Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2008, 08:27:59
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nu m-am spovedit pana acum la duhovnici cunoscuti, cautati de lume. Daca am fost la manastire, am zis in sinea mea: am deja duhovnicul meu, care ma cunoaste. Si totusi, am prieteni care cauta pe parintele Iustin Parvu, de exemplu, si calatoresc mult ca sa ajunga sa-i ceara sfat. Intrebarea este: spuneti-mi si mie, cei care ati ajuns sa va spovediti la acesti mari duhovnici, a fost o diferenta,o imbunatatire in viata voastra? Oare mergeti acolo cu anume intrebari si cautari, carora nu le-ati gasit raspuns pana acum?
Nu ma intelegeti gresit, am tot respectul pentru acestia. Imi place atat de mult sa aud predicile lor, de cate ori pot! Totusi, in sufletul meu nu simt dorinta sa ma spovedesc acolo, desi nu stiu cum e.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2008, 10:47:00
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Eu stiu ca nu e bine sa schimbi duhovnicul fara un motiv intemeiat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2008, 12:24:54
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Nu m-am spovedit pana acum la duhovnici cunoscuti, cautati de lume. Daca am fost la manastire, am zis in sinea mea: am deja duhovnicul meu, care ma cunoaste. Si totusi, am prieteni care cauta pe parintele Iustin Parvu, de exemplu, si calatoresc mult ca sa ajunga sa-i ceara sfat. Intrebarea este: spuneti-mi si mie, cei care ati ajuns sa va spovediti la acesti mari duhovnici, a fost o diferenta,o imbunatatire in viata voastra? Oare mergeti acolo cu anume intrebari si cautari, carora nu le-ati gasit raspuns pana acum?
Nu ma intelegeti gresit, am tot respectul pentru acestia. Imi place atat de mult sa aud predicile lor, de cate ori pot! Totusi, in sufletul meu nu simt dorinta sa ma spovedesc acolo, desi nu stiu cum e.
Daca ai duhovnicul tau pt spovedanie si te impaci bine cu el, nu are rost sa te spovedesti la alti preoti.
La Marii Duhovnici cu viata sfintita se merge mai degraba pt a se lua Binecuvantarea lor.
Daca vrei sa simti ce inseamna o Binecuvantare a unui Om al lui Dumnezeu, mergi si viziteaza-i. Cu siguranta n-o sa-ti para rau!
Si apoi mai abtir, dupa trecerea lor la cele sfinte, mergand numai la mormantul pt inchinaciune te vei bucura de Binecuvantarea lor.
(Parintii Arsenie Boca, Cleopa Ilie, Argatu, Lacatusu etc)

Reply With Quote
Răspunde