Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2008, 16:45:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa Vezi mesajul
Am avut parte de o mare binecuvantare prin aducerea Sf Moaste ale Sfantului Apostol Pavel. Insa slujbele au avut o tenta "pompoasa" incat s-a cam uitat de traditia adevarata a Bisericii noastre, acesta fiind "alterata" de spiritul ecumenist. Nu stiu cati dintre voi ati fost prezenti la vercenia de sambata seara cand la Ectenie "robii lui Dumnezeu" au devenit "servii lui Dumnezeu" - o denumire care nu stiu de unde a aparut. Poate cei care cunosc mai bine tipicul sfintelor slujbe pot argumenta. Si tot in seara acestei vecernii, am auzit " de venerarea sfintelor moaste" in loc de cinstire. Asta mi s-a parut incredibil! Cum se poate asa ceva?

Serv si venerare sunt sinonime perfecte la rob si cinstire, cel putin in limba romana. Doar ca rob si cinstire sunt de origine slava (rusofona) si celelalte de origine latina. Dat fiind ca limba romana este mai mult de origine latina decat de origine slava, nu vad lucrul asta chiar asa de grav si de de neinchipuit. Poate ca cel care a rostit cuvintele este de prin Ardeal. Intr-adevar limbajul bisericesc este arhiplin de cuvinte imprumutate de la slavi (ex: molitfelnic =carte de rugaciuni, molitfa, pomelnic, rob, trapeza (sala de mese) moaste, mirean, etc etc etc...), dar asta nu inseamna ca aceste cuvinte nu au sinonime mai romanesti sau, sa spunem latinesti, mai aproape de originea noastra latina.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.10.2008, 16:51:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ha, vsovi mi-a luat-o inainte. :D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.10.2008, 17:41:05
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Servi ai lui Dumnezeu" se spune in liturghia ratacitilor eretici greco-catolici, in loc de "robi ai lui Dumnezeu".

Iertare!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.10.2008, 18:38:10
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
"Servi ai lui Dumnezeu" se spune in liturghia ratacitilor eretici greco-catolici, in loc de "robi ai lui Dumnezeu".

Iertare!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Pe linia asta, mâine poimâine vom auzi de Sfântul Spirit în loc de Sfântul Duh...

Duminică, împreună cu trei tineri întâlniți întâmplător în tren, am găsit liniștea și pacea Domnului undeva, în creierii munților, la un schit din M-ții Parâng. În tăcere și simplitate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.11.2008, 12:01:30
traian05's Avatar
traian05 traian05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru traian05
Implicit re

Frate pai dumneata mereu ai cate o nemultumire!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.11.2008, 14:34:52
ilieion ilieion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 14
Implicit Cateva intrebari

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am mers si io ca omu la Sfanta Liturghie azi la catedrala patriarhala.
Am remarcat cu tristete ca in loc de cor ortodox era o adunatura de cocoane imbracate in niste mantii rosii cu niste panglici albe la gat.
Care cantau intr-un mod foarte ne-ortodox.
Daca nu stiam ca sunt la Sfanta Liturghie ortodoxa as fi crezut ca am nimerit in ceva templu neo-protestant sau ca sunt la opera.
Ca sa se completeze aceasta bataie de joc nu s-a oferit Sfanta Impartasanie la niciun credincios iar anafura de s-a sfintit nu se stie unde a fost distribuita la credinciosi.
[SIZE=2][/SIZE]
In primul rand,cand ai spus ca Sf Impartasanie nu s-a oferit la credinciosi,inseamna ca arhiereul nu a mai iesit cu Sf Taine afara din altar,adica nu s-au mai rostit cuvintele,"luati mancati...,beti dintru acestea toti,si de asemenea nu s-a mai facut chemarea "cu frica de Dumnezeu,cu credinta si cu dragoste sa va apropiati"?Daca s-au rostsit aceste chemari,atunci in ce sens nu s-a mai oferit Sf Imapartasanie?Pai ce voiai,sa vine arhiereul la matale in Biserica cu potirul si sa te roage sa te impartasesti?Trebuia sa te duci tu in fata,sa te impartasesti.
Apoi cu anafura,mai mare hula decat sa zici la Liturghie,dupa epicleza,"se sfinteste aceasta paine ce se va da in lcoul Sf Taine,si sa se mai invoce si ajutorul Maicii Domnului pt o asemenea hula,nu cred sa existe.
Daca episcopii s-au hotarat sa desfinteze hula numita anufura,este un mare pas inainte.Inseamna ca incredrea de care se bucura arhiereii in mijlocul poporului normal la cap,este meritorie,si avem un patriarah de toata cinstea.
Cat despre faptul ca au cantat doamen imbracate in alb si rosu,parca spuneati,pai cer este rau in asta.daca nu stiai ,este culoarea diaconilor si diaconitelor,iar daca au cantat muzica gregoriana,cu atat mai bine,decat muzica de plans care se tot canta la noi,de te apuca deznadejdea.
Eu aprob cu toata taria aceste lucruri care se fac de ierarhi.Mai mult,despre cartile care se tot vindeau ambulant,foarte bine ca s-au scos,ca erau pline de otrava ,de ura si deznadejde.
Dumnezeu sa-i binecuvinteze pe ierarhii care fac aceste lucruri,sa-i intaraseca si poporului sa-i dea tarie sa urmeze pe adevaratii pastori,nu pe lupii in piele de oaie.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.11.2008, 15:19:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu am participat la sfanta liturghie in ziua de praznuire a Sfantului Dimitrie. Au fost credinciosi care s-au impartasit. Locul unde au slujit ierarhii, preotii si diaconii era amenajat cu o scara care facea posibila prezenta credinciosilor spre a se impartasi.

Cat priveste modul in care s-a cantat, sa nu uitam ca a fost o corala care a interpretat piesele dupa partituri. Unii sunt dornici sa asculte corale, altii psalti. De aceea alterneaza modul de cantare la Patriarhie - ca sa-i bucure pe toti.

Nu am inteles mesajul user-ului "ilieion" in legatura cu anafura si cartile care se vindeau. "Daca episcopii s-au hotarat sa desfinteze hula numita anufura,este un mare pas inainte...Mai mult,despre cartile care se tot vindeau ambulant,foarte bine ca s-au scos,ca erau pline de otrava ,de ura si deznadejde."

Sper sa revina cu precizari asupra acestor afirmatii. Poate nu stie ce este anafura si care este rolul ei. Si sincer, eu nu am vazut carti eretice acolo. Poate a ajuns prin alte locuri. Ar face bine sa nu le confunde.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.11.2008, 17:08:46
ilieion ilieion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu am participat la sfanta liturghie in ziua de praznuire a Sfantului Dimitrie. Au fost credinciosi care s-au impartasit. Locul unde au slujit ierarhii, preotii si diaconii era amenajat cu o scara care facea posibila prezenta credinciosilor spre a se impartasi.

Cat priveste modul in care s-a cantat, sa nu uitam ca a fost o corala care a interpretat piesele dupa partituri. Unii sunt dornici sa asculte corale, altii psalti. De aceea alterneaza modul de cantare la Patriarhie - ca sa-i bucure pe toti.

Nu am inteles mesajul user-ului "ilieion" in legatura cu anafura si cartile care se vindeau. "Daca episcopii s-au hotarat sa desfinteze hula numita anufura,este un mare pas inainte...Mai mult,despre cartile care se tot vindeau ambulant,foarte bine ca s-au scos,ca erau pline de otrava ,de ura si deznadejde."

Sper sa revina cu precizari asupra acestor afirmatii. Poate nu stie ce este anafura si care este rolul ei. Si sincer, eu nu am vazut carti eretice acolo. Poate a ajuns prin alte locuri. Ar face bine sa nu le confunde.
Este hula adusa Sf Duh,ca dupa ce te rogi pt sfintirea Darurilor,sa vii cu alta paine,sa o atingi de Sf Potir si de Sf Disc si sa zici ca se da in locul Sf Taine.Adica ce inlocuieste pe Hristos,o paine oarecare?Ce inlocuieste Sf Duh,anafura?Dupa Epicleze preotul se rag ca cei ce se vor impartsi sa se umple de Duhul Sfant,dar anafura ce rost are?S da cui,celor care nu-l vor pe Hristos,celor care nu vor sa se umple de Duhul Sfant?
Este si o mare jicnire adusa credinciosilor,ca adica ce,crdinciosii nu sunt vrdenici de Hristos si Duhul fant,ci sa li se dea anafura.Este cam cum gandeau evreii in vremea Mantuitorului,ca paganii suntniste caini,care nu au voie sa se infrupte de lamasa lor,a fiilor.
De aceea am zis ca este hula adusa lui Hristos,Maicii Domnului care este invocata si ea atunci,si Sf Treimi.M-as bucra tare nmult sa se desfinteze aceasta hula,si atucni sa vad si eu,pt ce au sa ste adegeaba unii la Liturghie.Sa nu li se dea nimic.Ori Sf Taine,ori nimic,sa plece dupa ectenia celor chemati,sa nu batjocoreasca jertfa lui Hristos,sa nu stea la Liturghie ca la un spectacol,si apoi sa ia "anafura" fericiti,sa mearga si sa traga si o chindie.
Decat asa,ami bine bisercile goale,"ca multi sunt chemati,dar putini alesi".
Cat despre carti,atateaprostii cate am intalnit eu in cartide genul "Ne vorbeste Parintele Xulesscu"ca-l felicit cu toata sinceritatea pe Patriarh daca le desfinteaza.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.11.2008, 17:33:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Anafura nu inlocuieste Sfanta Euharistie. Primirea anafurei este menita numai sa intretina viu in suflete simtul lipsei Sfintei Euharistii si aspiratia neincetata de a ne invrednici de ea printr-o viata imbunatatita. Este un mare pacat ca omul luand anafura sa creada ca a luat Trupul Domnului, sau sa se multumeasca doar cu ea.

Si sa nu uitam: in Ortodoxie nu intreaga materie devine Trupul si Sangele lui Hristos, insa, materia poate fi purtatoare de puterea lui Dumnezeu.

Cat despre carti, e bine sa ne uitam daca au sau nu binecuvantarea unui ierarh. Dar tu mi-ai dat impresia ca de Sfantul Dimitrie se vand numai carti eretice. Stim bine ca nu-i asa. Daca au aparut si carti care nu sunt insotite de binecuvantare, e de dorit sa verificam continutul lor in relatia cu duhovnicul nostru.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.11.2008, 07:26:30
ilieion ilieion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Anafura nu inlocuieste Sfanta Euharistie. Primirea anafurei este menita numai sa intretina viu in suflete simtul lipsei Sfintei Euharistii si aspiratia neincetata de a ne invrednici de ea printr-o viata imbunatatita. Este un mare pacat ca omul luand anafura sa creada ca a luat Trupul Domnului, sau sa se multumeasca doar cu ea.

Si sa nu uitam: in Ortodoxie nu intreaga materie devine Trupul si Sangele lui Hristos, insa, materia poate fi purtatoare de puterea lui Dumnezeu.

Cat despre carti, e bine sa ne uitam daca au sau nu binecuvantarea unui ierarh. Dar tu mi-ai dat impresia ca de Sfantul Dimitrie se vand numai carti eretice. Stim bine ca nu-i asa. Daca au aparut si carti care nu sunt insotite de binecuvantare, e de dorit sa verificam continutul lor in relatia cu duhovnicul nostru.
Ai spus frumos,nu intreaga materie devine trupul si sangele lui Hristos,dar totusi aceasta paine s-ar putea sfinti separat,prin rugaciune,printr-o rugaciune in care sa se invoce Duhul Sfant pentru materie,pentru materia care nu este Trupul si Sangele lui Hristos.Cred ca intelegi ce vreau sa spun.Acolo,deasupra Sf Mese,in timpul Liturghiei,este Sf Treime,iar credinciosii ar trebui ca acar pt o data pe saptamana sa vrea sa se uneasca cu Dumnezeu in Treime,prin harul Sf Duh din Trupul inviat al lui Hristos,si numai cu o paine binecuvantata.
Si-ti mai spun ceva,cu risul de ate sminti,dar apeland la rationamentul tau foarte simplu si corect.
Tot ce se atinge de Sf Treime,si este dat in locul lui Hristos,este tot Hristos.La anafura se zice,"in locul lui Hristos",antidor,deci tot Hristos.Ce poti da in locul lui Hristos,plecand din Sf Treime.Materia?Poti da materia in locul lui Hristos?Cat ai binecuvanta materia,in locul lui Hristos nu poate fii.De aceea s-a si intrupat Fiul lui Dumnezeu,pentru ca oricat ar fii binecuvantat arhiereii Vechiului Testament materia prin jertfe,omul prin jertfe,materia ramanea materie,nepurtatoare de Hristos in ipostas,asa cum este prin Fiul lui Dumnezeu.
De aceea am sa spun aceste lucruri,cu risul de a parea sminteala.Anafura este tot Trupul si Sangele lui Hristos,pentru ca se atinge de Trup si Sangele lui,si se sfinteste ca antidor,adica in locul lui Hristos.Deci cei care iau anafura,cu credinta aceasta,ca o iau in locul lui Hristos,il iau tot pe Hristos,dar pentru ca indraznesc sa modifice vointa Domnului,care a zis simplu,"Acesta este Trupul meu,Acesta este sangele meu",iar iei zic,aceasta este in loc de Trupul si Sangele meu,adica tot aia,dar cua adaugire umana,acestia toti sunt ANTIHRISTI,ADICA IN LOCUL LUI HRISTOS,PENTRU CA SE IMPARTASESC CU HRISTOS CU CREDINTA CA MATERIA SINGURA POATE FII HRISTOS,FARA HRISTOS.
IATA DECI CE ANUME CREAZA ASA ZISA ORTODOXIE DE 1 MILENIU INCOACE,CREAZA IN PERMANETA ANTIHRISTI,CARE SE IMPARTASESC CU ANTIDOR.
De aceea,mai bine de 1 mil de ori sa nu te duci la Liturghie deloc,toata viata ta,decat sa te duci si sa iei anafura.Toata aceasta poveste cu anafura este inventia rusilor,la greci nu exista si nici la sarbi.Roamnii,vecini cu ei au preluat-o si inghitit-o,cum de altfel acest popor ciudat,rusii vor sa inghita economic toata Europa.
Cred ca intelegi Costel ce ti-am explicat.Ei dau Trupul si Sangele lui Hristos credinciosilor,dar nu-i lasa sa creada ca este Trupul si Sangele lui,tocmai pentru a-si pastra o superioritate ierarhica,pentru a se deosebi clerul de credinciosi,pentru a-i tine in indoiala si supunere.Este vechea politica ruseasca proorocita de romani,"divide et impera",asta fac peste tot in lume,asta au facut intreaga lor istorie,inclusiv acum cu Georgia,in ultima instanta.Asta fac cu puterea lor economica de acum,incearca sa dezbine Europa de America,Asia de Europa si America de Asia.
Si totul cu un plan ANTIHRISTIC,bine pus la punct,pentru a se pune ei in locul lui Hristos,iar pe oameni sa-i tina in indoiala,in supunere din frica.
De aceea am salutat cu toata ragsotea faptul ca Sf Sinod vrea sa desfinteze aceasta practica ruseasca ANTIHRISTICA,de aceea salut cu toata caldura pe toti cei care se opun politicii rusesti de dezbinare a lumii,si de reunire a lumii in jurul lor.
Poti sa te uit si la stiri si sa vezi ce planuri au ei,in legatura cu asa zisa criza mondiala.Ei vor un guvern unic,desfintarea economiei de piata si instauarea unui control strict economic,o dictatura la fel de idioata ca si comunismul lor.
Ramene ca americanii,care intotdeauna au salvat Europa si lumea de dictatori,sa mai faca inca un efort,in ciuda oboselii enorma ce caracterizeza acest popor ce aluptat enorm de cand a aparut in istorie.Insa este singurl popor indeajums de lucid ca sa le dea peste bot rusilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Paraclis in fiecare seara la Catedrala Patriarhala VladCat Stiri, actualitati, anunturi 2 02.08.2011 20:32:24
La Catedrala Patriarhala s-a intamplat o minune! mihailt Generalitati 12 06.11.2008 22:54:53