Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.08.2010, 18:02:18
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Ma iertati, dar imi recunosc cu rusine neputinta mea de a pricepe ceva din spusele dvs...
Am incercat din rasputeri sa va inteleg postarile. Sunteti atat de... profund!!! uneori intrezaresc ceva, ceva, cate o "pata" de lumina din adancul cugetarilor dvs. dar imi scapa mereu. Vreau sa spun ca intru pe forumul acesta din interes duhovnicesc. Poate mai invat si eu ceva. Citesc, selectez, de la unii invat ce sa fac, de la altii ce sa nu fac, etc. Cand dau de postarile dvs. ma ia cu ameteli si nu-mi pot infrana intrebarea: aveti cumva probleme de exprimare, sau va bateti joc de cei de pe forum? ... ori poate practicati "nebunia pentru Hristos" on-line? originala cale de mantuire ati ales... ma iertati !
Apara-ma Doamne, Dumnezeul meu de ispita judecarii aproapelui!
Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa !
Nu-ți fă probleme că nici eu nu pricep nimica...

Pare bizar dar chiar dacă nu pricepem ceea ce e evident, cu toate astea se manifestă acel ceva ce nu este evident... și Carele are dreptate fără să impună cuiva ceva... realizazi asta doar dacă ești atent-at... atentă... atenTată... și Mamă, la toate și nu numai la firu* roșu așa cum te fentează filmele și shourile de pe TV.

Last edited by vsovivi; 17.08.2010 at 18:14:44.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.08.2010, 22:28:13
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Nu-ți fă probleme că nici eu nu pricep nimica...

Pare bizar dar chiar dacă nu pricepem ceea ce e evident, cu toate astea se manifestă acel ceva ce nu este evident... și Carele are dreptate fără să impună cuiva ceva... realizazi asta doar dacă ești atent-at... atentă... atenTată... și Mamă, la toate și nu numai la firu* roșu așa cum te fentează filmele și shourile de pe TV.

Daca taceam, filozof ramaneam!
Evident! Cum de nu mi-am dat seama? Singurul lucru care se manifesta evident, strident, persistent, care se impune fortat si ingamfat este PROSTIA (mea!)...
...evidenta plutitoare, goala pe dinauntru, putregai fara greutate, gunoi aruncat de dusman in ochii celor ce cauta Calea spre Adevar si Viata.
Sincere, umile dar evidente cereri de iertare!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 18.08.2010, 08:44:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Daca taceam, filozof ramaneam!
Evident! Cum de nu mi-am dat seama? Singurul lucru care se manifesta evident, strident, persistent, care se impune fortat si ingamfat este PROSTIA (mea!)...
...evidenta plutitoare, goala pe dinauntru, putregai fara greutate, gunoi aruncat de dusman in ochii celor ce cauta Calea spre Adevar si Viata.
Sincere, umile dar evidente cereri de iertare!
Păi draga mea, știam că o să te victimizezi în public, de aia am și bătut apropoul la prostie, dar nu e vorba doar de prostia ta, a mea sau a altuia... ci de prostia aia comunitară care se face că nu pricepe și defapt nu e prostie ci este viclenie... e un soi de buze vicleneșe ce dau roade din burtica unui bagabondaș descurcăreț și îndrăzneț, ceva gen mazăre sau linte...

Nu ai de ce „să-ți ceri iertare”, că doar tu ai început de m-ai făcut nebun, după ce m-ai lăudat cu înțelepciuni profunde... dar eu sunt tăbăcit, că la 92 de ani și 7 luni, am văzut și auzit destule, am trăit destule și nu mă mai doare decât păcatul acumulat, mă doare voirea întinării, învoirea cu ispita întinării, dorința și dorul după întinări... și mă mai doare ceva ca un cuțit în inimă, ca o otravă în pântec, ca un fum toxic în plămâni, e vorba de cugetarea de sine îndoielnică și îngâmfată... așa de avocățelașe și atât de tiranică fiindcă e a mea încât mă iau cu mâinile de musteți, și mă laud mereu cu ea... că ia, adică fură... și apoi... și apoi... și apoi... tortură.

Dar nu știu ce e de priceput, și de ce te arăți atât de nemulțumită și nedreptățită, păi nu vezi că m-am pus cot la cot cu tine și pe mine m-am făcut mai prost ca tine din moment ce eu nu am habar ce vorbesc?

Deci nu te supăra soră, că nu te-am făcut proastă pe tine deși știam că precis o să crezi că la tine mă refer... dar nu vezi tu la cine se referă divertisiuniunile? La firu* roșu!

Bun, deci am găsit păcatul cel mare, am văzut ceva, prostia altcuiva, dar acum să vedem cum îl scoatem afară? Cum? Uite mă fac că nu știu ca să crezi dumneata că știu... păi dacă știam cu siguranță nu-l aveam, și pileosof rămâneam, aveam pile la angajare că cică chiar credeau tot ce am scris acolo în CV-u. Și apoi le-am susținut credinbil înaintea comiției. Și ce miștouri au mai făcut de mine... asta nu se mai spune.

Last edited by vsovivi; 18.08.2010 at 08:50:31.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 18.08.2010, 09:01:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mă, da este un păcat și mai mare decât prostia altcuiva:

minciuna din nerăbdare sub mustrare venită de la mai mare.

E aproape imposibil să reziști... chiar când nu te mustră tu nu suferi și zici că precis te-a mustrat. Tot de acolo vine, din cugetările părelnice, cugetarea de sine, cugetarea mea... și te ajută și avocățelașul cu buze vicleneșe ca să poți să mai fi un bagabondaș... aș... aș... iubi din egoism întinarea... întinarea mea și a altuia.

Mă și nu v-am zis că totul se trage la o cafea... de la cafea?

Last edited by vsovivi; 18.08.2010 at 09:09:55.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.08.2010, 10:08:56
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da,intrebarile astea mi le-am pus si eu. Dar atat,de judecat nu pot sa judec pe nimeni,doar Dumnezeu stie ce e in sufletul fiecarui om si cat de mare e credinta lui. Poate parea un nebun,un pacatos,si sa fie un sfant. Nu avem de unde stii.
Aveti perfecta dreptate! Eu nu m-am putut abtine... si regret.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 18.08.2010, 10:25:20
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi draga mea, știam că o să te victimizezi în public, de aia am și bătut apropoul la prostie, dar nu e vorba doar de prostia ta, a mea sau a altuia... ci de prostia aia comunitară care se face că nu pricepe și defapt nu e prostie ci este viclenie... e un soi de buze vicleneșe ce dau roade din burtica unui bagabondaș descurcăreț și îndrăzneț, ceva gen mazăre sau linte...

Nu ai de ce „să-ți ceri iertare”, că doar tu ai început de m-ai făcut nebun, după ce m-ai lăudat cu înțelepciuni profunde... dar eu sunt tăbăcit, că la 92 de ani și 7 luni, am văzut și auzit destule, am trăit destule și nu mă mai doare decât păcatul acumulat, mă doare voirea întinării, învoirea cu ispita întinării, dorința și dorul după întinări... și mă mai doare ceva ca un cuțit în inimă, ca o otravă în pântec, ca un fum toxic în plămâni, e vorba de cugetarea de sine îndoielnică și îngâmfată... așa de avocățelașe și atât de tiranică fiindcă e a mea încât mă iau cu mâinile de musteți, și mă laud mereu cu ea... că ia, adică fură... și apoi... și apoi... și apoi... tortură.

Dar nu știu ce e de priceput, și de ce te arăți atât de nemulțumită și nedreptățită, păi nu vezi că m-am pus cot la cot cu tine și pe mine m-am făcut mai prost ca tine din moment ce eu nu am habar ce vorbesc?

Deci nu te supăra soră, că nu te-am făcut proastă pe tine deși știam că precis o să crezi că la tine mă refer... dar nu vezi tu la cine se referă divertisiuniunile? La firu* roșu!

Bun, deci am găsit păcatul cel mare, am văzut ceva, prostia altcuiva, dar acum să vedem cum îl scoatem afară? Cum? Uite mă fac că nu știu ca să crezi dumneata că știu... păi dacă știam cu siguranță nu-l aveam, și pileosof rămâneam, aveam pile la angajare că cică chiar credeau tot ce am scris acolo în CV-u. Și apoi le-am susținut credinbil înaintea comiției. Și ce miștouri au mai făcut de mine... asta nu se mai spune.

...intru pe forum si citesc. Aha! ... pricep!... pricep? parca nu... citesc dar nu te pot "citi". Dar, stai, acum am inteles ceva... ceva, sau nu? si, totusi, parca am prins ideia... si iara mi-a scapat... alunecos? sfatos? induhovnicit? sau ratacit?
de fapt ce vreau? sa stiu? sau sa cunosc?... de ce?
...te anunt: RENUNT!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 18.08.2010, 10:59:54
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit Vsovivi, mincinos pucios

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Ma iertati, dar imi recunosc cu rusine neputinta mea de a pricepe ceva din spusele dvs...
Am incercat din rasputeri sa va inteleg postarile. Sunteti atat de... profund!!! uneori intrezaresc ceva, ceva, cate o "pata" de lumina din adancul cugetarilor dvs. dar imi scapa mereu. Vreau sa spun ca intru pe forumul acesta din interes duhovnicesc. Poate mai invat si eu ceva. Citesc, selectez, de la unii invat ce sa fac, de la altii ce sa nu fac, etc. Cand dau de postarile dvs. ma ia cu ameteli si nu-mi pot infrana intrebarea: aveti cumva probleme de exprimare, sau va bateti joc de cei de pe forum? ... ori poate practicati "nebunia pentru Hristos" on-line? originala cale de mantuire ati ales... ma iertati !
Apara-ma Doamne, Dumnezeul meu de ispita judecarii aproapelui!
Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa !
Vsovivi este un mincinos pucios care se dă drept ortodox, dar nu e; se dă moș de 92 de ani, dar nu e, căci are 42. Adică așa spune el, când spune că are 42 și 6 luni, , când că are 92 și 7 luni . Și pe deasupra își mai bate joc și de alții. Adică, se dă mare și deștept, și rezultă că ceilalți toțți sun proști, dar poți fi inteligent și eretic în același timp. E cazul lui Vsovivi, care face fie pe față, fie voalat, propagandă sectei Pucioșilor. De câte ori ai să vezi că scrie "Cuvântul lui Dumnezeu" în postările lui, să știi că Vsovivi nu se referă la Biblia Ortodoxă, așa cum ne referim noi toți, ci la Biblia Pucioșilor, scrisă de ei începând cu anul 1955.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 18.08.2010, 11:14:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
...intru pe forum si citesc. Aha! ... pricep!... pricep? parca nu... citesc dar nu te pot "citi". Dar, stai, acum am inteles ceva... ceva, sau nu? si, totusi, parca am prins ideia... si iara mi-a scapat... alunecos? sfatos? induhovnicit? sau ratacit?
de fapt ce vreau? sa stiu? sau sa cunosc?... de ce?
...te anunt: RENUNT!
Vsovivi cred ca incearca sa exprime invatatura crestina in maniera dadaista. Uneori ii reuseste, alteori se alege praful...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 18.08.2010, 11:27:52
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Necredincios Vezi mesajul
Cel mai groaznic, cel mai periculos?
Parerea mea este ca toate pacatele sunt groaznice.
Pacat periculos suna a pleonasm... Cum ar fi, de ex: 'baba batrana"...

Aceasta intrebare s-a nascut din CURIOZITATE. Adica din dorinta de a cunoaste si intelege ceva nou ? din interesul pentru ceva dosebit? sau dintr-un interes meschin, de a iscodi, de a rade si a batjocori?
(Nu fac nici o aluzie jignitoare la cel care a pus aceasta intrebare.)
Daca insusirea noastra de a fi curiosi este orientata spre a afla cele placute lui Dumnezeu in vederea imbunatatirii firii noastre sau pentru a afla un mijloc de a ajuta aproapele, de a usura viata noastra si a semenilor, atunci CURIOZITATEA poate fi o cale spre mantuire. Daca suntem curiosi din alte pricini este pacat.
In concluzie, pe lista pacatelor putem trece si CURIOZITATEA.

Pace si ganduri bune!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 18.08.2010, 11:30:09
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AngelicaKroner Vezi mesajul
Vsovivi este un mincinos pucios care se dă drept ortodox, dar nu e; se dă moș de 92 de ani, dar nu e, căci are 42. Adică așa spune el, când spune că are 42 și 6 luni, , când că are 92 și 7 luni . Și pe deasupra își mai bate joc și de alții. Adică, se dă mare și deștept, și rezultă că ceilalți toțți sun proști, dar poți fi inteligent și eretic în același timp. E cazul lui Vsovivi, care face fie pe față, fie voalat, propagandă sectei Pucioșilor. De câte ori ai să vezi că scrie "Cuvântul lui Dumnezeu" în postările lui, să știi că Vsovivi nu se referă la Biblia Ortodoxă, așa cum ne referim noi toți, ci la Biblia Pucioșilor, scrisă de ei începând cu anul 1955.
Adică tot eu...

Adică tot eu mint și tot ei sunt sectă... și nu voi, firește... că probabil voi aveți pile pe undeva... pe la cine oare?

Păi nu e vârsta mea? Până și vârsta mea de 92 de ani și 7 luni o vrei și tu și MariaMargareta roata bicicleta? Păi ce să faceți voi cu ea? Că dacă v-o dau și ați avea voi vârsta mea, 92 de ani și 7 luni, nu știu ce v-ați face... cu ea.

Dar uite zic și eu ca ceaușeasca: Dovada?!!

Spui că mint din prozelitism înțelept pentru pucioși și că sunt dintre ei... păi cum dacă nu m-am botezat încă la ei și nu am întâlnit pe nimeni din sfânta Cetate și locuiesc în Cluj, și sunt mirean mare păcătos din poBor ce merg să-l mai aud din când în când pe părintele Teofil sau pe Pintea Viteazul... la Catedrală... Deci cum spui mereu că le fac Pucioșilor propagandă? Păi eu îl aștept pe Ilie care vine iar, și azi și mâine iar la telejurnal...

Nu am făcut la nimeni propagandă deșartă ci v-am mărturisit pe Adevărul... dar voi mereu vă îndoiți chiar și după ce ați căzut mereu în propriile minciuni și o știți prea bine... și nu vă convine și tot eu sunt de vină... păi nu vă convine că vă iert mereu și că v-am mărturisit pe unde e bine s-o luați și voi... spre Lumină și nu spre întunericul cel mai din afară, nu pe acolo unde e scrâșnirea dinților și scârnirea măselelor și frigul focului veșnic.

Nu știu de ce sunteți așa de supărăcioși, defapt știu, de la politică, fiindcă v-au băgat în cap să credeți că vreți „fericirea” că puteți face toate păcatele așa ca ei și să spuneți toate minciunile crezându-vă câini vrednici ce apără minteresul de partid, adică peștera de tâlhari, casa... dar e casa păcatului, casa robiei, casa lui ispiton-faraon... Și oare voi chiar nu credeți? Nu vreți să deschideți ochii mari? Și chiar să nu aibă Domnul miriade de îngeri și legiuni de arhangheli gata să plinească într-o clipă voia Domnului? Să aibă nevoie să-l apere niște puști? sau niște boșorogi de 92 de ani și 7 luni așa ca mine? Să-l apere de erezii și de secte prin prozelitismul vredniciei de sine că iată numai eu sunt vrednic? Și cel mai ortodox dintre toți ortodocșii mireni mari păcătoși mireni din poBor? Și mare Pucios pe deasupra?

Deci v-am zis e vorba de păcatul cel mare, prozelitismul credinței necredincioase ce vine din socotința vredniciei de sine și din autoândreptățirea cu propria lui cugetare venită așa ca o bârfă a nemulțumirii răzvrătit cârtitoare... pentru dorul de întinare... întinarea altuia.

Nu mai fiți unelțicile politicienilor ce răspândesc înțelepciunea prozelită a mintereselor lui nenia ci înrolați-vă în Domnul... că altfel cădeți în superstiț, cine voiește, că dragoste cu deasila nu mere pere în panere ce se dă nu se mai cere...

Că iată vă spun cea mai mare taină:

Domnul nostru Iisus Hristos ce se născuse deja din pururea fecioara preacurată Maria a fost văzut de Moise pe munte de la spate, când se pitise în crăpăturile munților. Cum e posibil? Iată că e posibil!

I-a să vedem dacă și acum mă acuzați tot pe mine de erezie sau sectarism? Ia să vedem credeți sau nu credeți grozăvia aceasta care v-am mărturisit? E grozăvia lui Dumnezeu!

„Avară-i vopsât gardhul și-nlăuntru leneopardul!”,
„Râde ciorb de oală spartă fiindcă ciorb la ciorb nu-și scoate ochii, oqqqlulhul în care e șade bârna telescopică, șade pe 7 munți ca pe niște ape mari... ape de nisisip, acolo unde a rodit ispisisikaa ceva și apoi a acoperit ca să ai tu ce căuta împreună cu fiuțul ăla micu... ăla din desfrânata jidoavcă, autoîntronatu* la loc sfânt... cum ar veni adică, a lu* nenia.”

Last edited by vsovivi; 18.08.2010 at 12:19:55.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51