Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 08.01.2009, 00:13:57
Dan.22 Dan.22 is offline
Junior Member

Data înregistrării: 12.12.2008
Implicit Cum recunoastem un semn divin?

Buna!Ma numesc Dan si as dori sa stiu daca ce mi s-a intamplat se poate considera un semn divin? Dupa o saptamana de la inceputul postului, intr-o duminica seara am curatat un cartof iar cand l-am taiat in doua am vazut pe ambele parti ale cartofului semnul sfintei cruci, foarte bine definit.Parerile celor cunoscuti au fost diferite.Daca chiar a fost un semn, ce fel de semn poate sa fie, unul bun sau rau?
Reply With Quote
Vechi 08.01.2009, 00:40:20
razvan_m
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan.22 Vezi mesajul
Buna!Ma numesc Dan si as dori sa stiu daca ce mi s-a intamplat se poate considera un semn divin? Dupa o saptamana de la inceputul postului, intr-o duminica seara am curatat un cartof iar cand l-am taiat in doua am vazut pe ambele parti ale cartofului semnul sfintei cruci, foarte bine definit.Parerile celor cunoscuti au fost diferite.Daca chiar a fost un semn, ce fel de semn poate sa fie, unul bun sau rau?
E semnul Sfintei Cruci, Dan. E semnul Aceleia pe Care Mantuitorul nostru Si-a dat viata pentru pacatele noastre, pentru iertarea lor si pentru ce-a de-a doua noastra nastere spirituala, dupa moartea [tot spirituala] de care stramosii nostri au avut parte de la izgonirea lui Adam si a Evei din Rai si pana la Rastignirea Mantuitorului nostru Scump pe Sfanta Cruce. Semn bun, mai mult decat evident, dar nu stiu cat e de minune sau nu...
Reply With Quote
Vechi 08.01.2009, 01:07:31
C.tin C.tin is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.10.2008
Implicit Cum sa recunostem un semn divin?

Mergem la Parintele Duhovnic si-i spunem ca nu ne-am mai spovedit de mult si tare mai suntem plini de pacate...necaite!

Dumnezeu sa-ti ajute sa te spovedeti si sa te apropii cu tot sufletul de Cele Sfinte!
Reply With Quote
Vechi 08.01.2009, 22:46:54
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.10.2008
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan.22 Vezi mesajul
Nu stiu... cred ca daca este de la Dumnezeu, atunci e o cruce foarte clara si bine trasata, nu ceva neclar si interpretabil.

Vezi ce sentimente iti da... daca te arunca in mandrie, facandu-te sa crezi ca esti special, ca ti s-a aratat un asemenea semn, cred ca nu e chiar de bine...

Oricum, cel mai bine e sa intrebi un duhovnic.

Bogdan.
Reply With Quote
Vechi 08.01.2009, 22:54:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned

Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Implicit

Poti cere parerea duhovnicului..stiu multe persoane care au patit asa.
Reply With Quote
Vechi 08.01.2009, 23:56:10
bmd
Guest

Implicit

Spune "Doamne nu sint vrednic sa mi se arate mie astfel de minuni" da cartoful la biserica (in taina) sa faca "profesionistii" ce stiu ca trebuie facut si daca-i de la Dumnezeu si de nevoie, o sa se repete lamurit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum recunoastem siretlicurile si inselaciunile diavolului? crestinortodox123 Reguli generale de utilizare a forumului 6 08.05.2013 12:28:24
Pentru a ne indrepta, trebuie sa recunoastem mai intai greselile Florin-Ionut Spiritualitatea ortodoxa 0 21.10.2011 11:46:33
Feedback-ul divin coralina Pocainta 49 24.05.2010 01:28:22
Cum facem diferentiem/recunoastem scrierile ne-ortodoxe? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 2 12.08.2009 00:54:48
Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului Laurentiu Generalitati 18 11.06.2008 21:50:22