Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.05.2013, 15:25:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mai nou, pe langa ateii psihopati sau nu, a mai aparut o noua amenintare. Cei care isi zic "protestanti" sau "neoprotestanti", de care avem si noi aici si sunt oameni la locul lor, pe alte site-uri sunt extrem de virulenti la adresa religiei si obiceiurilor noastre, traditiilor, dogmelor, unii chiar numesc bisericile noastre 'locasuri ale satanei" si pe preotii nostri slujitori ai lui. Acum nu stiu cati dintre acestia chiar apartin de un cult sau altul, sau oricine n-are chef sa urmeze o doctrina se autointituleaza "protestant".

Ce mi-e mie frica, si ma face sa iau in considerare afirmatiile lor, e urmatorul lucru: ieri am comis o fapta antisociala, si pe langa toate celelalte amenintari de care trebuia sa-mi fie frica (politie, controale, concediere, etc) mie de un singur lucru mi-a fost cel mai frica ; ca n-or sa ma mai lase la biserica. Or sa spuna daca te duci si tot faci urat, atunci inseamna ca iti face rau si nu trebuie sa te mai duci. Si e a doua oara cand mi se face aceasta remarca, ca de cate ori sunt oprita de la acest lucru fac urat, ceea ce ar putea intariu convingerile unora ca e ceva necurat la mijloc...De fapt nici nu stiu de ce tineam neaparat sa ma duc, in prima faza am zid ca tb neaparat sa ma duc sa marturisesc ce am facut ca sa ma ierte Dumnezeu, dar in acealsi timp stiam ca mi-e rusine sa fac asta si nici macar nu se cuvine sa-mi cer iertare. I-am scris preotului ca s-ar putea sa nu mai pot veni si ca ii multumesc, bla bla, ii doresctoate cele bune, etc, m-a intrebat de ce, i-am scris ce am facut si n-a mai raspunsa nimic, deci, in concluzie, inseamna ca si dlui considera ca nu e cazul sa ma mai duc dupa ce am facut si sa Ii cer ietare lui Dumnezeu. Dupa asta nu am mai simtit deloc vinovatie si chiar imi parea rau ca nu am facut mai mult rau. Un protestant a vazut ce am scris si a zis ce bine ca nu te mai duci la biserica, mare realizare! O sa il caut pe dnul protestant si o sa-l intreb bine frate, ia zi dupa ce am facut o sa ma mai ierte Dumnezeu vreodata, si cum, ce artrebui sa fac, dupa doctrina voastra???
Cine sa nu va lase la biserica ?
Imi iertati aceasta curiozitate dar mi se pare ciudat sau nu inteleg eu .
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.05.2013, 21:05:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ei, e poveste lunga. Ideea e ca mi s-a mai spus ca "degeaba merg la biserica, ca nu ma ajuta cu nimic, ba din contra....".
Ceea ce insa as vrea sa stiu neaparat este punctul de vedere al unui protestant, nu stiu cum sa ma exprim sa nu jignesc , in deplinatatea facultatilor mintale, pt ca cei care au spus ce au spus despre biserica noastra e posibil sa fii fost ori nebuni, ori trolli, ori ...cine stie...

Cat despre mine..nu stiu cat o sa mai imi tolereze Dumnezeu astfel de purtari..e a nu stiu cata oara cand ma indoiesc de biserica, de duhovnic, etc...pana cand o sa ma pot intoarce sa imi cer iertare???

Last edited by fallen; 29.05.2013 at 21:08:16.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.05.2013, 21:25:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De șaptezeci de ori câte șapte.
Îmi dau seama că nu-i ușor să te poticnești întruna, dar nu deznădăjdui! Esențială este întoarcerea și pocăința.
Iar părerea acelor neoprotestanți eu zic să n-o iei în seamă; nu merită. Există, oricum, și replica ei, din partea ortodoxă, care probabil este tot atât de (ne)adevărată.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.05.2013, 21:49:14
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mai nou, pe langa ateii psihopati sau nu, a mai aparut o noua amenintare. Cei care isi zic "protestanti" sau "neoprotestanti", de care avem si noi aici si sunt oameni la locul lor, pe alte site-uri sunt extrem de virulenti la adresa religiei si obiceiurilor noastre, traditiilor, dogmelor, unii chiar numesc bisericile noastre 'locasuri ale satanei" si pe preotii nostri slujitori ai lui. Acum nu stiu cati dintre acestia chiar apartin de un cult sau altul, sau oricine n-are chef sa urmeze o doctrina se autointituleaza "protestant".

Ce mi-e mie frica, si ma face sa iau in considerare afirmatiile lor, e urmatorul lucru: ieri am comis o fapta antisociala, si pe langa toate celelalte amenintari de care trebuia sa-mi fie frica (politie, controale, concediere, etc) mie de un singur lucru mi-a fost cel mai frica ; ca n-or sa ma mai lase la biserica. Or sa spuna daca te duci si tot faci urat, atunci inseamna ca iti face rau si nu trebuie sa te mai duci. Si e a doua oara cand mi se face aceasta remarca, ca de cate ori sunt oprita de la acest lucru fac urat, ceea ce ar putea intariu convingerile unora ca e ceva necurat la mijloc...De fapt nici nu stiu de ce tineam neaparat sa ma duc, in prima faza am zid ca tb neaparat sa ma duc sa marturisesc ce am facut ca sa ma ierte Dumnezeu, dar in acealsi timp stiam ca mi-e rusine sa fac asta si nici macar nu se cuvine sa-mi cer iertare. I-am scris preotului ca s-ar putea sa nu mai pot veni si ca ii multumesc, bla bla, ii doresctoate cele bune, etc, m-a intrebat de ce, i-am scris ce am facut si n-a mai raspunsa nimic, deci, in concluzie, inseamna ca si dlui considera ca nu e cazul sa ma mai duc dupa ce am facut si sa Ii cer ietare lui Dumnezeu. Dupa asta nu am mai simtit deloc vinovatie si chiar imi parea rau ca nu am facut mai mult rau. Un protestant a vazut ce am scris si a zis ce bine ca nu te mai duci la biserica, mare realizare! O sa il caut pe dnul protestant si o sa-l intreb bine frate, ia zi dupa ce am facut o sa ma mai ierte Dumnezeu vreodata, si cum, ce artrebui sa fac, dupa doctrina voastra???
Dar cat de mult conteaza parerile unora sau altora despre tine? Pacat sa-ti traiesti viata dupa convingerile altora..Pacat sa le permiti sa stie tot ce se intampla in viata ta, oricat de apropiati ar fi..
Am suferit si eu destul de mult din cauza opiniilor altora (apropiati sau mai putin apropiati), pe care aveam impresia ca sunt obligata sa mi le insusesc si sa actionez in conformitate. Pana m-am trezit si m-am increzut numai in Dumnezeu, in parintele meu duhovnic si in mine.
Pacatul e de fapt, daca imi este permis, hotararea de a nu te duce sa spovedesti. Restul sunt nimicuri, orice ar fi fost. (oricum ai marturisit deja, daca i-ai scris, si poate ti-a si zis rugaciunea de iertare...)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.05.2013, 23:56:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mai nou.......
Ai o labilitate psihica pe care "apropiatii" tai, in loc sa o trateze cu rabdare si atentie si mai ales sa-ti ofere asistenta sau macar sa-ti inlesneasca accesul la cei care ti-ar putea oferi asistenta (Biserica), o exploateaza.

Cel mai nasol este ca aceeasi labilitate te tine legata de aceste persoane, fiind partasa practic la pacatele lor si uite asa apare cercul vicios al unui rau care nu pare sa aiba capat ci dimpotriva, pare ca s-a amplificat de-a lungul timpului.

Si ca cei care de obicei o apuca urat d tot pe cai gresite, arunca vina exact pe doctor, nevrand sa vada ca refuza sistematic tratamentul, ca aleg sa traiasca intr-un mediu toxic, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.05.2013 at 00:00:26.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 30.05.2013, 00:06:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Credeti-ma ca sunt foarte multi oameni, mai ales tineri, care sunt inca nelamuriti pe deplin si li se pare absurd si inexplicabil de ce, de exemplu, Dumnezeu le-ar "interzice" sa aiba relatii sexuale cand si cu cine vor; ca sa nu mai spun ca foarte multi chiar si batrani nu inteleg care e rostul postului, care sunt sfintele taine si ce semnificatie au, de ce trebuie sa facem parastase samd (de ex "sfestania tb facuta in luna martie ca atunci se fac farmece"). Sunt multi carora nimeni nu le-a explicat niciodata toate astea, cel mult li s-a spus "ca asa trebuie", sau "ca asa spune biserica/biblia/Dumnezeu, etc". Multe din aceste aspecte dogmatice neintelese de oameni ii fac pe multi sa migreze, sa fie atrasi in alte biserici sau secte, mai "permisive", care nu impun atatea "canoane" si reglementari.
Este o vorba: "Cine vrea de se mantuieste, cu intrebarea calatoreste" (na, ca sa rimeze).
Oamenii astia nu ca n-au intels toate detaliile de mai sus, n-au inteles altcea, mult mai simplu, elementar: ca traiesc in pacat si ca viata lor ii conduce spr Iad si ca au nevoie de mantuire si mai ales de Mantuitor.
O data ce inteleg acest lucru simplu (dar atat de complicat si ascuns pentru unii) restul vine de la sine (frumos si corect).

Insa oamenii au subrefugiile lor prin care incearca sa scape de acest adevar, de la clasicul "eu pacatos? dar n-am omorat pe nimeni" pana la "am nevoie de mantuire si Mantuitor dar mi le cladesc asa cum imi plac mie" ("crestinismul" schizofren neiprotestant).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.05.2013, 03:10:02
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai o labilitate psihica pe care "apropiatii" tai, in loc sa o trateze cu rabdare si atentie si mai ales sa-ti ofere asistenta sau macar sa-ti inlesneasca accesul la cei care ti-ar putea oferi asistenta (Biserica), o exploateaza.

Cel mai nasol este ca aceeasi labilitate te tine legata de aceste persoane, fiind partasa practic la pacatele lor si uite asa apare cercul vicios al unui rau care nu pare sa aiba capat ci dimpotriva, pare ca s-a amplificat de-a lungul timpului.
Subscriu. Pare a fi vorba de obișnuința de a trăi în relații de dependență. Un atașament (cu beneficii secundare) care generează efecte morbide.
Dar există o dependență care aduce eliberare de morbiditate: atașamentul de Biserică, de Hristos.

Acum, Fallen, cred că ai de ales între două dependențe sau atașamente: cea morbidă, care te ține la chinul cercului vicios al lucrurilor lumești dintre cele mai obscure și cea sanogenă, care te eliberează de chin și îți aduce pace, putere și sens.
Pe care vrei să o alegi?

Last edited by cezar_ioan; 30.05.2013 at 04:55:22.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.05.2013, 04:54:11
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit O cântare aducătoare de pace

"... am văzut cerul ca un potir albastru
și adânc..."

"Ce bine e la Tine pe pământ
și câtă bucurie să fiu oaspetele Tău!...

Slavă Ție pentru praznicul vieții!
Slavă Ție pentru buna mireasmă
a lăcrămioarelor și trandafirilor..."


http://www.youtube.com/watch?v=06RdxSP8c5A
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.05.2013, 10:11:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ei, e poveste lunga. Ideea e ca mi s-a mai spus ca "degeaba merg la biserica, ca nu ma ajuta cu nimic, ba din contra....".
Ceea ce insa as vrea sa stiu neaparat este punctul de vedere al unui protestant, nu stiu cum sa ma exprim sa nu jignesc , in deplinatatea facultatilor mintale, pt ca cei care au spus ce au spus despre biserica noastra e posibil sa fii fost ori nebuni, ori trolli, ori ...cine stie...

Cat despre mine..nu stiu cat o sa mai imi tolereze Dumnezeu astfel de purtari..e a nu stiu cata oara cand ma indoiesc de biserica, de duhovnic, etc...pana cand o sa ma pot intoarce sa imi cer iertare???
Bine ,dar aceste afirmatii se fac si de catre cei care sunt botezati ortodox dar nu stiu de biserica.Cu atat mai mult de catre protestanti
As vrea sa stiu si eu cum ii iarta unui protestant Dumnezeu pacatele
Sa zicem ca are remuscari
Dar remuscari pt pacate au si ateii
Eu cred , si sper sa nu mi-o luati in nume de rau , ca aceasta credinta slaba o aveti pt ca stati necununata
Rugati-va mai mult ,luati un canon de rugaciune de la duhovnic si Dumnezeu va va arata calea ,singura o sa hotarati .
Dar sa va tineti de canon.
Iesiri necontrolate au si crestinii practicanti ,mai ales in posturi unele ispite sunt foarte greu de depasit. Spunea cineva ,nu mai stiu care sfant parinte , sa nu credem ca stam ca sa nu cadem.
Mai ales mandriile ,uneori nesesizabile , duc la astfel de caderi.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.05.2013, 10:12:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ei, e poveste lunga. Ideea e ca mi s-a mai spus ca "degeaba merg la biserica, ca nu ma ajuta cu nimic, ba din contra....".
Ceea ce insa as vrea sa stiu neaparat este punctul de vedere al unui protestant, nu stiu cum sa ma exprim sa nu jignesc , in deplinatatea facultatilor mintale, pt ca cei care au spus ce au spus despre biserica noastra e posibil sa fii fost ori nebuni, ori trolli, ori ...cine stie...Cat despre mine..nu stiu cat o sa mai imi tolereze Dumnezeu astfel de purtari..e a nu stiu cata oara cand ma indoiesc de biserica, de duhovnic, etc...pana cand o sa ma pot intoarce sa imi cer iertare???
Fallen,parerea mea de protestant,nu stiu cat de sanatos la judecata,este ca te-ai implicat gresit in lucruri care te depasesc,pt care nu esti pregatita intrucat dpdv duhovnicesc stai (inca)cu picioarele pe nisip,pe care nu le vei rezolva,desi esti bine intentionata poate,si nici intelege in totalitate si care vor avea ca unic efect aruncarea ta intr-o dureroasa confuzie,cu oscilatii periculoase de traire a credintei care,desi rezolvabile cumva,vor lasa urme.Ar trebui sa lasi acest gen de demersuri si sa te implici in aspecte ale credintei tale care te pot intari,luand totul pas cu pas si cu rabdare,de jos in sus si nu invers si sa nu mai pleci in cruciade inainte de majoratul in credinta :) Dumnezeu sa-ti ajute,numai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 30.05.2013 at 10:19:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare