Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.09.2008, 01:23:57
cristipuiu cristipuiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pilu
Am ajuns aici pentru ca simt nevoia de ajutor. Sunt gay dar vreau sa fac altfel. Un om s-a sinucis din cauza mea pentru ca l-am parasit si acum nu stiu ce sa fac. Vreau sa ma schimb pentru ca desi am toate portile deschise sa-mi continui amagirea aceasta, nu vreau ca viata unui om pe care l-am iubit sa se fi irosit in zadar.
Omul de care vorbesti nu s-a sinucis din cauza ta ci pentru ca era un dereglat. Asta e, nu e vina lui dar in nici un caz a ta. Si nu trebuie sa te schimbi din cauza asta; daca a fi gay te face fericit, atunci fi gay. Nu conteaza ce zic ceilalti, viata e facuta sa fie traita! ;)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.09.2008, 21:58:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristipuiu
Citat:
În prealabil postat de Pilu
Am ajuns aici pentru ca simt nevoia de ajutor. Sunt gay dar vreau sa fac altfel. Un om s-a sinucis din cauza mea pentru ca l-am parasit si acum nu stiu ce sa fac. Vreau sa ma schimb pentru ca desi am toate portile deschise sa-mi continui amagirea aceasta, nu vreau ca viata unui om pe care l-am iubit sa se fi irosit in zadar.
Omul de care vorbesti nu s-a sinucis din cauza ta ci pentru ca era un dereglat. Asta e, nu e vina lui dar in nici un caz a ta. Si nu trebuie sa te schimbi din cauza asta; daca a fi gay te face fericit, atunci fi gay. Nu conteaza ce zic ceilalti, viata e facuta sa fie traita! ;)
Esti in mare deriva , citindu-ti sfaturile date, de fapt indemnul tau hotarat spre ce rele . Ar fi cu mult mai de folos sa te abti de la a indemna pe altii sa-si traiasca viat asa cum doresc, indiferent de starea in care se afla si de asa zisele placeri trupesti. De nu putem indrepta atitudinea si viata noastra, macar sa nu propovaduim pacatul si fara de legile, sa avem acest minim bun simt.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.09.2008, 09:52:15
cristipuiu cristipuiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de cristipuiu
Citat:
În prealabil postat de Pilu
Am ajuns aici pentru ca simt nevoia de ajutor. Sunt gay dar vreau sa fac altfel. Un om s-a sinucis din cauza mea pentru ca l-am parasit si acum nu stiu ce sa fac. Vreau sa ma schimb pentru ca desi am toate portile deschise sa-mi continui amagirea aceasta, nu vreau ca viata unui om pe care l-am iubit sa se fi irosit in zadar.
Omul de care vorbesti nu s-a sinucis din cauza ta ci pentru ca era un dereglat. Asta e, nu e vina lui dar in nici un caz a ta. Si nu trebuie sa te schimbi din cauza asta; daca a fi gay te face fericit, atunci fi gay. Nu conteaza ce zic ceilalti, viata e facuta sa fie traita! ;)
Esti in mare deriva , citindu-ti sfaturile date, de fapt indemnul tau hotarat spre ce rele . Ar fi cu mult mai de folos sa te abti de la a indemna pe altii sa-si traiasca viat asa cum doresc, indiferent de starea in care se afla si de asa zisele placeri trupesti. De nu putem indrepta atitudinea si viata noastra, macar sa nu propovaduim pacatul si fara de legile, sa avem acest minim bun simt.
Tu cu parerea ta, eu cu a mea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.09.2008, 13:14:29
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristipuiu
Si nu trebuie sa te schimbi din cauza asta; daca a fi gay te face fericit, atunci fi gay. Nu conteaza ce zic ceilalti, viata e facuta sa fie traita! ;)
Romani 6
20. Caci atunci, cand erati robi ai pacatului, erati liberi fata de dreptate.
21. Deci ce roada aveati atunci? Roade de care acum va e rusine; pentru ca [color=red]sfarsitul acelora este moartea.[/color]

Daniel 12
2. Si multi dintre cei care dorm în tarana pamantului se vor scula, unii la viata vesnica, iar altii spre [color=red]ocara si rusine vesnica.[/color]


Este o chestie de maturitate a trai crezand ca pentru ceea ce faci nu exista consecinte?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.12.2009, 03:05:48
RugaOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pilu, uite traseul pentru a reveni la normal

Acest link te va ajuta sa intelegi lucrurile si sa-ti faci un plan personal pentru
a scapa de aceasta : http://homosexualitate.ro/planpersonal.html
Mult succes!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.12.2009, 13:13:23
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

In opinia mea are importanta doar ca un om s-a sinucis. In astfel de situatii te poti invinui pe tine insuti si chiar cand nu-ti gasesti vina, gandul tot iti trece prin minte. Si nu-ti mai da pace si nici nu-l mai poti verifica, pentru ca persoana in cauza nu mai este. Oricum ar fi, tine minte ca cei care se sinucid nu o fac pentru ca sunt lucizi. O fac pentru ca mintea lor nu mai judeca cum trebuie, pentru ca nu se gandesc la consecinte, atat asupra lor cat si asupra celor din jur, pentru ca sunt atat de afectati emotional incat nu isi dau seama, pur si simplu, ca dac-ar fi linistiti si lucizi nu ar face-o.

Sa-ti para rau de persoana respectiva e ceva normal. Tuturor ne pare rau cand dispare cineva drag. Insa sa te invinuiesti pentru ce s-a intamplat nu are rost, decat dac-ai fost tu ala care ai incurajat/facilitat acest lucru, sau daca ti-ai dorit asta. E foarte important ce-am scris cu litere ingrosate, pentru ca daca tu, de exemplu, ti-ai dorit sa inchei relatia cu persoana respectiva iar el a ales sa se sinucida decat sa ramana fara tine nu porti nici un fel de vina. Nu poti fi vinovat daca ti-ai dorit altceva.

Unii oameni pur si simplu nu inteleg anumite chestii, fie pentru ca nu sunt in stare, fie pentru ca nu sunt pregatiti pentru asa ceva, fie din cauza proastei educatii primite, fie din pricina dereglarilor afective din copilarie sau de mai tarziu, fie din cauza multor alti factori. Tu nu esti vinovat pentru ca oamenii sunt inegali d.p.d.v. al maturitatii emotionale, la fel cum nu esti vinovat ca nu ne-am nascut cu totii Usain Bolt.

O sa-ti treaca, candva. N-o sa uiti, dar o sa-ti treaca. Mai cred ca dorinta ta de a te "schimba" vine din cauza vinovatiei pe care o simti. Vrei sa fi vinovat sau crezi ca ai o parte din vina, drept pentru care te stigmatizezi. Nu are rost, traieste-ti viata asa cum crezi tu ca e bine, nu cum iti spun altii.

Ca sa nu existe dubii, sunt ateu agnostic si sunt bisexual.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.03.2010, 02:13:10
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Ferice de tine ca te-ai ''trezit'' la realitate.Ingerul tau s-a tinut de tine sa-ti arate calea dreapta.Toti facem pacate.Nu e o rusine sa ceri ajutor intr-o neputinta.Cine isi iubeste aproapele iti va sari in ajutor.Cauta-ti un duhovnic iscusit si tine-te de el,fa ce iti zice sa te rogi.Ai sa vezi singur ca rugandu-te cu vorbele tale sau citind acatiste de inteleptire ,vei vedea in mintea ta cum se aude glasul lui Dumnezeu vorbindu-ti .Cereti ajutor:Doamne cerceteaza si vindeca neputintele mele si incet,incet ai sa scapi de vrajmasul care te-a chinuit pana acum.Fii constient ca ai un demon ce te nauceste de cap cu argumentele lui false.Deci,cand iti vin ganduri nefiresti,ignora-le.Asculta gandurile bune de la ingerul tau,cel mai bun prieten al tau ce sufera pt tine de nu-l asculti.Orice te apasa pe suflet,intreaba-l pe Dumnezeu ce sa faci si ai sa vezi singur cum iti vin raspunsurile.Oricum,ferice de tine ca te-ai trezit la timp si nu uita ca Maria Egipteanca a plans 17 ani pt 17 ani de curvie si apoi in restul anilor de rugaciune si smerenie a primit daruri duhovnicesti.Deci sa nu te lasi amagit de demon care poate sa-ti zica ca mai poti pacatui,ca ai timp de pocainta.Asta e o hula impotriva duhului Sfant si nu uita ca pacatele au iertare ,dar hulele impotriva Duhului Sfant,nu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intoarcere la Dumnezeu...neasteptata maria-15 Intamplari adevarate 11 11.01.2013 17:31:50
Calea de mijloc NECTARIE Generalitati 7 04.01.2011 19:13:37
Calea de mijloc Rodica50 Intrebari utilizatori 3 30.11.2010 22:46:00
Cum sa revin pe calea cea buna? ASPIRANT Generalitati 1 11.08.2010 18:04:16
care-mi este calea? ElaManolache Generalitati 1 09.07.2010 22:25:51