Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2006, 19:54:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Adresez aceasta intrebare plecand de la lupta lui Iacob cu ingerul sau. (lupta relatata in prima carte a lui Moise)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2006, 21:59:46
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Daca se poate lupta cu mori de vant si cu idei nu vad de ce nu ar putea sa se lupte cu ingeri :p
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2006, 19:18:51
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Nu am vazut ingeri, nu am cunoscut o lupta asemanatoare celei amintite. Stiu doar ca rezultatul luptei a facut ca Iacob sa primeasca un alt nume, ceea ce nu-i lipsit de relevanta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2006, 08:53:38
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citi ingeri are omul ? Se spune ca si ingerii vor fi judecati .Credeam ca numai noi ,pamantenii . Poate sa fie ingerul vinovat de un pacat al omului ?
Este adevarat ce se spune ,ca n-ar trebui sa mancam pina la 9 ,ca sa se impartaseasca ingerul pazitor ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2006, 09:08:43
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Citi ingeri are omul ? Se spune ca si ingerii vor fi judecati .Credeam ca numai noi ,pamantenii . Poate sa fie ingerul vinovat de un pacat al omului ?
Este adevarat ce se spune ,ca n-ar trebui sa mancam pina la 9 ,ca sa se impartaseasca ingerul pazitor ?
Doamne ajuta !
Eu stiu ca omul are doar un inger pazitor care i se da in momentul botezului dar ca la moartea omului mai vin 2 ingeri care sa ajute sufletul sa treaca prin vami. De judecat vor fi judecati ingerii cazuti-diavolii pt. neascultarea lor si pt. relele facute oamenilor. Iar de ora 9 stiu de la parintele Cleopa care recomanda acest lucru.Si nu cred ca ingerul va fi judecat pt. faptele omului deoarece omul este liber si va da singur raspuns pt. ce a facut in viata. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2006, 10:37:53
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Mioara ,iarta-ma ca ma abat un pic de la subiect ,poti sa-mi spui si mie cine sint numiti diavoli si cine sint demonii ? Un suflet care a ajuns in iad poarta vreun nume ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2006, 10:44:10
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Cred ca diavolii si demonii si duhurile sunt aceiasi. Iar un suflet ajuns in iad cred ca se numeste chinuit, dar pana la judecata mai are sanse sa fie scos de acolo. Dupa aceea nu mai este nimic de facut pentru nimeni. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2006, 13:34:09
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Intre diavoli si demoni exista diferente sint aproape sigura ,dar am lipsit la lectia asta .Poate stie cineva .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.11.2008, 00:59:24
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara Vezi mesajul
Eu stiu ca omul are doar un inger pazitor care i se da in momentul botezului dar ca la moartea omului mai vin 2 ingeri care sa ajute sufletul sa treaca prin vami. De judecat vor fi judecati ingerii cazuti-diavolii pt. neascultarea lor si pt. relele facute oamenilor. Iar de ora 9 stiu de la parintele Cleopa care recomanda acest lucru.Si nu cred ca ingerul va fi judecat pt. faptele omului deoarece omul este liber si va da singur raspuns pt. ce a facut in viata. Doamne-ajuta!
9 dimineata ? Ce mai trebuie ca sa fie bine ingerului meu pazitor ? in ultimul timp m-am departat de Dumnezeu ( am tot felul de griji si probleme si nu ma mai gandesc la El ) si simt ca si ingerul meu ori e departe plecat sau e slab. ce sa fac ca sa imi ajut ingerul ? daca il ajut pe el, ii dau putere si ma ajuta si el pe mine sa ma vindec din punct de vedere spiritual. nu vreau sa radeti de mine si sa credeti ca am minte de copil si ca pun intrebari puerile, dar ma gandesc ca eu am multe pacate si poate ca intai ar trebui sa il ajut pe ingerul meu sa se intareasca, sa aiba putere si apoi sa ma ajute cu puterea si rugaciunile lui. ps: eu cred in ingeri
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.11.2008, 07:53:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina1f Vezi mesajul
9 dimineata ? Ce mai trebuie ca sa fie bine ingerului meu pazitor ? in ultimul timp m-am departat de Dumnezeu ( am tot felul de griji si probleme si nu ma mai gandesc la El ) si simt ca si ingerul meu ori e departe plecat sau e slab. ce sa fac ca sa imi ajut ingerul ? daca il ajut pe el, ii dau putere si ma ajuta si el pe mine sa ma vindec din punct de vedere spiritual. nu vreau sa radeti de mine si sa credeti ca am minte de copil si ca pun intrebari puerile, dar ma gandesc ca eu am multe pacate si poate ca intai ar trebui sa il ajut pe ingerul meu sa se intareasca, sa aiba putere si apoi sa ma ajute cu puterea si rugaciunile lui. ps: eu cred in ingeri
De pacate nu ducem lipsa , asa ca nu esti singura in lupta, iar de ras de ce ar fi . Citeste in fiece zi din Acatistul Sfantului Inger Pazitor. Este un Acatist de mare folos si foarte frumos, un adevarat balsam pentru suflet."O , lumina preaslavita si intelegatoare, Ingere a lui Dumnezeu, primeste aceasta cantare de multumire si de cerere, iar cand va fi sa ma scol din pamant ca sa stau la Judecata, arata-ti milostivirea asupra mea, a pacatosului, sa stai langa mine, plin de liniste si de bucurie, luand de la mine frica cu nadejdia mantuirii, ca sa ma invrednicesc sa cant impreuna cu tine in lacasurile Raiului, in vecii vecilor, Imparatului Slavei, Celui mai inainte de veci : Aliluia ! +".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
Rabdarea in incercari sau lupta lui Iacob cu ingerul OPRANHORIA Intrebari utilizatori 2 28.04.2010 09:01:48