Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.07.2007, 19:36:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Orice lucru este stresant pentru cineva, daca ii creaza disconfort, il face din obligatie sau ca asa se obisnuieste , care devine obositor, nefolositor. Asa ca a impune cuiva ca ceva este stresant, devine stresant cu adevarat si invers. Deci ce-mi place mie, nu este obligatoriu sa-i placa si alt cuiva si invers. Deci si insasi discutia de mai sus devine pentru multi stresanta. Fiecare are discernamant si hotaraste ce este bun sau nu pentru el insusi. A impune opinia mea cuiva , pe linga faptul ca este stresant, suna si putin a dictatura.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.07.2007, 03:19:41
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de krabu
Cine poate, sa incerce sa nu priveasca la TV o luna. Va avea mari surprize.
DA...va fi muuuult mai linistit si impacat.Tv-ul nu face decat sa te manipuleze si sa te tina sub teroare.

Doamne ajuta.
Vreau sa va marturisesc ca au trecut 7 luni de cand m-am hotarat sa nu ma mai uit la TV, nici macar la " Stiri " si fara a considera ca ma laud, nu e lauda dar sunt tare fericita ca am scapat de un stres groaznic. Stirile de pe PROTV si nu numai sunt dezolante, groaznice, parca nimic BUN nu se mai intampla in tara noastra. Disputele intre politicieni au ajuns sa ma oboseasca, multa minciuna, discordie, lupta pentru " CIOLAN " si tot ce vedeti si voi, au umplut paharul, ultima picatura. Am crezut imediat dupa asa zisa "REVOLUTIE 1989" ,ca se va produce o schimbare in bine, ca daca esti harnic si muncesti vei fi apreciat la adevarata ta valoare.... Doamne, cat de amarnic m-am inselat ! Cand au condus comunisti capitalisti, am simtit un gust amar in suflet. In ultimii doi ani, iarasi am crezut in schimbare, chiar mi-o doream pentru mine si copii mei si nu numai, pentru tot omul de bine care isi dorea " SA TRAIASCA BINE ! " Dar, degeaba! Mentalitatea comunista e greu de inlaturat. Pacat de tinerii ce-au murit pe scarile CATEDRALEI MITROPOLITANE din TIMISOARA. Si atunci, spuneti-mi, ce pierd ca nu privesc la televizor??? A, daca ar fi ceva emisiuni cu pelerinaje pe la manastiri, emisiuni cu teme religioase din Sfanta Scriptura, filme cu continut religios din care fiecare poate sa traga invatamintele dupa puterea lui de gandire, sau orice altceva prin care poti cunoaste trairea duhovniceasca, ar mai fi ceva. Poate ca m-as mai uita la TV. Nimeni nu zice ca emisiunile sa fie doar cu caracter religios, dar nici chiar atat de putine. Dar treburile astea nu pot aparea, alaturi de desene animate pentru copii cu fantome, strigoi, vrajitoare, cu violuri si crime, muzica satanista, manele sau " somnul de voie " din faimosul nostru Parlament. Asa ca fiecare face cum crede ca-i este mai bine lui si familiei. Nu insemna ca-s mai credincioasa sau sa socotesc o virtute ca nu ma mai uit la televizor, NU, pur si simplu ma simt bine asa. Fac ce-mi place ! La ce surprize te-ai referit,krabu??? Nu inteleg ! DOAMNE AJUTA-NE ! icamilin
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.07.2007, 12:57:56
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Incepi sa vezi desertaciunea spectacolului TV.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.11.2007, 09:27:35
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

ma uitam acum cateva zile cu verisorul meu mititel la desene animate pe jetix, cartoon nu mai stiu exact pe ce program si erau tot felul de desene cu monstri, roboti ucigasi, fantome etc. pai ce sa invete copiii de la astfel de desene ? rar mai gasesc si eu un episod de desene cu adevarat frumoase cu animalutze sau mai stiu eu ce
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.11.2007, 21:44:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In primul rand, televiziunea nu ne ajuta sa fim oameni de rugaciune, si in al doilea rand ne indeparteaza mult de citit(de carte). Oamenii de stiinta trag in felul acesta un semnificativ semnal de alarma privind deficientele de atentie si concentrare, hiperactivitatea, slabirea capacitatilor mentale, a puterii de judecata, a imaginatiei creative si a motivatiei, probleme care se afla de deja de cateva decenii in atentia cercetatorilor din lumea occidentala. In ultimii ani, insa, aceste afectiuni grave au devenit tot mai frecvente si la tot mai multi copii si tineri din Romania. Sindromul extinzandu-se cu o repeziciune alarmanta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.11.2007, 20:26:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Televizorul a devenit un vici in adevaratul sens al cuvantului. Ma uit la ai mei si la cei din jur si ma ingrozesc. Da, ma ingrozesc ! A devenit ca aprinsul tigarii, un automatism. Programul unei seri sau al unei zile se face in functie de nu stiu ce emisiune. Incepd Teo, toti amutesc si lasa totul balta. La fel la Carcotasii si la toate celelalte bazaconii. Indobitocire in masa. Romanul si nu numai a devenit dependent, de Lucian Mandruta, Turcescu, Andreea Esca, etc. Adio carti, adio teatru , adio tot. Nebunie pe unda ! Doamne apara-ne de neputinta si nebunia noastra !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.12.2007, 02:01:00
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Nu uita Cristi ca este scris: De vei rezista acestor vremuri si vei ramine BINEcredincios, nu numai cu numele vei primi mult mai multe cununi de la Ingerii lui Dumnezeu...insa incercarile de abia mijesc la orizont!!! sa ne tinem tari!

Deci, binecuvintat este Dumnezeu cu Mila Sa Nemarginita pe care ne-o arata noua ASTAZI!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.12.2007, 07:53:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu uita Cristi ca este scris: De vei rezista acestor vremuri si vei ramine BINEcredincios, nu numai cu numele vei primi mult mai multe cununi de la Ingerii lui Dumnezeu...insa incercarile de abia mijesc la orizont!!! sa ne tinem tari!

Deci, binecuvintat este Dumnezeu cu Mila Sa Nemarginita pe care ne-o arata noua ASTAZI!
Intru adevar ai grait, Cozia. Multe vin si vor veni asupra noastra. Ce ma ingrijoreaza mai mult, este generatia care se naste in plin val al ispitelor si decaderilor. Eu cel putin poate nu mai am asa mult de suportat, sa spun asa, dar ei care se nasc acum se hranesc din plin cu otrava ce le-o administreaza vrajmasul si nu numai. Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne ocroteasca pe toti, de toate ce vin si vor veni asupra noastra !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.12.2007, 11:33:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
ma uitam acum cateva zile cu verisorul meu mititel la desene animate pe jetix, cartoon nu mai stiu exact pe ce program si erau tot felul de desene cu monstri, roboti ucigasi, fantome etc. pai ce sa invete copiii de la astfel de desene ? rar mai gasesc si eu un episod de desene cu adevarat frumoase cu animalutze sau mai stiu eu ce
Cititi sau rasfoiti cartile lui Virgiliu Gheorghe despre efectele nefaste ale TV-ului.
Copiii care stau la TV. pina la varsta de 7 ani ,nu mai au puterea de a se concentra ,asa ca micsorati-le timpul de stat la televizor.Noi vrem sa avem mai mult timp liber si TV. ne scapa de aceasta grija de a sta mai mult cu copiii nostri.
Mare atentie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.12.2007, 13:46:43
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
hmmm. este foarte interesant ca in 2007, cand avem tv, gsm, pc-uri sa sunem ca tv-ul este noiv. tv nu este nociv atata timp cat este bine administrat. arta este nociva sau satanic. si mai nou tot ce inseamna modernitatea inseamna satanic.

nu ma uit la rtelevizor pentru ca nu am ce aleg, insa este ok sa vezi un film. cred ca daca ar exista un post de televiziune ortodox atunci TVul nu ar mai fi nociv ci ar deveni revelatie divina.

hmm, ipocrizia uneori atinge culmile inimaginabililui.

antena 1, Pro tv, prima sunt posturi particulare care nu neaparat pot sa le percep ca si obiective.

filmul si cinematografia este o arta. muzica la fel. si arta este dusmanul bisricii? pentru ca tine invidul departe de biserica. ii stimuleaza sensibilitatea (care nu ar trebui sa existe), stimuleaza gandirea (crede nu cerceta).

apoi sunt stirile: vede cum muslmani si evrei isi dau in cap, vedem "babe violate", politica si informatii dspre societatea, economia tarii in care traim.

icoana diavolului? pentru mintile speriate, ursuze, uzate, paranoice exista satan in orice aspect al existentei.
Gata! Ai si iesit din hibernare? ...ca iarna abia a inceput!
Somn usor in continuare! Ca aici iti pierzi vremea...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46