Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.04.2008, 15:05:02
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Citat:
În prealabil postat de iosif

Poate ar mai trebui sa intelegeti si punctul de vedere ecumenic!
mai lasa-ne cu atata iubire ca ni se face rau.
Calitatea cea mai de dorit astzi este DREAPTA SOCOTEALA. Dreapta socoteala ii da doua palme copilului mic care se duce sa bage degetele in priza. Ecumenismul este erezia tuturor ereziilor, asta o spun marii duhovnici.
Daca iubirea iti da senzatia de rau....atunci e cam grav, Irina draga!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.04.2008, 16:12:50
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Iosif cred ca ai inteles,ca Irina se referea la iubirea fara Adevar, care de fapt nu este iubire.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.04.2008, 21:31:46
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si adevarul fara iubire e la fel de grav ca iubirea fara de adevar!!!! As vrea sa retina asta toti ANTIECUMENISTII!!!!!!!!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.04.2008, 22:06:33
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

eu nu stiu ce inseamna antiecumenist, pentru ca nu cunosc ecumenismul. eu stiu ce inseamna ortodoxia. iara dreptatea dreapta nu poate exista fara iubire si adevar. iara adevarul ortodoxiei este singurul adevar. pe altul nu-l cunosc.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 11.04.2008, 07:54:49
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Si adevarul fara iubire e la fel de grav ca iubirea fara de adevar!!!! As vrea sa retina asta toti ANTIECUMENISTII!!!!!!!!
Pana sa afle de la tine, au aflat de la Sfintii Parinti. Ei au precizat ca Ecumenismul este erezie! De asta noi suntem anti-ecumenism.
Arata-mi mie un Sfant care aproba Ecumenismul in forma initiala, in forma actuala
Reply With Quote
  #86  
Vechi 11.04.2008, 08:20:28
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Si adevarul fara iubire e la fel de grav ca iubirea fara de adevar!!!! As vrea sa retina asta toti ANTIECUMENISTII!!!!!!!!
iubirea se demonstreaza prin faptele vietii de zi cu zi, cu simplitate si fara sa te bati cu caramida in piept. Nu in adunari ecumenice cu discursuri pline de emfaza si de compromisuri, nici in postari interminabile pe forumuri. Iubirea e ceva mai mult decat niste vorbe si niste pupaturi fotogenice si niste zambete mieroase sub care colcaie serpii vicleniei si lipsa curajului si fermitatii propriei credinte. Iubirea se face sabie cand este nevoie.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 11.04.2008, 09:36:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Si adevarul fara iubire e la fel de grav ca iubirea fara de adevar!!!! As vrea sa retina asta toti ANTIECUMENISTII!!!!!!!!
Poi daca dumneata nu esti antiecumenist sa insemne ca eshti anti-Sfintzii Parintzi shi Teologi? sau dumneata eshti cu fiecare, shi cu ecumenismul shi contra lui fireshte... asha cum erau unii evrei shi cu Dumnezeu dar shi cu mamona.... ia sa vedem cum o scalzi? folosindute de echilibru intre dragoste shi adevar respectiv dintre adevar shi dragoste.... ca e vorba de opinii shi nu ca merge cineva sa le dea in cap, ci antiecumenishtii urmeaza alceva deci nu urmeaza ecumenismul... atata tot... asta inseamna, dar dumneata cand spui anti, ne shi vezi la un fel de noaptea respectiva cand catolicii au ucis protestantzii..... astfel de atitudini nu vin din oprtodoxie... deci nu ne acuza de ce au fost altzii capabili in istorie... ca asha ne vezi pe noi ca nu suportzi cuvantul anti, poi atunci cum sa zicem? spune dumneata un termen care-tzi convine daca in termenul anti vezi crime shi bombe shi violentza shi ura distrugatoare shi dushmanie invidioasa... spune un termen mai aproape de fapte shi de vorbe... desi eu shtiu ca spune Hristos, ca mai bine sa-shi lege cineva o piatra de moara shi sa se arunce in mare decat sa-i faca rau, sa-l duca in ispita shi in patimi, sa pacatuiasca pe unul din aceshti mici copilashi... deci daca pe unul singur il convingi de proecumenismul=antisfParintziTeologi inseamna ca macar shtii la ce sa te ashteptzi...???:(:( ..... astfel ca iata ca te-am lamurit a 1001 oara.... mai mult... e treaba domniei tale... shi Dumnezeu sa te Lumineze shi sa te ajute.... ca eu precis iar am eshuat.... nu-i asha? ca tot proecumenist atzi ramas stimate Iosif... shi echilibrat, dar nu mai cautatzi calea de echilibru shi de mijloc intre dragoste shi adevar ca ea se afla in capul unghiului in sfintzenia lui Hristos... deci nu va pierdetzi timpul de pomana....

shi faca shi eu ca dumneavoastra

Si adevarul fara iubire e la fel de grav ca iubirea fara de adevar!!!! As vrea sa retina asta toti ANTISfintziiParintzishiTeologi!!!!!!!!

ca grave sunt ambele fara sfintzenie.... intru Hristos.:):):rolleyes:
Reply With Quote
  #88  
Vechi 11.04.2008, 09:59:03
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Exista si multi alti parinti duhovnicesti care traiesc inalte trepte de apropiere de Dumnezeu si care nu au atitudine antiecumenica. De fapt, multi antiecumenisti nici NU INTELEGE CE ESTE ECUMENISMUL! Il identificati eronat cu miscarea ecumenica!!!!! Pentru mine atitudinea ecumenica inseamna atitudinea fata de cel de langa mine care impartaseste alta confesiune. Am mai spus-o de multe ori, dar vad ca nu intelegeti!

Sunteti plini de ura si vorbiti de iubirea care se arata in fapte? Care dintre voi reuseste sa transmita un duh de pace, de dragoste si de adevar in acelasi timp?????
Reply With Quote
  #89  
Vechi 11.04.2008, 10:01:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77

iubirea se demonstreaza prin faptele vietii de zi cu zi, cu simplitate si fara sa te bati cu caramida in piept. Nu in adunari ecumenice cu discursuri pline de emfaza si de compromisuri, nici in postari interminabile pe forumuri. Iubirea e ceva mai mult decat niste vorbe si niste pupaturi fotogenice si niste zambete mieroase sub care colcaie serpii vicleniei si lipsa curajului si fermitatii propriei credinte. Iubirea se face sabie cand este nevoie.
Sabia iubirii este sabia Duhului...habar nu ai despre ce vorbesti, soro! Duhul nu ucide, Duhul da viata!

Esti cumva o fire impulsiva?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.04.2008, 10:06:27
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Exista si multi alti parinti duhovnicesti care traiesc inalte trepte de apropiere de Dumnezeu si care nu au atitudine antiecumenica. De fapt, multi antiecumenisti nici NU INTELEGE CE ESTE ECUMENISMUL! Il identificati eronat cu miscarea ecumenica!!!!! Pentru mine atitudinea ecumenica inseamna atitudinea fata de cel de langa mine care impartaseste alta confesiune. Am mai spus-o de multe ori, dar vad ca nu intelegeti!

Sunteti plini de ura si vorbiti de iubirea care se arata in fapte? Care dintre voi reuseste sa transmita un duh de pace, de dragoste si de adevar in acelasi timp?????
Raspunsul la intrebarea finala este....
IOSIF, evident.

Ne-ai transmis atata pace, dragoste si adevar in ultimele postari ca ne topim. Te rugam sa nu te mai ostenesti atata pentru noi.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17