Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2010, 14:39:50
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit preotul bataus, staretul unei manastiri din judetul Constanta

Ce parere aveti de preotul bataus, staretul unei manastiri din judetul Constanta ???

eu una, consider ca este ffffffffffffffffffffffff urat ce a facut.... sunt preoti si preoti, preoti care nu ar trebui sa se numeasca preoti si preoti care au har.... asta cred ca e din prima categorie.... dar totusi.... mi-e mila de el....sa ne fereasca Dumnezeu de momente de intunecare si de nebunie....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2010, 14:45:29
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Incerc sa-mi inchipui ce este in sufletul lui...
Si daca a constientizat pacatul ,cine va sti pocaita lui?Doar el si Dreptul Judecator!
Nu cred ca e momentul sa-l atacam si noi...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2010, 14:47:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne facem de ras.

Am vazut ca s-a dat un comunicat de presa:

"Arhiepiscopia Tomisului a luat act de imaginile si filmul prezentate de ziarul CANCAN in ziua de 27 august 2010, cu privire la comportamentul neadecvat al protosinghelului Teotim Popa de la manastirea Basarabi - Protoieria Medgidia, judetul Constanta. Prin urmare, institutia s-a autosesizat si a dispus suspendarea temporara a susnumitului din slujire si deferirea sa spre judecata Consistoriului monahal (Consistoriul monahal este tribunalul bisericesc investit cu puterea de a judeca abaterile disciplinare ale calugarilor dintr-o eparhie).

Pana la finalizarea cercetarii si pronuntarea sentintei Consistoriului monahal, institutia isi rezerva dreptul de a nu comenta in niciun fel prezentul incident.

Biroul de Presa si Comunicare al Arhiepiscopiei Tomisului"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2010, 14:55:01
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Ce parere aveti de preotul bataus, staretul unei manastiri din judetul Constanta ???

eu una, consider ca este ffffffffffffffffffffffff urat ce a facut.... sunt preoti si preoti, preoti care nu ar trebui sa se numeasca preoti si preoti care au har.... asta cred ca e din prima categorie.... dar totusi.... mi-e mila de el....sa ne fereasca Dumnezeu de momente de intunecare si de nebunie....
ps : ca om hai sa zic, ca na, te mai enervezi, ca si preotul e om, poate sa iti mai scape o palma, doua, vorba ceia, i-a scapat lui basescu,(cu toate ca preotul se zice ca este un exemplu de urmat pentru orice crestin) dar de aici, la pumni si picioare....mi se pare cam grav... acum... na cine stie ce s-o fi intamplat in mintea lui... si inca o data zc... sa ne fereasca Dumnezeu de momente de intunecare si de nebunie...

si nu judec sau critic...pur si simplu imi pare rau ca in biserica ortodoxa se poate intampla asa ceva.....

Last edited by Mirela0110; 27.08.2010 at 14:58:28.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2010, 15:17:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Exemplele de acest gen nu fac decat sa ne arate ce se intampla atunci cand neputinta omeneasca (valabila si in cazul slujitorilor lui Dumnezeu) intalneste lucrarea diavolului. Intotdeauna urmeaza lucruri extrem de urate si nefiresti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2010, 15:45:11
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Talking

vream sa deschid acelasi topic.

http://www.cancan.ro/actualitate/int...na-120782.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2010, 15:58:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred că nu se știe de către cei care se grăbesc să aducă acuzații de faptul că mănăstirea nu este asemenea bisericii de mir, un lăcaș destinat mirenilor. Mănăstirea e făcută pentru cei care au ales să părăsească zarva și tulburarea lumii pentru a trăi în izolare o viață isihastă (de liniștire).

Accesul pelerinilor și mirenilor în mănăstiri este o favoare pe care obștile de călugări o fac, în trecut mănăstirile fiind închise vizitatorilor (și poate că era mai bine) tocmai din pricină că în ele călugării căutau să fugă de lume.


Terenul unei mănăstiri este (potrivit legislației României și organizării interne a BOR) proprietate particulară a obștii de călugări (nu a episcopiei) la fel cu orice proprietate particulară, mirenii, fie ei chiar ctitori sau donatori, nu au absolut nici un drept asupra proprietăților mănăstirești.

Pătrunderea pe terenul unei proprietăți fără consimțământul proprietarului constituie o infracțiune care se pedepsește cu ani de închisoare.


Starețul poate a procedat cu blândețe nedându-l pe intrus pe mâna justiției ci aplicându-i o bătaie educativă, menită să-l facă să nu mai repete fapta. Închipuiți-va ce ar fi ca mirenii să treacă așa prin curtea mănăstirii, ignorând dorința de intimitate a călugărilor și dreptul lor de proprietate.

Nici violența nu e o soluție, dar în cazul respectiv nu văd cum ar fi trebuit să procedeze.


....
Și încă ceva. Cei care sar ca arși când un om al Bisericii face ceva nepermis, sunt de multe ori oameni pătimași, abjecți, care simt o aversiune față de cei care au ales calea dedicării către Dumnezeu pentru că se simt mustrați în conștiință pentru viața lor de păcat și care în astfel de situații simt în realitate o bucurie, rod al profundei murdării spirituale care îi caracterizează.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 27.08.2010 at 16:06:07.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2010, 16:07:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

" Saracul " de popa, cine stie ce ratacire a avut si ce pocainta il va cuprinde dupa toate astea ! ! ! ?
Dar saracul de om bumbacit si batjocorit de cel care, poate intr-o zi a cerut milostenie pentru casa Domnului, nu prea spune nimeni.
Ma uitam la omul acela cu parul carunt, batut si calcat in picioare de cel caruia putea sa-i fie fiu, caci nu mai vorbesc de straiele pe care le purta si claia de plete lasate neingrijite in virtutea Domnului.
Asta nu este ispita diavolului, ci egoismul si prostia din mintea omului, este educatia si legea fara de lege care planeaza prin sanul monahal , deseori confuz de atata neconcordanta cu realitatea si " credinta ".
Pentru mine, nu este nici diavolul si nici preotul, ci doar omul cu caracterul si educatia lui, cu mintea neputincioasa ce ne DETERMINA sa facem ceea ce am facut o viata intreaga, pe o intreaga planeta...sa ne traim instinctele si principiile atat cat pot fi acestea formate prin rationament, restul...O APA SI-UN PAMANT.
Vinovati nu sunt cei care bat, ci cei care se lasa batuti si admit prin supunere batjocura si asuprirea din partea celor care au tupeu si niciodata credinta.
Este o aberatie ceea ce se intampla deseori prin manastiri, pretextandu-se rabdarea pentru Domnul.
Rar o sa vedeti un asftel de om ca se " pocaieste ", nu are cum, asa este firea lui si asa este educatia lui necizelata, va continua sa-si manifeste aceasta stare atata timp cat se vor gasi pe lumea asta oameni motivati sa-i rabde....motivati de asazisa credinta. Caci, astfel de lucruri se intampla si intre calugari.
In societatea aceasta civilizata, daca te trateaza seful cu violenta fizica si verbala ai dreptul sa-l reclami, deci, ai drepturi...acolo nu ai nici un drept sa protestezi, totul graviteaza in jurul presupusei credinte care, in mod atat de nedrept, capata puterea de a justifica rautatea si lipsa de moralitate.
De fapt ! Toti suntem la fel intr-un moment sau altul, intr-un fel sau altul...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.08.2010 at 16:13:39.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2010, 16:12:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul

Pătrunderea pe terenul unei proprietăți fără consimțământul proprietarului constituie o infracțiune care se pedepsește cu ani de închisoare.


.

Nici violența nu e o soluție, dar în cazul respectiv nu văd cum ar fi trebuit să procedeze.

.
Hai ca esti amuzant cu anii de puscarie pentru ca vrei sa vizitezi o minastire, chiar si fara sa fi invitat formal..daaa, o mare infractiune :))

Ideea este staretul respectiv si-a pierdut cumpatul si o fi fost el mai bataus din fire venind din lume...se mai intimpla. De felul lumesc nu se scapa printr-o hotarire de a te face calugar..trebuie sa treaca zeci de ani pina scoti cocalarul si batausul din tine!..si incepi sa devii smerit, pina atunci este doar o spoiala.

Cite ciomageli apar si in Muntele Athos, intre minastiri si diverse grupuri cu orientari pro-contra patriarhului Constantinopolului..etc, ziarele locale nici macar nu se mai obosesc sa relateze.

Last edited by andreicozia; 27.08.2010 at 16:14:51.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2010, 16:24:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hai ca esti hilar domnule Traditie, ce corect esti matale acum si vorbesti numai despre justitia pamanteana, caci, de altfel cochetezi cu o gramada de teorii si indemnuri pure si neintinate despre dragostea si intelegerea crestineasca, uneori aberante, pe care nici dumneata, se vede ca nu le crezi.
Sigur, acum invocam justitia, dar cate nereguli si incalcari de principii si de drepturi omenesti au loc prin manastire nu mai spune nimeni.
Hai, hai ca mi se face scarba de atata superficialitate si ipocrizie !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.08.2010 at 16:34:56.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liudmila Putina, stareta unei manastiri din Pskov? costel Stiri, actualitati, anunturi 0 27.09.2010 15:19:01
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Manastirea Colilia Constanta E_my Pelerinaje la locuri Sfinte 0 26.09.2009 00:44:18
Articol - Cazinoul din Constanta Ioan_Ciobota Generalitati 1 04.07.2007 05:33:16
Procesiune azi in Constanta nicoleta34 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.07.2006 10:04:39