Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 09.05.2011, 14:58:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din eroare am alăturat pe visarioniști pucioșilor. În realitate, Sf Sinod s-a pronunțat numai împotriva "fenomenului" Noul Ierusalim de la Pucioasa prin hotărârile din 1997 (Hot nr 3326 care o califică "grupare sectară" și Hot 5338 care îi anulează actul de constituire). Aceste hotărâri nu au nicio legătură cu adepții părintelui Iugulescu, mai cunoscuți sub denumirea de "visarioniști".
Fac cuvenita reparație și cer iertare celor pe care, pe bună dreptate, această greșeală i-ar putea ofensa.
Așa pune boala cea grea și molipsitoare a trufiei și semeției după care se uită creștinul ca fraierul imitându-o ca paimuța, adică așa pune omul rău și necredincios nume de sectă tocmai Lui Dumnezeu ca să stea el liniștit și lipit cu fundul pe scaunul pe care l-a lăsat satana să „împărățească” preț de o oră împreună cu el, și uite așa au făcut maimarii acum 2000 de ani, așa au făcut și acum umplând gLumea cu ispita, căci așa răsplătește omul laș mereu pe Dumnezeu: cu „fericirea” semeției viceversării, adică lipește lumeritetichetele răutății tocmai celor ce s-au lepădat de amestecurile eretice și sectare ale gLumii ca să urmeze Domnului... și apoi umblă „băieții buni de tot” cu sperietura și mita, spurcând toată plătica ce ar încerca să fugă de momelile din cârligcârlingcâștigul potului cel mare al lepădării de Dumnezeu.

Sigur este Domnul Cel ce grăiește peste pământ la Noul Ierusalim... ferice de cei ce nu se vor lăsa înșelați de anticristul care se recunoaște ortodox și Dumnezeu numai pe sine însuși, însușiri alese... că doar minteresul poartă fesul turcesc plin de baclavale și de rahat cu stafide și firește, plin de kebab, kebabilon adică...

Deci nu vă lăsați amăgiți de niște hotărâri bizare și diletantiste ale unor speriați de a patra putere în stat, de mogulii din massmedia... că de frica ziariștilor s-au speriat și au votat ca la partid... că cică n-au înțeles ei cum de Domnul poate să grăiască și să se arate El cui voiește... și nu lor.

Nu-i bai dacă au pus iarăși lumeritetichete... nu-i bai că L-au stârnit la mânie pe Dumnezeu, căci îndelungă este răbdarea Domnului doar că ei înșiși vor suferii mai înainte de sfârșit și la sfârșit când unii vor râde și se vor veseli, adică atunci când vor da și ei, judecătorii și osânditorii și punătorii de nume de secte, cu ochii de Judecătorul care nu este altul decât Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu venit Astăzi, de ziua ce mare a sfârșitului la noi, la românii creștini de pretutindeni, la țara Lui, țara Strălucirii așa cum este scris la proorocul Daniel nu ca să dea cu toiagul ci ca să găsească iarăși olile cele pierdute ala casei lui Israel cel nou, trimis iarăși de Tatăl nostru Cel din ceruri.

Dar nu mă mir de confuziuniuni, căci în vremurile din urmă este așa cum spunea părintele Justin Părvu pe undeva: „astăzi monahii sunt ca mirenii iar mirenii ca dracii”, deci ce să ne mai mirăm de osândirile unui siniedru cu state de plată pe la pcr și securitate sau cineștie pe unde care rade lumeritetichete de pe frunțile frățiilor lor ca să le pună unora sau altora dintre cei nevinovați? Sau nu este asta politica la modă pe toate tembeleviziunile care cică ne apără nouă interesele... nu știu cum mai nou toți lucrează în interesul nostru... toți s-au făcut avocații poporului?! Deși eu nu mi-am angajat niciun avocat iată că în toate direcțiile unde privesc văd doar avocați care cică îmi apără mie drepturile... adică ei îmi apără drepturile mele... ai care mi-au luat casa și pământul și mă pun să plătesc mii de taxe și mă bagă la dubă sau îmi dă amendă dacă dau cu bulgări de zăpadă după mafia din sindicate...

Toate se vor ierta, dar condiția este pocăința și întoarcerea la Dumnezeu, altfel cum crezi dumneata că vei fi mântuit sau iertat? Chiar crezi că ți se va socoti hula împotriva Duhului Sfânt drept vrednicie și duhovnicie? Mulți au crezut învârtoșarea asta „fericită” că cică e virtutea apărării credinței strămoșești, neavând ei habar că nu-și apărau decât minteresele sectare și eretice, ei care se țineau ca cei mai mari ortodocși de pe gLume neluând aminte la ce făceau tocmai ei înșiși... așa că iată ce medicament le recomand tuturor acestora, inclusiv mie că nici io nu-s mai breaz ci mai rău dar măcar nu pot să nu recunosc pe Adevărul pe Cale, nu pot, așa că:

"Inceputul trufiei este radacina slavei desarte; mijlocul este defaimarea aproapelui, trambitarea nerusinata a propriilor osteneli, lauda de sine din inima, urarea mustrarii;iar sfarsitul este lepadarea ajutorului dumnezeiesc,nadajduirea in propria stradanie, naravul dracesc".

"O, sinedriule, sa nu primesti în inimile tale duhul minciunii si al maririi de sine, sa nu primesti duhul lumii si al lacomiei, si sa cunosti cercetarea Mea în mijlocul tau."

Arhim Sofronie:
"Domnul ne-a poruncit sa nu facem înaintea oamenilor nici milostenie, nici post, nici alte fapte bune, socotind acest lucru drept o cautare fatarnica a slavei desarte. Tatal nostru cel din ceruri, care este într-ascuns si vede într-ascuns (Mt. VI 1-18), nu binevoieste sa primeasca asemenea fapte.”

Sfantul Simeon, Noul Teolog, zugraveste astfel rugaciunea visatorului si roadele ei:
"El ridica spre cer mainile, ochii si mintea, isi inchipuie in mintea sa"- asemenea lui Klopstock si lui Milton - "sfaturile Dumnezeiesti, bunatatile cele ceresti, cinurile sfintilor ingeri, locasurile ingerilor; pe scurt, aduna in inchipuirea sa toate cele auzite din Dumnezeiasca Scriptura, le cerceteaza in vremea rugaciunii, cauta la cer; prin toate acestea isi starneste sufletul sau catre Dumnezeiasca dorire si dragoste; cateodata varsa lacrimi si plange. In acest chip, inima lui se trufeste incetul cu incetul,fara a pricepe el aceasta cu inima; i se pare ca cele savarsite de el sunt rodul harului Dumnezeiesc spre mangaierea lui, si roaga pe Dumnzeu ca sa-l invredniceasca a petrece pururea in aceasta stare. Acesta este semnul inselarii. Un asemenea om de s-ar si linisti cu linistire desavarsita, nu poate sa scape de nebunie si sminteala. Iar daca totusi nu se intampla cu el aceasta, oricum nu va ajunge niciodata la cinul duhovnicesc al priceperii si virtutii sau despatimirii. Intr-acest chip, s-au inselat cei care au vazut lumina si stralucire cu ochii acestia trupesti, au mirosit buna-mireasma cu mirosul lor, au auzit glasuri cu urechile lor. Unii din ei s-au indracit, stramutandu-se, cu mintea vatamata, dintr-un loc intr-altul; altii au primit un demon in chip de inger luminos, s-au inselat si au trait neindreptati pana la sfarsit, fara a primi sfat de la nici unul dintre frati; altii, indemnati fiind de diavol, si-au pus capat zilelor; unii s-au aruncat in prapastie; altii s-au spanzurat. Si cine poate a socoti feluritele amagiri ale diavolului, cu care amageste el, si care sunt cu neputinta de asternut in cuvinte ? Totusi, din cele spuse de noi, orice om cu capul pe umeri poate sa afle vatamarea care ia nastere din acest fel de rugaciune. Iar daca vreunul din cei care il intrebuinteaza nu va patirni nici una din nenorocirile aratate mai sus, din pricina ca traieste in obste - caci in aceste nenorociri cad mai mult pustnicii, care traiesc in singuratate - insa unul ca acesta isi va petrece intreaga viata fara sa izbandeasca nimic"

(Despre primul chip al luarii aminte si rugaciunii, Filocalia vol.1 ).

Deci să știe toată gLumea cea largă: la Ierusalimul cel Nou de la Pucioasa grăiește Dumnezeu! Amin.

”...O, nu stati neputinciosi cu duhul sub nesocotinta celor fara de socoteala din cer peste ei
si care va tot apasa pe voi, caci cel ce se da a fi si a sti si a putea, acela este tot mai neînsemnat în ochii Mei, si se cunoaste unul ca acela ce duh are în el, caci lucrarea omului îl arata pe cel ce este, si nu grairea lui, ci lucrarea lui si roadele ei apoi."

"...caci cel ce se bizuie pe sine însusi, acela este nebun."

"...caci cei smeriti cu viata se umilesc, se tainuiesc si nu se urca pe înaltimi ca sa se arate cu viata manastireasca trâmbitata si cu biserici de zid înalt si împodobit."

Last edited by vsovivi; 09.05.2011 at 15:47:31.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 09.05.2011, 17:19:54
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Vsovivi, fii mai explicit te rog ca nu inteleg nimic. .
Spune simplu si concis ce vrei sa se inteleaga din mesajul tau
"Deci să știe toată gLumea cea largă: la Ierusalimul cel Nou de la Pucioasa grăiește Dumnezeu! Amin."........esti pus pe glume sau ce? Eu una nu pot sa-ti citesc postarile pentru ca nu inteleg nimic din felul in care te exprimi. Sau asta si doresti?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #173  
Vechi 09.05.2011, 22:15:49
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Ostasi lui hristos

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
in veci Amin.
Iubiti mei farti ca eu asa va numesc pe toti si daca voi ne vedeti altfel,eu sarmanul si netrbnicul si mult pacatosul si ratacitul la oastea Lui Hristos va spun ca acesti Parinti care ne suporta si ne asteapta din ratacirile noastre sa ne intoarcem Intru cutotul la Dumnezeu ACESTIA SUNT ADEVARATI LUPTATORI SI IMPLINITORI AI PORUNCI LUI HRISTOS Ei sarmani Indura ocara pentru turma lui Hristos si nu voieste sa pearda nici o oaie ci mai degraba voieste de este cu putinta sa transforme si caprele In oi Ei cu smerenie si cu dragoste cerceteaza si Indreapta pe popor pe calea MINTUIRI LUI HRISTOS ei stiu sa sufere In tacere ati vazut pe unul vorbind de rau pe frati lor SLUJITORI AI ALTARULUI LUI DUMNEZEU ''''????????? eu unul nu dar multi Lupi au Imbracat Peile oilor pe care leau jupuit de tot si umbla acum In lume cerInd ca lumea sai urmeze Insa Hristos este mai puternic si nu lasa nedescoperit minciuna lor, Adevarati pastorI cunosc turma si oile cunosc glasul cel de Dumnezeu CUVINTATOR si IL urmeaza pentru ca Duhul cel SfInt si Dumnezeiesc Lucreaza pIna la sfirsitul veacurilor, oare nu spune si fericirile cum sunt cei ce sufera pt. HRISTOS de ce vrem noi sa rastalmacim totul dupa bunul nostru plac si sa placa celor la care cersim ceva dar uitam ca spune BIBLIA nu va incredeti In fii oamenilor ca iata duh a trecut prin trinsi si nusi va mai cunoaste locul lor.
DOAMNE DUMNEZEULE DARUIESTE NOUA TUTUROR ADUCERE AMINTE DE MOARTE SI DRAGOSTEA DE TINE SI DE APROAPELE NOSTRU AMIN AMIN AMIN

S L A V I T sa fie D O M N U L AMIN IN VEACU VEACURILOR .
Reply With Quote
  #174  
Vechi 09.05.2011, 23:02:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Iubiti mei farti ca eu asa va numesc pe toti si daca voi ne vedeti altfel,eu sarmanul si netrbnicul si mult pacatosul si ratacitul la oastea Lui Hristos va spun ca acesti Parinti care ne suporta si ne asteapta din ratacirile noastre sa ne intoarcem Intru cutotul la Dumnezeu ACESTIA SUNT ADEVARATI LUPTATORI SI IMPLINITORI AI PORUNCI LUI HRISTOS Ei sarmani Indura ocara pentru turma lui Hristos si nu voieste sa pearda nici o oaie ci mai degraba voieste de este cu putinta sa transforme si caprele In oi Ei cu smerenie si cu dragoste cerceteaza si Indreapta pe popor pe calea MINTUIRI LUI HRISTOS ei stiu sa sufere In tacere ati vazut pe unul vorbind de rau pe frati lor SLUJITORI AI ALTARULUI LUI DUMNEZEU ''''????????? eu unul nu dar multi Lupi au Imbracat Peile oilor pe care leau jupuit de tot si umbla acum In lume cerInd ca lumea sai urmeze Insa Hristos este mai puternic si nu lasa nedescoperit minciuna lor, Adevarati pastorI cunosc turma si oile cunosc glasul cel de Dumnezeu CUVINTATOR si IL urmeaza pentru ca Duhul cel SfInt si Dumnezeiesc Lucreaza pIna la sfirsitul veacurilor, oare nu spune si fericirile cum sunt cei ce sufera pt. HRISTOS de ce vrem noi sa rastalmacim totul dupa bunul nostru plac si sa placa celor la care cersim ceva dar uitam ca spune BIBLIA nu va incredeti In fii oamenilor ca iata duh a trecut prin trinsi si nusi va mai cunoaste locul lor.
DOAMNE DUMNEZEULE DARUIESTE NOUA TUTUROR ADUCERE AMINTE DE MOARTE SI DRAGOSTEA DE TINE SI DE APROAPELE NOSTRU AMIN AMIN AMIN

S L A V I T sa fie D O M N U L AMIN IN VEACU VEACURILOR .
fi mai explicit, oare mie mi-ai scris aceasta? eu nu te-am provocat in vriun fel ci doar ti-am raspuns la salutul Oastei Domnului.oare nu esti ostasi?.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 10.05.2011, 00:09:17
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow oastea

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
fi mai explicit, oare mie mi-ai scris aceasta? eu nu te-am provocat in vriun fel ci doar ti-am raspuns la salutul Oastei Domnului.oare nu esti ostasi?.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++iartama dar nu mam adresat fratiei tale ce unor cre cred ca sun in masura sa judece ce este bine si ce este rau

S L A V I T SA FIE D O M N U L AMIN
Reply With Quote
  #176  
Vechi 10.05.2011, 09:37:58
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++iartama dar nu mam adresat fratiei tale ce unor cre cred ca sun in masura sa judece ce este bine si ce este rau

S L A V I T SA FIE D O M N U L AMIN

Păi omul fără de judecată dreaptă cade sigur în groapă fiind abea de acolo în măsura de mare victimă plină de merite închipuite care osândește pe altul că cică din pricina lor a ajuns el acolo, așa cum osândea bogatul nemilostiv pe cei rămași afară, cerând semne și minuni pentru ei... că cică nici lui nu i s-au dat cât a stat afară nepăsător și fără pic de judecată în ascultarea sa de Dumnezeu.

A avea judecată la mintea din cap înseamnă a te folosi de judecățile Domnului în dauna ta dar în câștigul aproapelui, iubindu-l pentru el și pentru Dumnezeu fără nicio greșală capitală.

Adică un om cu judecată niciodată nu dă lecții din știința lui ci se face că plouă atunci când vine ispita medaliilor, premiilor și meritelor... ca nu cumva să întigă pâinea în blid spre dispută căci o să pută.

Last edited by vsovivi; 10.05.2011 at 19:44:59.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 29.08.2011, 13:19:19
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Oau, cat talent literar irosit

Yeah, se adunara ceva urmuzieni pe asta pagina. Daca intrebati partea logica din mine ce a inteles din incalceala plina de stil, raspunsul e scurt: nimic. Daca intrebati iubitorul de literatura neobisnuita din mine, va raspund: sunt incantat.
Scuze de off-topic.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 29.08.2011, 15:30:13
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Oastea Domnului? este o miscare pro sau contra ortodoxa? Apara si intareste credinta ortodoxa sau mai degraba aluneca catre partea protestanta?
in clipa de fata oastea se afla in mare ratacire si o apropiere extraordinar de mare de spurcaciunea sectanta:adeventisti penticostali evanghelisti etc
Reply With Quote
  #179  
Vechi 29.08.2011, 17:37:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
in clipa de fata oastea se afla in mare ratacire si o apropiere extraordinar de mare de spurcaciunea sectanta:adeventisti penticostali evanghelisti etc
daca vorbim de partea simeriana, sunt total de acord: eretici cu titulul de ortodocsi.

DAca vorbim de partea ce tine de sibiu, as fi mult mai rezervata...acolo sunt destui crestini ortodocsi adevarati.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #180  
Vechi 30.08.2011, 17:05:38
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Separare sau unire

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Oastea Domnului? este o miscare pro sau contra ortodoxa? Apara si intareste credinta ortodoxa sau mai degraba aluneca catre partea protestanta?
Parerea mea ortodoxa, e credinta.

Nu stiu la ce secta va referiti dar...

Prima biserica din lume a nascut-o Fiul.
Omul a scos din ea biserici si biserici.

Orice biserica noua trebuie sa i-si aiba binecuvantarea primei.

Atentie ochilor:
Dupa trecerea bisericii FiuLui.
Omul a facut o biserica cu nume.
Apoi ea s-a despartit in doua mari ramuri, una a dat acordul celeilalte.
Doar una dintre ramuri mai face multe ramurele azi, caci are apa si viata!

Deci, cel ce a fost cap intai acestei bsecte, a primit botez si binecuvantare de la biserica mama, sa fie biserica?

Caci bisericile cu nume, ies unele din altele...si cresc ca ramurile unui pom.
Sunt voia Domnului, toate credintele de pe pamant.
Ultimele vor fi cele dintai,
dar nu inseamna ca credinciosii ultimei, vor fi primiti intai,
ci toate vor fi luate din vecul lor.

Dar biserica celui rau se aduna, si stapanirile se aduna, si antihristul astfel va veni!
Sunt dorinta omului, toate stapanirile si religiile cu nume de pe pamant!

Cand va fi nunta stapanirii cu a religiei cele mari cu numele?
Sunt astfel de nunti in fiecare luna!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 13:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 10:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 29.06.2010 00:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 16:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 23.02.2007 00:03:48