cind incercam sa spun si eu ceva,atentia lui se schimba inspre ceilalti,continuand ideea ce o expunea.Dupa citeva incercari,de a spune si eu ceva,observind aceasta purtare din partea lui (el nici macar nu-si dadea seama,dar era DEPENDENT DE ACEA PLACERE DE A VB) am intentionat sa plec,spunindu-le : cine vb mult ,nu are timp sa faca...''ma duc sa ma rog sub pomii aceia,ca dvs va place sa vb dar nu sa va rugati''...( pe cimp ma aflam cu aceasta intentie),cam asa ceva le-am spus.Au ezitat,privindu-ma,apoi s-au pronuntat..''hai sa ne rugam aici'' si,am primit.Si toti 4 ne-am rugat acolo,ei dupa obiceiul lor,eu spunind tatal nostru apoi ascultindu-le murmurul rugaciunii,pina cind au spus amin,si s-au oprit.A fost zadarnica acea rugaciune ? Eu zic ca nu.Dar nici nu am scris pentru a ''favoriza'' asa ceva.A fost doar o intimplare de care mi-am amintit citind cele postate aici.
Amin.

Last edited by archanghel; 04.10.2009 at 13:42:26.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2009, 14:15:13
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

sergiu: asa mi-a spus el ca este. Eu am venit si ti-am pus tie ce mi-a zis el mie...:) Nu e necesar sa faci haz de caz...El nu crede in sfinti si crede ca fara spovedanie se pot ierta toate pacatele, fara sa fie nevoie de preot.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2009, 14:57:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Azi seara am fost la un film cu intrare libera(gratis) la cineva in casa.O casa mare unde era asezat un proiector ce rula filmul The Day after Tomorrow.Astfel de "intalniri" se intamplau in fiecare Sambata,organizate de tineri crestini,dupa filme purtandu-se discutii religioase prin care ei incearca sa-L "faca cunoscut" pe Dumnezeu celor care participa.Sunt persoane de treaba care subliniaza si lucruri adevarate dar ei considera ca toate religiile sunt bune atata timp cat crezi in Dumnezeu,ca nu ai nevoie de preot ca sa te mantuiesti,si erau de alte religii si ne-au intrebat daca vrem sa ne rugam cu ei acolo in curte spunand ca au biserica in casa lor.Au subliniat ca nu trebuie sa te spovedesti la preot pentru mantuire ci poti sa vorbesti cu Dumnezeu direct,oricand.Mie mi se pare indreptata spre ecumenism chestia asta(la fel si prietenei mele)...ce parere aveti?
nu stiu ce sa zic, nu prea cred ca e ecumenism.ecumenismul afirma ca toate reloigiile sunt bune, pe cand tinerii astia deni grau cultul ortodox. si asta nu e bine.
miroase mai degraba a ghiveci new-age-ist.o religie noua cu elemente din fiecare pparte, dar care pierde esenta vietii crestine:comuniunea cu Hristos euharistic. o religie care il accepta pe om cu pacatele lui fara ca sa-i ceara sa le paraseaca(pacatele). astefel omul ramane in mocirla dar traieste cu impresia ca e curat.
feriti-va de ei!
pte mai multe lamuriri cititi cartile lui danion vasile(sunt minunate), usoare si accesibile oricarui tanar. el va va lamuri mai bine...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.10.2009, 15:07:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Azi seara am fost la un film cu intrare libera(gratis) la cineva in casa.O casa mare unde era asezat un proiector ce rula filmul The Day after Tomorrow.Astfel de "intalniri" se intamplau in fiecare Sambata,organizate de tineri crestini,dupa filme purtandu-se discutii religioase prin care ei incearca sa-L "faca cunoscut" pe Dumnezeu celor care participa.Sunt persoane de treaba care subliniaza si lucruri adevarate dar ei considera ca toate religiile sunt bune atata timp cat crezi in Dumnezeu,ca nu ai nevoie de preot ca sa te mantuiesti,si erau de alte religii si ne-au intrebat daca vrem sa ne rugam cu ei acolo in curte spunand ca au biserica in casa lor.Au subliniat ca nu trebuie sa te spovedesti la preot pentru mantuire ci poti sa vorbesti cu Dumnezeu direct,oricand.Mie mi se pare indreptata spre ecumenism chestia asta(la fel si prietenei mele)...ce parere aveti?
Pentrucă ai cerut părerea iată care este a mea.
Dacă ești creștin-ortodox nu participi la aceste adunări mergi la biserică,te închini la icoane,stai la Sfânta Liturghie,asculți predica,te spovedești ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2009, 22:16:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Azi seara am fost la un film cu intrare libera(gratis) la cineva in casa.O casa mare unde era asezat un proiector ce rula filmul The Day after Tomorrow.Astfel de "intalniri" se intamplau in fiecare Sambata,organizate de tineri crestini,dupa filme purtandu-se discutii religioase prin care ei incearca sa-L "faca cunoscut" pe Dumnezeu celor care participa.Sunt persoane de treaba care subliniaza si lucruri adevarate dar ei considera ca toate religiile sunt bune atata timp cat crezi in Dumnezeu,ca nu ai nevoie de preot ca sa te mantuiesti,si erau de alte religii si ne-au intrebat daca vrem sa ne rugam cu ei acolo in curte spunand ca au biserica in casa lor.Au subliniat ca nu trebuie sa te spovedesti la preot pentru mantuire ci poti sa vorbesti cu Dumnezeu direct,oricand.Mie mi se pare indreptata spre ecumenism chestia asta(la fel si prietenei mele)...ce parere aveti?
Andrei, iarta-ma, dar tu nu ai ce face mai bun sambata seara decat sa mergi la sectanti? Urmeaza sfaturile doamnei Dorina! Incearca sa cunosti mai bine religia noastra, ortodoxa, sa o intelegi, dar foloseste-te de mijloacele pe care le ofera ea (biserica, Sf. Scriptura, Sf. Parinti..), nu merge la adunari ale unor oameni care nici nu stiu ce e cu ei si vor sa ii invete pe altii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2009, 22:49:13
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Arrow

Nu m-mam inchinat cu ei si sincer am crezut ca e doar un film gratis...Nu m-as fi dus daca as fi stiut...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2009, 23:38:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Nu m-mam inchinat cu ei si sincer am crezut ca e doar un film gratis...Nu m-as fi dus daca as fi stiut...
:) Acum stii! Altadata incearca sa fii cu mai multa bagare de seama! Dumnezeu sa te ocroteasca!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 03:44:36
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13