Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 01.12.2010, 20:04:46
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
E evidenta istorica dar e si dezumanizanta.

Nevoia pe care femeia o simte pentru barbat e acuta si se datoreaza în primul rând fricii pe care ea o simte în fata societatii. Pentru barbat nevoia de femeie e generata de dorinta de placeri.

Crearea Evei din coasta lui Avraam e o poveste si atâta tot. Femeia e un barbat putin altfel anatomic, nu exista caracteriatici spirituale feminine si masculine altele decât cele imprimate de societatea degenerata, sexo-centrica.


Unde spune Dumnezeu ca barbatul e capul femeii?
Acum scuza-ma ca te intreb, din denumire nu reiese, esti barbat sau femeie? Daca ai fi FEMEIE CRESTINA in mod sigur ai sti ca nu suntem doar putin diferite anatomic de barbati!
Reply With Quote
  #392  
Vechi 01.12.2010, 20:18:46
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1
Crearea Evei din coasta lui Avraam e o poveste si atâta tot. Femeia e un barbat putin altfel anatomic, nu exista caracteriatici spirituale feminine si masculine altele decât cele imprimate de societatea degenerata, sexo-centrica.
Daca societatea in care traim e sexo-centrica, eu te-ntreb de ce exista atat de multe canoane cu referire directa la viata sexuala a credinciosului? Exista interdictii peste interdictii, uita-te in jur, pana si felul in care stam in biserica este reglementat in ideea de-a minimiza contactul de orice fel intre barbati si femei. Diviziunea sexelor in BO este clara (doar un exemplu facil: cutuma botezului baietilor vs cel al fetelor) iar sexo-centrismul unor aspecte in BO este de netagaduit.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 01.12.2010, 21:29:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Diviziunea sexelor in BO este clara (doar un exemplu facil: cutuma botezului baietilor vs cel al fetelor).
La ce vă referiți mai exact ? În ce constă diferența dintre botezul băieților și botezul fetelor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #394  
Vechi 01.12.2010, 21:33:55
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La ce vă referiți mai exact ? În ce constă diferența dintre botezul băieților și botezul fetelor ?
primii sunt adusi in altar, ultimele nu. rationamentul? nu ma-ntreba.
probabil "asa o zis domnul".
Reply With Quote
  #395  
Vechi 01.12.2010, 21:43:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
primii sunt adusi in altar, ultimele nu. rationamentul? nu ma-ntreba.
probabil "asa o zis domnul".
Baietii sunt introdusi in altar pentru ca pot fi preoti. NU e cazul sa vorbim acum de preotia femeii. Cat priveste botezul, el este acelasi atat pentru baieti, cat si pentru fete. Consider ca e important sa ne uitam in iconografie - avem si genul masculin si genul feminin prezent. Asa ca nu e cazul sa credem ca mantuirea se adreseaza doar barbatilor.

PS E mai bine sa facem dupa cum spune Biserica, nu dupa cum ne taie capul.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 01.12.2010, 21:47:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
primii sunt adusi in altar, ultimele nu. rationamentul? nu ma-ntreba.
probabil "asa o zis domnul".
Am asistat la destule botezuri ortodoxe și copiii, băieți sau fete, nu erau duși în altar, ci totul se desfășura în naos. Dacă sunt locuri în care băieții sunt duși în altar, iar fetele nu, probabil că acest lucru se explică printr-un canon ortodox rămas neabrogat, potrivit căruia fetele și femeile nu pot intra în altar (afară de cazuri de excepție). Este o tradiție de respectabilă vechime, datând de fapt dinaintea erei creștine, regăsindu-se întocmai la evrei. Ca regulă generală, canoanele trebuie respectate, chiar și când (mai ales când !) nu suntem de acord cu ele și le-am dori schimbate. Nu revolta, ci spiritul de submisiune față de Biserică, maică și învățătoare, trebuie să îl caracterizeze pe creștin.

Mai permiteți-mi să observ că numele Domnului este scris cu majusculă, atât de creștinii care nu raționează, cât și de cei care raționează. Desigur, dușmanii Lui și ai oamenilor vor scrie acest nume cu literă mică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #397  
Vechi 01.12.2010, 22:11:05
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Baietii sunt introdusi in altar pentru ca pot fi preoti. NU e cazul sa vorbim acum de preotia femeii. Cat priveste botezul, el este acelasi atat pentru baieti, cat si pentru fete. Consider ca e important sa ne uitam in iconografie - avem si genul masculin si genul feminin prezent. Asa ca nu e cazul sa credem ca mantuirea se adreseaza doar barbatilor.

PS E mai bine sa facem dupa cum spune Biserica, nu dupa cum ne taie capul.
si Biserica e fara de pacat?
ia uite unde au ajuns salbaticii din orientul mijlociu daca nu s-au obisnuit sa puna sub semnul intrebarii diverse.

cum garantezi tu ca din ce care au scris carti in numele domnului nu au trecut si prin perioade de ratacire?


imi aduc aminte de o intamplare reala.
la un spital din romania (logic) a avut loc un caz de malpraxis (nu intru in detalii) in urma caruia doi copii au avut de suferit, spre disperarea parintilor.
parintii primului copil si-au facut o cruce mare, au zis "asa a vrut domnul" si l-au luat acasa sa-si "duca crucea".

parintii celuilalt copil, nefiind asa dusi la biserica (in acest caz, zic eu, din fericire) dimpotriva, nu s-au multumit cu vrerea domnului, ci s-au zbatut sa descopere vinovatii, sa dea spitalul in judecata , sa determine schimbarea neregulilor din acea institutie si sa-si vindece copilul.


oare unde era romania la ora actuala daca majoritatea dobitocilor ce si-au zis timp de sute de ani "asa a vrut domnul" s-ar fi dedicat indreptarii situatiei, ar fi pus intrebari si ar fi schimbat norme postulate de catre popi?

oare este o coincidenta ca o tara sau natiune, cu cat este mai fanatica si needucata cu atat este mai saraca, plina de avorturi, crime si nenorociri?

dumnezeu a lasat si moderatia, fara doar si poate. pacat ca unii nu au suficient curaj (curajul de care vorbea savatie bastovoi) sa-si puna capul la contributie lasand toate urmarile faptelor lor pe seama domnului.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 01.12.2010, 22:14:38
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am asistat la destule botezuri ortodoxe și copiii, băieți sau fete, nu erau duși în altar, ci totul se desfășura în naos. Dacă sunt locuri în care băieții sunt duși în altar, iar fetele nu, probabil că acest lucru se explică printr-un canon ortodox rămas neabrogat, potrivit căruia fetele și femeile nu pot intra în altar (afară de cazuri de excepție). Este o tradiție de respectabilă vechime, datând de fapt dinaintea erei creștine, regăsindu-se întocmai la evrei. Ca regulă generală, canoanele trebuie respectate, chiar și când (mai ales când !) nu suntem de acord cu ele și le-am dori schimbate. Nu revolta, ci spiritul de submisiune față de Biserică, maică și învățătoare, trebuie să îl caracterizeze pe creștin.

Mai permiteți-mi să observ că numele Domnului este scris cu majusculă, atât de creștinii care nu raționează, cât și de cei care raționează. Desigur, dușmanii Lui și ai oamenilor vor scrie acest nume cu literă mică.
nod in papura poti cauta pana poimaine, insa ca asa faceau evreii acum 7000 de ani nu este un argument. tu, cu creierasul tau, nu poti gasi rostul din spatele normei? poate te trezesti ca vrei si mai multe sotii, "pentru ca asa faceau evreii", va sa zica tot de la domnul era.


btw, de fel nu utilizez diacritice sau majuscule , din motiv de comoditate. sper sa nu ma bata academia romana, ca nici la inceput de propozitie nu folosesc majuscula.
daca erai un bun crestin nu cautai taman raul intr-o maniera de scriere, situatie sau judecata. nu-i asa?

Last edited by eu_rationez; 01.12.2010 at 22:18:26.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 01.12.2010, 22:29:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
si Biserica e fara de pacat?
Da, Biserica e lipsita de pacat. Fac precizarea ca ea nu trebuie identificata cu o persoana.

Nu am spus niciodata ca omul nu trebuie sa fie activ, el trebuie sa fie impreuna lucrator cu Dumnezeu in lume. Problema e ca de multe ori se crede a fi singur in lume si de aici apar o serie de necazuri. Poate vom discuta pe un alt topic despre faptul ca Dumnezeu respecta liberatea omului, despre faptul ca El ingaduie sa se intample anumite lucruri.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 01.12.2010, 22:36:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
nod in papura poti cauta pana poimaine, insa ca asa faceau evreii acum 7000 de ani nu este un argument.
Pentru creștini, vechimea unei tradiții contează mult, iar tradiția este mereu un argument.

Citat:
tu, cu creierasul tau, nu poti gasi rostul din spatele normei? poate te trezesti ca vrei si mai multe sotii, "pentru ca asa faceau evreii", va sa zica tot de la domnul era.
Cu creierașul meu eu pot să-mi dau cu părerea despre asemenea norme, de exemplu pe acest forum. Dar de legat, eu sunt legat de ele. Nu am autoritatea să le schimb. Biserica, și numai ea, are această autoritate. Tot așa este și în celelalte tipuri de norme: eu pot considera că e absurd să trebuiască să trec numai pe culoarea verde a semaforului și îmi pot exprima această opinie pe Forumul Automobiliștilor. Dar de respectat, trebuie să o respect, până ce aceia care au autoritatea necesară o vor schimba. La fel este, dacă vreți, și folosirea în unele cazuri a majusculei. Îmi e tare incomod, dar nu eu sunt chemat să schimb regulile, ci să le urmez.

În sfârșit, comparația cu poligamia din vremea patriarhilor nu rezistă. Acela care avea autoritate să schimbe această regulă, a schimbat-o. S-a întâmplat același lucru cu regulile intrării în altar ? Nu am auzit. Dacă s-a întîmplat, atunci trebuie să ne aliniem noilor reguli.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54