Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2014, 08:20:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din Pateric

Asta am căutat în mod special:
”Zis-a un batran : este un om care mananca mult si inca nu se satura si este altul care
mananca putin si se satura. Deci, cel ce mananca mult si i-ar mai trebui, are mai
mare plata decat cei ce mananca putin si se satura.”
...dar, ca să nu aibă cineva impresia că bătrînul ne invită la îmbuibare, e bine de citit și următoarele.
"Avea odata avva Agathon doi ucenici, care petreceau viata sihastreasca deosebi.
Deci, intr-una din zile a intrebat pe unul: cum petreci in chilia ta ? Iar el a zis : postesc
pana seara si mananc doi pesmeti. Si i-a zis lui : buna este randuiala mancarii, neavand
osteneala prea mare. Zis-a si celuilalt: tu cum petreci ? lar el a zis : doua zile postesc si
doi pesmeti mananc. Si i-a zis lui batranul : te ostenesti foarte mult, suferind doua
razboaie. Ca de mananca cineva in fiecare zi si nu se satura, se osteneste. Dar este altul
care voieste sa posteasca cate doua zile si sa se sature. Iar tu indoit postind, nu te saturi."
,

"Insa cand mananci, sa nu te saturi, ci tine-te
in infranare, mai vartos pentru bucatele cele poftitoare si indemnatoare spre lacomie."
,

”Zis-a iarasi : sa nu te amageasca desfatarea mirenilor celor bogati, ca si cum ar avea
ceva de folos pentru dulceata cea desarta. Ei cinstesc mestesugul facerii bucatelor, iar tu,
cu postul, prin cele proaste, covarsesti indestularea bucatelor acelora. Ca se zice : sufletul
in desfatare fiind, batjocoreste fagurii ( + ). Nu te satura cu paine si nu vei pofti vin.”

și

”Amar tie, ticaloase trupule, ca ai cunoscut si pururea cunosti cele ce te
spurca pe tine si totdeauna acelea le cauti : mancarile si saturarea ! Amar tanarului care
isi imbuiba pantecele si se supune voii sale, caci in zadar a facut iesirea si lepadarea sa de
lume !”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2014, 08:24:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu nu prea am inteles de ce unii useri-adica frati si surori intru Hristos,nu vor sa dezbata acest subiect?!
Posibil ca Sophia sa nu fi participat in trecut pe threadurile Postului,unde s-au postat cu nemiluita citate,materiale si titluri de carti despre aceasta mult nesuferita lacomie a pantecelui.

Am putea discuta pe marginea acestui subiect,mai ales cu apropierea Postului Mare,nu cred ca ar strica sa ne amintim niste lucruri.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2014, 08:42:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Yasmina, si eu am inteles lucrurile astea. Problema nu este existenta acestor aspecte, ci unde se afla granitele.
Pentru ca este posibil ca fiecare sa spuna ca el se afla in limita normalului, ca face bine.

Uite ca sa fie mai clar ce spun eu:
Un monah vede relatiile trupesti in casnicie ca fiind desfranare, pentru ca el insusi nu are.
Eu vad desfranare in casatorie exact ca si tine: perversiuni sau relatii foarte dese de ex., sau patima pentru acestea.
Si in acelais timp spun ca asa cum fac eu, sau altii multi, nu este nici desfrau si nici rau.

La fel si cu alimentatia - monahii mananca apa cu paine (unii) si spun ca asa este bine. Sunt mireni care abia au ce sa manance si tot li se spune de cumpatare si de post si etc.
Una este sa mananci vitei si purcei si sa bei butoaie de vin, alta este sa mananci o farfurie de paste si o cana de lapte pe zi.
Dar cumva, la o adica toate sunt considerate in aceeasi oala.
Pe mine ma deranjeaza judecata oamenilor, fie ei monahi sau mireni, care ne pun pe toti in aceeasi oala si definesc lucrurile numai dupa minea si placerea lor.

Mi se pare foarte ideea din aceasta carte. Nu degeaba Evagrios Pontikos a scris ceea ce a scris, nu degeaba a scris el despre aceste teme. Asa vad eu.

Trebuie cumva delimitate lucrurile. Si sper ca asta scrie in aceasta carte.

Ca iata ca acus intram in Postul Pastelui. Si si despre post exista pareri si pareri. Fiecare intelege altceva prin post alimentar.
Conteaza ce mananci desigur,la fel cum de mult conteaza si cu ce atitudine mananci;poti sa fii atat de pervertit incat sa te desfeti si cu o salata sau cu cartofi fierti cu sare...exemple doar.
Exista marturia unui monah caruia ii placeau foarte tare cartofii prajiti cu usturoi si desi erau de post,ocolea sa-i manance in post tocmai pentru ca se desfata cu ei prea tare si I se parea cam nepotrivit ca in perioada de retineri(postul )sa-si satisfaca gusturile.
La fel cum trisam acum in post cu inghetata din lapte de cocos,ciocolata de post,carnati,chiftele din soia,frisca vegetala sau cascaval afumat vegetal...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.02.2014, 20:33:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cred ca ce e suficient si ce e in plus, lacomie, nu poate stabili cu exactitate decat un nutritionist, si asta pt fiecare din noi in parte, stiut fiind ca necesarul energetic al fiecaruia difera, iar experientele pe cont propriu risca sa se sfarseasca prost, de multe ori...
Mai grav este atunci cand unii dintre noi chiar sufera de acele numite "eating disorders", respectiv bulimia nervoasa, anorexia nervoasa, macatul compulsiv.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2014, 22:07:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ce vrei să spui, Anca? Că "sophia" nu e membră din 2007, și că ar fi de fapt "erzbet" ?? Mă faci să râd ! :D

PS: Eu una îmi aduc aminte că Sophia a început să dezbată pe forum abia la câțiva ani după ce s-a înregistrat.
Nu-i nicio ciudățenie în asta. Sunt unii care nu scriu de la început.

PPS: apropo, regulamentul este același din 2005 - http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3
Chiar asa, Mirela?!? Scuze, dar ma indoiesc. Dar de alx iti mai amintesti?!? Eu, da! Nu e cazul sa aduc amanunte.
In ceea ce priveste regulamentul a fost schimbat, chiar daca data mesajului este din 2005. Continutul pe vremea cand m-am inscris eu suna cu totul altfel. Chiar nu-ti mai aduci aminte?!? Sau nu vrei sa iti aduci aminte, ca mai tarziu "Forumul CrestinOrtodox.ro a devenit cea mai mare comunitate din categoria Spiritualitate." In 2005 forumul era la inceput si abia mai tarziu a devenit... caci nu putea deveni de la inceput, nu?!?
La un moment dat chiar tu l-ai transcris si ai pus data pe regulament, data care acum lipseste. Deci a fost modificat, nu numai ca forma, dar si ca continut.
Regulamentul mai contine acest punct: "In cazul in care doriti sa le faceti publice, folositi sectiunea Anunturi".
Iti aduci aminte in ce an au aparut anunturile pe site? Relativ de curand...
Dealtfel un punct al vechiului regulament spunea, ca nu sustinem ecumenismul. Punctul acesta a disparut cu desavarsire.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.02.2014, 23:21:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ceea ce vroiam să spun este că nu cred că "sophia" este clona nimănui.

Iar cu regulamentul, s-ar putea să fi fost updatat -
probabil ultima oară în 2011 când Adrian a și închis topicul respectiv.
Eu cred că este un regulament bun. Chiar dacă nu face referire la ecumenism.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.02.2014, 00:05:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din Pateric

Asta am căutat în mod special:
”Zis-a un batran : este un om care mananca mult si inca nu se satura si este altul care
mananca putin si se satura. Deci, cel ce mananca mult si i-ar mai trebui, are mai
mare plata decat cei ce mananca putin si se satura.”
...dar, ca să nu aibă cineva impresia că bătrînul ne invită la îmbuibare, e bine de citit și următoarele.
"Avea odata avva Agathon doi ucenici, care petreceau viata sihastreasca deosebi.
Deci, intr-una din zile a intrebat pe unul: cum petreci in chilia ta ? Iar el a zis : postesc
pana seara si mananc doi pesmeti. Si i-a zis lui : buna este randuiala mancarii, neavand
osteneala prea mare. Zis-a si celuilalt: tu cum petreci ? lar el a zis : doua zile postesc si
doi pesmeti mananc. Si i-a zis lui batranul : te ostenesti foarte mult, suferind doua
razboaie. Ca de mananca cineva in fiecare zi si nu se satura, se osteneste. Dar este altul
care voieste sa posteasca cate doua zile si sa se sature. Iar tu indoit postind, nu te saturi."
,

"Insa cand mananci, sa nu te saturi, ci tine-te
in infranare, mai vartos pentru bucatele cele poftitoare si indemnatoare spre lacomie."
,

”Zis-a iarasi : sa nu te amageasca desfatarea mirenilor celor bogati, ca si cum ar avea
ceva de folos pentru dulceata cea desarta. Ei cinstesc mestesugul facerii bucatelor, iar tu,
cu postul, prin cele proaste, covarsesti indestularea bucatelor acelora. Ca se zice : sufletul
in desfatare fiind, batjocoreste fagurii ( + ). Nu te satura cu paine si nu vei pofti vin.”

și

”Amar tie, ticaloase trupule, ca ai cunoscut si pururea cunosti cele ce te
spurca pe tine si totdeauna acelea le cauti : mancarile si saturarea ! Amar tanarului care
isi imbuiba pantecele si se supune voii sale, caci in zadar a facut iesirea si lepadarea sa de
lume !”
Foarte bune citatele din Pateric, mulțumim !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.02.2014, 00:10:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ceea ce vroiam să spun este că nu cred că "sophia" este clona nimănui.

Iar cu regulamentul, s-ar putea să fi fost updatat -
probabil ultima oară în 2011 când Adrian a și închis topicul respectiv.
Eu cred că este un regulament bun. Chiar dacă nu face referire la ecumenism.
Tu poti crede ce vrei, Mirela, e dreptul tau.
Iar regulamentul e updatat?!? Aha... deci nu e din 2005, cum incercai sa ma convingi. In 2005 suna cu totul altfel.
Zici ca e bun regulamentul?!?
Nu are sens sa discutam aici cat de bun este un regulament, care nu e nici citit, nici respectat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.02.2014, 00:26:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Foarte ciudata insistenta ta de a crede ca "sophia" este o clona. Fara suparare, cred ca ai o obsesie..

PS: chiar sophia a spus ca nu este clona nimanui. dar tu crezi ce vrei in continuare !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.02.2014, 01:17:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Decat sa va enervati pe aici mai bine intrebati duhovnicul, luati aminte la ce scrie in calendar si cititi cartile sfinte. Ca aici nu prea aveti sanse sa gasiti raspunsuri.
Ma scuzi ca trebuie sa te contrazic(din nou)-chiar nu fac o pasiune din asta-dar sa stii caci contrar parerii tale ca pe aici nu se gasesc raspunsuri,se gasesc si inca multe.
Sunt multi useri cu potential ,care te pot lamuri in unele aspect sau pot recomanda materiale bune.
Eu stiu ca esti un user mai nou,de prin septembrie anul trecut,si desigur nu ai avut sansa unor discutii mai elevate pe threaduri mai serioase...dar ele exista,cum de altfel si oamenii buni si intelepti de pe forum...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde