Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2005, 17:25:32
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Parerile voastre despre Muntele Sfant.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2006, 01:58:35
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Imi pare rau ca sunt fata doar pentru ca nu pot intra in Sfintul Munte.:)Acel loc cred ca-i ..... forte sfint.... nu stiu ce sa mai zic..... eu il consider un loc foarte minunat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2006, 20:53:02
Elena-Maria123 Elena-Maria123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Parerile voastre despre Muntele Sfant.
Daca nu as fi fata, cred ca Muntele Athos ar fi primul loc pe care as vrea sa-l vizitez-dar nu ca un turist, ci ca un crestin insetat de sfaturi,de oammeni care Il cunosc cu adevarat pe Dumnezeu si care ar putea sa ma indrume pe calea mantuirii. MunteleAthos e cel mai sfant loc de pe pamant la ora actuala (sau cel putin asa il consider eu). Adevarata lui bogatie nu sunt nici manastirile sau schiturile-care, intr-adevar, sunt minunate-nici manuscrisele, ci sfintii care traiesc pe acel pamant. Sunt incredintata in adancul sufletului ca exista multi parinti cu viata sfanta acolo, pentru ele caror rugaciuni mai traim si noi...
Totusi, desi nu pot merge ,ma mangai la gandul ca parintii se roaga peentrru toata lumea...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2006, 17:07:37
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

In primul rind este mirosul acela unic, pe care nu l-am mai intilnit niciodata nicaieri. Sint portocalii, lamii sau doar sparda? Cred ca nu-i nimic din toate astea....asa miroase curatenia. Urmatorul "soc" este cind te aflii in fata primei icoane facatoare de minuni in fata careia traiesti ce nu ai trait niciodata nicaieri. Nu doar durerea de a fii asa nemernic dar si o mingiiere care vine de dincolo de lumi de la Stapina lumii.
Sfinti da sint multi. Dar se ascund lasind doar sa se intrezareasca sfintenia (si asta nevoit. Cind Athosul v-a disparea,si v-a disparea curind, o sa dispara lumea.......
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2006, 05:48:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sper ca Muntele Athos, cu tot ceea ce este si reprezinta el pentru dreapta credinta, sa nu dispara niciodata. Am auzit ca exista un proiect de lege al UE care, pe motiv de eliminare a discriminarii femeilor, vor sa impuna sa se dea liber acces acestora. Sa presupunem prin absurd ca se va aproba o astfel de lege, care femeie fara minte va indrazni sa intre totusi in Muntele Sfant?!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2006, 06:03:07
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Asta-i problema ,ca se vor duce turistii (si femei ) pentru ca nu realizeaza ce fac .
O femeie crestina si imbracata corespunzator nu este sperietoare pentru nimeni ,mai ales ca la un moment dat unii nu mai fac deosebire intre sexe ,ii vad pe toti ingeri .
Dar oricum , consider ca trebuie respectata dorinta Parintilor . Te poti mantui si mai la vale.... Nadajduiesc ca Maica Domnului va acea grija de toate .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2006, 17:02:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Din pacate Athosul va disparea dupa mine destul de rapid. Se construieste f. mult acum, se repara f. mult. Era si nevoie de altfel pentru ca altfel se darima totul...
Dar pentru aceste reparatii este nevoie de drumuri si mai ales de multi bani...
Lampile cu gaz sint inlocuite cu frigidere, mersul pe jos cu masina de teren.....Progresul patrunde incet dar sigur si pe Athos. Iar progresul costa mai mult decit se aduna din micile donatii ale ortodocsilor....
Urmarea fireasca va fii compromisul pentru supravietuire,..... cu efectul mortii Athosului.
Tare mult asi vrea sa nu am dreptate!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.12.2006, 15:08:13
cristinna cristinna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 1
Implicit

Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturile si cunostintele voastre.Un bun prieten al meu este infectat cu virusul HIV de foarte mult timp. As vrea sa ii recomand sa mearga in Sfantul Munte dar nu stiu exact ce informatii sa-i dau, ce parinte facator de minuni sa caute.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2007, 23:59:31
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Cristina intre timp boala prietenului tau se tine sub control toata viata cu medicamente. NU stiu daca exista aceasta posibilitate in Romania si daca o platesc casele de asigurari...dar ea exista si nu necesita facerea de minuni.:)
Dar eu cred cu tarie ca staretul de la Vatopedi (Efrem) este capabil sa faca minuni insa minunea presupune si sau mai ales credinta celui care are nevoie de ea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2007, 16:58:28
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Parerile voastre despre Muntele Sfant.
din pacate nu pot vorbi despre ceea ce nu cunosc, dar pot spune atat existenta ATHOSULUI ( deci implicit a rugatorilor de acolo) este pentru mine personal o mare si adanca mangaiere Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ajung la Athos? cornelpr Pelerinaje la locuri Sfinte 39 10.08.2013 23:57:13
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 15:50:00
Filmari in Mt Athos Hartford Generalitati 2 23.06.2011 09:55:44
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 21.03.2010 23:40:54