Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.07.2008, 14:44:12
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Draga omule, cum se explica ca o tara protestanta ca si germania a comis cea mai oribila crima de la rastignirea Domnului Iisus Hristos incoace. Au ucis 6 milioane de evrei. Citeste istoria te rog.

Iar despre cei care isi bat joc de cele sfinte si de preoti, Domnul Iisus Hristos oare nu ii aseamana cu [color=red]cainii[/color] si [color=red]porcii[/color] in Matei 7:6 ?

Ideologia pe care o propaga omul, paradoxal il poate face ca in final sa se asemene cu un animal... De exemplu cei care propaga evolutionismul nici nu le trece prin cap ca in cele din urma pot ajunge ca un animal: ca o [color=red]maimuta[/color].

Nu vreau sa jignesc, vreau doar sa deschid ochii, sa nu se ajunga acolo.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.07.2008, 16:28:13
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Draga omule, cum se explica ca o tara protestanta ca si germania a comis cea mai oribila crima de la rastignirea Domnului Iisus Hristos incoace. Au ucis 6 milioane de evrei. Citeste istoria te rog.

Iar despre cei care isi bat joc de cele sfinte si de preoti, Domnul Iisus Hristos oare nu ii aseamana cu [color=red]cainii[/color] si [color=red]porcii[/color] in Matei 7:6 ?

Ideologia pe care o propaga omul, paradoxal il poate face ca in final sa se asemene cu un animal... De exemplu cei care propaga evolutionismul nici nu le trece prin cap ca in cele din urma pot ajunge ca un animal: ca o [color=red]maimuta[/color].

Nu vreau sa jignesc, vreau doar sa deschid ochii, sa nu se ajunga acolo.
Femeile romance,ortodoxe ucid un milion de prunci nevinovati pe an.Din 1990,sunt 18 miloane de prunci.si acesti copii nu s-au putut apara,n-au avut unde fugi,ca evreii din Germania.Asta este cea mai mare crima din istorie,facuta de "binecredinciosul","ortodoxul" popor roman.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.07.2008, 17:23:05
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Cea mai mare crima din istoria umanitatii este fara indoiala rastignirea Domnului Iisus Hristos.

Referitor la a doua crima in ordinea gravitatii, opiniile pot varia foarte mult si nu stiu daca este cazul sa stabilim noi. Eu cred ca a fost Holocaustul. Dar altii pot crede ca sclavia, altii ca a invazia mongola. Doar Dumnezeu stie...

Noi nu trebuie sa confundam si sa suprapunem femeile ortodoxe romane ce au savarsit avort ca fiind persoane care vor sta la dreapta mielului la judecata finala. Pentru ca este scris:

Matei 7
21. [color=green]Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne[/color], va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.
22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?
23. Si atunci voi marturisi lor: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea.

Romani 9:6. Dar nu asa ca ar fi cazut cuvantul lui Dumnezeu: caci [color=red]nu toti cei din Israel sunt si israeliti; [/color]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.07.2008, 20:13:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pacatele sint la toate tarile ,asta cu avortul este mai frecvent la noi ..asa ca avem ierarhii pe care ii meritam !!.Noi nu ne lasam de pacate si ei...se lasa de canoanele ortodoxe...:)f.f.trist ..dar adevarat..Sminteala e doar la inceput si de acuma o sa vina si mai mari sminteli pe capul nostru ..daca vom continua sa fim calduti sau reci in credinta ..si daca nu inlaturam MINDRIA din judecatile noastre.Noi ca ortodocsi ar trebui sa judecam dupa canoane si zicerile sfintilor parinti ,prin care a vb DUHUL SFINT ,caci numai asa s-a perpetuat ortodoxia nealterata de 2000 ani!Daca vom recurge ca si SINODALII nostri la judecati omenesti si nu dupa canoane ,ne vom indeparta incet..sau mai repede ...dar sigur de ortodoxie ..in frunte cu dragii nostrii sinodali ,,care spera ,vorba Patriarhului ,la REDEFINIREA DOGMELOR.FEREASCA DUMNEZEU !de asa ceva ,ca asta inseamna indepartarea de ortodoxie si pierderea cirmei ADEVARULUI !SA NU FIE ,sa ne rugam la DUMEZEU SA NU NE LASE SA SE INTIMPLE CEEA CE A ZIS PATRIARHUL Daniel IERI ,ACEEA CA trebuie REDEFINITE CANOANELE ,adica tocmai acelea care au salvat ortodoxia .Si de ce sa le redefinim?? ca sa ne unim cu catolicii,zice domnia sa.Adica nu cumva tre sa se lase ei de ADAUGIRILE FACUTE ,ci tre sa mai adugam si noi oarece ca sa ne unim cu ei .Dar in fond si la urma urmei de sa ne unim cu ei ,ca noi nu vrem ,NU IN ACEST FEL ,si nici ei cica n-ar voi[poate doar decit sa domneasca papa si peste noi]:dozingoff:OARE CE NE MAI REZERVA VIITORUL??!!Indepartarea de credinta ,prin alterarea ei ar putea aduce minia lui Dumnezeu ,pina la dezmembrarea tarii!! SANU FIE.!!DUMNEZEU SI MILA SA SA FIE CU NOI MULT PACATOSII!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.07.2008, 20:33:30
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Canonul este canon, dar eu am dubii daca aceeasi pedeapsa care se cuvine pentru pacatul lui Arie si a lui Luther trebuie sa se aplice si pentru pacatul diferit si mult mai mic al unui credincios sau conducator dintr-o biserica istorica, apostolica, sora.

De aceea trebuie discernamant, si pedeapsa aplicata cu masura:

Cartea intelepciunii lui Solomon 12:2. Pentru aceea [color=red]pedepsesti cu masura[/color] pe cei care cad si, cand pacatuiesc, [color=blue]le deschizi ochii[/color] si-i [color=green]dojenesti[/color], ca sa se lase de rautatea lor si sa creada intru Tine, Doamne.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.07.2008, 21:18:48
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Romani 3
10. Dupa cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce intelege, nu este cel ce cauta pe Dumnezeu.
12. [color=red]Toti[/color] s-au abatut, impreuna, netrebnici s-au facut. Nu este cine sa faca binele, [color=red]nici macar unul[/color] nu este.


Toti suntem pacatosi... si dupa canoane cred ca toti ar trebui sa fim pusi pe viata la galere...

Nu canoanele salveaza ortodoxia, ci [color=red]iertarea[/color] Domnului Iisus Hristos, oferita prin cruce, tuturor care cred si a caror fapte dupa puterile lor confirma credinta lor.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.07.2008, 21:25:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Canonul este canon, dar eu am dubii daca aceeasi pedeapsa care se cuvine pentru pacatul lui Arie si a lui Luther trebuie sa se aplice si pentru pacatul diferit si mult mai mic al unui credincios sau conducator dintr-o biserica istorica, apostolica, sora.

De aceea trebuie discernamant, si pedeapsa aplicata cu masura:

Cartea intelepciunii lui Solomon 12:2. Pentru aceea [color=red]pedepsesti cu masura[/color] pe cei care cad si, cand pacatuiesc, [color=blue]le deschizi ochii[/color] si-i [color=green]dojenesti[/color], ca sa se lase de rautatea lor si sa creada intru Tine, Doamne.
LA ACEEASI VINA CA A LUI ARIE ,DE CE SA NU FIE ACELASI TRATAMENT!?
bA TOCMAI CA ACESTE CANOANE ,CARE SINT SCRISE SUB IMPULSUL DUHULUI SFINT ,au salvat ortodoxia pina acum de alte intinari,iar nerespectarea lor ar putea avea urmari grave!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.07.2008, 22:04:45
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

....
sa zicem:
nime` nu i perfect.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.07.2008, 22:10:10
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.
Impartim aceeasi parere. Cu durere in suflet o spun privind la solutionarea gasita. Exista iertare pentru pacatos, dar nu cand se pun adevarurile de credinta in pericol, cand uitam de diferentele doctrinale dintre Ortodoxie si Catolicism, cand se fac astfel de gesturi care aduc sminteala celor din jur. Problema e ca toti ortodocsii sunt cu ochii pe noi si nu ne aflam departe de a fi pusi de Muntele Atos pe lista neagra. Si pe drept cuvant.

Pot sa spun slava Domnului ca ma aflu pe aici, desi ma doare sufletul pentru ce e acasa. Inaltul Iosif si PS Marc au cerut expres preotilor din Occident sa nu concelebreze si sa nu se imbrace in vesminte cand participa la o slujba catolica (evident doar ca observatori invitati pe principii politice), ceea ce e excelent. Evident ca problema impartasirii nici nu se putea pune, atat parea de aberanta. Si vad ca in tari care se mai numesc si ortodoxe, ca Romania, aberatia devine realitate. Of, "Doamne, cauta din cer si vezi!"

Sa ne rugam ca Domnul sa ne calauzeasca pasii spre El, fiindca preotii si ierarhii nostri ne pot arunca in prapastie! Dar sa nu confundam Ortodoxia cu ortodocsii! Ortodoxia e minunata si mai sunt si ortodocsi adevarati! Slava Domnului!

Elena


Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.07.2008, 22:47:39
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

~Biserica Ortodoxa poate face orice fel de concesii dar nu in materie de dogma.
~Deci nu poate fi iertare daca aceasta inseamna compromis sau erezie in Biserica.
~Daca exista,greselile unor ierarhi ai nostri sunt si ale noastre,nu~i vorba de iertarea noastra, sa~L rugam pe Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute sa pastram credinta ortodoxa a parintilor nostri curata,neamestecata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53