Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.01.2014, 02:11:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil e vorba de Lucy, Luca e numele romanesc. :)
Macar a nimerit 3 litere din patru si anii...oarecum. Ca miliarde sau milioane tot aia e.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.01.2014, 02:17:24
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil e vorba de Lucy, Luca e numele romanesc
Nu, e vorba de asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Last_universal_ancestor
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.01.2014, 02:27:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Uite am aflat care e stramosul comun.

http://www.uncommondescent.com/intel...-to-zebrafish/

Da nu-i nimic, pot sa distruga fosilele alea vechi si sa-l suie mai sus in pom, ca important e sa le iasa modelul.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.01.2014, 14:19:44
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Drumul spre iad e pavat cu bune intentii. De ce nu ne-om abtine daca nu stim?

Aici iti dau dreptate.


Serios? Poate ne mai inveti si pe noi chestii dintr-astea teologice atat de profunde. Ca Dumnezeu este deasupta timpului este una. Dar ineptia cu trecut, prezent si viitor in acelasi timp le stii doar tu.



Daca nu stii de ce te bagi? Nu doar ca te bagi, dar daca ai fi citit raspunsurile celorlalti ai fi aflat.


Deci nu e pentru ca a dat libertate omului, ci pentru ca sa iasa ceva bun. O viziune interesanta.



Hai nu ma innebuni. Daca te intreb care este singura manifestare a Tatalui antropomorf sunt sigur ca habar nu ai. Atunci cum sa spui ca Persoanele Sfintei Treimi sunt antropomorfizate?



Si uite asa am aflat ca Fiul are inceput.



Stai ca exista o continuare. Nu are inceput in timp, are un inceput, dar in afara timpului.




E multe, e foarte multe. Nu mai stiu care. :))
http://www.youtube.com/watch?v=oOzUlcQXHpM



Eu stiam ca e unde a ales nu unde a dorit, dar probabil ca este o chestie care tine de nuanta.


Acum sincer nu as fi vrut sa raspund. Pana la urma la ce e de raspuns? Nu sunt chiar atatea prostii spuse, doar ca pentru Dumnezeu trecutul, prezentul si viitorul se desfasoara in acelasi timp, ca Dumnezeu permite raul ca poate iese ceva bun din asta (nu este o erezie, e doar o prostie), ca Persoanele Sfintei Treimi sunt antropomorfizate, ca Fiul are inceput... nu sunt asa multe.
Dar de ce, daca nu stim de capul nostru si daca am avea putina rabdare sa citim ce au raspuns altii (si sunt cateva raspunsuri foarte bune din care avem ce invata) am vedea ca prostiile pe care le debitam nu aduc ceva in plus dorim sa ne evidentiam? De ce sa imi scot prostia in fata?
Doamne ajuta!
sper ca nu am smintit pe nimeni cu ce am scris, daca da (si daca chiar am scris prostii) imi cer iertare.
nu mai reiau ideile mele ca sa explic ce am vrut sa zic, pentru ca unele au fost intelese gresit. in fine...(n-am vrut deloc sa zic ca Fiul are inceput..)
pe de alta parte, e greu de purtat un dialog constructiv in felul in care raspundeti, din pacate.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.01.2014, 14:32:01
Hitchens Hitchens is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Doamne ajuta!
pe de alta parte, e greu de purtat un dialog constructiv in felul in care raspundeti, din pacate.
Sunt total de acord. Unii intre colegi nu stiu ce e aia discutie contradictorie.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.01.2014, 14:35:29
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul

@Solveig:


1. Nimeni nu poate dovedi clar ca exista un Dumnezeu. Revelatia este o chestie relativa si nu prezinta neaparat un adevar. Cu este mai diferita povestea lui Moise care s-a urcat pe munte si a vorbit cu Dumnezeu, fata de un nebun aflat in ospiciu care are conversatii zilnice cu vocile din capul lui?
Poate cineva sa dovedeasca ca s-a rugat intr-un moment greu din viata, a trecut cu bine de acel moment si tot meritul i se atribuie lui Dumnezeu?



2. Mantuirea inseamna in esenta, intrarea in comuniune cu Dumnezeu, iertarea pacatului, sfarsitul drumului si intrarea in Rai. Corect?
In acelasi timp, am libertatea sa aleg. De ce nu am avut de ales daca vreau sa ma nasc sau nu? Puteam sa zic pas la nastere, sa ramana sufletul meu pana la judecata curat si neatins de ispitele lumii. Am fost fortat sa ma nasc, sa cresc intr-un mediu neortodox, sa cunosc "ispitele" vietii si sa fac mai multe pacate decat exista fire de iarba si sa devin un ateu convins. Nu prea are sens nu?



3. Reproduc ce a scris un evreu pe peretii lagarului de concentrare: "Pentru ce s-a intamplat aici, Dumnezeu va trebui sa-mi ceara iertare".
1. Roadele omului care crede in Hristos se vad in viata lui-spre deosebire de un nebun pe care il ingrijesc altii; omul profund credincios ii va sluji pe ceilalti si se va micsora pe sine.
Dovedirea existentei lui Dumnezeu are loc cu adevarat in inima omului-atunci cand El ori i se reveleaza intr-o forma sau alta (nu ma gandesc nici de data asta la viziuni sau lucruri de felul acesta)-poate i se descopera un mod diferit de a vedea viata, sau simte bunatatea Lui si faptul ca a fost iertat, primit din nou ca un fiu etc., sau poate "concidente" de tot felul, care la un moment dat intregesc ecuatia etc.
Imi amintesc de marturia Mitropolitului Antonie Bloom intr-o conversatie cu Marganita Laski (atee), careia ii spunea ca el stie ca exista Dumnezeu (care i s-a descoperit intr-un anume fel-o prezenta imposibil de tagaduit si care i-a schimbat viata) si e profund mirat de faptul ca ea nu stie asta :)

2. Pana la urma, nu conteaza atat de mult ca pacatuim, conteaza sa cerem iertare si sa primim tamaduirea Lui.

3. As pune aici in antiteza dorinta crestinilor din primele veacuri de a suferi moarte in chinuri pentru Hristos.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.01.2014, 14:43:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

2. Dacă nu te nășteai, nu existai nici ca suflet. Nu te amăgi că sufletul există înaintea trupului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.01.2014, 14:48:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul

2. Pana la urma, nu conteaza atat de mult ca pacatuim, conteaza sa cerem iertare si sa primim tamaduirea Lui.
Punctul 2 al lui seamana cu : De ce m-ai facut mama daca nu-mi dai bani ca sa traiesc ? Ca eu eram bine mersi si fara sa ma nasc.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.01.2014, 15:49:23
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Organul respectiv nu a aparut prin intamplare ci prin evolutie. Undeva, pe parcusul acesteia, entitatea posesoare de creier s-a despartit si a evoluat in ceea ce vedem azi. Unele animale au avut mai multa nevoie de ei(exemplu noi) in detrimentul fortei fizice si altor caracteristici, unele mai putin(ex maimute).
Nici macar Dumnezeu nu a injectat in materie ATAT DE MULTA inteligenta cata ar presupune evolutia si unii cred(chiar? ) ca a aparut neghidata. Think again!


Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Nu are nici o legatura stabilirea scopului cu miscarea atomilor din creier cu ce scrie in ADN ci cu modul in care ne-am dezvoltat sinapsele intre neuroni.
Nu (stii sa )raspunzi .Harta creierului este in ADN si creierul este construit ca sa faca sinapse,deci ADN-ul e materie injectata cu inteligenta ,de Altcineva care a avut scopul ca un creier sa faca sinapse.



Citat:
Eu ma refeream la adevarul meu nu la invatatura ortodoxa.
Tocmai de asta e frumoasa stiinta. Teoriile sunt transformate in legi care pot fi rasturnate in cazul in care se demonstreaza ca au fost false. Matematica asa s-a dezvoltat.
Adevărul tau nu exista pentru ca se sprijina pe...NIMIC.A demonstrat cineva ca viata poate aparea din elemente chimice? Daca nu e indeajuns de destept sa creeze viata ,crezi ca e indeajuns de destept sa vorbeasca despre viata apăruta din...INTAMPLARE ? Funny.


Citat:
Vad ca suntem de acord. Mai suntem de acord daca aplicam teoria dvs... hmm Bibliei?
TEORIA e a ta (ateism, materialism,bla-bla-blism, etc. ) Tu esti cu sacu si întâmplarea, noi ortodocsii suntem cu sacul si selectarea INTELIGENTA a literelor.



Citat:
Spontan nu. Evolutiv da.
Cel mai vechi stramos al nostru are numele Luca si are 3.8 miliarde de ani
Esti dispus sa-ti pui viata pentru informatia asta? ...unii demult chiar isi dadeau benevol viata pentru...un CUVANT.



Citat:
Nimeni nu poate dovedi clar ca exista un Dumnezeu.
Adevarat ai grăit. Asta inseamna ca exista
...libera alegere?
Citat:
De ce nu am avut de ales daca vreau sa ma nasc sau nu? Puteam sa zic pas la nastere, sa ramana sufletul meu pana la judecata curat si neatins de ispitele lumii. Am fost fortat sa ma nasc, sa cresc intr-un mediu neortodox, sa cunosc "ispitele" vbvbietii si sa fac mai multe pacate decat exista fire de iarba si sa devin un ateu convins. Nu prea are sens nu?
Nu poti sa faci tu atatea pacate ,cate poate sa ierte Dumnezeu... Acum are sens?

Citat:
Reproduc ce a scris un evreu pe peretii lagarului de concentrare: "Pentru ce s-a intamplat aici, Dumnezeu va trebui sa-mi ceara iertare".
La sfarsitul lumii, unii vor spune lui Dumnezeu :"faca-se voia Ta! ",iar altora le va spune Dumnezeu:"faca-se voia ta".

Last edited by paduretu; 08.01.2014 at 15:53:12.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.01.2014, 23:12:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Acum vad, eu m-am gandit ca e vorba de Lucy, pentru ca a spus de stramosul comun. Lucy avea macar o baza, dar aici e vorba tot de o povestire fara o dovada, doar presupuneri. Traducerea in romaneste ar incepe cu "a fost odata ca niciodata, ca daca n-ar fi fost nu s-ar fi povestit. A fost odata o celula, care se numea Luca. Unii spun ca avea Adn, altii ca avea doar Arn." Fara o dovada e doar o povestire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare