Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2015, 16:32:18
monica78 monica78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Mesaje: 2
Implicit Postul tinut pentru altii

Doamne ajuta , tuturor !

La multi ani , cu sanatate si bucurii !

As avea si eu o intrebare. Am o prietena care are un necaz mare in famile, si-mi doresc tare mult sa o ajut cumva. De aceea m-am gandit sa postesc pentru ea. Vreau sa intreb cum este cel mai bine in acest caz sa postesc, cand si cat ? Vinerea ? Cate vineri la rand ? Daca ar mai fi si altii care ar vrea sa posteasca pentru ea (rude, prieteni) cum ar fi bine sa postim ? In aceasi zi ? Aceasi perioada ? Cate persoane ar fi bine sa fim ( cele care postim ) ? Sa posteasca si ea in aceasta perioada ?

Multumesc anticipat pentru sfaturi !

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2015, 18:10:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica78 Vezi mesajul
Doamne ajuta , tuturor !

La multi ani , cu sanatate si bucurii !

As avea si eu o intrebare. Am o prietena care are un necaz mare in famile, si-mi doresc tare mult sa o ajut cumva. De aceea m-am gandit sa postesc pentru ea. Vreau sa intreb cum este cel mai bine in acest caz sa postesc, cand si cat ? Vinerea ? Cate vineri la rand ? Daca ar mai fi si altii care ar vrea sa posteasca pentru ea (rude, prieteni) cum ar fi bine sa postim ? In aceasi zi ? Aceasi perioada ? Cate persoane ar fi bine sa fim ( cele care postim ) ? Sa posteasca si ea in aceasta perioada ?

Multumesc anticipat pentru sfaturi !

Doamne ajuta !
In timp ce postesti, cred ca ar fi dragut si sa o sustii material, fizic sau moral.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2015, 18:52:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica78 Vezi mesajul
Doamne ajuta , tuturor !

La multi ani , cu sanatate si bucurii !

As avea si eu o intrebare. Am o prietena care are un necaz mare in famile, si-mi doresc tare mult sa o ajut cumva. De aceea m-am gandit sa postesc pentru ea. Vreau sa intreb cum este cel mai bine in acest caz sa postesc, cand si cat ? Vinerea ? Cate vineri la rand ? Daca ar mai fi si altii care ar vrea sa posteasca pentru ea (rude, prieteni) cum ar fi bine sa postim ? In aceasi zi ? Aceasi perioada ? Cate persoane ar fi bine sa fim ( cele care postim ) ? Sa posteasca si ea in aceasta perioada ?

Multumesc anticipat pentru sfaturi !

Doamne ajuta !
Bine ai venit, Monica!

Cu cat veti fi mai multi binevoitori implicati sa o ajutati si cu cat va veti jertfi mai sever si in comuniune, cu atat va fi mai bine primita compasiunea voastra; inclusiv ce spune abaaaa....
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.01.2015 at 18:56:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2015, 18:53:43
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Doamne ajuta!

Last edited by Demetrius; 08.01.2015 at 18:57:39.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2015, 18:55:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cat va lasa inima si va tin puterile, e binevenit, dar...nu va asteptati la minuni peste noapte...oricat v-ati dori dvs sa-i fie bine respectivei, mai conteaza si starea in care se afla dansa...normal ca poate ar trebui sa posteasca si ea, daca ii permite sanatatea, dar intrebarea e daca si vrea.... stiti uneori noi poate vrem binele unor persoane, si intoarcerea lor la credinta, dar daca ele se afla in ratacire si departate de Dumnezeu, li se pot intampla si mai multe necazuri, si asta nu ca pedeapsa, ci pt a le atrage atentia si a le trezi constiinta...doar ca unii nu se prind ci din contra incep sau continua sa creada ca Dumnezeu i-a parasit....
Si daca chiar vreti sa faceti asta pt ea, sa va rugati si sa postiti ( puteti merge si la slujbe, sa o pomeniti, sau la sfinte moaste, icoane, etc), este mai bine sa nu ii spuneti ca ati facut aceste lucruri pt ea. Adica o puteti incuraja, ca va veti ruga pt ea, dar nu sa ii insirati uite ce am facut si am dres...insa sa nu va mire daca veti avea si dvs ceva dificultati si ispite, cel putin la inceput. E adevarat ca Dumnezeu rasplateste ajutorul si rugaciunea facuta pentru altii, insa altcineva incearca din rasputeri sa impiedice asemenea initiative. Sau daca va reusesc, va poate face sa cadeti in asa-zilele " ispite de-a dreapta". Asa ca nu va bazati prea mult pe puterile dvs, ci faceti exact atat cat va ingaduie Dumnezeu, puneti-va nadejdea in El, in Maica Domnului sau in sfintii protectori.
Mult succes, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2015, 21:51:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica78 Vezi mesajul
D

As avea si eu o intrebare. Am o prietena care are un necaz mare in famile, si-mi doresc tare mult sa o ajut cumva. De aceea m-am gandit sa postesc pentru ea. Vreau sa intreb cum este cel mai bine in acest caz sa postesc, cand si cat ? Vinerea ? Cate vineri la rand ? Daca ar mai fi si altii care ar vrea sa posteasca pentru ea (rude, prieteni) cum ar fi bine sa postim ? In aceasi zi ? Aceasi perioada ? Cate persoane ar fi bine sa fim ( cele care postim ) ? Sa posteasca si ea in aceasta perioada ?
Sa posteasca si ea si dvs si cei apropiati. Asa cum imi fiecare miercure si vinere de peste an, cu exceptia zilelor in care este dezlegare.

Cum ne aducem noi aminte de Dumnezeu numai cand avem nevoie... si ne si programam ca dupa ce primim ajutorul sa ne intoarcem la ale noaste.
Dumnezeu="tonomatul cu minuni", bagi fisa (post, rugaciune, acatiste...) si iese minunea de care ai nevoie.

Poate ca sunt dur in exprimare, dar "dusul rece" trezeste de multe ori mai bine.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2015, 17:07:46
monica78 monica78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Mesaje: 2
Implicit

Va multumesc tuturor pentru sfaturi !

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2015, 21:34:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Poate ar fi bine sa discutati si cu un duhovnic acest aspect.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.01.2015, 12:03:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Poate ar fi bine sa discutati si cu un duhovnic acest aspect.
Asa ar fi ideal...altfel ma tem ca putem risca sa cadem in ispite. Dar acum nici sa dam in extrema cealalta, sa nu mai facem nimic bun de frica ispitelor...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare