Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.06.2011, 16:14:00
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Ce credeti presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Si fac referire la cazul din Constanta in care multimea de credinciosi au inceput sa faca scandal si sa-l dea afara pe noul paroh, si bineinteles ca si presa a luat parte la scandal. Iar acum ceva timp, o alta stire: doi preoti l-au batut in altar pe Preotul paroh de acolo ca sa plece, iar presa din nou isi face aparitia. Chiar si site-ul crestin ortodox nu a scapat de presa in legatura cu pomelnicile on-line.

Ce credeti face presa o imagine proasta? Interpreteaza totul gresit si publica totul cum vor ei? Nu luati acest subiect in nume de rau, este doar un schimb de pareri. Si va urez din nou un post usor si fie ca rugaciunile voastre sa fie asculatate de Bunul Dumnezeu si sa va daruiasca tot ceea ce il rugati si stie El ca aveti nevoie. Amin
presa este condusa de catre cei ce urasc biserica.denigrarea bisericii pt ei este ceva ff important
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.06.2011, 16:15:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
presa este condusa de catre cei ce urasc biserica.denigrarea bisericii pt ei este ceva ff important
Caz in care popii aia shpagari sunt mana in mana cu ziaristii, deci si ei urasc biserica si contribuie la denigrarea ei. Nu?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.06.2011, 16:26:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa fim corecti!

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
presa este condusa de catre cei ce urasc biserica.denigrarea bisericii pt ei este ceva ff important
Ideea este alta : daca n-ar avea MOTIVE, n-ar avea cu ce s-o denigreze, oricat ar detesta ei biserica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.06.2011, 16:34:03
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Adica preotii batausi fac o imagine buna bisericii dar presa in cautarea senzationalului strica aceasta imagine? Preotii nu au nici in randul credinciosilor o imagine prea buna. Norocul lor ca sunt autodeclarati intermediari ai divinitatii si oamenilor le e frica sa ia masuri, pana la un moment dat. Preotii dupa ce ca au fost turnatori si acuma au afaceri necurate, toti ei se dau fete mari si presa le zice c...ve. Ia sa fie preotii usa de biserica, sa vvedem ce o sa mai scrie presa atunci, dar cat timp se comporta ca niste mahalagii si au pretentii de oameni culti mai bine nu le luati apararea. Nu de alta, dar va faceti complici la acte nu tocmai potrivite pentru intrarea in rai.
Si eu in cazul in care vreau sa ma fac preot dar nu pentru aceste afaceri, ci pentru credinta pe care o am si placerea de a-i sluji Domnului in ce categorie m-as incadra? As fi catalogat la fel?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.06.2011, 16:37:10
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doamne, ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Si eu in cazul in care vreau sa ma fac preot dar nu pentru aceste afaceri, ci pentru credinta pe care o am si placerea de a-i sluji Domnului in ce categorie m-as incadra? As fi catalogat la fel?
De ce-ti bati tu capul cu catalogari, Bogdane? Fii precum te vrea Domnul si nici sa-ti pese ce cataloage intocmesc oamenii!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.06.2011, 16:46:01
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
De ce-ti bati tu capul cu catalogari, Bogdane? Fii precum te vrea Domnul si nici sa-ti pese ce cataloage intocmesc oamenii!
Multumesc, asa este. Dar totusi omul este supus pacatului. Singurul fara de pacat stim cine este. Hristos! Si atunci daca ne gandim la cuvantul preot intr-adevar ma gandesc ca este un om care il cunoaste pe Dumnezeu si ii slujeste lui dar nu ma gandesc ca si este fara de pacate. Fiecare dintre noi avem anumite pacate pe care le ducem in spate si ar trebui sa le infranam. Numai ca aici este problema daca vedem cativa preoti facand anumite faradelegi generalizam si daca ne invita cineva la o alta parohie sau manastire spunem: " nu, mumltumesc toti sunt la fel" desi nu cunoastem persoana respectiva. Si asa se indeparteaza omul de la credinta sa. Cum ne mantuim noi? Prin credinta noastra si sa ne vedem de drum caci nu pe noi ne va judeca Dumnezeu pt faradelegile lor? Sau prin analizarea fiecarui gest al preotilor?
Si oricum in legatura cu catalogarea intr-adevar chiar nu ma intereseaza era doar o intrebare nu cum ca si as fi facut cum mi-se raspundea la intrebare caci tot preot as vrea sa devin cu ajutorul Domnului, indiferent cum ma vad ceilalti din afara.

Last edited by Bogdan N; 20.06.2011 at 16:48:43.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.06.2011, 16:57:42
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Bogdan in felul lui are dreptate fiindca simte ce simt ceilalti preoti cinstiti cind vad ca unii dintre colegii lor le strica la toti imaginea , insa nu e vb de stricat imaginea ci de vazut asa cum este ralitatea fara sa vedem doar raul sau doar binele , ca doar preotii nu sint niste zei sau sfnti arhanti doar ca o parte sint mai sporiti, altii mai putin si altii e posibil sa nu aibe credinta ci doar pt bani- (speram cit mai putini) dar nu putem nici exclude caci unde e miere vin si albine si viespi.
Oricum noi e bine sa trecem peste asta si sa ne vedem de ale noastre iar celorlalti preoti sa le acordam prezumtia de nevinovatie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.06.2011, 17:10:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Preocuparea principala a Bisericii este legata de mantuirea noastra, nu de propria sa "imagine", de felul cum este perceputa. Din acest motiv, nici noi, in calitate de credinciosi nu trebuie sa cautam spre "imaginea" ei, indiferent de cine incearca sa o zugraveasca sau sa o intineze, clerici sau oameni de presa.

Daca nu razbatem "invelisul" Bisericii dat de neputintele fiecaruia dintre noi, vom ramane straini de esenta sa, de bucurie, de dragoste, de recunostinta etc. Vom ramane partasi doar smintelilor, barfelor, judecarii aproapelui. Oare, nu pe acestea isi fundamenteaza, in cea mai mare parte, presa activitatea, in numele drepturilor la libera exprimare si libera informare?

Last edited by Marius22; 20.06.2011 at 17:13:24.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.06.2011, 17:18:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb de-ale vietii

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Multumesc, asa este. Dar totusi omul este supus pacatului. Singurul fara de pacat stim cine este. Hristos! Si atunci daca ne gandim la cuvantul preot intr-adevar ma gandesc ca este un om care il cunoaste pe Dumnezeu si ii slujeste lui dar nu ma gandesc ca si este fara de pacate. Fiecare dintre noi avem anumite pacate pe care le ducem in spate si ar trebui sa le infranam. Numai ca aici este problema daca vedem cativa preoti facand anumite faradelegi generalizam si daca ne invita cineva la o alta parohie sau manastire spunem: " nu, mumltumesc toti sunt la fel" desi nu cunoastem persoana respectiva. Si asa se indeparteaza omul de la credinta sa. Cum ne mantuim noi? Prin credinta noastra si sa ne vedem de drum caci nu pe noi ne va judeca Dumnezeu pt faradelegile lor? Sau prin analizarea fiecarui gest al preotilor?
Si oricum in legatura cu catalogarea intr-adevar chiar nu ma intereseaza era doar o intrebare nu cum ca si as fi facut cum mi-se raspundea la intrebare caci tot preot as vrea sa devin cu ajutorul Domnului, indiferent cum ma vad ceilalti din afara.

Sunt parinti care isi indruma copiii sa se faca preoti . Motivele, fara comentarii. Am ramas blocata la prima discutie de acest gen, apoi m-am obisnuit. Mila Domnului in toate!

Sunt si fii de preoti adevarati care se indreapta spre alte domenii. Sa-ti povestesc pe scurt o situatie de tot hazul, dar plina de inteles: aveam un elev, fiu de preot. Toata lumea era convinsa ca baiatul va face Teologie.
Se termina examenul de bacalaureat, rezultate frumoase. Apoi liniste. Dupa vreo doua saptamani ma suna preoteasa si-mi spune ca fiul ei este deja in drum spre mine, sa nu ma sperii daca il vad la usa si nici sa stau in picioare cand imi va vorbi. N-am pus intrebari suplimentare, pentru ca ii cunosteam prea bine (am facut ore de franceza si de romana cu acest baiat de cand era el in clasa a II-a). Ajunge la mine cu: cogniac, tigari, cola si vin. Le pune pe masa, se duce singur in bucatarie dupa pahare (eu am ascultat sfatul preotesei si m-am asezat cuminte pe scaun). Toarna in pahare, desface pachetul de tigari, isi ia o tigara si incepe Goe a fuma, una dupa alta povestind in tot acest timp vrute si nevrute. Eram derutata rau. Intr-un tarziu, il intreb cu ce ocazie pe la mine. "Sa invatam!" ... "Sa invatam ce?" ... "Pai, romana si franceza. Acusi e examenul!" ... "La Teologie nu ai nevoie de franceza si nici de romana, ce tot indrugi?" ... "Ha, ha, ha !!! Chiar credeati ca as fi in stare sa-l tradez pe Dumnezeu? Imi plac bautura, distractiile si fetele. Asadar, nu dau la Teologie!" ... "Atunci?" ... "La Litere!" ... Aici am schimbat registrul de comunicare: "Asadar, vrei sa spui ca la Litere se duc toti depravatii?" ... S-a rusinat, a pus capul in pamant, a stins tigara si a astupat sticla de cogniac. A plecat.
A doua zi am vorbit cu preotul si preoteasa. Am inteles ca de fapt urmeaza sa dea admitere la Litere. Am facut ore impreuna toata vara, constiincios. A reusit cu brio. Dupa admitere s-a insurat fara sa stie familia. Dupa primul an de Litere, a abadonat. A dat examen la Teologie. Acum este preot cu nevasta si 3 copii. Dar un preot de toata isprava duhovniceasca!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.06.2011, 17:21:21
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Puteti sa va bucurati fiindca dvs i-ati aratat pe ce drum se afla.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mincarea proasta a saracului andreicozia Reguli in Biserica 126 03.02.2015 19:24:15
Urgent!!! Imagine icoana Sf Parascheva in picioare getapopa Resurse ortodoxe on-line 3 12.05.2011 17:48:21
ATAC CNSAS impotriva Bisericii- Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 25 26.01.2011 09:47:49
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 15:38:16
Presa si binefacerile ei discriminata Generalitati 1 04.12.2006 13:32:09