Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.11.2013, 12:05:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
2. Asta nu inseamna ca nu am intalnit si oameni de alte religii sau atei (si in copilarie si mai tarziu am avut/am si prieteni care sunt atei convinsi, dar care - cu toate acestea- s-au dovedit oameni seriosi si corecti in relatiile inter-umane. De acord ca fiind atei nu se vor mantui, insa in viata de zi cu zi in societate au o atitudine de buna convietuire sociala si cetateneasca).
De acord ca daca nu-i ortodox (e de alta religie sau ateu) am datoria a-i explica de ce credinta ortodoxa este cea corecta, insa daca omul tot vrea sa ramana la conceptia lui si e om civilizat, ce sa-i fac ?! Sa-i dau in cap sau sa rup prietenia numai pentru ca nu e ortodox ?!
Orice om, fie ateu sau pagan, pastreaza chipul lui Dumnezeu (alterat), nu are cum sa fie rau in totalitate. Poate fi si un ateu bun, dar din punct de vedere omenesc, nu si spiritual. Evident ca trebuie sa ne intelegem bine cu toti, ba chiar trebuie sa iubim toti oamenii, chiar toata creatia. Cum se si spune uram pacatul, dar iubim pe pacatos.
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
3. Intradevar, atunci cand apar sentimente autentice intre un barbat si o femeie, in care unul din ei nu este ortodox/ortodoxa poate fi mai complicat, insa daca se indeplinesc doua conditii de baza (sa existe sentimente autentice de iubire in mod reciproc si ambii sa fie oameni lucizi si cel/cea care nu este ortodoxa/ortodox sa nu incerce a-i schimba ori influienta celui/celei ortodox religia), atunci sunt convins ca si o astfel de relatie/casnicie ar aveea sanse destul de mari de reusita.
Aici e diferenta, nu stiu daca o sesizezi, poate cineva sa se inteleaga bine cu cei de alte religii sau atei, dar nu are si relatii intime cu ei (asta ca sa fac o gluma). Daca e din alt cult sau ateu nu poate beneficia de Taina cununiei pana nu devine credincios sau ortodox. Iar daca nu e cununat religios si are relatii intime nu se poate impartasi credinciosul, practic se autoexclude din Biserica, pana isi reglementeaza situatia. Poate e posibil ca celui credincios sa i se faca niste dezlegari speciale sa se poata impartasi, dar nu cred ca exista asa ceva, eu nu am auzit.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.11.2013, 12:12:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Hai au, tu, sau voi detineti adevrul. Demonstreaza daca asa crezi.
Nu iti denigreaza nimeni credinta. Sau pentru ca nu sunt de acord cu parerea ta inseamna ca te denigrez si daca nu-s de acord cu unele aspcte ale credinteti ortodoxe, inseamna ca denigrez credinta ortodoxa?
denigréz v. tr. (lat. dénigro, -áre, d. nĭger, negru; f. dénigrer). Defaĭm, ponegresc.
N-am dat nicaieri si nimanui sfat sa "iasa" din ortodoxie ca e nustiu cum, pur si simplu nu-s de acord cu unele aspecte, dogme, canoane etc.,dar asta nu inseamna ca urasc ortodoxia, sau ca ii urasc pe ortodocsi.
Pai eu la fiecare mesaj al tau vad ca ii balmezi pe ortodocsi sau credinta ortodoxa. Doar pentru ca nu se incadreaza conceptiilor tale. Iti repet, tu nici macar nu stii care sunt conceptiile bune si rele, pentru ca in primul rand nu stii aproape nimic despre ortodoxie, doar cateva fraze din auzite. daca vrei poti incepe cu citirea catehismului, exista si unele foarte scurte: http://www.credo.ro/catehism.php
Tu practic te comporti ca si cum dai sfaturi unor chirurgi, ii condamni, dar nu stii aproape nimic despre chirurgie. Ortodoxia are si ea niste invataturi, la fel ca orice alta disciplina. Nu stii tabla inmultirii doar pentru ca ai ratiune si gandesti, trebuie sa o si citesti inainte. Intelegi acum diferenta? Nu inseamna ca daca o sa citesti os a si intelegi, pentru ca fiecare intelege in functie de smerenie si de alti factori, dar macar ai o baza.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.11.2013, 12:58:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am dat citatul din Parintele Arsenie, dar nici eu, nici parintele nu am spus asa ceva. Cum as putea sa spun asta cand eu am fost agnostic/ateu? Ar fi comic sa spun tocmai eu asta.
Era vorba ca cineva care se schimba doar de dragul sotiei sau persoanei iubite nu devine credincios, doar se preface. Persoana iubita nu are cum sa convinga pe cineva sa devina credincios, poate doar sa il ajute, pentru ca numai persoana in cauza poate lua aceasta decizie.
Ah, scuza-ma, am inteles eu gresit.
Si tocmai asta este pericolul. Voi (multi de aici) dati cu usurinta sfatul sa treaca partenerul la ortodoxie si gata, s-a rezolvat. Si se poate ca de multe ori sa se faca asta numai ca sa se implineasca un ritual, o procedura. Ce se intampla in sufletul omului, nu mai conteaza.
Cei care trec de buna voie la un moment dat la ortodoxie, cred eu ca o fac totusi in mod chibzuit si cu sufletul.
Aici este diferenta.

Si totusi eu cred ca exista si cazuri in care un om invata si indrageste ortodoxia pana la urma si se converteste poate, sau macar o traieste impreuna cu sotul/sotia.

Mi-a mai raspuns pe undeva, dar n-am inteles la ce te-ai referit ca de fapt te certai cu Corinusha.

Eu revin totusi la o intrebare: sunt importante ritualurile? Sau sufletul.
Da, inteleg, vei spune ca ce nu se poate impartasi si deci prin asta nu poate fi considerat ortodox.

Si mai intreb ceva concret: totusi ce este de ales? Sa traiasca acei oameni in pacat (necununati), sau sa se gaseasca o solutie sa-i cunune in biserica? Care pacat este mai mare pana la urma?

Ca pana la urma asta este problema in cazul de fata.
Daca oamenii se iubesc, nu vor renunta unul la altul.

Vezi, noi nu stim viitorul. Poate ca este un om bun ateul si va functiona "in civil" relatia, sau poate ca nu va functiona, ca va influenta diferenta de credinta prea mult relatia. Nu stim noi asta.

Of, daca am gasi partener ortodox si bun si potrivit pe toate drumurile, n-am mai sta sa discutam aici aiurea. Dar sunt doua chestii:
- nu gasesti parener(a)
- cu globalizarea asta se intalnesc oameni din toate colturile tarii. Si ii oprim sa se iubeasca si uneasca? Cine suntem noi?
Si daca Dumnezeu tocmai asta vrea?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.11.2013, 13:24:07
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pai eu la fiecare mesaj al tau vad ca ii balmezi pe ortodocsi sau credinta ortodoxa. Doar pentru ca nu se incadreaza conceptiilor tale. Iti repet, tu nici macar nu stii care sunt conceptiile bune si rele, pentru ca in primul rand nu stii aproape nimic despre ortodoxie, doar cateva fraze din auzite. daca vrei poti incepe cu citirea catehismului, exista si unele foarte scurte: http://www.credo.ro/catehism.php
Tu practic te comporti ca si cum dai sfaturi unor chirurgi, ii condamni, dar nu stii aproape nimic despre chirurgie. Ortodoxia are si ea niste invataturi, la fel ca orice alta disciplina. Nu stii tabla inmultirii doar pentru ca ai ratiune si gandesti, trebuie sa o si citesti inainte. Intelegi acum diferenta? Nu inseamna ca daca o sa citesti os a si intelegi, pentru ca fiecare intelege in functie de smerenie si de alti factori, dar macar ai o baza.
exact asta pot sa spun si eu despre tine catalin; ca la multe postari ii blamezi pe cei neortodocsi sau atei. Nici tu nu sti care sun coneptiile bune si rele, nici tu nu sti mare lucru despre alte religii in comparatie cu cate sti despre ortodoxie, deci practic suntem oarecum in aceeasi oala. Te comporti exact ca mine, doar c din alta perspectiva. Atunci, cred ca gresim amandoi, nu doar eu, sau vem amandoi o parte de adevar.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.11.2013, 14:11:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

E o diferenta intre a blama si a sustine un punct de vedere.
Dar nu inteleg care e scopul venirii d-voastra pe acest forum.
Religia ortodoxa nu o cunoasteti ,deci pentru ce scrieti aici ?
Pentru ca pana acum nimic constructiv nu ati scris .
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.11.2013, 20:05:53
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

doamna anita, multi nu scriem lucruri constructive pe aici, asa ca nu vad relevanta.
Mai nou nu am voie sa scriu pe un forum, doar pentru ca nu stiu prrea multe despre baza forumului? de ce intra ortodocsii pe forumuri care nu tin de ei? are vreo relevanta?
credeti ca un forum crestin ortodox nu are nevoie si de cineva din afara, cineva care nu e atat de indoctrinat cu ideile impuse de Biserica, un om normal cu alte conceptii credeti ca va strica credinta?
V-ati gandit ca de pe ici si colo mai invat si eu cate ceva, chiar daca in mare masura mi-am pastrat ideile si conceptiile?

de fapt, nici nu merita sa imi bat capul cu argumente, ca pe-aici orice argumente s-ar aduce, nu e valabil decat ce a zis preotul x si Sfantul Parinte y, parerile documentate nu conteaza. Mai usor e sa ne luam dupa x si y decat sa ne documentam, sa citim, sa ascultam (si aici ma refer si la surse care n-au nici o legatura cu religia de orice fel).
Ce nu puteti accepta voi e ca nu detineti adevarul absolut, si cred ca va macina chestia asta, din moment ce reactionati asa (e o simpla concluzie si nu e universal valabila).
Am inceput anul asta sa postez cu ganduri pasnice, nu sa ma cert cu nimeni, dar n-am crezut niciodata ca ortodocsii sunt atat de netoleranti. Sincer, prefer sa nici nu ma apropiu mai tare de ortodoxie, pentru ca asta ar inseamna sa detest tot ce nu are legatura cu ortodoxia, ar insemna sa uit ca in primul rand, persoana de langa mine e un om, inainte sa aiba vreo religie/confesiune sau sa apartina vreunui cult, sau mai rau, sa fie ateu.
Nu, prefer sa cred in valorile umane personale, care tot Dumnezeu ni le-a dat, decat sa incep sa am ganduri urate despre oameni doar din cauza credintei sau a lipsei acesteia. Prefer de 100 de ori un ateu care face faptele bune si ajuta pentru ca el crede in asta, in bunatate, decat ortodoxul care o face doar cu scopul mantuirii.
Bunatatea lui Dumnezeu se reflecta si in oameni care nu apartin ortodoxiei, Dumnezeu lucreaza in mod misterios, si nimeni nu va sti cum. Si sincer, am incredere in Dumnezeu, stiu ca e Acolo, dar chiar nu cred in religii/confesiuni, tocmai pentru ca religia ne face mai rai pe alocuri; uitati-va doar la certurile si cuvintele urate de pe forum, atunci cand un neortodox si-a zis parerea contrarie unui ortodox (si nu, nu vorbesc despre cazul cand postez eu, sunt multwe altele inca dinainte sa incep eu sa postez). Pentru ce sa cred in religie, pentru manipulare continua si in domeniul spiritual? Nu suntem oare manipulati din destule parti, ca sa ne lasam manipulati si in chestiuni spirituale, care pana la urma ne priveste pe fiecare in parte, fara sa fie nevoie de "n-am ce discuta cu ereticii", "trebuie sa urasti ereticii", "sa fugi de ertici ca de dracu" si multe altele asemanatoare?

Nu multumesc. Din pacate la cativa n-am vazut pe-aici nici prea multa valoare umana, nu ca eu as fi mai presus cu ceva; am si eu lipsurile mele, care-s destul de multe, dar nu-mi pierd eu increderea in Dumnezeu si in oameni din cauza asta.

P.S.: Generalizarea e valabila doar pentru cativa, si doar in anumite situatii.

Acum, hai, sariti-mi din nou in cap sau ignorati-ma complet doar pentru ca mi-am exprimat o alta parere contrarie cu a multora...sunt obisnuita...dar tot nu renunt a scrie daca simt ca vreau sa scriu ceva.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.11.2013, 20:06:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
exact asta pot sa spun si eu despre tine catalin; ca la multe postari ii blamezi pe cei neortodocsi sau atei. Nici tu nu sti care sun coneptiile bune si rele, nici tu nu sti mare lucru despre alte religii in comparatie cu cate sti despre ortodoxie, deci practic suntem oarecum in aceeasi oala. Te comporti exact ca mine, doar c din alta perspectiva. Atunci, cred ca gresim amandoi, nu doar eu, sau vem amandoi o parte de adevar.
Tu spui ceva din perspectiva relativismului modernist, ca fiecare are dreptate sau ca nu cunoastem adevarul. Daca cineva spune ca un leu are patru picioare si un altul ca are zece picioare nu spun ambii adevarul. Doar ca unul nu vede adevarul. Recunosti chiar tu ca nu stii exact care e adevarul, dar eu sunt sigur, la fel si ceilalti ortodocsi. Daca vei depune un mic efort sa il cauti il vei vedea si tu. Pana atunci nu aveam doua pareri, tu crezi ceva gresit, pentru ca nu cunosti. Noi am gasit deja adevarul, tu inca il mai cauti sau te indoiesti de el. Din perspectiva ta, din cauza ca nu stii care e adevarul, crezi ca nici altii nu stiu. Daca cineva nu stie cat face 7 ori 7 va spune ca nu stie si va crede ca nici altii nu stiu. Daca e si mandru nici nu ii asculta pe cei ce stiu si nici nu se apuca sa citeasca tabla inmultirii. Si va ajunge sa dea si sfaturi si sa-i judece pe cei ce spun ca rezultatul e 49.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.11.2013, 20:34:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
Mi-a mai raspuns pe undeva, dar n-am inteles la ce te-ai referit ca de fapt te certai cu Corinusha.
Eu nu m-am certat cu Corina, dimpotriva, ii atrageam ei atentia sa nu nu mai certe ea pe noi.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi (multi de aici) dati cu usurinta sfatul sa treaca partenerul la ortodoxie si gata, s-a rezolvat. Si se poate ca de multe ori sa se faca asta numai ca sa se implineasca un ritual, o procedura. Ce se intampla in sufletul omului, nu mai conteaza.
Cei care trec de buna voie la un moment dat la ortodoxie, cred eu ca o fac totusi in mod chibzuit si cu sufletul.
Aici este diferenta.
Dimpotriva, eu (si altii) am sustinut ca nu poate face o taina daca nu devine si credincios. Doar ieri am vazut ca e vorba si de botez. E culmea sa boteze un ateu, nu putem decat sa ne amuzam (desi e mai mult tragic).
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu revin totusi la o intrebare: sunt importante ritualurile? Sau sufletul.
Da, inteleg, vei spune ca ce nu se poate impartasi si deci prin asta nu poate fi considerat ortodox.
Si mai intreb ceva concret: totusi ce este de ales? Sa traiasca acei oameni in pacat (necununati), sau sa se gaseasca o solutie sa-i cunune in biserica? Care pacat este mai mare pana la urma?
Ca pana la urma asta este problema in cazul de fata.
Daca oamenii se iubesc, nu vor renunta unul la altul.
Tu privesti aproape totul din perspectiva omeneasca, seculara, am observat si in alte mesaje ale tale. Cand ne-am nascut nu am semnat contract ca trebuie sa fim mantuiti si sa ni se asigure tot ce vrem noi. Cand Moise a primit cele zece porunci probabil unii iudei au fost socati, ei credeau ca fac bine. Chiar si omorul era ceva firesc in acea epoca. Tu spui ca fiecare sa faca asa cum vrea el, in functie de cum se comporta cei din epoca lui, si apoi sa fie suparat daca cineva ii spune ca nu e bine.
Un credincios va cauta sa afle mai intai daca partenerul are vreo treaba si cu credinta si in ce fel, nu doar sa fie om. Dar daca nu e practicant afla abia cand trebuie sa faca slujba la biserica. Si atunci, daca e un ateu botezat ortodox nu e nicio problema pentru el.
Daca ai citit mesajul meu am dat si solutiile. Daca vrea sa ramana cu el pana devine credincios o poate face fara sa aiba relatii intime. Daca nu poate sa isi gaseasca pe altcineva, credincios. Sau, mai e o cale mai simpla, renunta la credinta, dragostea e mai importanta decat Dumnezeu, daca asa crede. Nimeni nu obliga pe cineva sa se mantuiasca, nici chiar Dumnezeu. E o alegere libera. Nici noi nu putem fi siguri, facem ce putem si speram. Doar ca stim conditiile, nu suntem agnostici.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.11.2013, 20:42:22
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
doamna anita, multi nu scriem lucruri constructive pe aici, asa ca nu vad relevanta.
Mai nou nu am voie sa scriu pe un forum, doar pentru ca nu stiu prrea multe despre baza forumului? de ce intra ortodocsii pe forumuri care nu tin de ei? are vreo relevanta?
credeti ca un forum crestin ortodox nu are nevoie si de cineva din afara, cineva care nu e atat de indoctrinat cu ideile impuse de Biserica, un om normal cu alte conceptii credeti ca va strica credinta?
V-ati gandit ca de pe ici si colo mai invat si eu cate ceva, chiar daca in mare masura mi-am pastrat ideile si conceptiile?

de fapt, nici nu merita sa imi bat capul cu argumente, ca pe-aici orice argumente s-ar aduce, nu e valabil decat ce a zis preotul x si Sfantul Parinte y, parerile documentate nu conteaza. Mai usor e sa ne luam dupa x si y decat sa ne documentam, sa citim, sa ascultam (si aici ma refer si la surse care n-au nici o legatura cu religia de orice fel).
Ce nu puteti accepta voi e ca nu detineti adevarul absolut, si cred ca va macina chestia asta, din moment ce reactionati asa (e o simpla concluzie si nu e universal valabila).
Am inceput anul asta sa postez cu ganduri pasnice, nu sa ma cert cu nimeni, dar n-am crezut niciodata ca ortodocsii sunt atat de netoleranti. Sincer, prefer sa nici nu ma apropiu mai tare de ortodoxie, pentru ca asta ar inseamna sa detest tot ce nu are legatura cu ortodoxia, ar insemna sa uit ca in primul rand, persoana de langa mine e un om, inainte sa aiba vreo religie/confesiune sau sa apartina vreunui cult, sau mai rau, sa fie ateu.
Nu, prefer sa cred in valorile umane personale, care tot Dumnezeu ni le-a dat, decat sa incep sa am ganduri urate despre oameni doar din cauza credintei sau a lipsei acesteia. Prefer de 100 de ori un ateu care face faptele bune si ajuta pentru ca el crede in asta, in bunatate, decat ortodoxul care o face doar cu scopul mantuirii.
Bunatatea lui Dumnezeu se reflecta si in oameni care nu apartin ortodoxiei, Dumnezeu lucreaza in mod misterios, si nimeni nu va sti cum. Si sincer, am incredere in Dumnezeu, stiu ca e Acolo, dar chiar nu cred in religii/confesiuni, tocmai pentru ca religia ne face mai rai pe alocuri; uitati-va doar la certurile si cuvintele urate de pe forum, atunci cand un neortodox si-a zis parerea contrarie unui ortodox (si nu, nu vorbesc despre cazul cand postez eu, sunt multwe altele inca dinainte sa incep eu sa postez). Pentru ce sa cred in religie, pentru manipulare continua si in domeniul spiritual? Nu suntem oare manipulati din destule parti, ca sa ne lasam manipulati si in chestiuni spirituale, care pana la urma ne priveste pe fiecare in parte, fara sa fie nevoie de "n-am ce discuta cu ereticii", "trebuie sa urasti ereticii", "sa fugi de ertici ca de dracu" si multe altele asemanatoare?

Nu multumesc. Din pacate la cativa n-am vazut pe-aici nici prea multa valoare umana, nu ca eu as fi mai presus cu ceva; am si eu lipsurile mele, care-s destul de multe, dar nu-mi pierd eu increderea in Dumnezeu si in oameni din cauza asta.

P.S.: Generalizarea e valabila doar pentru cativa, si doar in anumite situatii.

Acum, hai, sariti-mi din nou in cap sau ignorati-ma complet doar pentru ca mi-am exprimat o alta parere contrarie cu a multora...sunt obisnuita...dar tot nu renunt a scrie daca simt ca vreau sa scriu ceva.
Am auzit parerea asta la foarte multi oameni, care, bine intentionati, vroiau sa se apropie de ortodoxie dar n-au mai facut-o pentru ca au intalnit anumite persoane care pur si implu nu erau in duh ortodox si asta i-a smintit...
Sper din tot sufletul ca nu va formati ideea despre Ortodoxie pe acest forum (sau pe oricare altul...); si cred ca suntem vinovati, noi cei care ne declaram ortodocsi, de faptul ca ortodoxia e vazuta astfel.
Nu, ortodoxia nu da in cap nimanui cu dogmele (deja acest cuvant are o conotatie neadevarata si chiar ridicola pe aici, ce bine ar fi sa clarificam asta la un moment dat)- dar noi suntem oameni pacatosi si uneori facem asta; ea ne invata dragostea, toleranta, nobletea, finetea, asa cum Domnul Hristos este, si Maica Lui, si sfintii.
Vedeti altfel lucrurile pentru ca unii nu am invatat aceasta lectie; si pentru ca nu ati cautat destul.
Cautati oameni duhovnicesti, rugaciunea adevarata si va veti odihni sufletul cu apa cea vie a Ortodoxiei.
Cititi ceva hranitor din tezaurul Ortodoxiei. Cautati o biserica in care sa va simtiti acasa. Cu siguranta veti gasi ceea ce cautati si va veti da seama ca e cu totul altceva decat gasiti aici.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.11.2013, 21:27:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
exact asta pot sa spun si eu despre tine catalin; ca la multe postari ii blamezi pe cei neortodocsi sau atei.
Si tu blamezi ortodoxia, ortodosii si preotii, pe un forum ortodox iar pe urma reprosezi acelasi lucru ortodocsilor fata de sectar si atei, cu diferenta ca tu blamezi pe chestii imaginare/inventate/subiective iar ortodocsii pe baza invataturii primite in Biseric, ceva de care tu nu ai habar si binenteles ca n-ai cum sa intelegi.

Citat:
Nici tu nu sti care sun coneptiile bune si rele, nici tu nu sti mare lucru despre alte religii in comparatie cu cate sti despre ortodoxie,
Asta e valabil poate pentru tine cu mentiunea ca nici macar despre ortodoxie sau crestinism nu stii mare lucru, despre alte religii ce sa mai vorbim.

Citat:
deci practic suntem oarecum in aceeasi oala. Te comporti exact ca mine, doar c din alta perspectiva. Atunci, cred ca gresim amandoi, nu doar eu, sau vem amandoi o parte de adevar.
Comportamentul o fi poate asemanator, diferenta esentiala este ca majoritatea de aici au mai citit cate ceva, pana si unii atei, dar tu esti cvasi-complet ignoranta fata de TOATE religiile iar asta este o diferenta enorma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.11.2013 at 21:30:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare