Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.09.2011, 16:34:36
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Sunt om...

Mama mea nu e romanca.
Cuvintele:
Inceputul,
Dumnezeii face
cerurile si pamantul...
sunt credinta.

Last edited by Man Teo; 05.09.2011 at 16:41:31. Motiv: Credinta adevarata nu e ascunsa de nationalitate sau tara
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.09.2011, 16:41:00
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Fara sa vreau sa fiu indiscreta,dar as dori sa te intreb daca tu esti de origine roman ori ai alta nationalitate?
Fara a fi partinitoare, scriu ce urmeaza.

Am la Universitate niste prieteni adorabili. Martori ai lui Iehova. De curand m-au sunat sa le fac o vizita. In timpul petrecut impreuna (plaja, restaurant, plimbari in aroma Mediteranei, lenevire pe canapele pentru siesta etc.) mi-au spus ca ei serioase indoieli asupra sectei lor, a pastorilor etc. Au lansat subiecte referitoare la Sfata Treime, rolul femeilor etc. Pentru Sfanta Treime le-am spus doar sa citeasca mai atent Evangheliile in care este prezentat Botezul Domnului, pentru rolul femeii sa vada modelul Sfintei Fecioare. Cand au ajuns la post si rugaciune, le-am amintit ce le spunea Iisus Apostolilor dupa vindecarea demonizatului: "acest fel de draci nu pot fi invinsi decat cu post si rugaciune". Erau perturbati, ca unii ce cunosc Scriptura pe de rost. Am cautat impreuna in Biblia din biblioteca lor. Nu au gasit pasajul cu pricina. A mea (in limba romana) n-o aveam cu mine, dar memoria inca functioneaza, din Mare Mila Domnului. Asadar, am cautat pe internet Biblia de la Jerusalem, in franceza si am gasit exact ce spusesem. Au ramas pe ganduri, pentru ca in Biblia lor nu aparea textul intocmai.

Asadar, in functie de cult/secta, insusi textul sacru difera. Fiecare secta a eliminat, in functie de propriile interese, fragmente din textul sacru.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.09.2011, 16:47:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dupa cum am scris,nu fac referire la un subiect anume,ci la exprimare,care mi se pare aproape imposibil de deslusit,la dezacorduri,la greseli de gramatica,dar mai ales cele de topica,idei si cuvinte disparate,ce fac lucrurile si mai greoaie pentru cititor.
Nu am vrut sa il jignesc pe Man Teo cu ceva,insa la un moment dat chiar imi puneam intrebari serioase referitoare la el...
Daca asta se datoreaza unei alte nationalitati,in rest nu mai conteaza,cumva ne-om intelege noi...:)
Scuze,Man Teo,sper sa nu mi-o iei in nume de rau!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.09.2011, 16:49:56
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
Asadar, in functie de cult/secta, insusi textul sacru difera. Fiecare secta a eliminat, in functie de propriile interese, fragmente din textul sacru.
Despre traducerile New Age ale Bibliei.
http://www.youtube.com/watch?v=2-cwwoCaUJ0
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.09.2011, 16:57:12
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dupa cum am scris,nu fac referire la un subiect anume,ci la exprimare,care mi se pare aproape imposibil de deslusit,la dezacorduri,la greseli de gramatica,dar mai ales cele de topica,idei si cuvinte disparate,ce fac lucrurile si mai greoaie pentru cititor.
Nu am vrut sa il jignesc pe Man Teo cu ceva,insa la un moment dat chiar imi puneam intrebari serioase referitoare la el...
Daca asta se datoreaza unei alte nationalitati,in rest nu mai conteaza,cumva ne-om intelege noi...:)
Scuze,Man Teo,sper sa nu mi-o iei in nume de rau!
Inca nu te-ai obisnuit, draga mea? 90% dintre membrii forumului scriu in limba romana de parca au inceput s-o invete ieri. Iar procentul este calculat raportandu-ma la cei 610 de membri activi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.09.2011, 17:08:00
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
Inca nu te-ai obisnuit, draga mea? 90% dintre membrii forumului scriu in limba romana de parca au inceput s-o invete ieri. Iar procentul este calculat raportandu-ma la cei 610 de membri activi.
Banuiesc ca tu esti printre ceilalti 10%, corect?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.09.2011, 17:15:39
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Traducere directa...

Inceputul,

1......Dumnezeii.......1
..........face..........
Cerurile...si...pamantul
. .punct. .

Cum se scrie o cruce,
fara sa fie cioplita cu creionul?

Last edited by Man Teo; 05.09.2011 at 17:20:29. Motiv: Credinta si stiinta, cerurile si pamantul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.09.2011, 17:26:39
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Banuiesc ca tu esti printre ceilalti 10%, corect?
si tu, din fericire! Doar ca uneori te prefaci ca nu intelegi! Bucura-te, doar, si nu mai pune piper peste sare. "De gustibus non disputandum! :)

PS: de cate ori vad lumina obiectivului din imaginea ta de profil, ma simt "scanata". =))))))

Last edited by LaPetiteMoc; 05.09.2011 at 17:28:56.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.09.2011, 17:33:55
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Inceputul...

Inceputul,Dumnezeul Adevarat face...
cerurile...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.09.2011, 17:40:26
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
si tu, din fericire! Doar ca uneori te prefaci ca nu intelegi! Bucura-te, doar, si nu mai pune piper peste sare. "De gustibus non disputandum! :)
Interesant... deoarece domnul Mihailc zicea ca fac parte din cei 90%, oare care dintre voi are dreptate, si care a mintit?

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
PS: de cate ori vad lumina obiectivului din imaginea ta de profil, ma simt "scanata". =))))))
Ma bucur ca-ti place... am investit 1,5 minute sa fac "liminita"... doream ceva mai complex dar nu am putut din cauza limetei de kb
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arminianismul sau Pelagius se intoarce: inceputul invataturii apostate. Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 31 25.07.2011 20:04:38
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 12:20:22