Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.01.2010, 14:02:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Multumim parinte, lucrarile puse la dispozitie sunt de un real folos celor ce cunosc si iubesc muzica psaltica.

O cantare minunata din randuiala Te-Deum-ului este "Pe tine Dumnezeule Te laudam" cunoscuta si sub numele de "Cantarea Sfantului Ambozie". Putini dintre noi il cunosc pe Sfantul Ambrozie al Milanului ca imnograf.

http://video.crestinortodox.ro/q1vkHNmjwta/Pre_Tine_Dumnezeule_te_laudam___Cantarea_Sfantului _Ambrozie.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.01.2010, 20:53:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La Mănăstirea Lacul Sărat are loc elaborarea unui "Dicționar de Muzică..."

La Centrul Cultural Social "Sfântul Pantelimon"de Mănăstirea brăileană Lacu Sărat are loc elaborarea Dicționarului de Muzică Bisericească. La elaborarea acestui dicționar participă ierarhi , membrii ai Sfântului Sinod al B.O.R. , profesori de muzică bisericească, psaltică și liniară , precum și cercetători de la diferite instituții de profil. Prin acest dicționar se dorește a se valorifica tezaurul muzical bizantin și mai ales trăsăturile specifice ale cântării bizantine din Biserica Ortodoxă Română. În cele viitoare voi reda cele spuse de Înaltpreasfințitul Părinte Casian referitor la conținutul și capitolele constitutive ale acestui dicționar. Declarația a fost dată într-un interviu Radio Trinitas . < VA URMA >
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.01.2010, 22:11:15
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Multumim parinte, lucrarile puse la dispozitie sunt de un real folos celor ce cunosc si iubesc muzica psaltica.

O cantare minunata din randuiala Te-Deum-ului este "Pe tine Dumnezeule Te laudam" cunoscuta si sub numele de "Cantarea Sfantului Ambozie". Putini dintre noi il cunosc pe Sfantul Ambrozie al Milanului ca imnograf.

http://video.crestinortodox.ro/q1vkHNmjwta/Pre_Tine_Dumnezeule_te_laudam___Cantarea_Sfantului _Ambrozie.html
Imnul "Pe tine Dumnezeule ,Te laudam" se pare ca este scris de Sfantul Niceta(Nichita), episcopul Remesianei. Cel putin asa precizeaza Cartea de Tedeum (editia 1998, pag.182) .Sfantul Niceta a fost vlah de-al nostru si a trait prin Dobrogea de azi.
Melodia de la acest imn este scrisa de Anton Pann si apare in Irmologhionul-Catavasier ca o Doxologie(!) , care se canta "la slujba numita Molebie sau Tedeum".Acest Irmologhion-Catavasier il gasiti aici:http://www.stavropoleos.ro/files/man...n_buc_1854.pdf la pagina 244.
Interesant ca insusi Anton Pann recunoaste de autor pe Sfantul Ambrozie al Mediolanului , asa ca nu stiu pe cine sa mai credem....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.01.2010, 23:42:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La Centrul Cultural Social "Sfântul Pantelimon"de Mănăstirea brăileană Lacu Sărat are loc elaborarea Dicționarului de Muzică Bisericească. La elaborarea acestui dicționar participă ierarhi , membrii ai Sfântului Sinod al B.O.R. , profesori de muzică bisericească, psaltică și liniară , precum și cercetători de la diferite instituții de profil. Prin acest dicționar se dorește a se valorifica tezaurul muzical bizantin și mai ales trăsăturile specifice ale cântării bizantine din Biserica Ortodoxă Română. În cele viitoare voi reda cele spuse de Înaltpreasfințitul Părinte Casian referitor la conținutul și capitolele constitutive ale acestui dicționar. Declarația a fost dată într-un interviu Radio Trinitas . < VA URMA >
"Acest dicționar își propune să scoată în evidență rolul muzicii bisericești de-a lungul timpurilor , în creștninism în general și mai ales în Biserica Ortodoxă Română. De aceea, se vor evidenția, mai întâi , scolile de muzică bisericească, protopsalții și profesorii care au întocmit lucrări de muzică bisericească, apoi vor fi familiarizați , prin acest dicționar, doritorii de a cunoaște mai mult despre terminologia bizantină și terminologia specifică, tehnică , muzicală și, nu în ultimul rând, vor fi evaluate principalele mărturii și documente manuscrise de muzică bisericească, parte a patrimoniului spiritual, cultural și bisericesc.
Acest dicționar va sta la dispoziția profesorilor de teologie, a preoților , a studenților și , nu în ultimul rând , a celor ce doresc să se îmbogățească spiritual prin această cerească scară care urcă sufletele la Dumnezeu și Îl coboară pe Dumnezeu în noi, muzica ."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2010, 11:44:59
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit Din Cantarile Triodului

Pentru ca fratele GeoNektarios a postat pe un alt fir despre Triod ,care va incepe de duminica aceasta cu Slujba Vamesului si Fariseului , va indrum spre a asculta "Usile pocaintei" care se canta dupa Psalmul 50 de la Utrenie: http://www.crestinortodox.ro/din-can...nastirea-putna .
Partitura o gasiti aici (nu sunt sigur ca este chiar aceasta, cantarea in Triod este pe glasul 8, dar am intalnit-o si pe 5): http://www.stavropoleos.ro/files/man...rte%20noua.pdf la pag.4 .
Mai incolo (incepand cu Duminica Fiului Risipitor) vom incepe sa cantam Polieleul "La raul Babilonului", o alta frumoasa cantare a Triodului, o auziti aici: http://www.crestinortodox.ro/muzica-...ul-babilonului ,iar aici aveti partitura:http://www.stavropoleos.ro/files/man...trana_1925.pdf la pag.90.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2010, 12:20:04
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

cautand prin site-uri grecesti, am gasit acest link cu carti scanate/fotografiate si care sunt scumpe la vedere. In ce sens? sunt multe carti si grecesti, dar sunt si dintre cele mai frumoase carti de psaltichie romaneasca: cartile lui Anton pann si Macarie, Suceveanu s.m.a. Merita sa le descarcati, uneori siteul este cu probleme, nu va speriati, isi revine daca reveniti de mai multe ori dupa ca va da erori! Cartile merita descarcate, NU SUNT LA INDEMANA ORICUI si numai in muzee daca le gasiti si cine stie daca va lasa sa le scanati!

Eu mi-am descarcat toata colectia lui Anton Pann si tot ce era romanesc!

http://graeca.canto.ru/upload/Montre...tic_Books_PNG/
__________________
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2010, 13:42:03
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Pe site-ul Manastirii Stavropoleos www.stavropoleos.ro se gaseste o bogata biblioteca virtuala cu carti vechi si noi de psaltichie. Aici aveti in format pdf atat cartile lui Anton Pann, Macarie, cat si carti noi: Idiomelarul lui Suceveanu, Liturghierul de Strana a lui Ion Popescu-Pasarea, Utrenier si Liturghier a lui Ioan Zmeu, Buchet muzical de Neagu Ionescu, Buchet de Muzica a lui Amfilohie Iordanescu etc.
De asemeni grupul psaltic al manastirii a postat o sumedenie de pagini cu partituri psaltice la Liturghie, la Utrenie, la sarbatorile de peste an, cat si colinde bizantine romanesti si grecesti.
Pentru cei ce nu au posibilitatea de a consulta ori a cumpara carti de cult, sunt postate Evanghelia, Apostolul, cele 12 Mineie ,Triodul, Penticostarul, Panahida cat si alte carti de cult.(e drept, sunt cam vechi, din anii 1920-1930).
Manastirea ofera aceste carti si pe DVD , care se poate comanda prin posta.
Alte site-uri cu carti de muzica psaltica gasiti la :www.analoghion.ro si www.psaltica.ro la categoria downloads.

Last edited by GeorgeS; 21.01.2010 at 13:53:39.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.11.2011, 02:15:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un cântec care datează din perioada Bisericii Nedespărțite:
http://www.youtube.com/watch?v=cDhYG...eature=related

Audio on !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.11.2011, 13:49:37
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Grupul Byzantion, Imn inchinat Sfintei Treimi, papirus din Oxyrinchos,sec. al III-lea, Egipt: http://video.crestinortodox.ro/1cpaRmJulNP/Byzantion____Imn_inchinat_Sfintei_Treimi.html
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.12.2011, 08:45:15
mastera manole mastera manole is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2011
Locație: London
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Smile muzica bisericeasca

bine v-am gasit dragi iubitori de muzica, . sunt nou utilizator si muzica e cea care m-a indemnat sa va caut. mie imi place in mod deosebit o emisiunde pe care o ascult in fiecare seara la radio trinitas ora 12 noaptea ora romaniei si desi am scris redactiei ca ma intereseaza foarte mult numele pieselor muzicale si autorii nu mi s a raspuns. e o emisiune in care sunt cantari bisericesti ale miezonopticii in prima parte dar in a doua parte sunt cantari corale foarte frumoase. nu stiu cum cand si unde si cine poate sa ma ajute sa aflu macar numele si autorii si cu voia Domnului si partiturile.
as vrea sa stiu daca ar putea fi explorate online biblioteci muzicale crestin ortodoxe din romania. am gasit din Rusia si alte tari dar nu din romania.
va multumesc foarte mult daca aveti vreo idee sau vreun sfat
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
videoclipuri ce impresioneaza sufletele noastre Sebastiana Generalitati 15 03.08.2011 16:40:29
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 19:45:34
Mereu întâmpin probleme la logare deși am trimis zeci de email-uri... CosminN Stiri, actualitati, anunturi 0 07.06.2009 14:45:55
Pacea in sufletele noastre- Pactul cu vrajmasul - pacea mincinoasa patinina34 Pocainta 5 20.02.2009 11:02:44