Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.11.2016, 15:14:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Printre bețivii din cârciumi se numără, adeseori, și oameni ca acesta:
https://www.youtube.com/watch?v=bbamj-gSlQ8
Nu suntem vrednici să le atingem sandaua.
Vântul suflă unde voiește...
Stai calm nene, aia e o poveste, daca nu stiai. E vantul fanteziei scriitoricesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2016 at 18:17:38.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.11.2016, 21:02:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Stai calm și tu. Fantezii scriitoricești sunt, într-un fel sau altul, toate pe lumea asta. Inclusiv "Cartea Vieții". Sau mai ales ea!
Dar îți e tare greu să pricepi simplitatea lucrurilor.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.11.2016, 21:57:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mi-e greu sa inteleg cum cineva care pretinde ca are cat de cat o pregatire, ia un basm drept realitate duhovniceasca care-i slujeste obsesiile cu pretentii dogmatice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.11.2016, 22:04:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu stiu daca e ok sa folosim in argumentarile duhovnicesti povesti discutabile.

Poate alte exemple ar fi mai potrivite, pentru a nu stirbi din autoritatea exemplului si a discutiei.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.11.2016, 22:53:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu stiu daca e ok sa folosim in argumentarile duhovnicesti povesti discutabile.
Poate alte exemple ar fi mai potrivite, pentru a nu stirbi din autoritatea exemplului si a discutiei.
Am vrut să spun (deși mai bine mă abțineam, că oricum exprimarea colegului vorbea de la sine despre nivelul "argumentului duhovnicesc") că nu știm niciodată cine sunt oamenii pe care îi găsim, mai mult sau mai puțin beți, în cârciumă.
Unii dintre ei sunt cu adevărat oameni cărora le datorăm multe, foarte multe din cele pentru care ar trebui să fim mereu recunoscători. Amintesc în treacăt câțiva de pe la noi, care își făceau veacul prin crâșme, unii prin dulcele târg moldovenesc al Ieșilor: Bacovia, Păstorel, Creangă, Eminescu, Labiș, precum și Preda, Nichita, Brâncuși împreună cu mulți alți bărbați vrednici de laudă, dintre care unii chiar au murit de pe urma băutului.
Și chiar dacă vom găsi în cârciumi sau în alte locuri oameni "terminați" din pricina băutului distructiv, tot nu vom ști întrutotul cine sunt acei oameni și cât prețuiesc ei în istoria lumii și în ochii lui Dumnezeu.
Una peste alta, ar fi mai bine să etichetăm cât mai rar pe semenii noștri, indiferent sub ce formă ne apar ei câteodată. Mai bine așteptăm să aflăm la Parusie câte cepe degerate a făcut fiecare și, între timp, să ne vedem de treburi. Să lăsăm, printre altele, pe "bețivii din cârciumi" cu necazurile sau fericirile lor...
Iar dacă vrem, totuși, să ne arătăm mai breji decât bețivii, apăi să începem prin a fi ceva mai lucizi, mai folositori și mai afectuoși decât ei.
P.S. Toate poveștile sunt discutabile, avînd în ele miezul unor fapte care s-au petrecut aievea.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.11.2016, 00:55:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cel ce indeplineste cu adevarat aceasta porunca, ESTE un sfant! Cred ca am mai spus-o deja: sfintii nu stau pe interenet, oricat ne-ar placea unora sa credem asta!...
Nu știu cum ai ajuns la o asemenea concluzie.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
...aproape indreptatiti sa uram, sa nu iertam, sa clevetim mai departe...
Ohoo, frate! Mi-am promis că mă opresc, altfel îți dădeam exemple de clevetiri. Și asta din rândul a unora a căror nume chiar este păcat să-l pomenesc! Astea nu dor, frate?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
sa judecam oameni sau duhovnici (morti sau vii - in cazul tau, Parintele Calistrat si Parintele Ioanichie Balan)
Să-mi fie cu iertare, dar nu pot fi de acord cu asemenea atitudini. Concret: cuștile de la zoo sau că suntem buricul pământului, dar nu țin minte să-i fi trimis la stuff pe acești duhovnici. Dacă am făcut-o, te arată-mi unde.
Pe mine nu mă odihnesc predicile "încinse".

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
sa gasim scuze cand avem sansa sa ajutam pe cineva (chiar fara sa ne ceara), sa fim partinitori in discutii si sa nu ne pese daca vorbele noastre tulbura pe cel caruia ii sunt adresate!
Îmi pare rău că nu-mi iese deloc când intru într-un dialog cu tine, inițial tindeai să vezi ceva bun din acea observație. Păcat. Eu mă retrag, iertare.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.11.2016, 01:06:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu stiu daca e ok sa folosim in argumentarile duhovnicesti povesti discutabile.
Poate alte exemple ar fi mai potrivite, pentru a nu stirbi din autoritatea exemplului si a discutiei.
Să mă iertați, frate, însă eu nu prea mă potrivesc cu argumentările duhovnicești. Acestea nu-s pe măsura mea mică, într-adevăr.
Dar din câte îmi șoptește inima, e posibil să găsim argumente duhovnicești tocmai în povești ca acestea, discutabile, care mult seamănă între ele de parcă sunt una și aceeași...:)
Mă refer la: Vraciul, Ostrov, Doisprezece. Trei povești care, iertați nepriceperea proastă, îmi par cu totul duhovnicești. Din ce în ce mai concentrate și mai înalte, în ordinea în care le-am enumerat.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.11.2016, 01:10:02
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi-e greu sa inteleg cum cineva care pretinde ca are cat de cat o pregatire, ia un basm drept realitate duhovniceasca care-i slujeste obsesiile cu pretentii dogmatice.
Nu am nici o pregătire.
Dacă aș fi avut cu adevărat, aș fi trăit întreaga realitate duhovnicească a acestor basme, pe care le iubesc din tot sufletul.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.11.2016, 01:56:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Să-mi fie cu iertare, dar nu pot fi de acord cu asemenea atitudini. Concret: cuștile de la zoo sau că suntem buricul pământului, dar nu țin minte să-i fi trimis la stuff pe acești duhovnici. Dacă am făcut-o, te arată-mi unde.
Pe mine nu mă odihnesc predicile "încinse".
Pentru ostilitati, ce pot sa spun? E... o atitudine din atatea altele. Ca nu esti tu de acord... Fa o jalba! S-ar putea s-o semneze vreo doi-trei ca si tine!... Vrei odihna? Pai dormi in pace! De ce te agiti si-i judeci (pe cei amintiti - cauta in spate si vei regasi ce ai scris cu manuta ta la adresa lor). Tu, nu-i gasesti de folos... Te asigur ca sunt milioane care apreciaza predicile sau cele ramase in scris de pe urma lor. Si oricum au dus sau duc, o viata austera, fara multe dintre cele pe care ni le permitem noi. Fie si numai pentru atat, daca nu pentru respectul fata de preotie, si tot sunt mai in voia lui Dumnezeu decat noi!!!
In rest... post usor pe mai departe!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 22.11.2016 at 02:08:58.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.11.2016, 02:50:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Te asigur ca sunt milioane care apreciaza predicile sau cele ramase in scris de pe urma lor.
Adevărat lucru.
Din pricină că sunt multe măsuri duhovnicești între creștini, fiecare avînd o anumită vârstă/maladie/tendință/înzestrare duhovnicească, sunt și numeroase tipuri de duhovnici.
Ceea ce nu îl ajută pe un creștin, îl poate ajuta pe altul.
Nu e doctor bun pentru toți, exceptînd pe Doctorul Dumnezeu.
Acest lucru mi l-a explicat bine tocmai colegul Simpllu, într-o discuție privată.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa punem inceput bun mantuirii iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 0 21.10.2011 11:32:04
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 15:56:59
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41