Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.06.2010, 13:09:07
Mircea HetP Mircea HetP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Te legi de chestii marunte si pui un om in necaz si pe cei care incearca sa-l ajute intr-o situatie penibila.
cred ca gresesti, nu cunosti ce am vorbit cu parintele

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma mir ca n-ai cerut actele de la casa, contractul de le banca, somatiile de plata, extrasul de cont unde sunt banii, eventual daca lipsesc de acolo chitante la zi cu unde s-au folosit, etc..
cand am sunat pe parintele Nistorenco i-am spus ca vreau s-al ajut daca posteaza actele si pozele cu familia dansului nu numai pentru mine ci si pentru ceilalti cititori, care se vor hotari mai repede sa ajute daca au toate datele la dispozitie

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca aveai indoieli, mai ales ca ai vazut treaba cu adresa, trebuia sa nu trimiti, acum daca ai, ce folos?
nu am avut indoieli seara la telefon, doar a doua zi cand parintele Nistorenco mi-a trimis datele din buletin, dar am zis atunci ca trebuie sa fie o explicatie la faptul ca parintele nu este inregistrat in satul Biruinta ci in Navodari, deci ma intreb acum pt. ca nu au fost postate actele, cu ce casa a girat la banca...
daca erau postate actele asa cum era promis nu aveam discutia aceasta...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Orice ar fi, banii inapoi nu-i primesti, insa la o fapta buna (pentru ca in fata lui Dumnezeu este o fapta buna, indiferent ce si cum) poti sa adaugi altele rele, aruncand umbre de indoiala sau chiar mai rau cum a facut altcineva mai inainte.
frumos mai vorbesti...
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
”Orice ar fi, banii inapoi nu-i primesti”
este o amenintare?
fapta buna la care te referi nu am facut-o pt. Dumnezeu, Biserica sau mantuire, am facut-o pt. familia parintelui in special pt. copii
cred ca nu cer prea mult, mai ales ca aceasta a fost promisiunea
Reply With Quote
  #102  
Vechi 28.06.2010, 19:35:36
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Actele

Doamne-ajuta!

Cu cateva minute inainte sa plec in pelerinaj m-a sunat parintele spunand-mi ca este in posesia extraselor. L-am rugat sa le trimita, dar de pus pe forum nu mai aveam timp atunci.

Acum ca m-am intors, in primul rand vreau sa va rog sa ma iertati ca nu le-am pus cand am promis. Am explicat de ce s-a intamplat asa, mai sus.

Intr-un fel este bine ca s-au derulat astfel evenimentele pentru ca eu cred ca faceam o greseala punandu-le pe forum. Este posibil sa fie frati sau surori care sa doreasca a nu le fi afisat gestul. Dar pentru ca sunt si frati care vor sa vada aceste extrase, am sa le trimit pe privat tuturor celor care le vor solicita si as vrea ca, pentru nelamuriri sa-l sune pe parinte si sa intrebe tot ceea ce doresc sa lamureasca. Nu are sens sa facem "telefonul fara fir", interpunandu-ma pe mine intre intrebare si raspuns. Primul este fratele Mircea care si-a exprimat foarte clar aceasta dorinta. Pentru a fi consecvent cu aceasta idee, astept pana maine seara mesaj de la cei care au trimis bani si nu doresc sa le fie cunoscut gestul. Pentru dansii voi lasa la vedere suma si voi sterge numele.

In final, as vrea sa observati cat de usor este ca binele sa fie stopat de rau. Vii, minti si apoi te retragi. Dubiul a fost semanat bine in mintea celor care ar fi vrut sa ajute. Eu cred ca pana azi am fi reusit sa strangem toata, sau aproape toata suma. Pusesem impreuna inceput bun si mai era putin si chiar am fi dus la bun sfarsit un lucru frumos.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #103  
Vechi 29.06.2010, 08:51:14
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

De ce nu postezi pozele cenzurate in partile intime? Asa vii, postezi si nimic. Dupa care ii acuzi pe altii ca nu sunt la fel de creduli.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 29.06.2010, 09:45:55
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Nu am poze cu familia Nistorenco. Vineri, daca ne ajuta Dumnezeu, voi ajunge la Biruinta impreuna cu pelerinii pentru circuitul de Dobrogea. Atunci vom face poze cu parintele si familia sa si bineinteles ca le voi posta.

De asemenea, eu sunt de vina pentru ca azi nu am o copie dupa buletinul parintelui. Va cer scuze, am omis sa o cer. Azi, dupa amiaza o sa il rog sa trimita.

ai2, te rog, incearca sa pastrezi o masura decenta in cele ce scrii.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #105  
Vechi 29.06.2010, 11:28:04
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Nu am poze cu familia Nistorenco. Vineri, daca ne ajuta Dumnezeu, voi ajunge la Biruinta impreuna cu pelerinii pentru circuitul de Dobrogea. Atunci vom face poze cu parintele si familia sa si bineinteles ca le voi posta.

De asemenea, eu sunt de vina pentru ca azi nu am o copie dupa buletinul parintelui. Va cer scuze, am omis sa o cer. Azi, dupa amiaza o sa il rog sa trimita.
Nu cred ca se indoieste cineva ca parintele si familia lui exista. Onestitatea acestuia este pusa la indoiala.
Citat:
ai2, te rog, incearca sa pastrezi o masura decenta in cele ce scrii.

Doamne-ajuta!
Si ce nu e decent in ce am scris? Te-am parafrazat intr-un mod mai elegant decat te-ai exprimat tu la adresa lui topcat. Nu poti sa ai asemenea pretentii la altii cat timp tu faci pe dos.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 29.06.2010, 14:31:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Ai grija ce faci cu viata ta, frate necunoscut!

Doamne-ajuta!

Daca nu intelegi, vorba romanului, asta e, de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.

Daca ai timp de pierdut, te rog, incearca cu altcineva. Nu ma intereseaza si nu voi continua acest tip de dialog cu fratia ta.

Dumnezeu te asteapta, frate!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.06.2010, 14:33:24
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Nu am poze cu familia Nistorenco. Vineri, daca ne ajuta Dumnezeu, voi ajunge la Biruinta impreuna cu pelerinii pentru circuitul de Dobrogea. Atunci vom face poze cu parintele si familia sa si bineinteles ca le voi posta.

De asemenea, eu sunt de vina pentru ca azi nu am o copie dupa buletinul parintelui. Va cer scuze, am omis sa o cer. Azi, dupa amiaza o sa il rog sa trimita.

ai2, te rog, incearca sa pastrezi o masura decenta in cele ce scrii.

Doamne-ajuta!
Laurentiu, iarta-ma ca iti spun, dar deja eu cred ca s-a intrecut masura din partea unor persoane. Ce inseamna asta cu poze, copii dupa buletin, etc? Daca doreste cineva sa faca un bine sa il faca, daca nu, nu. Eu cred ca deja s-a pus prea mult pe tava viata parintelui si nu este frumos. Daca erau in situatia pr. nu cred ca ai2 sau Mircea HetP ar fi mai gandit la fel. Gestul tau este de apreciat, un asa suflet ar trebui sa avem cu totii, dar din pacate sunt multi care nu stiu sa aprecieze.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.06.2010, 15:18:17
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

La fel gandesc si eu precum Cristina .

Daca doreste cineva sa faca un bine sa il faca, daca nu, nu .

Laurentiu , pentru linistea lui Mircea trimite-i lui pe privat ce solicita .
eu nu doresc sa vad nici poze, nici extrase , nici buletin ..
Imi pare rau ca in loc sa ne mai spui cum sta situatia cu parintele ,trebuie sa dai tot felul de explicatii ..

Doamne- ajuta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.06.2010, 21:14:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu consider ca este normal ca copia dupa buletinul parintelui sa ajunga pe Internet ca si alte detalii personale.

De asemeni nu cred ca e nevoie de "desfasuratorul" sumelor colectate, cred ca suma finala e suficienta desi nu vad cum ar ajuta pe cineva chestia asta, eventual somatia bancii pentru plata sau un raport al sumei restante..

Nu cred ca indoielile unora au avut impact asupra sumei stranse...pur si simplu atat a fost sa fie, probabil bani vor mai veni, in orice caz cei de la banca ar trebui sa aprecieze faptul ca s-a platit mai bine de jumatate din ce pretindeau, deci ar putea face o re-esalonare.

Poate dl. topcat trebuia lamurit cel mai repede pentru ca se lauda ca daca o facem, plateste el TOATA diferenta..
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.06.2010, 22:18:55
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu consider ca este normal ca copia dupa buletinul parintelui sa ajunga pe Internet ca si alte detalii personale.
Tocmai ce spusesem sa fie cenzurate in partile intime. Nu stiu de ce laurschepsis s-a simtit ofensat.
Citat:
De asemeni nu cred ca e nevoie de "desfasuratorul" sumelor colectate, cred ca suma finala e suficienta desi nu vad cum ar ajuta pe cineva chestia asta, eventual somatia bancii pentru plata sau un raport al sumei restante..
Nu e nevoie de toata istoria dar dupa ce a promis marea cu sarea, macar un extras de cont sa fi postat. Daca am fi vazut niste extrase de cont cred ca noi astia care tulburam apele ne-am mai fi linistit. Noi vrem sa aratam ca nu e cazul sa fie lumea atat de credula. Laurschepsis vrea sa arate ca e un caz real. Pana acum insa n-am vazut nimic, replicile lui au fost destul de intepate desi a promis ca va posta ceva.
Citat:
Nu cred ca indoielile unora au avut impact asupra sumei stranse...pur si simplu atat a fost sa fie, probabil bani vor mai veni, in orice caz cei de la banca ar trebui sa aprecieze faptul ca s-a platit mai bine de jumatate din ce pretindeau, deci ar putea face o re-esalonare.
Poate ma lamureste si pe mine cineva de ce e nevoie de o suma atat de mare.
Citat:
Poate dl. topcat trebuia lamurit cel mai repede pentru ca se lauda ca daca o facem, plateste el TOATA diferenta..
Si de ce nu a profitat laurschepsis de asa oferta oare? Daca e pe bune, e usor de demonstrat. Dar pana acum, nimic concret.
Reply With Quote
Răspunde