Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2010, 20:00:15
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
eu prefer jocurile olimpice pentru ca reunesc fiecare tara cu probe sportive de performanta fara ura si injuraturi,eu ador aceste perioade de fairplay si competitie.
ura si injuraturile vin de la oamenii de jos, manipulati de diavol !
eu personal, privesc cu o mare detasare, toate meciurile de la campionmat, deoarece is echipe straine si uneori desi am party-priuri, totusi, mi-e indiferent cine castiga !
Cand juca nationala Romanei,tot meciul eram conectat in priza, si inima imi batea ca o toba la fiecare faza ! insa dupa meci, indiferent de rezultat, acceptam, si imi spuneam ca e doar un joc !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2010, 20:04:07
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
si sa nu uitam de un caz incredibil in care un tata si-a ucis copilul pentru ca plangea in timpul unui meci de fotbal.
bine, asa si eu zic ca, parca, mai multe crime in istoria lumii au fost din ..."dragoste" ,sau din razboi !
eu cred ca ,joaca nu e luata chiar asa in serios,si ce e fotbalul decat o joaca de copii mari ?!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.07.2010, 20:08:09
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Sincer, eu inca mai cred ca e o gluma. Sa vorbesti de ,,zeul fotbal ŽŽpe ,,crestinortodoxŽŽ?! Pai noi crestinii ne inchinam la zei?!
oare cu zeul indiferenta fata de aproape, cum e,?
dar cu zeul mandrie?
chiar si zeul fundamentalism si fixism mental si ideologic ,da mereu tracoale !
da de zeul prostie, ce zici, sau ignoranta culturala,lipsa de cultivare stiintifica, filosofica...

multi din astia ma bantuie pe mine,si nu stiu cum sa scap de ei !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.07.2010, 20:11:07
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
oare cu zeul indiferenta fata de aproape, cum e,?
dar cu zeul mandrie?
chiar si zeul fundamentalism si fixism mental si ideologic ,da mereu tracoale !
da de zeul prostie, ce zici, sau ignoranta culturala,lipsa de cultivare stiintifica, filosofica...

multi din astia ma bantuie pe mine,si nu stiu cum sa scap de ei !
Aia-s demoni măi Radule. Mândria și celelalte păcate ți-s insuflate de drac...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.07.2010, 20:20:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si mie imi place fotbalul dar fara violenta,ura,invidie,conflicte.
Imi place sa ma uit la campionatul mondial,la liga 1 dar cand vine vorba de fanatism si conflicte prefer sa ignor si sa ma mai departez de el.Nu cred ca este ceva rau in jocul de fotbal in sine insa conflictele,ura si invidia sunt rele si ar trebui sa dispara din acest sport.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2010, 02:32:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Cine oare mai crede astazi in zei ,cand,crestinismul,aceasta religie grandioasa, a fixat orizontul inalt al devenirii asimptotice a omului ?!
Zeii sunt ceva perimat,ceva ce trebuie lasat in urma ca niste relicve istorice si folosit conceptual numai metaforic, asa cum am facut eu,referitor la acest "sport rege ",iubit de extrem de multi oameni,de pe intreg globul,printre care si multi crestini !
Mistocareala continua.

Desigur ca e o glumea proasta, Radu32 e mai degraba genul de intelectual care se considera in virtutea proceselor sale (pseudo)cognitive si abilitatilor sale lingvistice undeva deasupra naivitatilor religiei si mai ales a naivilor credinciosi pe care ii considera usor "de facut" din vorbe.

Dar intr-un fel are si dreptate sa ridice probleme asa, un crestin pasionat de fotabl este ridicol si te tenteaza sa-l ridiculizezi.

Pasiunea pentru a urmari meciuri de fotbal este o patima (aproape) ca oricare alta. Cu putin efort dispare de la sine.

Sa joci fotbal - este cu totul altceva, poate fi intr-adevar un sport sanatos si fizic si social.

Last edited by AlinB; 04.07.2010 at 02:44:08.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.07.2010, 12:31:57
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok !

Trebuie sa nu facem o confuzie paguboasa pentru inteligenta : aceea dintre sportul in sine, si manifestarile mai civilizate sau nu,ce le genereaza la diversi indivizi,si pentru care raspunzatori sunt acestia din urma !
Sportul rege nu trebuie demonizat, pentru manifestarile unora care nu se comporta civilizat !
Intotdeauna am fost in total dezacord cu manifestari nesportive si lipsite de bun simt !

S-a vazut si la acest campionat, ce demne au fost natiunile anglo-saxone, in a-si accepta infrangerea !

In lumina celor de mai sus ,integrarea fotbalului in ansamblul creatiei divinitatii,printr-o perspectiva noua de a privi ,inedita si speciala, nu stiu de ce ar nemultumi pe cineva,cu o gandire cat de cat flexibila,si nu ruginita in idei fixe cand nu e cazul ?!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.07.2010, 13:30:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
oare cu zeul indiferenta fata de aproape, cum e,?
dar cu zeul mandrie?
chiar si zeul fundamentalism si fixism mental si ideologic ,da mereu tracoale !
da de zeul prostie, ce zici, sau ignoranta culturala,lipsa de cultivare stiintifica, filosofica...

multi din astia ma bantuie pe mine,si nu stiu cum sa scap de ei !
Cugeta mai putin si simte mai mult!Lasa sufletul sa te calauzeasca pentru ca el isi cunoaste drumul.
Cand omul devine IUBIRE,acesti "demoni" nu mai au cum sa il stapaneasca.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.07.2010, 13:57:17
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Frumos eveniment...cam putine goluri, sa castige cel mai bun...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.07.2010, 14:17:20
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Viva Espana & Hala Madrid.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
Una din minunile credintei in Dumnezeu si Sfintii Lui Cristina Maria Intrebari utilizatori 6 21.02.2011 01:11:57
femeia sa faca totu si barbatu sa joace badminton sau fotbal timeea89 Generalitati 43 14.10.2010 12:08:13
Fotbal si credinta CatalinM Generalitati 4 25.08.2009 21:40:14