Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2010, 14:59:44
Necredincios
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Care este pacatul cel mai grav?

Cel mai groaznic, cel mai periculos?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2010, 15:09:30
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Dupa parerea mea, cel mai grav pacat este lipsa de credinta in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2010, 15:20:29
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Pacatul cel mai grav e ramanerea in prostie si ignoranta.Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune,..cu gandire,iar multi de pe acest forum tin capul doar de aspect.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2010, 15:32:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cel mai grav, cel mai groaznic și cel mai periculos păcat este păcatul meu.

Îl rog pe bunul Dumnezeu să se îndure de mine, să mă pedepsească în viața aceasta și nu în cea viitoare, și ca tâlharul de pe cruce spun: "pomenește-mă, Doamne, în împărăția Ta !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2010, 15:36:43
Necredincios
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mah, nu am primit nici un raspuns potrivit.
Daca necrestinitatea este cel mai grav, atunci avortul, omorul pe ce loc sta?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2010, 15:47:12
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Daca ai credinta si incredere in Dumnezeu, inca si alea pot fi iertate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2010, 12:55:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cel mai grav, cel mai groaznic și cel mai periculos păcat este păcatul meu.
corect ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2010, 21:05:22
adriana92 adriana92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin ICQ pentru adriana92 Trimite un mesaj prin AIM pentru adriana92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Necredincios Vezi mesajul
Cel mai groaznic, cel mai periculos?
""Cel mai urat pacat inaintea lui Dumnezeu este pacatul mandriei, caci acesta a facut pe ingeri diavoli, dupa cum si smerenia " poate face din diavoli ingeri " ( Scara, Cuvantul 25 ) .""
(Preluat din "Ne vorbeste Parintele Cleopa)

Si asa cred si eu,pt. ca mandria si iubireaa de sine atrag si alte pacate.Mandria e izvorul pacatelor...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2010, 21:46:22
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow cel mai greu pacat

De ce Incearca omul sa interpreteze in fel si chip raspunsul dat de HRISTOS oare noi sIntem in masura sa adaugam ceva nu spune Biblia ca anatema sa fie cel ce va adauga ceva sau va soate din cuvIntul Bibliei ?? Nu nea spus El Mantuitoru ca toate pacatele prin pocainta pot fi iertate Insa Pacatul IMPOTRIVA DUHULUI SFINT NU VA FI IERTET NICI IN VEACUL ACESTA NICI IN CEL VIITOR de ce cautam sa mai icodim noi altele sau altceva ?? ori nu credem in cuvIntul LUI Hristos ce spunem Cind ne impartasim Cred Doamne si marturisesc ca tu esti Fiul LUI Dumnezeu care ai venit IN lume sa mIntuiesti pe cei pacatosi dintre care cel dintIi sInt eu, oare ce fac eu cand caut sa interpretez Raspunsul dat de el nu sInt un mincinoa si nu cad sub anatemizare ????? Nu vreau sa se supere nimeni de pe forum dar vad ca multa ne-ntelepciune este si stiu precis ca aici sInt si sfintiti parinti care ar trebui sa fie mai tari si mai multa lumina sa aduca , sau sa nu lase sa se rastalmaceasca cuvIntul Dumnezeu. Ei sInt chemati sa aduca vindecare sufleteasca si trupeasca turmei LUI HRISTOS .
Doamne si StapInul vieti mele DUHUL trIndavii si al grairi desarte nu mil da mie robului tau,
Iara Duhul smereniei si al dragostei de tine si de aproapele meu damil mie slugi tale amin amni amin +++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2010, 22:33:44
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Si eu consider ca pacatele mele sunt cele mai mari, ajuta Doamne necredintei mele!

Din cate am citit eu cel mai mare pacat este mandria deoarece ea e radacina multor alte pacate. Unii din antepostatorii mei au argumentat deja si subscriu la ce-au spus, dar as adauga ca la sinucidere se ajunge tot din cauza mandriei, intrucat sinucigasii se pun pe sine insisi mai presus de orice. Daca s-ar smeri o clipa macar si s-ar gandi Dumnezeu si la cei din jur n-ar savarsi abominabilul act.
Intr-o discutie cu un preot am ajuns la concluzia ca mandria sta la baza majoritatii pacatelor.

Da-ne Doamne smerenie!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 07.08.2010 at 22:36:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51