Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 05.01.2014, 22:48:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Nu am citit toata discutia si poate ca in contextul ei ai dreptate, dar in general orice credincios trebuie sa poata raspunde la aceasta intrebare.

Acest lucru este valabil mai ales pentru ca in general credinciosii nu-si trateaza credinta ca pe o simpla opinie personala, ci pretind ca ea descrie (cel putin in anumite privinte) felul in care functioneaza lumea, cer ca societatea sa fie organizata respectand perceptele lor religioase, pe care doresc sa le respecte si adopte chiar si necredinciosii.
Am raspuns. Te rog, pentru a vedea raspunsul, cauta topicele initiate de mine "Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos " si "De ce suntem ortodocsi?".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 05.01.2014 at 22:50:55.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 05.01.2014, 22:50:15
sincu irina sincu irina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 4
Smile Buna

Vad ca discutia pe forum referitoare la aparitia omului pe pamant ia amploare? Dar dumneatale dle Andrei C, de ce esti atat de sigur ca te tragi din maimuta? Atunci cand erai mic SI cantai prohodul era o chestie mecanica, facuta la indemnul bunicilor? Nu crezi ca Cineva..ca altcineva te chema sa o faci...? Si eu cantam prohodul si participam la toate slujbele religioase insa din pacate fara a avea o scuza, am preferat sa cred ca daca azi n-am timp, Dzeu va vedea ca sunt ocupata si va stii ca il port in suflet. Am uitat cu totul ca Sfanta Liturghie reprezinta "calea" directa de a comunica cu Dumnezeu...chiar nu-i inteleg pe unii oameni...Cat despre dovezi..nu credeti ca este suficient ca ni se ofera darul de a vedea rasaritul si apusul, de a simtit mirosul florilor, de a urmari zborul fluturilor si a ne scalda in razele calde ale soarelui? Toate astea cine ni le-a dat? Regele maimuta??
Cineva drag mie, imi spunea tot timpul: "cand esti singura si cauti raspunsuri, cauta-L pe El...sau taci...El te aude" ..evident multi dintre noi, simtind ca tacand pierdem timp deoarece nu ne ia nimeni in seama..ori de cat sa asteptam mai bine citim o revista sau horoscopul
Reply With Quote
  #163  
Vechi 06.01.2014, 10:46:46
Andrei C Andrei C is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 8
Implicit

Irina, vegetatia a aparut datorita conditiilor favorabile.
Nu a dat nimeni dintr-o mana si hop a aparut acolo un trandafir.
Iar rasaritul il vedem deoarece acolo undeva pe langa numarul imens de planete, avem norocul ca exista si o planeta foarte-foarte luminoasa la o distanta de pamant cat sa ne ofere lumina si caldura.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 06.01.2014, 12:30:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si cu toate astea, tot nu stii despre cauza primara a acestor lucrur mai mult decat stie o maimuta de exemplu. Sau o piatra.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 06.01.2014, 14:01:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Credinta in Dumnezeu nu poate fi demonstrata stiintific- ori crezi intradevar, ori nu!
Stiinta poate exemplica anumite lucruri (reactiile fizice si chimice din Univers, miscarea planetelor, etc), insa nicioadata nu va putea explica , numai cu mijloace stiintifice, materiale, modul cum a inceput formarea Universului, inainte de celebrul Big Bang!
Reply With Quote
Răspunde