Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.11.2008, 06:11:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Pe ierarhul si mucenicul lui Hristos, pe marele Modest veniti credinciosi la preacinstita lui pomenire, sa-l laudam cu dumnezeiesti cantari, ca fiind plin de dragostea de Dumnezeu si de toata faptura Lui, s-a facut plin de darul tamaduirîi a toata boala dobitoacelor celor necuvantatoare. Prin aceasta fiind noua oamenilor de mare ajutor in scarbe si nevoile noastre, al celor ce-l rugam cu credinta si cu smerita multumire ii cantam : Bucura-te , Sfinte Modeste, lauda ierarhilor si a mucenicilor !" ( condac1 din Acatistul Sfantului Mucenic Modest) . Da, intradevar Geo, sa ne vedem de mantuirea noastra, foarte frumos si adevarat spus, dar prin intreaga noastra fapta, atitudine sa ne demonstram vrednicia, inclusiv fata de intreaga Creatie a Bunului Dumnezeu, ce ne-a dat-o in stapanire prin iubirea Sa fara de margini. Respectand si iubit intreaga Creatie, Îl iubim si-L respectam pe Creatorul Ei, pe Bunul Dumnezeu si fiece fapta, gand si vorba a noastra sunt in favoarea sau in defavoarea noastra. Intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.11.2008, 19:30:25
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Heaven ia zi-mi si mie:

Mergi cu trasportul in comun sau cu masina personala?
Inseamna ca ai contribuit cu bani la crima impotriva naturi, fie printr-un banal bilet sau benzina pt masina personala.

Vb la telefon?
Sa stii ca radiatile afecteaza nu numai oamenii ci si natura , pe termen lung.
Pe scurt o ajuti sa se modifice fortat din cauza radiatilor.

Ai caldura in casa iarna?
Sa stii ca orice caldura provine dintr-o ardere. Ardere care omoara inimaginabil natura.

Ai casa sau apartament?
Sa stii ca acea casa sau apartament este facut pe "momantul naturii".

Cumperi ziare , reviste sau citesti carti?
Pai sa stii ca ajuti constant la taierea padurilor prin asta.


Inainte de a mai acuza vreau sa stii ca trebuie sa stii regulile celor incriminati.Ai acuzat crestini ca sunt rai ca nu protejeaza natura.

Pai. sa stii, ca sa acuzi pe cineva trebuie sa ii stii regulile la care el adopta.
Profesorul trebuie sa isi stie materia foarte bine, judecatorul sa judece drept fara partinire, medicul sa vindece si crestinul sa nu faca rau fratilor lui si pe cat poate sa ii iubeasca.

Deci nu te apuca sa condamni judecatorul ca nu stie sa vindece, sau medicul ca nu stie maghiara.

Trebuie sa recunosti ca aloci foarte multi bani uciderii naturii pt interesul tau personal : deplasare mai rapida, caldura, confort, si alte trebuinte zilnice (banalul aragaz) si acuzi in stanga si in dreapta "crima abominabila" pe care crestinii o fac in fiecare zi fata de natura.

Sau cumva gatesti la razele soarelui?




__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.11.2008, 20:39:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Domnule draga,ce treaba are sa folosesti unele lucruri din stricta necesitate cu abuzurile comise de om?E o chestiune de nuanta,nu sesizezi diferenta?
"Inainte de a mai acuza vreau sa stii ca trebuie sa stii regulile celor incriminati.Ai acuzat crestini ca sunt rai ca nu protejeaza natura."-imi arati si mie unde am scris eu asa ceva?
Ca sa nu mai spun ca eu nu categorisesc pe nimeni prin rau sau bun.Mi se pare pueril...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.11.2008, 23:17:44
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Da, nu ai categorisit dar ti-ai manifestat clar nemultumirea fata de crestini care zic ca iubesc pe Dumnezeu si totusi nu iubesc natura.Adica ai dat de inteles ca cei care nu iubesc natura de fapt nu iubesc pe Dumnezeu.


Trebuie sa iti amintesc ca Bisericile, spitalele si toate institurile sau cladirile ce schimb in bine viata omului se construiesc prin "ingroparea naturii" cu ciment si caramizi.

Ai zis ca nu e vb de aceasta (desi mi se pare ca te absolvi de vina - oameni de stiinta sunt categorici- natura e omorata si de cele enumerate de mine)


Atunci despre ce este vorba?
E cumva vreun baron defrisator al padurilor patriei pe forum?
Sau e vreun director a vreunui combinat logat pe forum?
Sau e vreunul pe forum care obisnuieste sa tortureze animale?
Si atunci de ce acuzi crestini ca nu au o atitudine adecvata fata de natura?

Uite tragedia baiatul orfan care cere sa moara. Cati alti orfani sunt in aceiasi situatie ca el? Acolo trebuie sa intervina crestini, ca acolo le-a dat Hristos porunca sa intervina, nu in salvarea planetei. (planeta este pusa la intrebuintarea noastra).


Natura este spre intrebuintarea oamenilor, ca sa traiasca, sa se bucure de ea, sa faca ce vor in niste limite normale.
Si nu cred ca e cineva de pe forum care sa depaseasca acele limite.
Daca e zi-mi cine? Defrisez eu paduri? Sau construiesc combinate chimice?
Si atunci?
Ce actiune a mea te deranjeaza in protectia naturii?

Uite ce ai zis tu:
Pentru creatia lui Dumnezeu,care cuprinde si fauna,flora si Terra in general,care este din ce in ce mai distrusa si batjocorita de OM,se preocupa cineva din cei care spun ca il iubesc pe Dumnezeu?

In ce consta aceasta preocupare? Fii mai clara. Adica cum sa ne preocupe ca eu chiar nu inteleg? Ca de defrisat nu defrisam noi paduri. Si atunci, cum sa ne preocupe?
Ce anume sa facem ? Vino cu solutii clare raportate la vietile noastre.


Stii de fapt ce nu inteleg oamenii? Ca natura nu sufera pentru ca e poluata ci pentru ca pacatuim si fugim de Dumnezeu. Daia sufera.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.11.2008, 23:39:29
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Domnule draga,ce treaba are sa folosesti unele lucruri din stricta necesitate cu abuzurile comise de om?E o chestiune de nuanta,nu sesizezi diferenta?
Ce abuz fac crestinii fata de natura in viata de zi cu zi?
Spune lucrurilor pe nume nu vb la general .
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.11.2008, 00:01:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Biserici se fac si din lemn nu numai din piatra.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 28.11.2008, 11:25:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Vad ca mi-ati citat primul post,dar in acelasi timp unii ori nu vor sa priceapa sau daca pricep,nu inteleg de ce distorsioneaza cuvintele si intentiile mele in asa hal.CU ce supara intr-atat acest topic,ca nu inteleg?
"Si atunci de ce acuzi crestini ca nu au o atitudine adecvata fata de natura?"-am acuzat eu crestinii?Ai citit dumneata undeva acest lucru?Te intreb...
Din cate tin minte am vorbit despre OM la modul general,fara nici o specificatie anume.
Da,am intrebat dintre cei care il iubesc pe Dumnezeu.
Dar daca doriti parerea mea personala,consider o aberatie sa afirmi ca il iubesti pe Dumnezeu,indiferent de ce religie esti,dar ca te preocupi doar de oameni,restul....poate sa se surpe ca nu conteaza.
Da,Pamantul ne-a fost dat in stapanire,dar nu sa ne batem joc de el,ci sa avem grija de acest dar.
"Daca e zi-mi cine? Defrisez eu paduri? Sau construiesc combinate chimice?
Si atunci?
Ce actiune a mea te deranjeaza in protectia naturii?"-Indiferenta!
Unii oameni ucid natura din interese meschine,iar altii prin faptul ca stau impasibili.
Nu zic sa incepem toti acum sa fim ecologisti inraiti sau sa ne implicam in protectia animalelor la eu stiu ce nivel.Dar macar atat:faceti fiecare ce va sta in putinta,acel putin pe care vi-l permiteti fiecare si pentru aceasta natura care plange si are nevoie de sprijinul ajutorul nostru.Nu realizati ca moartea ei va duce implicit si la sfarsitul omului?
In timp ce o mana de oameni extrem de influenti dirijeaza aceasta distrugere in masa...restul sunt fie marionete,fie indiferenti,ca sa nu zic inconstienti!Cred ca e timpul sa ne trezim...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 28.11.2008, 11:34:19
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cineva a mentionat mai sus ca folosirea telefonului mobil este nociva pentru natura din cauza "radiatiilor". Ma simt nevoit sa fac cateva mentiuni.

Telefoanele mobile functioneaza folosind unde radio, fie ca este vorba de convorbiri, Bluetooth sau Wi-Fi. Acest tip de radiatie nu este nociv pentru mediul inconjurator, asa cum nu este nociv nici faptul ca ascultam muzica la radio. Studiile facute pana acum cu privire la nocivitatea acestor aparate asupra corpului uman sunt neconcludente in cel mai bun caz.

Pe de alta parte, aparatul insusi poate fi un dezastru ecologic miniatural, odata scos din uz si aruncat la gunoi, datorita materialelor din care este confectionat, in special acumulatorul.

Reciclati aparatura electronica si nu aruncati niciodata bateriile si acumulatorii la gunoi! Cateva baterii banale de telecomanda aruncate la gunoi distrug mai mult decat taierea catorva copaci sau nereciclarea sticlei sau a plasticului.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 28.11.2008, 11:42:46
ilieion ilieion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu ti-a pus nimeni pumnul în gura, dovada ca postezi din nou. Era un apel la bun simt.

Da, e un argument. Tu continui sa delirezi fara argumente.
Mai Andrei,reusesti sa ma enervezi in continuu.Te iei de un om nevinovat care face apel la bunul simt,la dragsotea fata de creatia lui Dumnezeu.daca ecologia este o eviere,atunci iti spun ca tu esti cea mai mare deviatie a naturii,o deviatie care vrea sa se autodistruga.Distruge-te singur,dar nu mai jicni oameni nevinovati si nu mai vorbi in numele crestinilor.Vezi-ti de viata ta,dstruge tot si du-te in noua ta lume,pe care o sa ti-o creeze Dumnezeu special pt tine si cei ca tine.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.12.2008, 19:08:51
kyroskyriakos kyroskyriakos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2008
Mesaje: 4
Implicit Omul sfinteste locul

Omul este solidar cu tot ceea ce il inconjoara, asa incat urmarile faptelor lui se rasfrang si asupra casei lui, asupra naturii si a universului intreg.
Exista o vorba populara cunoscuta de catre noi toti, care spune: "omul sfinteste locul". Si adevarat graieste aceasta expresie, intrucat curatenia vietii noastre, se revarsa si asupra mediului in care traim, ducandu-l la curatie si echilibru, dupa cum, necuratia noastra duce la intinarea mediului inconjurator.
Din Facere aflam ca, pamantul, care inainte rodea numai lucruri frumoase si de folos omului, dupa pacatul protoparintilor nostri, a inceput sa rodeasca "spini si palamida".
Natura, creatie a lui Dumnezeu, striga pe glasul ei, infatiseaza ca intr-o oglinda imaginea reala a faptele noastre si a urmarile lor. Daca omul ar incerca sa isi opreasca indepartarea de Ziditorul sau, si natura ar inverzi si ar aduce miros de buna mireasma duhovniceasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curiozitate Zeytin Botezul 2 11.02.2013 22:59:22
curiozitate soulonfire Generalitati 5 02.10.2011 21:59:41
o curiozitate roxicka Generalitati 6 13.09.2010 17:56:18
CURIOZITATE Clausemi Generalitati 26 05.07.2008 08:54:07