Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.03.2011, 10:10:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Asa este. Dar nu te intrista din cauza asta si nu te supara, nu te simtii ranita. Iubeste-i si pe cei care simti ca vor sa te manance si roaga-te Lui Dumnezeu pt ei. Daca ei atata inteleg, atata pot si poate ca uneori nici nu-si dau seama ce fac. Intelege-i tu si iubeste-i, pt ca Dumnezeu ii iubeste si pe ei si pe tine, pe fiecare cu plusurile si minusurile sale. Iar pt cei care incearca sa manance pe cineva care iti este drag, sau ii insulta sau ii ocarasc, roaga-te Lui Dumnezeu pt ei sa le lumineze mintea si sa le dea ce stie El ca le este de folos ca sa-L iubeasca pe Dumnezeu. Pt ca iubirea si delicatetea noastra nu este inca atat de buna, de mare si de curata ca sa putem indrepta sau convinge pe nimeni sa-si iubeasca semenul cuviincios. Numai Dumnezeu poate, deci Lui trebuie sa ne rugam. Noi avem manusi de box pe maini si orice incercare de a atinge floarea delicata a sufletului celuilalt poate sa strice ceva, poate sa-l raneasca. Numai Dumnezeu are delicatetea necesara.
Multumesc din suflet pentru aceste ganduri elevate si curate, care mi-au ajuns direct in inima.Mesajul tau este unul dintre cele mai frumoase pe care eu le-am citit pe forum.Ai foarte mare dreptate in ce spui si iti multumesc ca te-ai oprit o clipa sa ma mangai.
Asa am sa fac, cum spui.
Sa te binecuvanteze Dumnezeu!

Last edited by Melissa; 11.03.2011 at 10:15:10.
  #92  
Vechi 11.03.2011, 10:12:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Draga mea, nu vezi ca pe forum deseori se judeca oameni(useri) si nu idei???
Pentru ca-i mult mai usor.. Observ cativa pe forum care plecand de la o idee, ajung sa execute userul..
Plus ca se fac niste afirmatii "crestine"si se pun niste sabloane ortodoxe si vai de capul celui caruia ii iese o suvita de par de sub sablon! E mancat!
Pai nu e nimeni vinovat, tu ai facut asta, tu ai inceput sa comentezi userul si nu ideea si apoi te-ai suparat ca am raspuns la fel.
Iti reamintesc ce am scris eu raspunzand lui camy_d: "Parintele Teofil Paraianu are mai multe greseli, nu putem lua ca litera de lege tot ce a spus. De exemplu mai zicea ca un ortodox se poate impartasi la catolici daca nu are o biserica in apropiere.
Parintele avea unele pareri diferite fata de ceilalti duhovnici. "

Apoi tu ai scris urmatorul mesaj: "Siiiigur ca da! Ne permitem noi acum sa spunem ca parintele Teofil, ARE MAI MULTE GRESELI! Bravo Cataline! Poti da mana cu Colaps! "
La-i bagat si pe Colaps, desi nu stiu exact ce scrie, presupun ca nu te refereai la ceva bun.
Si apoi tot tu te superi, ca altii nu scriu exact ce iti place tie. Trebuie sa intelegi ca avem pareri diferite.
Si acum putem termina discutia asta fara rost.
P.S. Eu imi cer scuze pentru ce am gresit fata de tine.

Last edited by catalin2; 11.03.2011 at 10:16:44.
  #93  
Vechi 11.03.2011, 10:19:00
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pai nu e nimeni vinovat, tu ai facut asta, tu ai inceput sa comentezi userul si nu ideea si apoi te-ai suparat ca am raspuns la fel.
Iti reamintesc ce am scris eu raspunzand lui camy_d: "Parintele Teofil Paraianu are mai multe greseli, nu putem lua ca litera de lege tot ce a spus. De exemplu mai zicea ca un ortodox se poate impartasi la catolici daca nu are o biserica in apropiere.
Parintele avea unele pareri diferite fata de ceilalti duhovnici. "

Apoi tu ai scris urmatorul mesaj: "Siiiigur ca da! Ne permitem noi acum sa spunem ca parintele Teofil, ARE MAI MULTE GRESELI! Bravo Cataline! Poti da mana cu Colaps! "
La-i bagat si pe Colaps, desi nu stiu exact ce scrie, presupun ca nu te refereai la ceva bun.
Si apoi tot tu te superi, ca altii nu scriu exact ce iti place tie. Trebuie sa intelegi ca avem pareri diferite.
Si acum putem termina discutia asta fara rost.
P.S. Eu imi cer scuze pentru ce am gresit fata de tine.
Colaps foloseste aceiasi bolovani pentru parintele Teofil.
Dar am sa ma rog pentru voi!
Doamne ajuta Cataline!
  #94  
Vechi 11.03.2011, 11:25:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Colaps foloseste aceiasi bolovani pentru parintele Teofil.
Dar am sa ma rog pentru voi!
Doamne ajuta Cataline!
Eu nu am stiut la ce te referi, am crezut ca spui despre bioenergie.
  #95  
Vechi 11.03.2011, 16:04:41
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Draga mea, nu vezi ca pe forum deseori se judeca oameni(useri) si nu idei???
Pentru ca-i mult mai usor.. Observ cativa pe forum care plecand de la o idee, ajung sa execute userul..
Plus ca se fac niste afirmatii "crestine"si se pun niste sabloane ortodoxe si vai de capul celui caruia ii iese o suvita de par de sub sablon! E mancat!

O iubita...cei care procedeaza astfel sunt limitatii ....prea seci in ingustul oglinzii in care nu se surprind pe ei ci doar pe celalalt....Lasa-i....ignora-i, nu te risipi....Cine are ochi te vede , cine are urechi te aude, iar sufletul Dumnezeu ti-l cunoaste si asta este tot ce importa....Iarta-le micimea , vine din neputinta lor...Domane ajuta!
Subiect închis