Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 13.11.2012, 02:22:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Sfantul Ioan Gura de Aur - 13 noiembrie

"Sfantul Ioan Gura de Aur s-a nascut la Antiohia, anul nasterii sale fiind plasat intre 344 si 354. A fost botezat la varsta de 20 de ani si a studiat filosofia, sub indrumarea lui Andragatiu, iar retorica cu Libaniu. A fost hirotonit diacon de catre Arhiepiscopul Meletie (381), si preot de catre Flavian, urmasul lui Meletie (386). Dupa moartea lui Nectarie, patriarhul Constantinopolului, Sfantul Ioan a fost ales patriarh al Constantinopolului, fiind hirotonit de patriarhul Teofil al Alexandriei, la 28 februarie 398. Ioan reformeaza cetatea si preotimea, care se aflau intr-o mare stare de decadere. Astfel, el suprima luxul resedintei episcopale, introducand traiul modest. Criticile sale indreptate impotriva coruptiei i-au adus multi dusmani. Dusmanul sau cel mai important a fost Teofil de Alexandria.

Animozitatile sunt intensificate dupa ce Ioan Gura de Aur ii primeste pe Fratii Lungi, acuzati de origenism si alungati din Egipt de patriarhul Teofil, pe care ii gazduieste, fara a intra in comuniune cu ei. Amintim ca desi Fratii Lungi i-au adresat lui Ioan o plangere impotriva lui Teofil, acesta nu o ia in considerare. Imparateasa Eudoxia, il convoaca pe Ioan la un sinod la Stejar, spre a se dezvinovati de acuzele aduse. Ioan nu se prezinta la sinod si pentru acest fapt este depus in anul 403. Imparatul ratifica hotararea sinodului si il trimite pe loan in exil in Bitinia. Acest exil nu a durat multa vreme, deoarece este rechemat in scaun. Dupa revenire, Sfantul Ioan critica din nou dezmatul si zarva produse in jurul unei statui de argint ce o infatisa pe Eudoxia si care era aproape de catedrala in care el slujea. Din porunca imparatesei Eudoxia, Sfantul Ioan a fost alungat din scaun si surghiunit la Cucuz, in Armenia. Adversarii sai intervin pe langa imparat si este trimis la Pityum, un orasel pe malul rasaritean al Marii Negre. El nu rezista calatoriei si trece la cele vesnice pe 14 septembrie 407, la Comana in Pont".
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...aur-97687.html
Reply With Quote
  #292  
Vechi 13.11.2012, 02:36:17
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur

O parte din Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur se afla la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului



Mai multe despre Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...aur-91075.html


Last edited by Ekaterina; 13.11.2012 at 02:40:35.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 13.11.2012, 22:36:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
O parte din Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur se afla la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului



Mai multe despre Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...aur-91075.html

Multumim, Ekaterina, dar o particica din moastele Sf. Ioan Gura de Aur sunt si la schitul Darvari, langa Biserica Icoanei. Acolo, la Darvari, e o racla mare cu particele de moaste de la 15 sfinti. Azi am avut marea bucurie sa pot ajunge acolo, fix cand se termina slujba de seara si se citea rugaciunea de intrare in post. M-am inchinat si eu la racla aceea, insa era intuneric, lume la coada in spatele meu, eu sunt si cam chioara, si ma intrebam in sinea mea care dintre acei sfintii aceia multi este Sf. Ioan Gura de Aur, asa ca am sarutat iconita unui sfant din mijloc, care ma imbia mai mult, rugandu-ma lui ca si cum ar fi fost Hrisostomul. M-am gandit insa apoi ca venisem la special pentru el si ca ar fi si pacat sa plec fara sa vad unde anume este si sa il sarut. Am asteptat foarte putin pana s-a terminat coada, mi-am aprins lanterna de la telefon si am inceput sa cercetez numele sfintilor de pe iconitele din racla. Nu mai vazusem icoana cu sfantul Ioan Gura de Aur singur, fara ceilalti doi. Nu mica mi-a fost mirarea sa descopar ca era chiar sfantul pe care il sarutasem eu prima data! :)
Va spun dine experienta ca sfantul este grabnic ajutator pentru oamenii care alearga la el!

Icosul 4

Ca un inger sau arhanghel stai inaintea Sfintei Treimi, Parinte Ioane Gura de Aur, ca cel ce din pruncie ai cunoscut mai bine decat multi batrani pe singurul adevaratul Dumnezeu si te-ai indeletnicit cu adevaratele si sfintele invataturi crestinesti, ajungand a cunoaste toata filozofia si toate stiintele celor mai invatati dascali ai vremii aceleia. Pentru ca ai laudat si ai preaslavit in tot timpul vietii tale pe Bunul Dumnezeu, noi iti aducem aceste laude :
Bucura-te, ca te-ai nascut din parinti binecredinciosi, Secund Stratilatul si Antuza, vrednica ta mama;
Bucura-te, ca din frageda varsta ai fost dat la invatatura stiintelor avand dascali pe Libanie si Andragatie;
Bucura-te, ca in putina vreme pe toti semenii tai i-ai ajuns si i-ai intrecut cu invataturile;
Bucura-te, cel ce ai primit Sfantul Botez cu mare bucurie, aducand la dreapta credinta si pe multi altii;
Bucura-te, ca pe Antimie filozoful l-ai dovedit in invataturi spre uimirea tuturor;
Bucura-te, ca si el indata a cerut Sfantul Botez;
Bucura-te, ca episcopul Atenei, auzand ca tu ai faptuit intoarcerea lui Antimie, mult s-a bucurat;
Bucura-te, ca poporul crestinilor a laudat pe Dumnezeu pentru faptele tale cele bune;
Bucura-te, ca de patriarhul Antiohiei, Meletie, ai fost ridicat la rangul preotiei;
Bucura-te, ca si hirotonia de diacon si de preot le-ai primit cu multa smerenie;
Bucura-te, cel care cu sortii episcopilor si cu vointa imparatului Arcadie ai fost chemat la scaunul cel mai inalt al Patriarhiei Constantinopolului, dupa moartea patriarhului Nectarie;
Bucura-te, mare ierarhe Ioane Gura de Aur !


Condacul 5
Dupa moartea parintilor tai, sfinte, toata averea ramasa tie impartind-o la saraci, robilor dandu-le libertate si rudele lasand, ai slujit Domnului ziua si noaptea. Ca monah in manastire, ca cleric, diacon, preot, arhiereu si patriarh ostenindu-te mult, ai scris carti despre preotie, despre bunatate si blandete, despre smerenie si milostenie, despre pace, adevar si dreptate, toate pline de dovezi, intarindu-le cu insati viata cea aspra ce ai dus; pentru aceea noi, minunandu-ne de rabdarea si de umilinta ta, indraznim a te lauda si a canta cu tine lui Dumnezeu : Aliluia !
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 13.11.2012, 22:37:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sfantul Ioan Gura de Aur - 13 noiembrie
Slavă Domnului, Maicii Domnului, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfântului Mare Mucenic Mina și Sfântului Ioan Gură de Aur, sărbătorit astăzi, că mi-au ajutat și mie la găsirea unui nou job. Doamne ajută în continuare !
Reply With Quote
  #295  
Vechi 17.11.2012, 21:31:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Slavă Domnului, Maicii Domnului, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfântului Mare Mucenic Mina și Sfântului Ioan Gură de Aur, sărbătorit astăzi, că mi-au ajutat și mie la găsirea unui nou job. Doamne ajută în continuare !
Ma bucur tare mult. Mare este puterea acestor sfinti care mijlocesc pentru noi!

Pe 17 noiembrie il praznuim pe Sf. Grigorie Taumaturgul

Acesta se născu în ceteta Neocezareei din părinți păgâni. Rămas orfan din fragedă pruncie, se dărui studiului învățăturii elinești. Luminat de Dumnezeu, află înțelepciunea cea adevărată a Adevăratului Dumnezeu din care cel ce bea nu mai însetează în veac, astfel luă botezul și începu a petrece bineplăcut Domnului, în feciorie desăvârșită pe care o păzi cu mare înfrânare până la sfârșitul vieții sale.



Ajuns la adânci bătrâneți, întrebă pe cei ce stăteau dinaintea lui:
- Câți necredincioși se mai află încă în Neocezareea?
Aceștia îi răspunseră că numai 17 locuitori ai cetății se mai închină la idoli.
Bucurându-se cu duhul, sfântul zise:
- Slavă lui Dumnezeu, căci atunci când am venit eu în Neocezareea la episcopie numai 17 creștini am aflat, toată cetatea fiind drăcească. Iar acum, mergând către Dumnezeu, rămân atâția necredincioși câți credincioși s-au aflat mai întâi; și toată cetatea este a lui Hristos.
Zicând acestea, își dădu sufletului în mâinile lui Dumnezeu, la anul 270, veselindu-se acum fără încetare în Împărăția Cerurilor.




MAi multe despre viata sa puteti citi aici: http://acvila30.ro/17-noiembrie-sfan...l-neocezareei/


http://www.crestinortodox.ro/calenda...ria-35650.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 20.11.2012, 19:51:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Sfantul Cuvios Grigorie Decapolitul - 20 noiembrie

Sfantul Grigorie Decapolitul s-a nascut nascut in orasul Irinopolis din Decapolea Isauriei, in sud-estul Asiei Mici, in jurul anilor 780-790. Ajunge la o manastire din Decapole, la egumenul Simeon, un frate al mamei sale. Aici a ramas timp de 14 ani. Se va retrage intr-o pestera, unde va auzi o chemare de la Dumnezeu - care l-a indemnat sa paraseasca pestera ca sa poata fi de folos si altora. Petrece o iarna intr-o manastire din Efes, ajunge in orasul Proconez, apoi la Enos, in Macedonia. De aici va fi prezent in Tesalonic, unde este gazduit intr-o manastire de catre egumenul Marcu. Impreuna cu un calugar de aici, se indreapta spre Roma. Au mers pe uscat pana la Corint, in sudul Greciei. Se imbarca pe o corabie si ajunge la Roma. Avea o putere deosebita asupra demonilor. Multe persoane stapanite de duhuri necurate au fost vindecate in urma rugaciunilor cuviosului Grigorie.
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...clu-97852.html
Reply With Quote
  #297  
Vechi 20.11.2012, 19:55:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul - 20 Noiembrie

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ma bucur tare mult. Mare este puterea acestor sfinti care mijlocesc pentru noi!
Din păcate, n-a fost să fie ceea ce credeam eu; asa că sunt din nou în căutare...



Astăzi, 20 Noiembrie îl sărbătorim pe Sfântul Grigorie Decapolitul, ale cărui Sfinte moaște se află la Mănăstirea Bistrița vâlceană.



http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...ptei-credinte/
Reply With Quote
  #298  
Vechi 20.11.2012, 23:17:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Din păcate, n-a fost să fie ceea ce credeam eu; asa că sunt din nou în căutare...



Astăzi, 20 Noiembrie îl sărbătorim pe Sfântul Grigorie Decapolitul, ale cărui Sfinte moaște se află la Mănăstirea Bistrița vâlceană.



http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...ptei-credinte/
Mare si minunat sfant este acesta. Mari bucurii - si duhovnicesti si mai lumesti - am avut astazi de la el si de la inanintepraznuirea Intrarii Maicii Domnului in biserica! suntem pacatosi, dar tot ne tine Dumnezeu!

Aparatorul nostru si folositorul cel fierbinte, dupa datorie multumiri aducem tie, sfinte, noi cei izbaviti din nevoi cu rugaciunile tale. Ci ca cel ce ai catre Domnul indrazneala, din toate primejdiile izbaveste-ne pe noi, ca sa-ti cantam tie: bucura-te, Sfinte Preacuvioase Parinte Grigorie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 21.11.2012, 00:31:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si tot ieri, 20 noiembrie, am sarbatorit un sfant Dasie, care cu logica pragmatica imprumutata de la romani, s-a gandit ca daca tot a fost ales sa moara, decat sa se lase sacrificat unui zeu pagan, mai bine sa moara, marturisind ca e crestin.
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ie-136405.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 23.11.2012, 00:56:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit 23 noiembrie - Sf. Antonie de la Iezerul Valcea - un sfant drag mie

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...92&postcount=3
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vecernia zilei + cristiboss56 Despre Vecernie 15 01.02.2016 21:26:36
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30
Informatia zilei silverstar Stiri, actualitati, anunturi 4 24.04.2009 08:30:11