Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 08.01.2014, 18:57:55
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nesfintitii sfinti de Arh. Tihon
E minunata cartea asta! Eu am fost destul de sceptica vazand cata publicitate are, dar chiar nu o mai poti lasa din mana o data inceputa. Autorul, arhimandrtitul Tihon Shevkunov e cel care a regizat filmul Lectia Bizantului- despre cauzele care au dus la prabusirea Imperiului Bizantin. Se pare ca are si talent literar-stilul cartii, desi nepretentios, e foarte placut si reconfortant.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 26.01.2014, 00:06:06
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Știți cumva dacă a fost tipărită "Scara" Sfântului Ioan Sinaitul (Scărarul) în traducerea Părintelui Arsenie Boca?

Părintele Arsenie Boca traducea foarte bine din scrierile Sfinților Părinți. Părintele Arsenie spunea:

“Studiam foarte mult. Timpul ce-mi mai rămânea liber acasa il foloseam citind si discutand teologie, cu inca un coleg de-al meu, care studia Conservatorul. Asa s-a intamplat ca odata, placandu-mi foarte mult scrierea mistica a Sfantului Ioan Scararul, am tradus-o in romaneste, in vreme de 5 luni”.

Există această traducere ?
Reply With Quote
  #363  
Vechi 26.01.2014, 01:27:20
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Mi-am cumparat de curand o carte...Este posibila mantuirea in sec XXI? ,EDITURA sOPHIA

CITEZ:

Sfantul Ignatie al Stavrolopului spune ca omul care urmeaza poruncile Sfintei Evanghelii se confrunta cu patimile sale vechi,care se impotrivesc cu inversunare noii invataturi.Patimilor nu le convine Evanghelia si nu accepta suprematia lui Dumnezeu,care nu este placuta nici diavolului,ucigatorul de suflete,care incearca sa starneasca o lupta cumplita omului.Razboiul e atat de inversunat,inat Parintii din vechime l-au caracterizat astfel: varsa sange si primesti duh...
Foarte frumos ! Chiar e profund si folositor !
Reply With Quote
  #364  
Vechi 08.02.2014, 09:06:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Carte de despărțire (Savatie Baștovoi)

http://www.librariaortodoxia.ro/cart...espartire_3726

O surpriză frumoasă, în sensul că am dat peste carte absolut întâmplător... autorul era deja unul din preferații mei :-)

"Mor" de nerăbdare să scriu aici unele din gândurile/ cuvintele/ sfaturile autorului - din această carte (subțire, de altfel) care nu cuprinde doar poezii... Voi reveni mai târziu, căci acum mă cam grăbesc...
Reply With Quote
  #365  
Vechi 08.02.2014, 09:10:58
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am omis să vă spun că am mai descoperit un scriitor - pe care l-am inclus deja pe lista "preferaților" mei: Constantin Virgil Gheorghiu.

Sunt convinsă că mulți îi cunoașteți scrierile - "Cum am vrut să mă fac sfânt" a avut parte de o promovare destul de bună... adică auzisem de ea de mult timp, însă am citit-o relativ recent, iar apoi alte trei cărți ale sale... Toate mi-au plăcut foarte mult!
Reply With Quote
  #366  
Vechi 08.02.2014, 13:26:42
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
http://www.librariaortodoxia.ro/cart...espartire_3726

O surpriză frumoasă, în sensul că am dat peste carte absolut întâmplător... autorul era deja unul din preferații mei :-)

"Mor" de nerăbdare să scriu aici unele din gândurile/ cuvintele/ sfaturile autorului - din această carte (subțire, de altfel) care nu cuprinde doar poezii... Voi reveni mai târziu, căci acum mă cam grăbesc...
Am revenit cu citate din carte:

"Vorbele nu pot să ajungă la înțelesul lucrurilor, dar tăcerea este ca un strugure copt.
...
Fericit cel tăcut și singur pentru Domnul!"

"Sufletul e ca un fruct care trebuie să se coacă înainte de a fi dăruit. Dacă cineva nu te va înțelege atunci când taci, te va înțelege și mai puțin dacă vorbești.

Dacă privești în urmă, vei vedea că toate necazurile vin din revărsarea necugetată a sufletului.

Nimic nu trezește mai mult decât ceasul în care omul înțelege că e singur."

"Nimeni nu se bucură, decât regăsindu-se în altcineva. Numai în Duhul Sfânt oamenii se pot cunoaște unul pe altul și pot trăi bucuria deplinei regăsiri, pentru că în afară de această întâlnire totul este nedeplin și schimbător."

"Zece sfaturi

1. Să nu uiți că trebuie să mori
2. Să nu uiți că trebuie să iubești
3. Să nu prețuiești în bani ceea ce Dumnezeu ți-a dat în dar
4. Să nu crezi răul

De câte ori am crezut un rău despre cineva, am avut doar de pierdut... Prefer să greșesc prin a-mi păstra o părere bună despre un om rău decât să ajung să cred o vorbă proastă despre un om bun...

5. Să nu te crezi pierdut
6. Să nu te crezi sfânt

Sfântul Siluan Athonitul zicea: Două gânduri să nu le primești și să nu le crezi, primul că nu te vei mântui și al doilea că ești sfânt.

7. Să nu te pui chezaș

De câte ori m-am pus chezaș pentru cineva, am încurcat oamenii și am făcut rău... În pildele lui Solomon găsim și sfatul acesta: Să nu te pui chezaș. Cred că l-am înțeles într-un târziu, căci noi, când citim Scriptura, înțelegem și reținem doar atât cât am experimentat, celelalte cuvinte nici nu le vedem.

8. Să nu te răzbuni de două ori
9. Să nu învingi cu orice preț
10. Să nu râzi de rușinea nimănui"

Last edited by Annyta; 08.02.2014 at 13:29:41.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 09.02.2014, 11:20:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Frumos! Am citit si eu decalogul, imi place de parintele Savatie; daca puneai la "recunoasteti citatul", ghiceam si eu !
Reply With Quote
  #368  
Vechi 09.02.2014, 12:56:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Frumos! Am citit si eu decalogul, imi place de parintele Savatie; daca puneai la "recunoasteti citatul", ghiceam si eu !
:-)
Pai nu mi-a mai venit randul la concursul respectiv...
Reply With Quote
  #369  
Vechi 14.02.2014, 22:36:40
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parinoush Saniee - "Tatăl celuilalt copil"

http://www.polirom.ro/catalog/carte/...lt-copil-5111/

Intr-o lume in care grija parintilor pentru copii ajunge sa ii indeparteze sufleteste de acestia, romanul Tatal celuilalt copil reaminteste un lucru fara de care orice efort, oricit de bine intentionat, e in van: sa te arati preocupat nu inseamna sa fii mihnit ori sa descoperi lipsuri si ciudatenii pe care sa vrei cu orice pret sa le repari, ci sa arati incredere si sa te porti cu intelegere.
Cu iubire. Ceva atit de simplu si atit de fragil...
Reply With Quote
  #370  
Vechi 14.02.2014, 23:08:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Părintele Arsenie Boca traducea foarte bine din scrierile Sfinților Părinți. Părintele Arsenie spunea:

“Studiam foarte mult. Timpul ce-mi mai rămânea liber acasa il foloseam citind si discutand teologie, cu inca un coleg de-al meu, care studia Conservatorul. Asa s-a intamplat ca odata, placandu-mi foarte mult scrierea mistica a Sfantului Ioan Scararul, am tradus-o in romaneste, in vreme de 5 luni”.
Unde ai citit? Precizezi o sursă?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 12:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 22:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 11:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 13:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 14:23:27