Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.05.2007, 02:18:23
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Da, ai dreptate, merge si asa, as fi preferat sa fie de la sursa, deci:

Biserica Ortodoxă Română osândește Francmasoneria ca doctrină, ca organizație și ca metodă de lucru ocultă.

B.O.R. si francmasoneria


Temei Nr. 785/1937. I.P.S. Mitropolit Nicolae al Ardealului, dă citire referatului cu studiul asupra francmasoneriei, ce i s-a cerut de Sf. Sinod incă din anul 1934.

Sfântul Sinod insusindu-si concluziile din referat hotărăste:

I. Biserica osândeste Francmasoneria ca doctrină, ca organizatie si ca metodă de lucru ocultă si in special pentru următoarele motive:

1. Francmasoneria invată pe adeptii ei să renunte la orice credintă si adevăr revelat de Dumnezeu, indemnându-i să admită numai ceea ce descoperă cu ratiunea lor. Ea propagă astfel necredinta si lupta impotriva crestinismului ale cărui invătături sunt revelate de Dumnezeu. Vânând pe cât mai multi intelectuali să si-i facă membri si obisnuindu-i pe acestia să renunte la credinta crestină, Francmasoneria ii rupe de la Biserică, si având in vedere influenta insemnată ce o au intelectualii asupra poporului, e de asteptat ca necredinta să se intindă asupra unor cercuri tot mai largi. In fata propagandei anticrestine a acestei organizatii, Biserica trebuie să răspundă cu o contrapropagandă.

2. Francmasoneria propagă o conceptie despre lume panteist-naturalistă, reprobând ideea unui Dumnezeu personal deosebit de lume si ideea omului ca persoană, deosebită, destinat nemuririi.

3. Din rationalismul si naturalismul său, Francmasoneria deduce in mod consecvent o morala pur laică, un invătământ laic, reprobând orice principiu moral „heteronom” si orice educatie ce rezultă din credinta religioasă si din destinatia omului la o viată spirituală eternă. Materialismul si oportunismul cel cras in toate actiunile omului, este concluzia necesară din premisele Francmasoneriei.

4. In lojile francmasone se adună la un loc evreii si crestinii si Francmasoneria sustine că numai cei ce se adună in lojile ei cunosc adevărul si se inaltă deasupra celorlalti oameni. Aceasta insemnează că crestinismul nu dă nici un avantaj in ce priveste cunoasterea adevărului si dobândirea mântuirii membrilor săi. Biserica nu poate privi impasibilă cum tocmai dusmanii de moarte ai lui Hristos să fie considerati intr-o situatie superioară crestinilor din punct de vedere al cunoasterii adevărurilor celor mai inalte si al mântuirii.

5. Francmasoneria practică un cult asemănător celui al misterelor precrestine. Chiar dacă unii adepti nu dau nici o insemnătate acestui cult se vor găsi multe spirite mai naive asupra cărora acest cult să exercite o oarecare fortă quasi-religioasă. In orice caz prin acest cult Francmasoneria vrea să se substitue oricărei alte religii, deci si crestinismului.

In afară de motivele acestea de ordin religios Biserica mai are in considerare si motive de ordin social când intreprinde actiunea sa contra Francmasoneriei.

6. Francmasoneria este un ferment de continuă si subversivă subminare a ordinei sociale prin aceea că isi face din functionarii Statului, din ofiteri, unelte subordonate altei autorităti pământesti decât aceleia care reprezintă ordinea stabilită vizibil. Ii face unelte in mâna unor factori nestiuti incă nici de ei, având să lupte pentru idei si scopuri politice ce nu le cunosc. E o luptă nesinceră, pe la spate; niciodată nu există sigurantă in viata Statului si in ordinea stabilită. E o luptă ce ia in sprijinul ei minciuna si intunerecul. Impotriva jurământului crestinesc pe care acei functionari l-au prestat Statului, ei dau un jurământ păgânesc.

7. Francmasoneria luptă impotriva legii naturale, voite de Dumnezeu, conform căreia omenirea e compusă din natiuni. Biserica Ortodoxă care a cultivat totdeauna specificul spiritual al natiunilor si le-a ajutat să-si dobândească libertatea si să-si mentină fiinta primejduită de asupritori, nu admite această luptă pentru exterminarea varietătii spirituale din sânul omenirii.

Măsurile cele mai eficace ce are să le ia Biserica impotriva acestui dusman al lui Dumnezeu, al ordinei social-morale si al natiunei, sunt următoarele:

1. O actiune persistenta publicistică si orală de demascare a scopurilor si a activitătii nefaste a acestei organizatii;

2. Indemnarea intelectualilor români, care se dovedesc a face parte din loji, să le părăsească. In caz contrar, «Frătia Ortodoxă Română» extinsă pe toată tara va fi indemnată să izoleze pe cei ce preferă să rămână in loji.

Biserica le va refuza la moarte slujba inmormântării, in caz că până atunci nu se căiesc.

De asemenea, le va refuza prezenta ca membri in corporatiile bisericesti.

3. Preotimea va invăta poporul ce scopuri urmăreste acela care e francmason si-1 va sfătui să se ferească si să nu dea votul candidatilor ce apartin lojilor.

4. Sf. Sinod acompaniat de toate corporatiunile bisericesti si asociatiile religioase se va strădui să convingă Guvernul si Corpurile legiuitoare să aducă o lege pentru desfiintarea acestei organizatii oculte. In caz că Guvernul nu o va face, Sfântul Sinod se va ingriji să fie adusa o astfel de lege din initiativa parlamentară.»

II. Intreg referatul impreună cu concluziile se va tipări in brosură prin Consiliul Central Bisericesc si se va intrebuinta ca mijloc de propagandă impotriva francmasoneriei.


I.P.S. Patriarh prezintă declaratia făcută in fata Sa, a delegatilor lojei francmasone nationale in frunte cu d-l Pangal, prin care aduc la cunostintă că aceste loji se autodizolvă, spre a nu fi confundate cu Loja Marelui Orient si spre a nu se crede că este impotriva culturii sentimentelor monarhice, nationale si crestine. El — d. Pangal — in numele delegatilor declară că toti membrii lojelor francmasone nationale sunt buni fii ai Bisericii Ortodoxe.

Sf. Sinod ia act cu satisfactie de declaratia d-lui Ion Pangal si a celorlalti conducători ai masoneriei nationale române, cetită in ziua de 25 Februarie a.c. in fata I.P.S. Patriarh Miron, prin care anuntă că aceasta organizatie se autodizolvă. Este prin urmare de sine inteles că hotărârea Sf. Sinod privitoare la masonerie nu se poate referi la lojile care s-au dizolvat si prin urmare nu mai există.

La orele 13 I.P.S. Patriarh, ridică sedinta, prorogând Sf. Sinod pentru data de 29 Martie a.c., orele 10 dimineata.

PRESEDINTE,

(ss) MIRON

Secretar,

(ss) † GALACTION CRAIOVEANU
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.05.2007, 02:25:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Interesant, foarte interesant. Multumesc! Documentul este destul de clar, poate ar trebui actualizat ;)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.05.2007, 02:26:42
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Deci mai clar ce vrei sa spui?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.05.2007, 02:33:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Deci mai clar ce vrei sa spui?
I-as adauga niste norme de aplicare, ca oricarei legi (limite, sanctiuni, exceptii), in cadru canonic. Cu toate astea ma indoiesca ca va fi prins vreun cleric mason. Dar cine stie? :)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.05.2007, 02:38:37
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Eu cred ca Hotararea Sinodului din 1937 este cat se poate de clara si explicita. Pe langa aceasta exista destul material de studiu pentru cine doreste sa cunoasta natura oculta si anticrestineaca a acestei organizatii satanice.

Cu aceasta cred ca s-a "dovedit" ceea ce ai cerut. Discutiile de acum isi au rostul pe acest cadru.

Liviu
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.05.2007, 02:44:33
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Eu cred ca Hotararea Sinodului din 1937 este cat se poate de clara si explicita. Pe langa aceasta exista destul material de studiu pentru cine doreste sa cunoasta natura oculta si anticrestineaca a acestei organizatii satanice.

Cu aceasta cred ca s-a "dovedit" ceea ce ai cerut. Discutiile de acum isi au rostul pe acest cadru.

Liviu
Mi-am spus parerea, sunt de acord cu Hotararaea Sf. Sinod, nu prea mai am de adaugat...aici. Inca o data, multumiri pentru postare.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.05.2007, 02:57:10
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Ma bucur ca am ajuns la un mic consens ... temporar. Fiecare e liber sa aiba propriile convingeri religioase sau de alta natura. Din pacate cand vine vorba de mantuirea sufletului nu mai e deloc o joaca. Altceva nu mai am de adaugat pe acest topic. Noapte buna, maine va fi alt razboi :)

Liviu
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.05.2007, 10:25:12
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Ma bucur ca am ajuns la un mic consens ... temporar. Fiecare e liber sa aiba propriile convingeri religioase sau de alta natura. Din pacate cand vine vorba de mantuirea sufletului nu mai e deloc o joaca. Altceva nu mai am de adaugat pe acest topic. Noapte buna, maine va fi alt razboi :)

Liviu
Nu Colors, nu este alt razboi...suntem in acelasi razboi, de aceeasi parte a baricadei, dar ducem batalii diferite, pe campuri de lupta diferite. Cred ca discutiile sunt asupra "strategiei" si comentam prea mult "ordinele". In rest: Pace!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.05.2007, 16:49:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule nu-i prea in ordine, stimate Colors si Mirean.
Poi pe vremea aceea lucrurile erau privite altfel si banuiesc cum ca respectiva osindire se referea mai mult la politica vremurilor de atunci, avand repercursiuni asupra crestinilor simplii... poate mai sunt valabile cine poate stii dar sa studiem un pic lucrurile:

1. [(am scos termenul francmasonerie, poate fi oricare organizatie)] invatã pe adeptii ei sã renunte la orice credintã si adevãr revelat de Dumnezeu, indemnându-i sã admitã numai ceea ce descoperã cu ratiunea lor. Ea propagã astfel necredinta si lupta impotriva crestinismului ale cãrui invãtãturi sunt revelate de Dumnezeu. Vânând pe cât mai multi intelectuali sã si-i facã membri si obisnuindu-i pe acestia sã renunte la credinta crestinã, [org] ii rupe de la Bisericã, si având in vedere influenta insemnatã ce o au intelectualii asupra poporului, e de asteptat ca necredinta sã se intindã asupra unor cercuri tot mai largi. In fata propagandei anticrestine a acestei organizatii, Biserica trebuie sã rãspundã cu o contrapropagandã.

orice organizatzie procedeaza asha, incearca sa-si impuna ideile, valorile...


2. [org] propagã o conceptie despre lume panteist-naturalistã, reprobând ideea unui Dumnezeu personal deosebit de lume si ideea omului ca persoanã, deosebitã, destinat nemuririi.

asha e cu toti necunoscatorii sau chiar cu unii creshtini, toti suntem micipagani uneori

3. Din rationalismul si naturalismul sãu, [org] deduce in mod consecvent o morala pur laicã, un invãtãmânt laic, reprobând orice principiu moral heteronom si orice educatie ce rezultã din credinta religioasã si din destinatia omului la o viatã spiritualã eternã. Materialismul si oportunismul cel cras in toate actiunile omului, este concluzia necesarã din premisele [org].

adica avand conotatzii materialiste si interese de avere, poi cine nu are?! deci nimic nou sub soare

4. In lojile [org] se adunã la un loc evreii si crestinii si [org] sustine cã numai cei ce se adunã in lojile ei cunosc adevãrul si se inaltã deasupra celorlalti oameni. Aceasta insemneazã cã crestinismul nu dã nici un avantaj in ce priveste cunoasterea adevãrului si dobândirea mântuirii membrilor sãi. Biserica nu poate privi impasibilã cum tocmai dusmanii de moarte ai lui Hristos sã fie considerati intr-o situatie superioarã crestinilor din punct de vedere al cunoasterii adevãrurilor celor mai inalte si al mântuirii.

intr-un fel e valabil ca te ridica deasupra, dar e nefolositor, ca orice discutzie te poate inaltza, dar si sa te intristeze, iar intelectualii sunt f buni oratori


5. [org] practicã un cult asemãnãtor celui al misterelor precrestine. Chiar dacã unii adepti nu dau nici o insemnãtate acestui cult se vor gãsi multe spirite mai naive asupra cãrora acest cult sã exercite o oarecare fortã quasi-religioasã. In orice caz prin acest cult [org] vrea sã se substitue oricãrei alte religii, deci si crestinismului.

bineintzeles ca-si urmaresc interesele, dar ce poate fi rau in asta, ce crestinii nu au interese

In afarã de motivele acestea de ordin religios Biserica mai are in considerare si motive de ordin social când intreprinde actiunea sa contra [org].

6. [org] este un ferment de continuã si subversivã subminare a ordinei sociale prin aceea cã isi face din functionarii Statului, din ofiteri, unelte subordonate altei autoritãti pãmântesti decât aceleia care reprezintã ordinea stabilitã vizibil. Ii face unelte in mâna unor factori nestiuti incã nici de ei, având sã lupte pentru idei si scopuri politice ce nu le cunosc. E o luptã nesincerã, pe la spate; niciodatã nu existã sigurantã in viata Statului si in ordinea stabilitã. E o luptã ce ia in sprijinul ei minciuna si intunerecul. Impotriva jurãmântului crestinesc pe care acei functionari l-au prestat Statului, ei dau un jurãmânt pãgânesc.

aici e adevarat ca e greu sa respecti atatea juraminte, dar e orice organizatie are si interese oculte, nestiute decat de sefi in dauna transparentzei mult trambitzate catre cetateanul contribuabil

7. [org] luptã impotriva legii naturale, voite de Dumnezeu, conform cãreia omenirea e compusã din natiuni. Biserica Ortodoxã care a cultivat totdeauna specificul spiritual al natiunilor si le-a ajutat sã-si dobândeascã libertatea si sã-si mentinã fiinta primejduitã de asupritori, nu admite aceastã luptã pentru exterminarea varietãtii spirituale din sânul omenirii.

nu stiu daca introducerea acestei ideei, de state nationale nu apartzine tot politicienilor poate masoni ca doar inainte existau doar conducatori si regi, nu prea exista natiune, dar ideea asta nu mi se pare prea rea, ideea de stat national, adica a unui stat ce apara drepturile bastinase, obarsia, vatra stramoseasca, deci nu e aiurea

Problema este ca atunci biserica a fost prea atrasa in viata politica si fiind usor manipulata a intrat in jocurile de interese si scandaluri si de aceea a fost nevoita sa condamne aceasta miscare intelectuala, mai mult cu tenta filozofica si mistica, bazandu-se pe misterele oculte ancestrale.

Nu cred ca in momentul de fata aceste osandiri raman valabile, ci eventual ele capata doar sensuri...

Desi documentul specifica foarte clar ca obiectul osandirii a disparut, s-a desfintzat juridic francmasoneria romaneasca de atunci, el ramane valabil doar istoric si eventual de invatatura moralcrestina pentru viitorime, deoarece practic ideiile ce se desprind se incadreaza in " le-am zis, nu au auzit, ce sa facem atunci... le dam pace si ne scuturam sandalele, cum a zis Colors :) " eventual unii ar putea sa subanteleaga si indemnul: -nu faceti ca ei, dar Domnul Iisus ne spune mereu, intai...........

Deci am impresia ca osandirea respectiva nu mai e valabila pentru masoneriile si francmasoneriile de azi de la noi sau din alte parti... el ramanand totusi un document istoric moralizator. Oricum, documentul se adresa in primul rand elitelor din randul clericilor, si e firesc deoarece ei trebuie sa ramana consecventi in propovaduirea la care au fost chemati si pe care o manifesta in particular nu stiu, poate se accepta sa activeze si in anumite organizatii, n-am habar...

Pentru mine e clar ca existe elemente ciudate in aceasta organizatie, un fel de ritual ciudat care ar putea fi deranjant, dar fiecare are ritualurile lui, tabietele si aleaalea... asha ca ...

Dar daca se infinteaza tot felul de partide si organizatii pe filon national si stramoshesc, alea sunt bune? Nu domnule... Ele e bine sa existe si sa incercam sa ne descurcam cu ele asha cum sunt... ca daca ne apucam sa tot osandim pe ele, n-ajungem chiar nicairi...

Sa ne ajute Dumnezeu sa fi ramas cu ceva bun de la toate aceste intamplari nefericite din istorie, de la stradaniile unor inaintasi sau clerici care au tinut pe bune la tara si meleagurile sale si la sufletele pe care sa straduie sa le pastoreasca...

Deci eu nu am nimic dempartit cu masoneria si masonii... le-asi putea chiar zice, stimati frati intelectuali masoni, nu m-ar deranja...

Dar cine a fost Mason si ce a vrut el defapt, asta m-ar fi interesat... ca precis exista si lucruri mai negative in istoria acestei organizatii, poate si unele pozitive... dar mai bine s-o lasam incolo, dar poate ca nu ne mai lasa ei :D , fireste...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.05.2007, 10:42:46
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

Iudeo-masonii conduc Terra, ceea ce ar trebui sa va puna pe ganduri, e singura conspiratie valabila...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44