Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.05.2013, 12:45:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Eu cred , si sper sa nu mi-o luati in nume de rau , ca aceasta credinta slaba o aveti pt ca stati necununata
Si ar fi mai bine sa se lege pe viata de un ateu care sta si poate va sta mereu intre ea si credinta ea, care nu-i intelege nici macar necesitatile sufletesti, ce sa mai vorbim de cele spirituale?
Pentru care copii sunt o complicatie cvasi-inutila?

Citat:
Rugati-va mai mult ,luati un canon de rugaciune de la duhovnic si Dumnezeu va va arata calea ,singura o sa hotarati .
Dar sa va tineti de canon.
Duhovnicul se pare ca stie situatia dar...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.05.2013, 13:20:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ar fi mai bine sa se lege pe viata de un ateu care sta si poate va sta mereu intre ea si credinta ea, care nu-i intelege nici macar necesitatile sufletesti, ce sa mai vorbim de cele spirituale?
Pentru care copii sunt o complicatie cvasi-inutila?
Vedeti d-voastra in acest caz rugaciunea e ineficienta ,dar fiind casatorita ,deci binecuvantata de Dumnezeu aceasta relatie , ateul se poate schimba.
Sau mai este o varianta ,sa renunte la el.
In acest caz e nevoie de mai mult sprijin din partea familiei ei ,a parintilor.
Cand doi stau necununati nimic nu merge cum trebuie ,nu primesc nici un ajutor de la Dumnezeu.
Sau se pot ivi diverse boli ,necazuri.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 30.05.2013, 18:40:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu sunt de acord.

Majoritatea celor care au ajuns la divort, poti fi sigura ca nu erau (chiar) atei - sau macar unul dintre ei.
Dumnezeu ajuta, insa doar in masura in care exista disponibilitate si deschidere.

Iar cand unul este deja ateu, celalalt trebuie sa fie un monument de duhovnicie ca sa-l duca in spate, fara sa se prabuseasca si el.
Ori, in cazul asta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.05.2013, 10:00:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu sunt de acord.

Majoritatea celor care au ajuns la divort, poti fi sigura ca nu erau (chiar) atei - sau macar unul dintre ei.
Dumnezeu ajuta, insa doar in masura in care exista disponibilitate si deschidere.

Iar cand unul este deja ateu, celalalt trebuie sa fie un monument de duhovnicie ca sa-l duca in spate, fara sa se prabuseasca si el.
Ori, in cazul asta..
Poate ai dreptate ,dar exista un risc foarte mare ca ruptura sa se produca mai ales in conditiile in care nu sunt casatoriti ,nici macar la starea civila
El poate sa isi gaseasca pe altcineva si sa plece , fiind ateu nu va avea nici o parere de rau.
O viata naruita si material si mai ales spiritual.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.06.2013, 13:24:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ar fi mai bine sa se lege pe viata de un ateu care sta si poate va sta mereu intre ea si credinta ea, care nu-i intelege nici macar necesitatile sufletesti, ce sa mai vorbim de cele spirituale?
Pentru care copii sunt o complicatie cvasi-inutila?



Duhovnicul se pare ca stie situatia dar...
Copii vrea dar suntem prea saraci si asa vom fi mereu pt ca eu nu sunt in stare sa am o slujba mai buna.
Duhovnicul stie dar... a zis ca nu poate sa-mi spuna el ce decizie sa iau (nu stiu daca asta e lasitate si lipsa de experienta sau suprema intelepciune din partea dlui)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.06.2013, 13:47:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Dar cat de mult conteaza parerile unora sau altora despre tine? Pacat sa-ti traiesti viata dupa convingerile altora..Pacat sa le permiti sa stie tot ce se intampla in viata ta, oricat de apropiati ar fi..
Am suferit si eu destul de mult din cauza opiniilor altora (apropiati sau mai putin apropiati), pe care aveam impresia ca sunt obligata sa mi le insusesc si sa actionez in conformitate. Pana m-am trezit si m-am increzut numai in Dumnezeu, in parintele meu duhovnic si in mine.
Pacatul e de fapt, daca imi este permis, hotararea de a nu te duce sa spovedesti. Restul sunt nimicuri, orice ar fi fost. (oricum ai marturisit deja, daca i-ai scris, si poate ti-a si zis rugaciunea de iertare...)
Poate ca instinctiv in viata cautam confortul, adica lipsa de griji si riscuri inutile. Daca convingerile noastre ne pun in pericol, ne atrag respingerea celorlalti , a familiei, a societatii, atunci ne e mai confortabil sa renuntam la ele. Pe vremuri erai respins de familie/societate daca nu erai credincios, acum e invers. Cu asta cred ca i-am raspuns si d-lui Cezar.

Poate duhovnicul a si zis o rugaciune scurta in care si-a exprimat dorinta de a nu mai auzi de mine niciodata....nu asa dorim cu totii sa scapam de cei care sunt recalcitranti si ne pun in dificultate, ba chiar risca sa ne sminteasca?

Last edited by fallen; 02.06.2013 at 13:49:11.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.06.2013, 20:34:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fallen, orice pacat vei fi facut, poate fi iertat prin Taina Spovedaniei, numai sa vrei asta. Du-te la parintele tau, in biserica ta si pune iarasi - nu conteaza a cata oara, chiar nu conteaza - inceput bun! Esti LIBERA sa faci asta. Trebuie numai sa vrei. Am impresia ca tu te si complaci in situatia asta.

Cred ca ai un parinte foarte bun - iti respecta libertatea, nu iti striveste personalitatea, te treateaza ca pe o persoana matura si responsabila. Iti da sansa sa alegi ce vrei tu, nu iti spune: fa aia sau ailalta! Asta inseamna sa iubesti omul, sa ii respecti libertatea, sa il lasi sa aleaga ce doreste el sa faca. Nu cum facem noi pe forum, de iti tot spunem ce sa faci :). Ca in pilda cu fiul risipitor, tatal i-a respectat libertatea fiului celui mic, nu i-a zis: nu e bine ce faci, te opresc sa pleci! Asa i-ar fi incalcat libertatea. Eu sunt sigura ca te asteapta parintele tau la liturghie si la spovedanie, asa cum l-a asteptat tatal in poarta si pe fiul risipitor. Dar te asteapta cu discretie si fara sa faca spectacol. Pana la urma, si prea multa libertate oferita e greu de suportat. Mingea e in terenul tau, unde a fost mereu. El nu are voie sa te respinga, de aia e duhovnic, asta e meseria lui.

Uite, iti relatez ceva din propria experienta: facusem un pacat mare si am ajuns la spovedanie. L-am marturisit, cu chiu, cu vai, si parintele m-a intrebat: asa, si ce ai de gand sa faci? Ei, nu ma asteptam sa ma intrebe asta, ma gandeam ca ma va certa, ca imi va plange de mila sau ca imi va tine o predicaNici vorba de asa ceva! De abia cand i-am spus ca vreau sa ma indrept, ca nu mai am de gand sa savarsesc acest pacat, mi-a dat niste indrumari.

Fallen, eu am incredere in tine ca vei lua decizia cea buna. Tu stii, de fapt, care este aceea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 02.06.2013, 21:19:23
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate ca instinctiv in viata cautam confortul, adica lipsa de griji si riscuri inutile. Daca convingerile noastre ne pun in pericol, ne atrag respingerea celorlalti , a familiei, a societatii, atunci ne e mai confortabil sa renuntam la ele. Pe vremuri erai respins de familie/societate daca nu erai credincios, acum e invers. Cu asta cred ca i-am raspuns si d-lui Cezar.

Poate duhovnicul a si zis o rugaciune scurta in care si-a exprimat dorinta de a nu mai auzi de mine niciodata....nu asa dorim cu totii sa scapam de cei care sunt recalcitranti si ne pun in dificultate, ba chiar risca sa ne sminteasca?
1. Inteleg ce vrei sa spui. Complicat, dar eu cred ca merita sa risti, numai spovedania si Impartasania, adica trairea in Hristos iti va aduce linistea adevaraat, chiar si bucuria de a trai cu ai tai.
2. Aici cred ca e doar inchipuire, uneori ne place sa ne victimizam...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.06.2013, 23:33:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Copii vrea dar suntem prea saraci si asa vom fi mereu pt ca eu nu sunt in stare sa am o slujba mai buna.
Reusesti in relatia asta sa faci diferenta intre motiv si pretext?
El are o slujba chiar asa buna, mult mai buna ca a ta?
Atunci, de ce banii ar fi o problema?

Citat:
Duhovnicul stie dar... a zis ca nu poate sa-mi spuna el ce decizie sa iau (nu stiu daca asta e lasitate si lipsa de experienta sau suprema intelepciune din partea dlui)
Nu stiu in ce forma ti-a spus-o, dar luand-o la nivel practic, daca te impartaseste in conditiile astea, cred ca mai bine iti cauti alt duhovnic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.06.2013, 23:34:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate duhovnicul a si zis o rugaciune scurta in care si-a exprimat dorinta de a nu mai auzi de mine niciodata....nu asa dorim cu totii sa scapam de cei care sunt recalcitranti si ne pun in dificultate, ba chiar risca sa ne sminteasca?
Deja aluneci periculos, atentie si la titlul topicului..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare