Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.11.2016, 10:33:52
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nu uitați că provenim din "școli diferite, pentru nevoi diferite". Sunt părinți care în relația cu fii lor duhovnicești pun mai mult accent pe nevoință și alții care pun accent mai mult pe trăire. Unii sunt mai aspri, alții sunt mai îngăduitori. Nu are sens să vă dați în cap despre cum "ar fi bine", pentru că fiecare penitent are o relație unică cu duhovnicul său care leagă sau dezleagă în funcție de capacitatea persoanei în cauză și nu după o rețetă unică.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.11.2016, 11:21:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și eu ce-am zis?


Am mai completat și cu faptul că modul de postire al fiecăruia ar trebui să fie o taină pentru ceilalți: Dumnezeu, duhovnicul și eventual familia să știe ce și cum.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.11.2016, 11:55:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

N-am zis că ai zis. :)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.11.2016, 22:01:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și eu ce-am zis?


Am mai completat și cu faptul că modul de postire al fiecăruia ar trebui să fie o taină pentru ceilalți: Dumnezeu, duhovnicul și eventual familia să știe ce și cum.
Pai nu intelege ca ai spus asta ,sa-mi fie cu iertare!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.11.2016, 23:52:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu ți-a dat nimeni cu nimic în cap.
Igor a zis ce făceau Părinții din Pateric. Și ce este normal să faci în post: înfrânare de la toate cele ce te leagă de pământ. Am mai zis-o: părintele Cleopa (Dumnezeu să-l țină în rând cu sfinții!) zicea că atât de mult îi place fasolea iahnie că în post el nu mănâncă așa ceva.

Dacă pentru cineva este o jertfă să mănânce "doar" cartofi prăjiți în untură de rață, să fie primit, zic. Da' asta nu înseamnă că dacă altul aratâ cum făceau Părinții pustiei acela ți-ar da, chipurile, cu cine știe ce virtuți sau reguli în cap.
Fiecare să postească cum poate și cum îl dezleagă părintele duhovnic, dar asta s-o facă în taină, știut fiind de Dumnezeu, duhovnic și familia lui. Altfel e sminteală ori cu "habotnicia" ori cu "căldiceala".

Să nu uităm însă ce este postul: zdrobirea patimilor, de orice fel. În primul rând ale trupului pentru că pe acelea ne este cel mai ușor să le înfrângem. De vrem, firește.

Din cate cunosc niciodata in viata mea nu m-a intrebat vreun duhovnic ce am mancat de post?!! Ca sa ma puna la colt ca am mancat usturoi sau banane!

Intreaba daca ai tinut post de bucate si trupesc pt a putea lua Sf Taine,fara a cere detalii daca ti-au placut cartofii prajiti sau painea cu magiun.
Intram in niste complicatii inutile incercand sa fim mai ortodocsi decat duhovnicii si cu mai multa autoritate asupra altora decat dansii.

Vin oameni la Parintele Calistrat"am tinut post fara ulei 3 zile","bun!,"am tinut post fara ulei 1 zi"-"bun!" ...iar noi ii tinem teorie aproapelui despre aiureli.

Sminteala curata!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.11.2016 at 00:47:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Nu exista cristiboss56 Vrajitoria 14 25.05.2007 21:16:27
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 14:48:29