Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.12.2010, 13:48:55
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Nu cred ca esti vinovat ca nu ai verificat informatia primita acum 20 ani si chiar nu stiu unde ai putea verifica decat intreband vreun preot/monah. Eu am aflat de cateva luni, de prin primavara. Ce se gaseste de curand pe net, unele informatii referitoare la ortodoxie mi se par eronate intentionat pt a ratacii ortodocsi, ca diavolul e tare viclean si lucreaza prin slujitorii sai. Cine nu se tine de Biserica Ortodoxa si da crezare calculatorului si nu Bisericii risca sa devina eretic.
Nu vreau să fiu răutăcios, însă postarea ta poate fi interpretată în fel și chip:
- acum 20 de ani informația era corectă, astăzi e eronată
- informațiile eronate sunt introduse de către ortodocși pentru a rătăci ortodocșii (?!)
- monahii aceia erau slujitori ai diavolului

Știu că n-ai vrut să spui asta, însă cineva ar putea înțelege așa.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 12.12.2010, 13:32:55
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Nu cred ca esti vinovat ca nu ai verificat informatia primita acum 20 ani si chiar nu stiu unde ai putea verifica decat intreband vreun preot/monah. Eu am aflat de cateva luni, de prin primavara. Ce se gaseste de curand pe net, unele informatii referitoare la ortodoxie mi se par eronate intentionat pt a ratacii ortodocsi, ca diavolul e tare viclean si lucreaza prin slujitorii sai. Cine nu se tine de Biserica Ortodoxa si da crezare calculatorului si nu Bisericii risca sa devina eretic.
da,daniela mie mi-se pare ca tu vorbesti mai romineste,sunt multe falsuri pe internet luate de bune de zici ca internetul e sfint si nu biserica si slujitorii ei.

Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne binecuvinteze.amin.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.12.2010, 14:03:45
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Exclamation

Am auzit si eu o versiune pe care nu stiu daca sa o cred sau nu: ca Isus cu un ,,i,, ar insemna magar in evreieste sau aramaica.
Numele Domnului in limba sa natala era Ieshua (poate nu e scris bine dar asa se pronunta). De ce apusenii (catolicii, protestantii) scriu cu un singur i nu cunosc, insa e important nu cum se scrie Sfantul Sau Nume ci cum se spune din inima: cu evlavie, cu dragoste si credinta! Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.12.2010, 14:20:27
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu vreau să fiu răutăcios, însă postarea ta poate fi interpretată în fel și chip:
- acum 20 de ani informația era corectă, astăzi e eronată
- informațiile eronate sunt introduse de către ortodocși pentru a rătăci ortodocșii (?!)
- monahii aceia erau slujitori ai diavolului

Știu că n-ai vrut să spui asta, însă cineva ar putea înțelege așa.
Apoi cine ar intelege astea ar avea o minte de-a indoselea. Sper sa nu intelega careva asa ceva, ca ar avea halucinatii si devieri in gandire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 02:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14