Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2009, 18:12:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Sfințitul Mucenic Policarp , episcopul Smirnei +

Sfântul Policarp originar din Efes , a trăit intre anii 155 și 167 și este cunoscut drep "tată al tuturor creștinilor și ademenitorul intregii Asii ". El reușește să readuca in centrul lumii pe Hristos- Soarele dreptății sau, pe Treimea cea Sfântă " intru Care ne-am botezat și credem ". Invațătura de credință propovăduită de Sfântul Policarp este : " invâțând ca Tatăl este nenăscut, că Fiul este născut și ca Duhul Sfânt este purces și a propovăduit in chip lămurit o singură Dumnezeire și o singură slavă " . Aceasta va constitui de fapt bazele invățăturii despre Dumnezeu Cel unic in ființă și intreit in persoane, care se va cristaliza in simbolurile de credință din secolul al II-lea. Sfântul Policarp a scris deasemenea o epistolă către Filipeni, lăudându-i pentru frumoasa primire făcută de ei Sf. Episcop Ignatie , ce era legat in lanțuri in drumul spre Roma, unde a fost mâncat de fiarele sălbatice. Datorită faptului că nu a renunțat in nici o clipă la credința sa, Sfântul Policarp a fost in cele din urmă ars de viu in timpul impăratului Marc Aureliu. "De 86 de ani slujesc lui Hristos și nu mi-a făcut nici un rău. Cum să-L hulesc cu cuvinte necinstite pe Impăratul meu. Care până acum bine m-a păzit ?" ( Sf. Policarp ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2009, 21:27:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Icosul Sfântului Sfințit Mucenic Policrap +

"Adăpându-te cu bunătatea ințelepciunii, ai umplut din ea turma ta de cunoștința lui Dumnezeu ; și ai făcut să strălucească intreita lumină a Dumnezeirii, invățând că Tatăl este nenăscut, că Fiul este născut și că Duhul Sfânt este purces și ai propovăduit in chip lămurit o singură Dumnezeire și o singură slavă și păgânătatea idolilor din mijloc o ai scos, aducând ca niște roade coapte, preaslăvite, sufletele celor ce cred, Sfintei Treimi ; intru Care ne-am botezat, intru Care și credem, preaslăvind pe Domnul "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2009, 21:50:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Adăpându-te cu bunătatea ințelepciunii, ai umplut din ea turma ta de cunoștința lui Dumnezeu ; și ai făcut să strălucească intreita lumină a Dumnezeirii, invățând că Tatăl este nenăscut, că Fiul este născut și că Duhul Sfânt este purces și ai propovăduit in chip lămurit o singură Dumnezeire și o singură slavă și păgânătatea idolilor din mijloc o ai scos, aducând ca niște roade coapte, preaslăvite, sufletele celor ce cred, Sfintei Treimi ; intru Care ne-am botezat, intru Care și credem, preaslăvind pe Domnul "
Martirologiul lui este un argument pentru cinstirea sfintelor moaste din primele secole de catre crestini. Pentru acestia sfintele moaste erau mai pretioase decat aurul si argintul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2009, 10:44:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit hram

Sfantul Policarp, Episcopul Smirnei - 23 februarie.

Bisericuta din curtea Spitalului "Sfantul Pantelimon", Bucuresti - poarta acest hram !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Policarp costel Diverse Sarbatori 0 22.02.2012 14:46:16
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Sfântul Grigorie, Episcopul Nyssei cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.01.2010 16:07:21
Sfântul Leon , episcopul Catanei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 21.02.2009 11:36:16
Sfantul Sfintit Mucenic Vasile, episcopul Sevastiei (harti ) cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 12.02.2009 07:41:11