Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2009, 16:48:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Uite am sa fac o slava desharta, aratandu-o public ca sunt robit de ea... shi asta degeaba o fac ca poate mi se socoteshte tot slava desharta dar la care se adauga shi viclenie shi fatzarnicie...

deci:

cand am vazut noua fatza a site-ului, deshi mi-a parut rau dupa cea dinainte, pentru ca se pierduse din traditzie, totushi am studiat-o pe aceasta noua, shi parindu-mi-se parca mai utila, mai comoda de folosit am acceptat-o shi m-am bucurat dar cand am vazut ca ultimele fire de discutzie lipsesc, deci nu se vad pe pagina site-ului ci doar pe forum, atunci m-am intristat, pedeoparte din lene, ca eram obijnuit sa citesc doar ce era pe prima pagina shi apoi din slava desharta, gandindu-ma in sinea mea ca "vai de mine" ce bine ar fi ca sa ne citeasca shi altzii... asha ca o "responsabilitate" ce se arata la rubrica noutatzi printre shtiri...

deci iata cum m-am impatimit de chipul marshav interior al ereticului-sectant-ortodox care ishi apropie inima de trufie fara sa shtie shi nu intzelege cu inima aceasta... caci el ishi pune nadejdea in viseSF... nalucifariferizabilizandSF imprietenindu-se cu un gand...rau... unde se vor intalni ca sa-shi arate goliciunile unii altora, robitzi de iubirea "femeii" straine ce pare feciuara... dar nu-i fecioara nici la suflet shi nici la trup ci e un narav din sheol...

cum poate fi mai clar explicata legea II a decalogului?...
"de doua ori are sa cante cocoshul pana ai sa te lepezi de Mine de trei ori"
-iar Simon Petru sarmanul a ajuns ca sa se jure shi sa se blesteme pe sine spunand shi marturisind ca nu-L cunoashte pe Acela ce auzea ca este judecat shi i se cauta vina shi pricina... shi au gasit... Hula, ca a spus Domnul Adevarul... caci alta pricina nu i-au gasit pentru ca marturiile "martorilor" nu se potriveau shi pentru ca era clar ca este o inscenare... iar in cazul altora marturiile se potriveau... perfect... tu trebuind doar ca sa semnezi... declaratzia ta in care shi tu spuneai ca shi ei...
Foarte frumos, dar ne depaseste stilul tau. Nu ca nu s-ar intelege, dar ne ceri prea mult timp ca sa intelegem ceea ce ai pritocit tu in gandul tau. Ovidiule, timpul s-a scurtat. Nu mai e timp de deslusit. Scrie te rog pe inteles, renunta le sh, tz; caci imi place ce scrii si ce citesc, atunci cand am timp de deslusit. As vrea ca sa pot citi repede si neintarziat ceea ce scrii; dar de multe ori, din acest motiv expus mai sus, aman si multe dintre postarile tale raman necitite, iar eu regret ca m-as fi imbogatit cu ceva dar asa...
Iarta-ma , frate draga, dar prea multi iti spun acelasi lucru. Ma asociez lor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2009, 20:08:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Posul, rugăciunea rămân simple nevointe ce nu vor da roade la cel stăpânit de patima slavei deșarte, pentru ca " și postirea, și rugăciunea celui stăpânit de slava deșartă, rămân fără plată, pentru că pe amăndoua le servește ca să caștige lauda oamenilor "( Sf. I .Sinaitul ) .
Exista o slavă pe care ne-o dăruiește Dumnezeu, așa cum ne incredințeaza El insuși : "Pe cei care Mă preamăresc, ii voi preamări si Eu" ( I Regi 2 , 30 ) . Există și slava care vine de la diavol prin laudele celor din jur . "Vai de voi, când toți oamenii vă vor lăuda " ( Luca 6 , 26 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2009, 11:01:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Slava pe care o dăruiește Dumnezeu o vei pricepe și o vei cunoaște bine când vei socoti drep paguba slava oamenilor, și vei fugi cu orice chip, când oriunde te vei afla, vei ascunde felul vieții tale. Așa ne indeamna a face și a gândi , Sfintii Părinți.
Sfjântul Ioan Sinaitul spune : < Vei cunoaște insă bine și slava oamenilor, faptul că și cea mai mică lucrare a ta o faci " spre a fi văzut de oameni". Când urmărim slava sau, când fără s-o căutăm, ne-o oferă alții, atunci să ne amintim de tristețea pe care trebuie s-o simțim pentru păcatele noastre, și de evlavia pe care trebuie s-o avem inaintea lui Dumnezeu, in timpul rugăciunii personale. Astfel , il vom alunga pe diavolul urâcios al slavei deșarte, desigur dacă ne vom ingriji să facem rugăciune adevărată> .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2009, 11:51:20
catad2008
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristi, dar oare noi, cei care scriem pe forum si o facem cu atata siguranta de sine, ca si cum doar noi detinem adevarul absolut, nu suntem noi oare cei mai cuprinsi de slava cea desarta?
Nu gandim oare ca ideile noastre, cunostintele noastre sunt cele ce trebuie aratate lumii, ca lumea are ce invata de la noi daca citeste postarile noastre? oare nu e asta o foarte subtila manifestare a slavei de care vorbim? nu putem decat sa ne invinovatim pe noi insine, ca sa nu cadem in plasa intinsa de spatiul alb, ispititor, unde postam.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2009, 14:49:12
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit patima slavei desarte

"Nu cel care se dispretuieste pe sine arata ca este smerit - caci cum nu se va mandri pe sine prin aceasta umilinta ? - ci acela care,insultat fiind de catre altul,nu-si va imputina iubirea sa catre dansul."

(Sf.Ioan Scararul - Cuvantul XXII Despre multele chipuri ale slavei desarte)
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.02.2009, 16:16:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
"Nu cel care se dispretuieste pe sine arata ca este smerit - caci cum nu se va mandri pe sine prin aceasta umilinta ? - ci acela care,insultat fiind de catre altul,nu-si va imputina iubirea sa catre dansul."

(Sf.Ioan Scararul - Cuvantul XXII Despre multele chipuri ale slavei desarte)
Și când te gândești cât de "sensibili" și șifonabili suntem ! Ce să mai vorbim de insultă. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.02.2009, 19:04:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Cand vorbim despre slava desarta, trebuie neaparat sa insemnam caile pe care ea se dezvolta in noi. Una dintre aceste cai este multa graire. [/SIZE]
[SIZE=2]"Multa graire e tron, pe care slavei desarte ii place sa se arate si sa se dea in spectacol cu multa pompa". Cazand in multa graire, dezvoltam in noi insine slava desarta. Pe langa asta, nu are insemnatate doar ceea ce spun, ci si daca oamenii imi spun multe si mai ales daca ma lauda - si asta dezvolta slava desarta. Slava desarta se nimiceste prin tacere: "[/SIZE][SIZE=2]Tacerea lui Iisus l-a rusinat pe Pilat - si tacerea gurii barbatului binecredincios va surpa slava desarta".[/SIZE]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2009, 19:54:37
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
[SIZE=2]Cand vorbim despre slava desarta, trebuie neaparat sa insemnam caile pe care ea se dezvolta in noi. Una dintre aceste cai este multa graire. [/SIZE]
[SIZE=2]"Multa graire e tron, pe care slavei desarte ii place sa se arate si sa se dea in spectacol cu multa pompa". Cazand in multa graire, dezvoltam in noi insine slava desarta. Pe langa asta, nu are insemnatate doar ceea ce spun, ci si daca oamenii imi spun multe si mai ales daca ma lauda - si asta dezvolta slava desarta. Slava desarta se nimiceste prin tacere: "[/SIZE][SIZE=2]Tacerea lui Iisus l-a rusinat pe Pilat - si tacerea gurii barbatului binecredincios va surpa slava desarta".[/SIZE]
indemn la tacere si meditatie la inceputul Triodului... multumesc,georgeval.
te rog,spune-mi cum pot transpune invataturile Parintilor in viata mea,de om obisnuit cu griji cotidiene;exista cale de mijloc ?
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2009, 20:49:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
indemn la tacere si meditatie la inceputul Triodului... multumesc,georgeval.
te rog,spune-mi cum pot transpune invataturile Parintilor in viata mea,de om obisnuit cu griji cotidiene;exista cale de mijloc ?
Până iți va răspunde George, dragă Carmen , trebuie sa-ti dau o veste tristă : calea de mijloc in credință este cea mai periculoasă și cea mai dăunătoare, este calea vrajmașului , calea amăgirilor deșarte.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.02.2009, 21:16:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
indemn la tacere si meditatie la inceputul Triodului... multumesc,georgeval.
te rog,spune-mi cum pot transpune invataturile Parintilor in viata mea,de om obisnuit cu griji cotidiene;exista cale de mijloc ?
Prin "cale de mijloc" sa inteleg ca te referi la modalitatea de a evita extremele unui crestinism rationalist si fals misticism-pietism. Cred ca Sfintii Parintii nu ne-au recomandat extrema misticismului, nu ne-au dat retete. Pentru fiecare s-au adresat in functie de maturitatea duhovniceasca- pentru ca sfintenia nu este o stare uniforma. Exista un exemplu, ca Sfintii sunt asemenea vaselor de dimensiuni diferite dar toate sunt pline. Cred ca in putinul si nimicnicia noastra trebuie sa-L avem mereu pe Hristos, sa nu fim singuri. Asta au incercat Sfintii Parinti sa ne invete sa devenim temple vii ale lui Dumnezeu- printr-o rugaciune cat mai deasa si prin unirea deplina - Sfanta Euharistie. Acestea sunt garantia unei relati autentice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 00:22:32
Pacatul slavei desarte casandrasa Generalitati 26 04.08.2009 20:49:25
Vederea slavei lui Dumnezeu de Sfintii Apostoli pe Tabor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 9 04.05.2009 11:03:00
patima bauturii alina_magura Rugaciuni 15 04.03.2008 13:44:00
patima? stef_sumner Generalitati 74 13.06.2007 23:32:06