Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.05.2015, 13:52:24
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
[i]
Raspunsul este sa-i ajuti pe amandoi sa se impace.Sa aduci pace acolo unde
este conflict. Binecuvantat este cel ce vine in numele Domnului.Cei care aduc
pace, fii lui Dumnezeu se vor chema.
A saptea fericire: "Fericiti facatorii de pace ca aceia fii lui Dumnezeu se vor chema".
Insa o pace intemeiata pe adevar si virtute.
Esti depasit de situatie. Se poate impaca un crestin cu fapta (nu numai cu vorba, asa ca tine) cu un homosexual care nu vrea sa se lase de pacatul sau? Pai pentru un astfel de pacat un homosexual se afuriseste, desteptule! Tu ai citit vreodata un canon bisericesc?

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ce inseamna crestini responsabili?
Foarte simplu: cei care nu sunt ca tine! Te uiti frumos in oglinda si vei constata prin opozitie ce inseamna sa fi crestin responsabil!

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Sa faci proteste pe hartie sau sa te rogi pentru cei cazuti pt indreptarea lor ?
Sau si una si alta!

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ce este specific crestinului, proteste cu pancarde sau rugaciunea pentru cei cazuti si incercarea de a aduce pace?
Sau si una si alta!
E uimitor cum frica determina in om renuntarea la unele functii logice firesti. Adica mai pe scurt, frica prosteste pe om.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.05.2015, 13:57:37
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Adica mai pe scurt, frica prosteste pe om.
Ti-e frica de iad?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.05.2015, 14:03:20
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Crestinul n-are treaba cu votul si cu masinariile cezarului.Crestinul are treaba cu rugaciunea. Arma crestinului este rugaciunea si nu planuri de influentare al politicienilor.
Intrebare intrebatoare: crestinul trebuie sa voteze sau nu? Sau crestinul pacatuieste daca voteaza sau nu?
Dai sfaturi despre rugaciune de parca ai fi cine stie ce om al rugaciunii. Esti cu adevarat un om al rugaciunii? (nu te obosi sa raspunzi, e o intrebare retorica).


Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Daca n-ai trezvia mintii, automat cazi in pacatul de a face politica.
A face politica e un pacat?

Concluzia mea: mie imi este de ajuns cele ce ai scris, ca urmare voi incheia acest "dialog" (schimb de sentinte) aici. Nu sunt de acord cu interzicerea liberei opinii, dar mai ca pe unii ca tine i-as trimite pe la manastiri sa se mai intelepteasca putin. Pentru tine cred ca ti-ar fi suficienti vreo 10 ani de studiu (nu mai mult), in primul rand a I.B.U., a I.B.R., a Patrologiei si abia dupa aceea a N.T. si V.T.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.05.2015, 14:06:10
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ti-e frica de iad?
Ce inseamna iad pentru tine, care nu stiu daca esti crestin?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.05.2015, 14:08:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ce inseamna iad pentru tine, care nu stiu daca esti crestin?
Intrebarea iti era adresata tie, nu era retorica.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.05.2015, 14:11:24
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Intrebarea iti era adresata tie, nu era retorica.
Tu stii ce inseamna intrebare retorica?
Faptul ca imi pui o astfel de intrebare nu ma obliga sa iti si raspund. E o intrebare mult prea intima - pe care, marturisesc ca si eu am pus-o altora, dar acum imi pare rau - si nu stiu daca esti o persoana care sa fie in stare sa gestioneze un raspuns la ea.

Insa indraznesc sa te intreb si eu tot iscoditor ce credinta ai ca sa stiu ce inseamna iadul pentru tine. Poti sa nu raspunzi, nu intru cu bocancii in sufletul tau.

Dar daca pastram putin subiectul acestui topic, sentimentele homosexuale sunt adevarate picaturi de iad.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 03.05.2015 at 14:29:38.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.05.2015, 14:28:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu stii ce inseamna intrebare retorica?
Avand in vedere ca nu mi-ai dat nici un raspuns, doar te informam ca inca il astept, si ca nu am pus o "intrebare la care nu se asteapta un raspuns".
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.05.2015, 15:08:07
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Esti depasit de situatie.
Imi pare rau pt tine ca esti demult depasit de toate situatiile.
Citat:
Se poate impaca un crestin cu fapta (nu numai cu vorba, asa ca tine) cu un homosexual care nu vrea sa se lase de pacatul sau? Pai pentru un astfel de pacat un homosexual se afuriseste, desteptule! Tu ai citit vreodata un canon bisericesc?
Desteptule, cine esti tu sa decizi cine se afuriseste si
cine nu ? Esti Hristos ? Adica Hristos se jertfeste pe cruce ca unii ca tine,
destepti sa decida cine are voie sa fie afurisit si ce nu ? Ala are voie la mantuire, ala n-are voie, ala sa mai stea ?
Rau este sa fie iluminat de lumina satanista, nu-i asa "iluminatule" ?
Tocmai ca Hristos a venit in primul rand pt astfel de bolnavi.Cei pe invers
sunt bolnavi si au nevoie mare de Hristos.
Sunt absolut sigur ca un Remus Cernea trecut la ortodoxism te-ar intrece
luminatule.Din pacate de lumineaza lumina luciferica/satanista si nu a
Duhului Sfant. Esti iluminat de draci cu lanterna.

Nu macar nu stii ce inseamna sau ce presupune un canon.Habar n-ai.

Citat:
Foarte simplu: cei care nu sunt ca tine! Te uiti frumos in oglinda si vei constata prin opozitie ce inseamna sa fi...
un destept cu spirit de turma ce urmeaza alti destepti manipulati in numele
normalitatii dar cu alte obiective luciferice bine-definite.

Citat:
Sau si una si alta!
S-o crezi tu !
Citat:
E uimitor cum frica determina in om renuntarea la unele functii logice firesti.
E uimitor sa vezi cum teoria poate strica la minte un om.Tu esti ortodox doar
cu teoria, dar cu practica la pamant.Ortodoxia practica este zero.
Citat:
Adica mai pe scurt, frica prosteste pe om.
Corect de aia ma feresc de oameni ca tine.Ma feresc de harnicia omului prost,
deoarece prostul harnic este o bomba cu ceas intarziat.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Intrebare intrebatoare: crestinul trebuie sa voteze sau nu? Sau crestinul pacatuieste daca voteaza sau nu?
Depinde de scopul votului si pt ce voteaza sau pt ce se abtine.

Citat:
Dai sfaturi despre rugaciune de parca ai fi cine stie ce om al rugaciunii. Esti cu adevarat un om al rugaciunii? (nu te obosi sa raspunzi, e o intrebare retorica).
Eu nu dau sfaturi.Eu iti spun cum trebuie sa procedeze un crestin.Fiecare este liber sa decida cum vrea el.Si cum
decide el, asa sa plateasca pt consecintele deciziile sale.
Citat:
A face politica e un pacat?
In conditiile actuale, in care a face politica=a cauta metode de a fura cat mai mult, tu ce crezi desteptule ?

Citat:
Concluzia mea: mie imi este de ajuns cele ce ai scris, ca urmare voi incheia acest "dialog" (schimb de sentinte) aici. Nu sunt de acord cu interzicerea liberei opinii, dar mai ca pe unii ca tine i-as trimite pe la manastiri sa se mai intelepteasca putin. Pentru tine cred ca ti-ar fi suficienti vreo 10 ani de studiu (nu mai mult), in primul rand a I.B.U., a I.B.R., a Patrologiei si abia dupa aceea a N.T. si V.T.
Slava Domnului ca a ta concluzie se limiteaza la persoana ta, ar trebui sa mai lasi teoria si sa treci pe partea practica
a ortodoxiei.Tu esti tare-n gura la teorie si lapte-praf la practica.

Auzi la el :"vom demonstra si vom semna petitii impotriva bla bla". Pff ce faci tu ? Petitii ? Demonstratii ?
Impresionati pe parlamentari ? Pe cine ? Cum ? Cand se stie faptul ca orice parlamentar are schelete in dulap
si nu poti sa ajungi in politica decat daca esti santajabil.Pt ca omul santajabil este obedient, spre deosebire de un
om liber.Toti parlamentarii stiu ca exista o regula simpla: fie faci cum ti se impune, fie faci puscarie.Scot baietii de
la naftalina toti scheletii din dulap.
Tu crezi ca da cineva doi bani pe pancartele tale sau proteste cand este fie amenintat cu puscaria, fie cu denigrare sau
mai tare chiar, cu o promisune de spaga mare care include, casa, masina, facultate in strainatate pt copii, protectie
politica, etc, etc.
Tu crezi ca astia doi bani pe tine ? Doamne..., dar rau rau de tot este sa fii "iluminat" ca tine.O da , fereste-ma Doamne
de astfel de "iluminati" ca te prieteni ma feresc eu.

Last edited by oaie_cugetatoare; 03.05.2015 at 15:23:37.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.05.2015, 15:21:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Insa indraznesc sa te intreb si eu tot iscoditor ce credinta ai ca sa stiu ce inseamna iadul pentru tine. Poti sa nu raspunzi, nu intru cu bocancii in sufletul tau.
Poftim.

Imi cer iertare daca am intrat prea mult in sufletul tau cu intrebarea mea.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.05.2015, 16:05:01
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

MLK jr a protestat dar cu iubire fara sa ridice sabia, demn in fata agresivitatii fara sa riposteze, cand a putut sa alerge a alergat, cand nu a mai putut a mers, cand a fost oprit din mers s-a tarat, a facut totul pentru a inainta in credinta.

“Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.”

https://www.youtube.com/watch?v=KnIozPJWTPM
Reply With Quote
Răspunde